suse 12.1 de virtualbox sorunu

Başlatan reelabuzer, 17 Ocak 2012 - 11:18:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reelabuzer

Arkadaşlar merhaba.
Linux da daha çok yeniyim ve pek de * bir şey bilmiyorum. Yardımlarınıza ihtiyacım var.
Sistemimde suse 12.1 kullanıyorum.64 bit.
Her ne kadar kullanmıyacağım desem de bazen windows gerekli oluyor.Bu yüzden virtualbox kurdum ve burada windowsun 7 sini kullanıyordum. Ama bir güncellemeden sonra sistemi açarken şu hatayı veriyor; Bir uyarı penceresi açıp şunu;

Failed to open a session for the virtual machine win 7.

The virtual machine 'win 7' has terminated unexpectedly during startup with exit code 1.

Result Code: NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Component: Machine
Interface: IMachine {5eaa9319-62fc-4b0a-843c-0cb1940f8a91}

Başka bir başka pencere açıp da şunu ;

Kernel driver not installed (rc=-1908)

The VirtualBox Linux kernel driver (vboxdrv) is either not loaded or there is a permission problem with /dev/vboxdrv. Please reinstall the kernel module by executing

'/etc/init.d/vboxdrv setup'

as root. If it is available in your distribution, you should install the DKMS package first. This package keeps track of Linux kernel changes and recompiles the vboxdrv kernel module if necessary.
diyor.

anladığım kadarı ile bu komutu DKMS yüklü iken vermelisiniz diyor DKMS yüklü iken veriyorum, o zaman da ;

Stopping VirtualBox kernel modules                                                                         done
Uninstalling old VirtualBox DKMS kernel modules                                                 done
Trying to register the VirtualBox kernel modules using DKMS
Error! Your kernel headers for kernel 3.1.6-2-default cannot be found at
/lib/modules/3.1.6-2-default/build or /lib/modules/3.1.6-2-default/source.
                                                                                                                                           failed
  (Failed, trying without DKMS)
Recompiling VirtualBox kernel modules                                                                   failed
  (Look at /var/log/vbox-install.log to find out what went wrong)

Yine yanlış anlamıyorsam DKMS olmadan deneyin diyor. Öyle de denedim ama yine sonuç değişmedi.

Haftalardır forumlarda araştırma yapıp sonuca ulaşmaya çalışıyorum ama nafile, nerede ne gördüysem denedim ama elde var sıfır. Bir sefer çalıştırabilsem, bütün güncellemeleri kapatacağım bir daha bozulmasın diye. :)Yardımcı olursanız sevinirim.
İlgilenen arkaşlara şimdiden teşekkürler.

Düzenleme notu: Kod etiketi

decent

Ubuntu Türkiye forumuna hoşgeldiniz.

OpenSuse üzerinde kullandığımı hatırlamıyorum fakat şunu sormak istiyorum; Misafir eklentiler yüklü mü, ayrıca VirtualBox sürümü kaç ?
Diğer bir konu da VirtualBox kurulumundan ve yapılandırmasından sonra sistemi yeniden başlatmak gerektiğidir.

Tavsiyem sitesinden indireceğimiz son sürümü ve misafir eklentileri yükleyip çözüme son sürüm üzerinden bakmaktır.

http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.1.8/VirtualBox-4.1-4.1.8_75467_openSUSE114-1.x86_64.rpm
http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.1.8/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-4.1.8-75467.vbox-extpack

reelabuzer

Sayın decent ilginiz için teşekkürler.
Vriyualbox sürümü sizin de eklediğiniz sürümü ... 4.1.8 ve eklentiler de yüklü. Ama yinede tekrar yükledim ve daha öncekilerde olduğu gibi, restart yaptım. Değişen bir şey olmadı.
Önceki yazımda belirtmemişim, virtualbox ı kurduktan sonra kullanıcıyı vboxuser üyesi yaptım ve restart yaptım PC yi. Daha önceden de belirttiğim gibi, virtualbox ı kullanıyordum bir sorun da yoktu. Ta ki sistem "  güncellemeler mevcut güncellemek istiyormusunuz ? "   sorusunu sorana kadar. Güncellemeden sonra virtualbox bu hatayı vermeye başladı.

decent

Rica ederiz.
Şu bağlantıda benzer hatadan bahsediliyor:

https://www.virtualbox.org/ticket/5877

heartsmagic

Son hatada bir log dosyasından bahsediyor, o log dosyasında elle tutulur bir şeyler var mı?
Bir ikincisi, kernel-headers paketleri kurulu mu sistemde?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

reelabuzer

Sayın heartsmagic

Bahsi geçen log dosyasına bakıyorum ama sadece bakmakla kalıyorum.Zira, dediğim gibi linux da daha çok yeniyim. Ne dediğini tam olarak anlamıyorum. Anlasam da neyin, nasıl yapılacağını tam olarak bilemiyorum. Dolayısı ile log dosyası benim işime yaramıyor.
Kernel-headers paketi de kurulu. log dosyasının içeriğini yapıştrıyorum, belki bir çözüm bulunabilir diye.
Uninstalling modules from DKMS
  removing old DKMS module vboxhost version  4.1.6

------------------------------
Deleting module version: 4.1.6
completely from the DKMS tree.
------------------------------
Done.
Attempting to install using DKMS

Creating symlink /var/lib/dkms/vboxhost/4.1.6/source ->
                 /usr/src/vboxhost-4.1.6

DKMS: add Completed.
You can use the --kernelsourcedir option to tell DKMS where it's located.
Failed to install using DKMS, attempting to install without
Makefile:175: Warning: using /usr/src/linux as the source directory of your Linux kernel. If this is not correct, specify KERN_DIR=<directory> and run Make again.
make KBUILD_VERBOSE=1 SUBDIRS=/tmp/vbox.0 SRCROOT=/tmp/vbox.0 -C /usr/src/linux modules
test -e include/generated/autoconf.h -a -e include/config/auto.conf || ( \
echo; \
echo "  ERROR: Kernel configuration is invalid."; \
echo "         include/generated/autoconf.h or include/config/auto.conf are missing.";\
echo "         Run 'make oldconfig && make prepare' on kernel src to fix it."; \
echo; \
/bin/false)

ERROR: Kernel configuration is invalid.
         include/generated/autoconf.h or include/config/auto.conf are missing.
         Run 'make oldconfig && make prepare' on kernel src to fix it.

mkdir -p /tmp/vbox.0/.tmp_versions ; rm -f /tmp/vbox.0/.tmp_versions/*

WARNING: Symbol version dump /usr/src/linux-3.2.0-2/Module.symvers
           is missing; modules will have no dependencies and modversions.

make -f scripts/Makefile.build obj=/tmp/vbox.0
/tmp/vbox.0/Makefile:175: Warning: using /usr/src/linux as the source directory of your Linux kernel. If this is not correct, specify KERN_DIR=<directory> and run Make again.
  gcc -Wp,-MD,/tmp/vbox.0/linux/.SUPDrv-linux.o.d  -nostdinc -isystem /usr/lib64/gcc/x86_64-suse-linux/4.6/include -I/usr/src/linux-3.2.0-2/arch/x86/include -Iarch/x86/include/generated -Iinclude  -include /usr/src/linux-3.2.0-2/include/linux/kconfig.h -D__KERNEL__ -Wall -Wundef -Wstrict-prototypes -Wno-trigraphs -fno-strict-aliasing -fno-common -Werror-implicit-function-declaration -Wno-format-security -fno-delete-null-pointer-checks -O2 -m64 -mno-red-zone -mcmodel=kernel -funit-at-a-time -maccumulate-outgoing-args -DCONFIG_AS_CFI_SIGNAL_FRAME=1 -DCONFIG_AS_CFI_SECTIONS=1 -DCONFIG_AS_FXSAVEQ=1 -pipe -Wno-sign-compare -fno-asynchronous-unwind-tables -mno-sse -mno-mmx -mno-sse2 -mno-3dnow -fno-stack-protector -Wno-unused-but-set-variable -fomit-frame-pointer -Wdeclaration-after-statement -Wno-pointer-sign -fno-strict-overflow -fconserve-stack -DCC_HAVE_ASM_GOTO -include /tmp/vbox.0/include/VBox/SUPDrvMangling.h -I/usr/src/linux/include -I/tmp/vbox.0/ -I/tmp/vbox.0/include -I/tmp/vbox.0/r0drv/linux -I/tmp/vbox.0/vboxdrv/ -I/tmp/vbox.0/vboxdrv/include -I/tmp/vbox.0/vboxdrv/r0drv/linux -D__KERNEL__ -DMODULE -DRT_OS_LINUX -DIN_RING0 -DIN_RT_R0 -DIN_SUP_R0 -DVBOX -DRT_WITH_VBOX -DVBOX_WITH_HARDENING -DCONFIG_VBOXDRV_AS_MISC -DRT_ARCH_AMD64 -DVBOX_WITH_64_BITS_GUESTS  -DMODULE  -D"KBUILD_STR(s)=#s" -D"KBUILD_BASENAME=KBUILD_STR(SUPDrv_linux)"  -D"KBUILD_MODNAME=KBUILD_STR(vboxdrv)" -c -o /tmp/vbox.0/linux/SUPDrv-linux.o /tmp/vbox.0/linux/SUPDrv-linux.c
In file included from <command-line>:0:0:
/usr/src/linux-3.2.0-2/include/linux/kconfig.h:4:32: ölümcül hata: generated/autoconf.h: Böyle bir dosya ya da dizin yok
derleme sonlandırıldı.
make[2]: *** [/tmp/vbox.0/linux/SUPDrv-linux.o] Hata 1
make[1]: *** [_module_/tmp/vbox.0] Error 2
make: *** [vboxdrv] Error 2

Durum bundan ibaret. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

if

@reelabuzer, sudo /etc/init.d/vboxdrv setup komutunu yürüttükten sonra denemiş miydiniz?

heartsmagic

Ayrıca kernel-devel paketi kurulu mu?

reelabuzer

Sn. heartsmagic  " kernel-devel " paketi kurulu hatta güncelleyerek tekrar denedim ama sonuç değişmedi.

Sn. if  " sudo /etc/init.d/vboxdrv setup " komutunu daha önce de denedim çıktısı da şu şekilde

baba@linux-pe7j:~> sudo /etc/init.d/vboxdrv setup
root's password:
Stopping VirtualBox kernel modules                                                             done
Uninstalling old VirtualBox DKMS kernel modules                                                done
Trying to register the VirtualBox kernel modules using DKMSError! echo
Your kernel headers for kernel 3.1.6-2-default cannot be found at
/lib/modules/3.1.6-2-default/build or /lib/modules/3.1.6-2-default/source.
                                                                                               failed
  (Failed, trying without DKMS)
Recompiling VirtualBox kernel modules                                                          failed
  (Look at /var/log/vbox-install.log to find out what went wrong)
baba@linux-pe7j:~>

Başlangıçta da bahsettiğim gibi linux da çok yeniyim çok fazla birşey  ( hatta hiç bir şey diyebilirim ) bilmiyorum. Ama anladığım kadarı ile " vbox-install.log " dosyasının bahsettiği açıklamaya göre kernel konfigurasyonu uygun değil . Kernel i derlemem gerekiyor. İşte film burada kopuyor. Derleme  nedir? Nasıl yapılır? Bunları bilemediğim için tıkanıp kalıyorum.
Linux ta da bu kadar yol katettikten sonra tekrar windows a dönmek istemiyorum. Bakalım nasıl sonuçlanacak bu işin sonu.
İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

heartsmagic

Virtualbox için çekirdek derlemeye gerek yok, ortada bir sorun var ama neden çekirdeğe kadar gidiyor mesele bilemiyorum. Virtualbox'ın kendi sitesinden kurulan sürüm değil mi bu? Peki OpenSUSE'ye ait depolarda var mı açık kaynak olan bir sürüm Ubuntu tarafındaki gibi?

reelabuzer

İlk önce virtualbox ın kendi sitesinden kurdum, problem yaşayonca open suse depolarından yeniden kurdum sonuç değişmedi. Şimdi tekrar virtualbox ın kendi sitesinde tekrar kurmayı deneyeceğim.Belki yeni bir versiyon felan çıkmıştır.

Her iki yolu da tekrar denedim ama değişen bir şey olmadı. Yine aynı hatayı veriyor ve çalışmıyor.