Wubi Ubuntu Installer projesi sonlandırılmalı mı?

Başlatan eren, 02 Eylül 2008 - 05:33:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wubi Ubuntu Installer projesi sonlandırılmalı mı?

Evet
61 (27.1%)
Hayır
145 (64.4%)
Kararsız
19 (8.4%)

Toplam Oy Verenler: 89

anarsist

yazılımları özğürleştirecekse devam etsin
Bir mavi ekran daha ve kırdım monitörü...

Souldemon

Wubi kesinlikle devam etmeli. Bende 1 kaç arkadaşıma wubi li bir kurulum gerçekleştirdim. Sorun 0 (sıfır). Wubi gerek win kullanıcıları için kolay kurulum ve işletim sistemleri arasında geçiş olması sebebiyle aynı zamanda şöyle düşünün tabiri caizse yeni bir linux kullanıcısı olarak harabe ve saray diye adlandırabiliriz. O harabeyi kullandıklarında ve linux a geçtiklerinde arasındaki farkı gormeleri ve idrak etmeleri açısından kesinlikle kaldırılmamalı. Çok acımasız oldum ya :)
Hayat; Siz Hayaller kurup planlar yaparken, başınıza gelenlerdir...

ChoPin

devam etmeli .. wubi installer gerçektende yararlı bir çalışma windows kullananlar wubi ile çok rahat şekilde kurulum yapıp linuxu daha iyi inceleme şansı buluyorlar .. zaten profesyonelleştikçe iyi bir kullanıcı olmaya başladıkça insan başka güzelliklerini keşfediyor linuxun ...

ırmak

Evet, başta kolaylık gibi görünse de takip ettiğim kadarıyla sorun çıkardığı zaman geri dönüşü pek olmuyor. Hatta çözüm üretmekte bile zorlanılıyor çoğu zaman. Sonuçta Ubuntu ile yeni tanışan insanda kötü bir izlenim bırakacağını düşünüyorum.

özgürubuntu

Wubi ile Ubuntu'yu Windows'un "içine" kurma fikrine ısınamadım bir türlü, işyerinde denedim ve memnun da olmadım zaten..

plusnettr

Devam etmesini ve tüm sürümlerini desteklemesini istiyorum sonuna kadarda Ubuntu'ya teşekkür ediyorum. Wubi üzerinden kurulum yapmak Windows bağımlılıklarını bırakamayan ama Ubuntu'yu da kullanmak isteyenler için sorunsuz bir program AMD sistemimde ses kartında ekran kartında da sorun yaşamadım NVIDIA sürücülerini kendisi bulup kurdu Ubuntu hatta ekran kartı için belki Ubuntu'yu bırakmak isteyen olursa o hataya nasıl düşer bilmiyorum :) ama program ekle kaldırdan kaldırılabilmesi en azından acemiler için bulunmaz bir kaynak.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

Alquimista

Kesinlikle Wubi Projesi Devam Etmeli.

Şu kesindir ki insanların alışkanlıklarını kırmak çok zordur. Yıllardır windows kullanan bir insana tüm bildiklerini unut bu çok faydalı demek yetmez. Nihayetinde hemen her ev bir bilgisayar sahibi oluyor günümüzde ve bir bilgisayar bağımlılığımızda var ortada. Ama "Alışkanlıkları kırmak bir kiliti kırmak gibidir. Sadece doğru kombinasyon gereklidir." diye bir söz var. Bu kombinasyonların en güzel örneğinden biri Wubi'dir bence.

Ben linux serüvenime Wubi ile başladım ve 2 arkadaşımda Wubi kullandıktan sonra tam bir Ubuntu yüklemesi yaparak kullanmaya başladı. Wubi kolay kurulumu ve "risk almaycaksınız" mevcut bilgilerinizi, sisteminizi kaybetmeyeceksiniz mesajını çok güzel veriyor. İnsanlara denemek için bir sebep veriyor.

Kişisel bir anımı paylaşayım kısaca, bundan 6 sene kadar önce Linux hakkında bilgi edinilebilecek forumların bugünkü kadar yaygın değildi bir kaç forum vardı ve o bir kaç forumdan birine bir başlık açmıştım. Bilgisayarımın özelliklerinden bahsedip Linux konusunda sıfır bilgim olduğunu söylemiş ve bir öneri istemiştim. Bana o gün o makina ile hiçbir Linux dağıtımını kullanamazsın demelerine çok sinirlenmiştim. Nihayetinde açık kaynak felsefesine ezelden beri hayranlık duyuyordum ve kendi bilgisayarıma linux kurup deneyebilmek için ilk fırsatı bulduğumda böyle bir cevap almam bende linux'a karşı çok büyük bir tepki oluşturdu. Yeniden haydi bir deneme yapayım diye içimden bile geçirmedim. Bir gün eskaza bir blog makalesi okurken Wubi'den haberdar oldum, makaleyi okumayı bitirmeden Wubi'yi indirip denedim. 2-3 sonrada bir hd bölümü açıp Ubuntu kurdum temiz olarak. Takribindeki bir hafta içinde de windows'u tamamen kaldırdım. Şimdi yalnızca iş için kullanmam gereken programlar için VirtualBox kullanıyorum.

Wubi insanlara Ubuntu denemeleri için büyük bir fırsat ve Ubuntu'nun attığı en güzel adımlardan biri bence, bu yüzden kesinlikle devam etmeli.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

GAREZ

ne sorunu bende hiç sorun olmadı kazayla uçurmam dışında hiç sorun olmuyor normal kurulum daha iyi en azından kurulan içeriği ne olduğunu takip ediyorsun diğer şekilde hiç bakmıyorum wubi avantajı kaldırmak isteyince sorunsuz kalkması... Windows mbr bilgisini düzenlemesi sonderece uğraştırıcı vista için ayrı xp için ayrı yöntem...  şu wubi Pardus içinde olsa çok iyi olurdu...

plusnettr

@GAREZ
Bir önceki konuda bana söylediğin gibi Özgürlük içinde birilerinin onu paylaşıp kullanıcılara da sunması gerekiyor :) Pardus için neden olmasın yoksa gerçekten faydalı bir yazılım.

GAREZ

Alıntı yapılan: plusnettr - 09 Şubat 2010 - 02:30:56
@GAREZ
Bir önceki konuda bana söylediğin gibi Özgürlük içinde birilerinin onu paylaşıp kullanıcılara da sunması gerekiyor :) Pardus için neden olmasın yoksa gerçekten faydalı bir yazılım.
bu adresten artık istek var:
http://www.ozgurlukicin.com/forum/istek-oneriler/14051/?page=1

plusnettr

Alıntı yapılan: GAREZ - 09 Şubat 2010 - 03:34:03
bu adresten artık istek var:
http://www.ozgurlukicin.com/forum/istek-oneriler/14051/?page=1

Hayırlı olsun umarım yakın bir zamanda açıklığa kavuşur konu bu arada Pardus üzerine GNOME kurdum tüm paketlerini çekip ama bir sorun var paketlerin indirilmesi bittikten sonra Pisi XOrg üzerinde bir hata verdi ve oturum açma ekranında seçeneklerde GNOME yoktu.

GAREZ

konsoldan service gdm on yazıp restart etmen gerekti sanırım Pardus KDE için yapıldığından dolayı gnome seçimi olmuyor...

plusnettr

Alıntı yapılan: GAREZ - 10 Şubat 2010 - 01:07:27
konsoldan service gdm on yazıp restart etmen gerekti sanırım Pardus KDE için yapıldığından dolayı gnome seçimi olmuyor...

Bilgi için teşekkürler. Kafamı kurcaladı GNOME kurmayı başardım bu sefer çıkan sorun ise sistem menusu altındaki uygulamalardan birisine tıkladığımda misal Pisi Paket Yöneticisi hata veriyor. (Böyle dizin veya dosya yok) gibisinden sanırım GNOME Pardus cephesinde bir kişinin geliştirilmesine bırakılmış gibi gözüküyor. Pardus forumuna da baktım sonuca ulaşamadım. Ama şekil bakımından GNOME Pardus'a yakışıyor artı hız bakımından gözle görülür derecede artıyor birde sistemi kontrol edebilsek :)

GAREZ

adolffwangel

ben wubiyle hiç kurulum yapmadım.. cd den yapmayı tercih ettim.. fakat wubiyi ilk duyduğumda çok orjinal bir şey olduğunu anladım... bence güzel bir fikirle ortaya çıkmış eşi olmayan bir uygulama.. kesinlikle başarısı vardır.. sorunlarını bilemem... ama bu yararlarının da görmezden gelineceği anlamına gelmemeli.. linux dünyası yeniliklerle dolu bir yer... elbet ileride daha da güzelleşecek, sorunlar giderilecektir... bundan bir sene önceki ubuntuyla şimdiki ubuntu aynı mı... ya da virtualbox ... ya da herhangi bir uygulama.. geliştiriliyor, tekrardan kazandırılıyordur eminim ki... nasıl olur da bir şansı hak etmez diyorum..
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

xrhymer

Hayır. Sorunluysa geliştirilsin ben gerçi her zaman temiz kurulum yanlısıyım ama ilk deneyecek biri için güzel olabilir böyle şeyler.
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

GAREZ

tam olarak sorunlu değil sadece güncellemede bazen mbr bilgisini bozabiliyor tabi o sırada sana bir soru soruyor onu onaylamadan restart ettirince birden mbr üzerindeki ubuntu silinmiş oluyor... benim gördüğüm sonuç bu...

maydin95

Ben sonlandırılmaması taraftarıyım. Wubi ile kurulum yapmadım ama büyük ihtimalle BIOS ayarı yapmadan direk Windows üzerinden Ubuntu kurulumu yapılabilmesi galiba.

Bilgisayarı fazla bilmeyen hele hele biosu bilmeyen bir kullanıcı Wubi ile kurulum yapabilir.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

zuugoor

ubuntuya yeni başladım wubi sayesinde o olmasaydı inanın çok kişinin ubuntu ve linux macerası hiç başlayamazdı ve ubuntu bu günlerine gelemezdi.Ben wubiyle başlangıç yaptım daha 1.gün vistamın tüm dosyalarını sildim sadece işletim sistemimi bıraktım şu anda da ondan nasıl kurtulurum diye araştırma yapıyorum.wubiyle dün ubuntuyu açtığımda saydım 5 adet donanım arızam vardı ses kartı,klavye sorunu,modem sorunu,v.b. hepsini forumdan bakarak hallettim sayenizde.Şimdide wubiyle kurduğum ubuntumu 120 gb lık hard diskimde 1 kuş gibi serbest bırakmaya çalışıyorum.Eminimki o da olacak  :)

kalkan1973

Bence sonlandırılmalı... Her sistem kendine has özellikleriyle kullanılmalı... İlk başlayandan profesyoneline kadar herkes UBUNTU yu kendi özellikleriyle tanımalı...
Evde İşte her yerde Linux

GNUbuntu

Devam etsin. Hatta bir Linux virüsü olarak Windowslara bulaşsın ve yayılsın :) Bu şekilde Linux dünyasına adım atarlar. Wubi ile Ubuntu kullananlar zamanla diğer Linux çeşitlerini de tanıyacaktır ister istemez. Ondan sonra da neye bulaştıklarını anlarlar ama artık çok geçtir  ;D
Önce Saygı...

marjinal1st

WUBI'nin getirisi çok ama adam akıllı, düzgünce çalışan bir şey yapsınlar derim. Hatalarından neler çekiyoruz neler ...
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

XRumer

Wubi iyi hoş da Wubi ile kurulan Ubuntu yeterince kararlı çalışmıyor ki. Ayrıca Ubuntu'yu denemek isteyen zaten CD'den veya USB'den çalıştırarak deneyebiliyor. Kurulumda zorluk çekenler için desek o da değil, Ubuntu'nun kurulumu iyice kolaylaştı, rahatlıkla kurulabiliyor. Ubuntu Türkiye de zaten 7/24 yardıma hazır.

Wubiye gerek yok, kaldırılsa ya da en azından CD'den kaldırılsa sadece DVD sürümünde olsa çok iyi olur. Zaten 700 mb çok az geliyor diye Ubuntu geliştiricileri sürekli bir şeyleri değiştiriyorlar Wubiyi kaldırsalar yeterince yer açılır.

krwlng

Wubili ve wubisiz iki ayrı sürüm çıkarılabilir, bu ölçüde herkesin işi görülmüş olur, PS3 için bile resmi dağıtım çıkaran ubuntu bunu çok daha kolay yapar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Benim Wubi hakkındaki fikirlerim oldukça değişti. Hatasıyla, günahıyla Wubi güzel ve rahat bir çalışma ortamı sağlıyor bize. Bana gelenlere veya Ubuntu kurmaya niyetlendiğim insanlara önce Wubi vasıtasıyla kuruyorum Ubuntu'yu. Gözleri korkmuyor böyle olunca, benim de başım çok ağrımıyor :) 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.