Yeni Notebook alacagim. onerisi olan...

Başlatan ZooM, 14 Ocak 2012 - 14:03:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

Selam arkadaslar. Elimdeki Latopu insallah satiyorum ve yerine baska bi bilgisayar alacagim.  Linux'la mumkun oldugunca en uyumlu notebook Onerilerinizi bekliyorum.
donanim ozellikleri olarak
i7(i7 olmazsa i5) islemci, 8 GB ram, 1GB NVidia ekrankarti (mumkunse Optimus teknoloji olmasin), Sabit disk olarak SSD olan varsa daha iyi olur. birde limitim max 2000 TL :\
If I was your vampyre...

superjax

ZooM

If I was your vampyre...

matrax_41

Zor değil ssd ben kullanıyorum 1 haftadır bir sorunu yok. Ama piyasada pek ssd'li model yok sanırım bakındım biraz ama göremedim. Ssd'yi kendinizde takabilirsiniz sonradan, çıkan harddiskide disk kutusu alıp harici disk olarak kullanabilirsiniz.

pwl

herhangi bir zorluğu yok. ben 6 aydır kullanıyorum.

sudusleri

SSD Linux için bir sorun teşkil etmiyor. Dell'in Ubuntu ile arası iyi diye biliyorum. http://www.system76.com dan kullanılan ekran kartı modellerine ve diğer donanıma bakabilirsin. Faydası olur. Optimustan kesinlikle uzak dur.
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

superjax

ssd lerde linux için trim desteği henüz çıkmadı dendi.bu sebeple ssd ler ömürlerini hızlı dolduruyorlarmış (ben sadece forumlardan edindiğimi söylüyorum kullanan arkadaşlar daha fazla aydınlatır bizi)

heartsmagic

@superjax, Windows da SSD'leri öğle yemeği niyetine yiyormuş. Ben sadece forumlardan edindiğim bilgiyi söylüyorum.

Latife yapıldığı bellidir sanırım. Bir şey söylesek de, aktarsak da en azından kaynak göstermek gerekiyor değil mi. Diğer arkadaşlar karşı çıkmasaydı, bu başlıkta senin iletin olsaydı sadece SSD alacaklar ne düşünürdü?

Şu an TRIM desteğini etkin hâle getirmek için fstab dosyasına bir "discard" eklemek yeterli. 2.6.28 sürümü ile geldi bu destek. Şu an bizlerin kullandığı çekirdek sürümü: 3.0.0-14

Kaynak da verelim:
http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-kernel-advances/index.html
https://sites.google.com/site/lightrush/random-1/howtoconfigureext4toenabletrimforssdsonubuntu
http://techgage.com/article/enabling_and_testing_ssd_trim_support_under_linux/
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: ZooM - 14 Ocak 2012 - 14:03:23
   Selam arkadaslar. Elimdeki Latopu insallah satiyorum ve yerine baska bi bilgisayar alacagim.  Linux'la mumkun oldugunca en uyumlu notebook Onerilerinizi bekliyorum.
donanim ozellikleri olarak
i7(i7 olmazsa i5) islemci, 8 GB ram, 1GB NVidia ekrankarti (mumkunse Optimus teknoloji olmasin), Sabit disk olarak SSD olan varsa daha iyi olur. birde limitim max 2000 TL :\

merhaba

sanırım bunu oyun oynamak için alıyorsun.oyun teknolojisine ne kadar hakimsin bilmiyorum ama.önce oyun bilgisayarın için bir kaç fikir vereyim.

piyasadaki pek çok dizüstü modeli,fiyatları düşük tutmak için 1366x768 gibi uyduruk ,saçma sapan çözünürlüğe sahip ekran ile geliyor ve ekran kartın ne kadar iyi olursa olsun işlemcin ne kadar baba olursa olsun bu ekranda görebileceğin oyun detayı sınırlı.şöyle de anlatabilirim o çözünürlükteki ekranın sana verebileceği performans bellidir.bu söz ettiğim ekranın verebileceği performansın dışında(üzerinde)kalan sistem e boşa para yatırmış olacaksın.çünkü ekrankartın ,ekranın desteklediği çözünürlükten fazlasını destekleyecek ama ekranın gösteremeyecek.onun  yerine alabileceğin fiyat sınırındaki bilgisayarlara bak.ekranlarını karşılaştır ekran kartlarını karşılaştır.1366x768 ekranda tam ayarlar ile oynatabilecek bir kombinasyon bulup satın al.fazlasına para yatırma.yada diğer bir yol olarak xbox u öneririm.ben kullanıyorum memnunum.sistem değiştirme derdinden kurtuldum.fw li sıfır xbox ları 700-800 tl ye bulursun.hatta ben gg den aldım :D

ayrıca eğer lisansın varsa freeos bilgisayalara bak fazladan lisans parası verme.şuan kurdan dolayı o parayı etmeyecek bilgisayarlara çılgın fiyatlar istiyorlar.dell e bir bak. i7 fiyatları senin sınırının altında.ayrıca istanbuldaysan bilgisayarın bozulunca ücretsiz evde tamir hizmeti veriyorlar. hp bilgisayarlar ısı tabancası yerine geçiyor bir süre sonra.

ZooM

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 15 Ocak 2012 - 02:03:27
merhaba

sanırım bunu oyun oynamak için alıyorsun.oyun teknolojisine ne kadar hakimsin bilmiyorum ama.önce oyun bilgisayarın için bir kaç fikir vereyim.

piyasadaki pek çok dizüstü modeli,fiyatları düşük tutmak için 1366x768 gibi uyduruk ,saçma sapan çözünürlüğe sahip ekran ile geliyor ve ekran kartın ne kadar iyi olursa olsun işlemcin ne kadar baba olursa olsun bu ekranda görebileceğin oyun detayı sınırlı.şöyle de anlatabilirim o çözünürlükteki ekranın sana verebileceği performans bellidir.bu söz ettiğim ekranın verebileceği performansın dışında(üzerinde)kalan sistem e boşa para yatırmış olacaksın.çünkü ekrankartın ,ekranın desteklediği çözünürlükten fazlasını destekleyecek ama ekranın gösteremeyecek.onun  yerine alabileceğin fiyat sınırındaki bilgisayarlara bak.ekranlarını karşılaştır ekran kartlarını karşılaştır.1366x768 ekranda tam ayarlar ile oynatabilecek bir kombinasyon bulup satın al.fazlasına para yatırma.yada diğer bir yol olarak xbox u öneririm.ben kullanıyorum memnunum.sistem değiştirme derdinden kurtuldum.fw li sıfır xbox ları 700-800 tl ye bulursun.hatta ben gg den aldım :D

ayrıca eğer lisansın varsa freeos bilgisayalara bak fazladan lisans parası verme.şuan kurdan dolayı o parayı etmeyecek bilgisayarlara çılgın fiyatlar istiyorlar.dell e bir bak. i7 fiyatları senin sınırının altında.ayrıca istanbuldaysan bilgisayarın bozulunca ücretsiz evde tamir hizmeti veriyorlar. hp bilgisayarlar ısı tabancası yerine geçiyor bir süre sonra.

Evet oyun icin alacagim ama Onlin bir oyun icin... Lineage2 icin... Ekran cozunurlugu ve ekran kartinin destekledigi cozunurluk iliskisi dedigin gibi onemli... Ati almak istemiyordum cunku driver uyumuzlugu oluyordu... Simdi bu suan 4. notebookum. Nvidia aldim burdada optimus cikti karsima... 5. notebookta artik rayina oturtmaliyim su isi...

Alıntı yapılan: sudusleri - 14 Ocak 2012 - 20:18:37
SSD Linux için bir sorun teşkil etmiyor. Dell'in Ubuntu ile arası iyi diye biliyorum. http://www.system76.com dan kullanılan ekran kartı modellerine ve diğer donanıma bakabilirsin. Faydası olur. Optimustan kesinlikle uzak dur.

Verdigin link inceledim fakat PC'de bi sorun oldugunda ne yapacagim? Turkiyede onun garantisi geciyor mu?
Birde Turkiyeye giris icin gumruge para odeyecegim ona... Epey yuksek bi fiyat oluyor oylede...

If I was your vampyre...

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: ZooM - 15 Ocak 2012 - 11:26:25

Evet oyun icin alacagim ama Onlin bir oyun icin... Lineage2 icin... Ekran cozunurlugu ve ekran kartinin destekledigi cozunurluk iliskisi dedigin gibi onemli... Ati almak istemiyordum cunku driver uyumuzlugu oluyordu... Simdi bu suan 4. notebookum. Nvidia aldim burdada optimus cikti karsima... 5. notebookta artik rayina oturtmaliyim su isi...

benim dizüstü bilgisayarımda ati ekran kartlı.windowsda hiç sorun çıkarmadı.ubuntu da da sorun çıkmadı.şimdi kubuntu kullanıyorum.benim bilgisayarım için gnome dan daha performanslı olduğu aşikar.gnome da çok fazla donanım sorunu yaşadım.lineage i bende bir ara oynamıştım güzel oyun  :D dediğme dikkat edersen çok fazla kar edersin.kullanamayacağın güç e para ödemezsin.hatta bir donanım sitesinde testler vardı onları bulursam eklerim buraya.

buldum: http://donanim.thgtr.com/amd/cebinize-en-uygun-hizli-ekran-kartlari-ocak-2012/100-200-usd-arasi-en-iyi-ekran-kartlari  burada daha çok atiye yer verilmiş ama sorun değil.ati ekran kartının nvidia karşılığını bulmak çocuk oyuncağı.istersen donanım haber veya toms hardwareden sorabilirsin istersen http://www.videocardbenchmark.net/ buradan bakabilirsin. 1366 çok fazla bir çözünürlük değil günümüzde bütün ekran kartları son ayarda oynatır sana.