Sol Taraftaki Menüde Simgelerin Yerini Değiştiremiyorum

Başlatan mavikaplan, 19 Ocak 2012 - 13:34:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mavikaplan

Merhaba arkadaşlar,
Ubuntuyu yeni yükledim ilk defa linux kullanıyorum. Ubuntu 'yu ilk yüklediğimde sol taraftaki menünün simgelerini sürükleyerek sırasını aşağı ya da yukarı kaydırabiliyordum. Ama güncellemeleri yaptıktan sonra simgelerin sırasını değiştiremiyorum. Ayrıca yine güncellemeden sonra sol taraftaki menü kayboldu, sadece fareyi sol tarafa sürükleyince menü çıkıyor. Ben kaybolmasını istemiyorum sol tarafta sürekli sabit kalmasını istiyorum, bunu nasıl yapabilirim?

Print Screen :

travego0403

Unity panelini sabitlemek için Compiz Config Ayar Yöneticisini açınız. (Eğer yüklemediyseniz öncelikle bu programı yükleyiniz.) Burada Ubuntu Unity Plugin bölümüne giriniz. Behaviour sekmesi altındaki Hide Launcher ayarını Never yapınız. Bu panelin sürekli üstte kalmasını sağlayacaktır.

Simgelerin yerini değiştirmek hakkında şimdilik bir yorum yapamıyorum.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

heartsmagic

Oradaki simgelerin sırasını değiştirmek için şunu yap. Hangisini değiştirmek istiyorsan fare ile tut, bırakmadan o panelin az sağına doğru taşı, yani masaüstüne doğru, ardından istediğin yere götürüp bırak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mavikaplan

Alıntı yapılan: travego0403 - 19 Ocak 2012 - 13:47:40
Unity panelini sabitlemek için Compiz Config Ayar Yöneticisini açınız. (Eğer yüklemediyseniz öncelikle bu programı yükleyiniz.) Burada Ubuntu Unity Plugin bölümüne giriniz. Behaviour sekmesi altındaki Hide Launcher ayarını Never yapınız. Bu panelin sürekli üstte kalmasını sağlayacaktır.

Simgelerin yerini değiştirmek hakkında şimdilik bir yorum yapamıyorum.

CompizConfig yüklü değildi Ubuntu Software Center 'dan bu uygulamayı yükledim ama Ubuntu Unity Plugin 'den yaptığım hiçbir ayar aktif olmuyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ocak 2012 - 14:45:27
Oradaki simgelerin sırasını değiştirmek için şunu yap. Hangisini değiştirmek istiyorsan fare ile tut, bırakmadan o panelin az sağına doğru taşı, yani masaüstüne doğru, ardından istediğin yere götürüp bırak.
Ubuntuyu ilk yüklediğimde bu şekilde simgelerin sırasını değiştirebiliyordum ama güncellemelerden sonra bu şekilde değiştirememeye başladım. Dediğiniz gibi yapıyorum ama simgelerin yerlerini değiştiremiyorum :/

heartsmagic

Sadece güncellemeler neden olmamıştır o soruna, eğer öyle olsa herkeste olurdu. Gerçi ben bir süredir denemedim yer değiştirmeyi ama sanmıyorum öyle bir sorun olsun.

mavikaplan

linux 'u gerçekten çok sevdim, sorunlara kodlarla çözüm bulmak, çözüm bulmak için internette araştırma yapmak, araştırma yaparken kodlar üzerinde gittikce hakim olmak çok güzel. Bazen bulmaca çözüyormuş gibi hissediyorum kendimi :), menüye gelince unity --reset ve unity --reset-icons komutlarıyla unity 'i resetledim ama sorun yine düzelmedi. Yine de kendim kurcalayarak sorunu çözmeye çalışacağım, çözüm bulursam buradan yazarım diğer arkadaşlarda faydalansın.

heartsmagic

Ben denemeyi unuttum bunu, acaba imkânı olan biri deneyebilir mi? Gerçi gün içinde geç vakitlerde ben de denemiş olurum muhtemelen.
Bir de sorayım, özelleştirme var mı sistemde. Temadır, simge setidir vs?

travego0403

Öncelikle şunu söyleyeyim. Unity 5.0 kullandığım için sağlıklı bir bilgi olmayacaktır.

Değiştirilmesi mümkün olan simgelerin yeri değiştirilebiliyor.Herhangi bir sorun gözükmüyor bende.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

mavikaplan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2012 - 11:56:04
Ben denemeyi unuttum bunu, acaba imkânı olan biri deneyebilir mi? Gerçi gün içinde geç vakitlerde ben de denemiş olurum muhtemelen.
Bir de sorayım, özelleştirme var mı sistemde. Temadır, simge setidir vs?

Hayır herhangi bir özelleştirme yapmadım, ubuntunun varsayılan tema setini kullanıyorum. Bu arada şunu farkettim Compiz Config Manager 'dan yaptığım ayarların hiçbiri etki etmiyor sisteme. Örneğin pencerelerin şefaflık değerini Compiz 'de düşürüyorum ama şefaflık değişmiyor. Bunun ekran kartı sürücülerinin düzgün yüklenmediğinden olabileceğini yazmış bazı arkadaşlar, ama ubuntu benim Nvidia ekran kartı sürücüsünü düzgün bir şekilde yüklemiş bir sorun göremedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2012 - 16:08:19

Arkadaşlar sorunun çözümünü uğraşa uğraşa kendim çözdüm :), sorun ekran kartı sürücülerinden dolayı kaynaklanıyormuş. :)

Çözüm :
Sistem Ayarları > Ek Sürücüler  'den aktif ettiğiniz ekran kartı sürücülerini kaldırın yani kapatın sorun çözülüyor :), baya uğraştım sonunda çözdüm ödülümü isterim :D

Murray

Aynı sorun bende de var. Compiz'den Unity paneline dair yaptığım hiç bir değişiklik etki etmiyor, ikonların yerini değiştiremiyorum. Formattan hemen sonrasında değişiyordu oysa ki..

Sanırım güncelleştirmeler veya ekran kartı driverlarıyla alakalı bir problem var...

empax

Cozume bakilirsa, sorun ekran karti surucusunden dolayi Unity'nin 2D olarak baslamasindan kaynaklanmis gibi gorunuyor.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

@mavikaplan, şu durumda geçici çözüm sağlasa bile sürücüler olmadan Unity 3B kullanman nasıl mümkün oldu? Tekrar mı kurdun sürücüleri?
@empax, @Murray'ın sorunu için yaklaşımın doğru olabilir. Eğer sürücülerde sıkıntı varsa zaten Unity 3B çalışmıyordur, Compiz de devrede değildir.

Murray

Evet, sorun "ek sürücüler" kısmından ekran kartını kaldırınca halloluyor. Ancak hangi yöntem daha sağlıklı bilemedim.

Şimdi sürücüyü kaldırıp, simgeleri vs. özelleştirdikten sonra tekrar yükleyeceğim driver'ı. Umarım özelleştirildiği gibi kalır.

mavikaplan

@heartsmagic, ek sürücülerden Nvidia ekran kartının sürücüsünü kapattım, unity sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı. Normalde tam tersi olması lazımdı, sürücüleri aktif edince unity 'in düzgün bir şekilde çalışması gerekiyor olmalıydı, tuhaf bir durum ama pasif yapınca çalıştı :), sürücüleri tekrar kurmadım. Ek sürücüler görüntüsü şu şekilde :

empax

Ekran kartiniz kara listede olabilir mi ? Modeli nedir ?
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

mavikaplan

heartsmagic

Unity bölümünde yani bu bölümde sabit bir başlık var, Unity'nin çalışıp çalışmadığını denetliyor. Oradan aldığınız sonuç nedir?

mavikaplan

heartsmagic

@mavikaplan, buradan da hatırlatayım :) Çıktılarını doğrudan kopyala yapıştır yaparsan daha rahat ederiz. Ayrıca çıktıları kod etiketi içine de alırsan okuması da kolaylaşır. Ekran görüntüsü paylaşınca hem bizler kopyala yapıştır yapamıyoruz, senin sorununu arayamıyoruz, hem forum aramasına giremiyor bu çıktılar, hem de boşuna resim yüklenmiş oluyor.

Unity desteğinde sorun yok, herkeste durum böyle değilse sorun nerededir cidden bilmiyorum.

mavikaplan

OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.11

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

heartsmagic

Bunlar sürücüyü kaldırdıktan sonraki çıktılar tabi. Haliyle Unity ile uyumlu görünmekte. Bir de Nvidia sürücülerinden sonra denemek lazım.

esrefsaati

Paneldeki simgelerin sıralamasını değiştirmek: Bunun için yerini değiştirmek istediğiniz bir simgeye tıklayıp fareyi hareket ettirmeden bir iki saniye bekleyin. Artık bu simgeyi panelde istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz. Kynk: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/SSS

Yukarıdaki yöntem gerçekten işe yaramıyor mu?

if

esrefsaati

Evet, ben LTS 12.04 kurduğumdan beridir bu şekilde düzenliyorum simgeleri. Şimdiye kadar bir problem yaşamadım açıkçası (güncellemelerden sonra bu özelliğin kullanılamaması gibi vs...)

zoeken

Merhaba,

Sorunun kaynağı Unity'nin 2D'de çaliştığından kaynaklanıyor. Hatta ¨alt+tab¨ yapıldığında liste ekranı ufak gözüküyor, 3D'de çok büyük.
Ilk öncelikle Menu'den simgeleri taşıyabilmen için , taşıyacağın simgenin üzerine mause fare ile 5-6 saniye basılı tut ve sağa sola götürmek yerine , aşağı ve yukarı hareket ettirebilirsin.

Açikcası 2D benim çok hoşuma gidiyor :) XP'deki klasik görünüm gibi birşey yapmaya çalışıyor 2D :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2012, 17:50:36

Alıntı yapılan: esrefsaati - 18 Haziran 2012 - 18:51:56
Evet, ben LTS 12.04 kurduğumdan beridir bu şekilde düzenliyorum simgeleri. Şimdiye kadar bir problem yaşamadım açıkçası (güncellemelerden sonra bu özelliğin kullanılamaması gibi vs...)

Fakat sağa ve sola götüremezsin değil mi ? Sadece aşagi ve yukarı ?

Bir de sanırım bu gerçekten ekran kartlarıyla alakalı , ilk kuruldugunda bir problem yaratmıyor. 3D de çalışıyor. Güncelleştirmeleri aldiktan sonra 2D'ye geçiyor sanırım Ubuntu. Donanim desteklemesini otomatik algılayıp performansı yüksetmeye çalışıyor olması lazım.

Düzenlene Notu: Lütfen kelimelerdeki Türkçe karakterleri İngilizce gibi yazmayınız.