Wubi Ubuntu Installer projesi sonlandırılmalı mı?

Başlatan eren, 02 Eylül 2008 - 05:33:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wubi Ubuntu Installer projesi sonlandırılmalı mı?

Evet
61 (27.1%)
Hayır
145 (64.4%)
Kararsız
19 (8.4%)

Toplam Oy Verenler: 89

FUBU

Daha dün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Bayramdan önce bilgisayarcı bir arkadaşa ubuntu cd si vermiştim. Adam wubi ile kurulum yapmış, nasıl olmuşsa grup ekranı gelmemiş. Bana bunu söyledi.. Aslında bu sorun çözülebilecek kolay bir şey ama ben çocuğu wubiden kurtarmak için sıfırdan kurulum yapmayı önerdim. Vistada formatsız disk alanı oluşturduk, 25 dk içinde de kurulumu tamamladık. Kurulumdan sonra 8.10 wifiyi görmedi, elimizde de kablolu bağlantı yoktu. Yurt gibi bir yerdeydik. Adam da sinirlendi, bu nasıl iş dedi, kaldırdı ubuntuyu.
Yani şimdi sıfırdan kurulum yapınca da çok sorunsuz bir dağıtım değil ubuntu. Yani 8.04 den kalma bir wifi sorunu var ki hayretler içindeyim.
Elbette sıfırdan kurulum yapmak wubi ile kurulum yapmaktan daha sorunsuz bir olay, ben de her fırsatta insanları wubiden kurtarmaya çalışırım ama wubi sırf bu yüzden sonlandırılmamalı bence.
Biz wubi ile kurulum yapmak ve sıfırdan kurulum yapmayı karşılaştırıyoruz doğal olarak. Linuxla hiç tanışmamış adam vista kurulumuyla ubuntu kurulumunu karşılaştırıyor. Windowsla kurulumda hiçbir zaman yaşamayacağı sorunları görüyor. Kurulumu sorunsuz yapmasına göre kıyaslıyacaksak birçok insanın gözünde de linux adamı bilgisayardan soğutur, sonlandırılmalı..
wubi ile kurulum yapmak sıfırdan surulum yapmaya göre ne kadar sıkıntılıysa, ubuntuyu sıfırdan kurmak da vista kurmaya göre o kadar sıkıntılı.. Yani bence wubinin sorunlarını çözmesini beklemeliyiz.

Öte yandan vistada ubuntu denemek için format atmanıza gerek yok. Disk alanı oluşturma işi formatsız yapılıyor. Bu güzel özellik büyük ihtimal win 7 de de olur. Neden ubuntu denemek için wubi ile kurulum yapalım? Max. yarım saatte formatsız istediğin gibi sıfırdan kurulumu yaparsın, wubiye ne gerek var vistada?

Bu ankete hayır oyu vermiştim ama şu anda kararsızım.

foma

wubi'nin, çalışan cd'nin yapamadığı ne gibi özellikleri var?
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

FUBU

Alıntı Yapwubi'nin, çalışan cd'nin yapamadığı ne gibi özellikleri var?
çalışan cd sadece çalışıyor. :D
Yaptığın hiçbir değişiklik bir sonraki oturumda görünmüyor. Bu yetmez mi? Bence çalışan cd ile wubi karşılaştırılmaz bile.

foma

wubi denemedim ama şunu diyebilir miyiz, kablosuz kartım wubi ile çalışmadı/çalıştı ama ubuntu kurunca çalıştı/çalışmadı. Eğer bu tür şeyler istisna denilebilecekten fazla oluyorsa, wubi ile yaptığımız değişikliklerin kalıcı olması da farketmez.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?

FUBU

Alıntı Yapwubi denemedim ama şunu diyebilir miyiz, kablosuz kartım wubi ile çalışmadı/çalıştı ama ubuntu kurunca çalıştı/çalışmadı. Eğer bu tür şeyler istisna denilebilecekten fazla oluyorsa, wubi ile yaptığımız değişikliklerin kalıcı olması da farketmez.
sence diyebilir miyiz?
aynı şey mi?
yani wubi ile kurulum yapıyoruz, sorunlar çok çıkıyor. Bu sebepten wubi de değişiklik yapmışsın yapmamışsın farketmez.

Wubide sorunlar çok çıkıyor, öyleyse wubi kurulumu=live cd de ubuntu denemek..
Sence diyebilir miyiz? Elini vicdanına koy foma  :D
Bak daha live cd de performansın wubi ile kurulumda performansa göre çok farklı olduğundan bahsetmedik bile..

foma

Alıntı yapılan: FUBU - 23 Aralık 2008 - 21:58:06
Alıntı Yapwubi denemedim ama şunu diyebilir miyiz, kablosuz kartım wubi ile çalışmadı/çalıştı ama ubuntu kurunca çalıştı/çalışmadı. Eğer bu tür şeyler istisna denilebilecekten fazla oluyorsa, wubi ile yaptığımız değişikliklerin kalıcı olması da farketmez.
sence diyebilir miyiz?
aynı şey mi?
yani wubi ile kurulum yapıyoruz, sorunlar çok çıkıyor. Bu sebepten wubi de değişiklik yapmışsın yapmamışsın farketmez.

Wubide sorunlar çok çıkıyor, öyleyse wubi kurulumu=live cd de ubuntu denemek..
Sence diyebilir miyiz? Elini vicdanına koy foma  :D
Bak daha live cd de performansın wubi ile kurulumda performansa göre çok farklı olduğundan bahsetmedik bile..

ben orda şeyi vurgulamak istedim ee şey kem küm :d
Ben şöyle düşünüyorum. Biz bir hard disk satıcısıyız ve elimizdeki ürünü diğerlerinden ayıran ncq teknoljisi. Ama bizim satış elemanımız (wubi) bu özelliği bilmiyor. Ben olaya bu açıdan baktığım için oyum "evet" yönünde. Sonuçta wubi ile 5.1 ses sistemini çalıştıramayıp, ubuntu kurmaktan vazgeçenler vardır. Aslında ubuntu kursalar bu sorunu çözeceklerini bilmedikleri için vazgeçiyorlar.

heartsmagic

En başta bu mesele hararetleneceği için de biraz yorum yapmama kararı almıştım. Hani hararetlenirse girmeyeyim diye :)

Şimdi, benim görüşüm pek değişmedi. Wubi ileride iyi olur, kötü olur bunu bilemem. Ancak benim isteğim tanışıklık aracı olarak algılanması. Hani bir de başımıza "Ben Linux'u / Ubuntu'yu ancak Wubi ile kullanırım" kitlesi çıkmasın. Kendisini ve yapısını iyi bir şekilde irdelemedim ben. Windows dosya sistemi üzerine kendi dosya sistemini nasıl gömüyor, nasıl çalışıyor hiç bilmiyorum.

Ubuntu altında da sorunlarımız elbette mevcut ve olmaya devam edecektir. Ancak bu sorunlara yardımcı olacak insan sayısı bir hayli fazladır ve bu bizim avantajımıza olan bir durum. Wubi'ye tam destek sağlanacaksa ve amaçladığı şeyi bizim dünyamıza kazandıracaksa elbette sonlandırılmaması çok daha güzel. Fakat ben Ubuntu'yu normal yollarla kurup, sorun yaşayıp, kızıp sonra da kaldıran bir kullanıcının, Wubi'yi kurup, sorun yaşayıp, kızmayıp kullanacağını sanmıyorum. Wubi ile daha az destek alacağından daha beter olacaktır belki de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Çağlar

Wubi biraz profesyonel işi mi ne :) Ben her Wubi kurulumunda sorun yaşadım ama basit şeylerdi bunlar benim için :) (Amma da usta gibi konuştum) :) Kısaca olay şu 4. Ayını tam olarak doldurmakta olduğum Linux deneyimim Wubi'nin verdiği tüm sorunları çözebiliyorsa giderilebilecek sorunlardır. Şu anda Wubi altından kurduğum 64 bit başta sorun çıkaran şu an sorunsuz Ubuntu'm açık ne diyim daha :)
We got a badass over here!

kornkids

benimde ubuntu ile tanışmam wubi ile oldu.şu an laptop umda sadece ubuntu var.bence devam etsin,deniyecek arkadaşlarında gözünü korkutmadan deneme şansı olur.güzel bir program

Skywalker87

Wubi devam etmeli kesinlikle benim çevremdeki çoğu kişiyi wubi sayesinde ubuntu ile tanıştırdım.
+1
The Bird Of Hermes Is My Name.Eating My Wings To Make Me Tame

Only the strongest will survive
Lead me to heaven when we die  I have a shadow on the wall  I'll be the one to save us all

baran

Çevirisini yaptığım için "hayır" demiş olsam da, kurulum başarısının düşük olduğunu farkettim. Bu nedenle, bence de "Evet"...

heartsmagic

Hazır konu canlanmışken tekrar fikir belirteyim. Bundan önceki yorumumda Wubi'yi kullanmamıştım, şimdiyse kullanmış durumdayım. Deneme amaçlı olarak oldukça faydalı bir uygulama. Fakat bunu arkadaşlara tanıtırken kesinlikle Linux'un doğal ortamı oladığı, sadece görmeleri için yapılan bir uygulama olduğu anlatılmalı. Eğer sorunsuz bir kurulum olursa insanları Linux ile tanıştırmak için güzel bir proje kendisi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cafenetland

Linux su anda isletim sistemleri oraninin sadece yuzde 1 bilemedin 2 sine sahip.

eger wubi ortadan kalkarsa cogu "Linuxe önyargili yaklasan kesim" linux yuklemekten daha baslamadan vazgecicekler.

o yuzden wubi bence daha uzun yillar kullanilmai ve insanlara Linux kullanma aliskanliginin getirilmesi bakimindan devam ettirilmelidir.

ne zaman ki yuzdenin buyuk bir kismi Linuxun eline gecer, o zaman wubi tarihe karisir

Osman Üngür

Devam ettirilmesinde görüşündeyim
Harddiski partisyonlamadan birçok arkadaşıma wubi ile kurdum
Hepsi sorunsuzlar

engin1975

Ben evet sonlandırılmalı diyorum Wubi çıktı çıkalı daha bir kere bile kullanmışlığım olmadı olamaz.Çok gereksiz bişey.

delphinone

bence son verilmemeli.nedenine gelince.bu dağıtımları ilgisi çeken biri.iki işletim sistemi arasındaki farkı görmeli.bunu yapamdan göremez.bir kullandığı işletim sisteminde kullandığı özelliklere alışkanlığını terkedebilmesi içi.ubuntuda bir sre alışması lazım.mesela ben windowsa alıştığım için bana tuhaf geliyordu.ama ondaki sıkıntıları ubuntuda yaşamadığımı farkettim.en basiti explorerın açılması için depresyona girmememyi.

bence özgür yazılım düşüncesi.herkes istedğini seçme hakkına sahip.bunu onlara ikisi bir arada.sunumu.yani şu pahalı markamı regalmi:)))))))))))

AbkHaZiaN

Çoğu şey ilk çıktığında sorunsuz değildi geliştirile bilir fakat wubi azda olsa bence kullanıcıların tam olarak windowstan kurtulmalarını engelliyor kurulum kolay olduğu için eğer wubi olmazssa geçişler daha hızlı olacaktır diyorum. Evet sonlandırılmalı diyenlerdenim diyorum.

turkıshpower

Bence Sonlandırılmak yerine sorunlar minimuma indirilmedi.

agritux

21st

ben ubuntu kullanmaya yeni başladım ve beni denemeye yönelten şey de kolayca kurulup , kaldırılabilecek olmasıydı
wubi olmasaydı başta çok önem vermediğim için ubuntuyu kurmayı hiç denemezdim
ve böyle düşünenlerin benden ibaret olmadığını varsayarak hayır diyorum

tabi işin teknik yönüde var ona bir şey demeyeceğim,bilmiyorum  ama ubuntuyu denemeye yönlendirmek açısından oldukça elverişli  :)

engin1975

Wubiyi şimdiye kadar hiç kullanmadım Benim için farketmez :D

harmanim

wubi'yi ben de hiç kullanmadım. ubuntuyla tanıştığım günden itibaren direk hardiske kurdum. live cd sinden bile açıp bu neymiş? diye bakmadım. ama elbette bu benim cesaretimden kaynaklıydı. wubinin insanları teşvik ettiğini düşünüyorum. hatta merak ettim şimdi nasıl birşey olduğunu. kurayım da göreyim. =))

husnu

bende ubuntu 9.04 kurdum ama üç gündür skaystar2hd kartımı tanıtmakla uğraşıyorum hala işin mantığını anlıyanmadım.
pidgin de kameralı ve sesli görüşme yapamıyorum  amsn ne diyorlar ,indirdim  kuramıyorum dosyalar açılıyor ama exe yada com gibi uygulama dosyası yok
masa üstünü çok sevdim ama başarısızlığa dayanamıyorum ,
kaffeine  indirdim ondada sonuş aynı  hiçbir şey yapamıyorum bir çok foruma yazı yazdım hiç kimseden ses yok
ben nerede hata yapıyorum
parduş 2008 skystar2 kartını otomatk tanıdığını söylüyorlar parduş yada ubuntu aynı tabandan değilmi
beni aydınlatırsanız sevinirim

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: husnu - 03 Temmuz 2009 - 08:10:39
bende ubuntu 9.04 kurdum ama üç gündür skaystar2hd kartımı tanıtmakla uğraşıyorum hala işin mantığını anlıyanmadım.
pidgin de kameralı ve sesli görüşme yapamıyorum  amsn ne diyorlar ,indirdim  kuramıyorum dosyalar açılıyor ama exe yada com gibi uygulama dosyası yok
masa üstünü çok sevdim ama başarısızlığa dayanamıyorum ,
kaffeine  indirdim ondada sonuş aynı  hiçbir şey yapamıyorum bir çok foruma yazı yazdım hiç kimseden ses yok
ben nerede hata yapıyorum
parduş 2008 skystar2 kartını otomatk tanıdığını söylüyorlar parduş yada ubuntu aynı tabandan değilmi
beni aydınlatırsanız sevinirim

Yeni başlayanlar için ilk durak bölümümüz var orada biraz zaman geçirirseniz Linux hakkında daha çok bilgi sahibi olacaksınız exe dosyasının olmaması da playstation üzerinde xbox oyunu kurmaya çalışmanız durumuyla aynı şey synaptic'den amsn diye aratıp kurduğunuzda zaten menüden internet bölümüne eklenecektir ayrıca parduş değil pardus dediğim gibi ilk durak bölümünde biraz zaman geçirmeniz gerekiyor.

ombuki

Öncelikle merhaba arkadaşlar.

Foruma az önce üye oldum ilk olarak buraya bir şeyler yazıyorum. Wubi'nin kesinlikle kaldırılmaması gereken bir proje olduğunu düşünüyorum. Ubuntu ile Wubi üzerinden tanıştım ve bir çok arkadaşıma tavsiye ettim. Onlar da Ubuntu yüklemenin bu kadar kolay olduğunu görünce 'en azından bir deneyeyim' dediler. Bir çoğu şu an kullanmaya devam ediyorlar.
Wubi, elbette daha da gelişecektir. Şu saniye bile insanlar onu daha iyi hale getirmek için çalışıyorlardır diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda Wubi sayesinde çok daha fazla insanın Ubuntu denemeye cesaret edebileceği fikrindeyim (örnek olarak ben).