5.1 Ses sistemim var ama sadece sağ ve sol hoparlör çalışıyor?

Başlatan emrahmen, 20 Ocak 2012 - 11:10:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrahmen

Ön sol ve ön sağ çalışıyot.Ön merkez Arka sol Arka sağ Subwofer çalışmıyor.Uyarı seslerindede video ve mp3 formatlarındada durum aynı yardımcı olabilirmisiniz ?

ubuntu-11.10-desktop-amd64 kullanıyorum.Windows7 de kurulu aynı zamanda ama windows7 de diğer bütün kanallardan ses alıyorum.

acer

Bende  ön merkez, arka sağ, subwoofer dan ses alamıyorum. Windows vistada hepsinden ses geliyor.

zeitgeist

Ekran görüntüsündeki ayarlarda "profil" bölümünde yer alan diğer 5+1 seçeneklerini denemiş miydin?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

emrahmen

Alıntı yapılan: acer - 20 Ocak 2012 - 14:40:43
Bende  ön merkez, arka sağ, subwoofer dan ses alamıyorum. Windows vistada hepsinden ses geliyor.

Valla Biraz uraştım çözdüm yazılım merkezinden Gnome alsa mixer yükledim.Acer kardeşim sende dene bakalım seninde * olacak mı.zeitgeist profil bölümünüde çok kurcalamıştım olmamıştı.orayla alakalı olmadığı belliydi.

Burdanda en alttaki Smart 5.1 i aktif yaptım ve çalıştı.:)Bu ubuntuyu çok beğeniyorum çok sağolun forumda biraz dolaştım orda çözümünü bulamadım ama ordada böyle durumlarda alsa mixer yükleyenler olmuş bende denemiştim olmamıştı.Gnome yükleyince oldu:)

DoGuKaN

Ben de bir ekleme yapayım. Bendeki 5.1 sorununu şöyle çözüyorum ben. Öncelikle

sudo nano /etc/pulse/daemon.conf

komutuyla /etc/pulse/daemon.conf dosyasını açıyorum. Bu dosyadaki

; default-sample-channels = 2

satırını şu şekilde değiştiriyorum (başındaki ; işaretini de kaldırıyorum)

default-sample-channels = 6

ve bilgisayarı yeniden başlatınca 5.1 ses alıyorum. Alternatif bir yöntem olarak bulunsun :)

acer

@emrahmen ve @dogukan dediklerinizi yaptım ama hala problem devam ediyor. http://www.alsa-project.org/db/?f=2035150eac36e266840cb0ac17914434121b9942 adresine benim bilgilerim yükledim. Bu bilgiler ışığında acaba birileri yardımcı olabilir mi?
Device: HDA Intel
Chip: Nvidia MCP77/78 HDMI

sireno52

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 21 Ocak 2012 - 09:20:27
Ben de bir ekleme yapayım. Bendeki 5.1 sorununu şöyle çözüyorum ben. Öncelikle

sudo nano /etc/pulse/daemon.conf

komutuyla /etc/pulse/daemon.conf dosyasını açıyorum. Bu dosyadaki

; default-sample-channels = 2

satırını şu şekilde değiştiriyorum (başındaki ; işaretini de kaldırıyorum)

ve bilgisayarı yeniden başlatınca 5.1 ses alıyorum. Alternatif bir yöntem olarak bulunsun :)
aynı sorun bendede var ucbirimden  (   ; default-sample-channels = 2 ) yi  6 yapıyorum ama ucbirimde kaydet seçeneği yok      nasıl kaydedeceğim
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

ironic

Nano da kaydetme için Ctrl+x kullanıyoruz. Sorulan soruyu onaylıyoruz.

Kolay olması adına gedit kullanılabilir.

gksudo gedit /etc/pulse/daemon.conf

sireno52

Alıntı yapılan: ironic - 30 Ağustos 2013 - 12:39:16
Nano da kaydetme için Ctrl+x kullanıyoruz. Sorulan soruyu onaylıyoruz.

Kolay olması adına gedit kullanılabilir.

gksudo gedit /etc/pulse/daemon.conf
şimdi deniyorum inşallah olur

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2013 - 13:27:41

ilk başta olmadı yanlış yapmışım  E harfine bastım sonraki çıkan yazıya enter  düğmesine basmadan cıkış yaptığımdan dolayı olmadı :) çok sağol ellerine sağlık
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

if

acer

Lütfen Başlık Etiketlenmesin! Çözüm önerileri olan gnome alsa mixer programını yükledim lakin program açılmıyor hata veriyor. @dogukan'ın çözüm önerisini uyguladım lakin hala sorun çözülmedi. Başka çözüm önerileri varmı acaba? Bu arada problemimi Acer 6935g model dizüstü bilgisayarda ubuntu gnome'un en son sürümünde yaşıyorum.

if

acer

if

acer

Alıntı yapılan: if - 04 Eylül 2013 - 12:45:47
@acer, ses tercihlerinden 5.1 seçili mi?
Ses ayarları=>Çıktı sekmesinde 'Analog Çıkış-Tümleşik Ses Sistemi' Profil Kısmında da 'Analog Surround 5.1 çıktı' seçili

if

Tamam. grep default-sample-channels /etc/pulse/daemon.conf çıktısı ne diyor?

acer

Alıntı yapılan: if - 04 Eylül 2013 - 13:21:51
Tamam. grep default-sample-channels /etc/pulse/daemon.conf çıktısı ne diyor?
grep default-sample-channels /etc/pulse/daemon.conf

if

speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -l1 -twav komutu ile tüm kanallardan ses çıkıyor mu?

acer

Alıntı yapılan: if - 04 Eylül 2013 - 13:39:00
speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -l1 -twav komutu ile tüm kanallardan ses çıkıyor mu?
Hepsinden çıkmıyor.
speaker-test 1.0.25

Oynatım aygıtı plug:surround51
Akım değiştirgeleri 48000Hz, S16_LE, 6 kanal
WAV dosya(ları)
Hız 48000Hz'e ayarlandı (istenen 48000Hz)
Arabellek boyutu 22 - 5461 arası
Dönem boyutu 11 - 2730 arası
Maksimum ara bellek boyutu kullanılıyor 5460
Dönemler = 4
ayarlanan period_size = 1365
ayarlanan buffer_size = 5460
0 - Ön Sol
4 - Merkez
1 - Ön Sağ
Yazma hatası: -32,Veri alınamıyor
3 - Arka Sağ
2 - Arka Sol
5 - LFE
8,569039 başına zaman dilimi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2013 - 13:55:52

ön sol ve ön sağ hariç diğer yerlerden ses gelmiyor.

if

acer

if

acer

Alıntı yapılan: if - 04 Eylül 2013 - 14:03:25
cat ~/.pulse/default.pa
Uç birime bunu yazdığımda
cat: /home/assist/.pulse/default.pa: Böyle bir dosya ya da dizin yok

diyor

if

O zaman mkdir .pulse
gedit .pulse/default.pa
ile açılacak dosya içine load-module module-alsa-sink device_id=0 channels=6 channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right,center,lfe yazıp kaydedin. Sonra pulseaudio -k && pulseaudio -vv komutlarını verin.

acer

Alıntı yapılan: if - 04 Eylül 2013 - 14:12:26
O zaman mkdir .pulse
gedit .pulse/default.pa
ile açılacak dosya içine load-module module-alsa-sink device_id=0 channels=6 channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right,center,lfe yazıp kaydedin. Sonra pulseaudio -k && pulseaudio -vv komutlarını verin.
Son Komuttan sonra
pulseaudio -k && pulseaudio -vv
I: [pulseaudio] main.c: setrlimit(RLIMIT_NICE, (31, 31)) başarısız: İşleme izin verilmedi
I: [pulseaudio] main.c: setrlimit(RLIMIT_RTPRIO, (9, 9)) başarısız: İşleme izin verilmedi
D: [pulseaudio] core-rtclock.c: Timer slack is set to 50 us.
D: [pulseaudio] core-util.c: RealtimeKit worked.
I: [pulseaudio] core-util.c: Successfully gained nice level -11.
I: [pulseaudio] main.c: Bu PulseAudio 3.0'dir
D: [pulseaudio] main.c: Derleme sunucusu: x86_64-pc-linux-gnu
D: [pulseaudio] main.c: CFLAGS derlemesi: -g -O2 -fstack-protector --param=ssp-buffer-size=4 -Wformat -Werror=format-security -Wall -W -Wextra -pipe -Wno-long-long -Wno-overlength-strings -Wunsafe-loop-optimizations -Wundef -Wformat=2 -Wlogical-op -Wsign-compare -Wformat-security -Wmissing-include-dirs -Wformat-nonliteral -Wpointer-arith -Winit-self -Wdeclaration-after-statement -Wfloat-equal -Wmissing-prototypes -Wredundant-decls -Wmissing-declarations -Wmissing-noreturn -Wshadow -Wendif-labels -Wcast-align -Wstrict-aliasing -Wwrite-strings -Wno-unused-parameter -ffast-math -Wp,-D_FORTIFY_SOURCE=2 -fno-common -fdiagnostics-show-option
D: [pulseaudio] main.c: Sunucu üzerinde çalışıyor: Linux x86_64 3.8.0-29-generic #42-Ubuntu SMP Tue Aug 13 19:40:39 UTC 2013
D: [pulseaudio] main.c: 2 CPUlar bulundu.
I: [pulseaudio] main.c: Sayfa 4096 byte büyüklüğündedir.
D: [pulseaudio] main.c: Valgrind desteği ile derlendi: hayır
D: [pulseaudio] main.c: Valgrind biçiminde çalışıyor: no
D: [pulseaudio] main.c: VM içinde çalışıyor: no
D: [pulseaudio] main.c: Ayarlanmış yapım: evet
D: [pulseaudio] main.c: FASTPATH tanımlandı, sadece hızlı yol pasifi teyit eder.
I: [pulseaudio] main.c: Makine ID'si e8ce4558cc61bc86ab1287a651820b64
I: [pulseaudio] main.c: /run/user/assist/pulse çalışma dizini kullanmakta.
I: [pulseaudio] main.c: /home/assist/.pulse, durum dizini kullanılıyor.
I: [pulseaudio] main.c: Birim dizini /usr/lib/pulse-3.0/modules'i kullanır
I: [pulseaudio] main.c: Çalışmakta olan sistem kipi: no
E: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running.
E: [pulseaudio] main.c: pa_pid_file_create() başarısız oldu.

hatası aldım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2013 - 14:23:14

Bu arada üst paneldeki ses kontrolü kayboldu.