[Çözüldü] Ekran kartımı tanıtayım derken şimdi Ubuntu'ya giremiyorum.

Başlatan Tilki, 02 Eylül 2008 - 14:34:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tilki

Her şey tüm güncellemelerimi yaptıktan sonra oldu."Her şey tamam, şimdi ekran kartımın ayarlarını da yapayım da, compizi de kurayım" dedim. Ekran kartım ATI HD3450. Envyng ile metin tabanlı kurulum yaptım. Sorunsuz tamamlandı. En sonunda sistemi yeniden başlatmamı istedi, başlattım. Sistem başladığında üst panelde bir donanım uyarısı (restricted hardware driver)verdi. O uyarıyı tıklayıp pencereyi açtığımda ATI sürücüsünün kullanımda olduğunu gördüm ama Enable yazan yerdeki kutucuğun boş olduğunu farkettim. Onu da etkinleştirmem gerektiğini düşünüp işaretledim. Bir paket indirilmeye başlandı (içinde Xorg ifadesi geçen bir paketti, Windows'ta olduğum için tam hatırlayamıyorum) ve kuruldu. Sonra yeniden başlatma istendi. İlk başta siyahekran üzerinde Ubuntu logosunu gördüm. Ondan sonraki kullanıcı adı ve şifre girdiğimiz ekran ise bir türlü gelmedi.
Yeniden başlatıp Recovery Mode'u deneyeyim dedim.X sürücüleri ile ilgili bir satır gördüm ve onu seçip entera bastım. O ekran hızlı geçti.Xorg.conf dosyasıyla ilgili ya * bir şey yapıldığı yazıyordu ya da bir sorun olduğu. Tam emin değilim. Yeniden başlattım. Bu kez kullanıcı adı ve şifre girdiğimiz ekran geldi. Ama o ne? Şifrem kabul edilmiyor!
Ne yapmalıyım? Bir teorisi olan var mı?

eldirr

Şifreniz içinde Türkçe karakterler veya noktalama işaretleri var mı?

Çünkü xorg dosyası baştan düzenlendiyse klavye düzeniniz değişmiş olabilir. Şifrenizi önce bir isim kutusunda yazıp deneyin, orada düzgün çıkıyor mu diye. Başka bir şey gelmiyor şu an için aklıma..

erginemr

Bilgisayarı kurtarma kipinde açıp, "envyng -t" ile metin tabanlı olarak yeniden kurulum yapmayı da deneyebilirsiniz.

Tilki

Evet,şifremde "i" harfi vardı.Onun için "I" tuşuna basınca girebildim. EnvyNg kurulumunu da tavsiye ettiğiniz gibi recovery modda yaptım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

erginemr

heartsmagic

Evet sorun çözüldü mü?

Ayrıca eğer Envy ile kurulum yapıyorsak sanırım Enable falan yazan yeri pek düşünmemiz gerekmiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tilki

Evet evet, çözüldü.Çok teşekkür ederim arkadaşlar.