Unity 5.8 yayımlandı, beklentiler gerçek oluyor.

Başlatan decent, 14 Ocak 2012 - 02:06:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

@yavuz21, Ubuntu 12.04 (Precise) için aşağıdaki bölümleri ve bağlantıları takip edebilirsiniz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=272.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=8.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30748.0

Precise şu anda geliştirme sürecindedir; kararlı sürüm olan Ubuntu 11.10 kullanılması önerilir.

empax

Su Masaustunu goster simgesini daha yeni koymalari gec kalinmis bir hareket. Ayrica altta cop kutusunun yanina koysalarmis ya da yeri degistirebilir olsaymis keske.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

syagdiran

Ben 11.10'a kurdum ama Masaüstü simgesi yok.

yavuz21

Unity yeni nir masaüstü ortamı ve en hızlı gelişen ortam eksiklikler var ama 12.04 de bayağı düzelceğine inanıyorum başarıyla gelişiyor. Unity kullanmak için bir sebep arıyorsanız en kullanışlı panel unityde bu bile yeterli bence  ;)

syagdiran

Masaüstünü Göster simgesi ayarlardan yapılıyormuş. Unity ayarlarına bir çentik ekleyerek simgeyi aktif hale getirdim.

ahmetturan

boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

empax

Alıntı yapılan: syagdiran - 15 Ocak 2012 - 02:49:54
Masaüstünü Göster simgesi ayarlardan yapılıyormuş. Unity ayarlarına bir çentik ekleyerek simgeyi aktif hale getirdim.

Alta yani cop simgesinin yanina tasiyabiliyor musunuz ?
بسم الله الرحمن الرحيم

syagdiran

Alıntı YapAlta yani cop simgesinin yanina tasiyabiliyor musunuz ?
Sadece Simge aktif oluyor. Yerini değiştirme ayarı yok.

rutku

Kısayolların yerleri değiştirilebiliyor. Uzun süre kısayolun üstünde sol tuşu basılı tutarsanız taşıma aktif olacaktır.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

travego0403

@rutku
Malesef sadece bizim eklediğimiz simgelerin yeri değiştirilebiliyor. Unity paneline ait olan simgelerin(Çalışma alanı değiştirici, Çöp kutusu, Masaüstünü göster...) yeri değiştirilemiyor. Ben değiştiremedim.

Unitynin yeni sürümünü Oneric üzerinde denedim güzel çalışıyor fakat karşılaştığım tek sorun pencere başlıklarının(Programın isminin yazdığı yer) yarı saydam bir hal alması, tam ekran yapıldığında herhangi bir sorun yok. Compiz Opacity ayarlarıyla falanda uğraştım ama çözemedim. Bu sorunu yaşayan başka kullanıcılarda var mı?
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

yavuz21

Panel opacity ayarlarının altında ki ayarın karşısında tık varsa kaldırmayı dene.

travego0403

Belirttiğiniz ayar "Pencerenin tam ekran yapıldığında panelin şeffaf mı yoksa Mat bir hal almasının" ayarlandığı yer. Benim sorunum ise sorun değil varsayılan bir şeymiş ama benim hoşuma gitmedi. Bu pencere başlıklarının ve üst panelin şeffaflık ayarı beraber değişiyor.  :)

acer

Alıntı yapılan: alquirel - 14 Ocak 2012 - 13:08:20
Ubuntu Distrowatch'ta birincilikten olmakla hiçbir şey kaybetmedi, her geçen gün büyüyerek güzelleşerek emin adımlarla yoluna devam ediyor.
Bence Unity yüzünden Ubuntu'dan vazgeçenler kaybetmiştir.
Ubuntu yoluna devam ediyor veya etmiyor bilemem ama kullanıcıların Ubuntudan vazgeçerek bir şeyler kaybettiğini düşünmüyorum.

sdelican

Alıntı yapılan: acer - 15 Ocak 2012 - 13:47:18
Ubuntu yoluna devam ediyor veya etmiyor bilemem ama kullanıcıların Ubuntudan vazgeçerek bir şeyler kaybettiğini düşünmüyorum.

arkadaşlar  lüzumsuz yere bu tip tartışmalara girilmemesi gerekir. en nihayetinde bir işletim sistemidir. bu işi fanatikleştirmeye gerek yok. isteyen istediğini kullanır.
-Bana haysiyetli bir çay getir.
--Çay yok, sana bir haysiyet versem??

acer

Alıntı yapılan: travego0403 - 14 Ocak 2012 - 18:31:56
Bir video ile incelemek için.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FocPwTmQZ18

Unityli Ubuntu bence bir kazançtır. Çünkü ben şahsen birbirinin kopyası olan dağıtımlardan sıkıldım. A ile B dağıtımı arasında son kullanıcı yönünden bir fark olmalıdır. Son kullanıcı için paket sistemlerinin farklı olması bir şey ifade etmez. Çünkü girer arayüzü olan programa iki tıklama ile programını kurar, arkaplanda ne işler dönüyor diye bakmaz ve bakmak zorunda da değildir. Bir dağıtım çıkarcaksan diğer dağıtımlardan farklı olman lazım,  Ubuntu bunu Unity ile gayet güzel sağlıyor. Unityi beğenmeyebilirsin ama saygı göstermelisin. Bence Ubuntu kolay kullanım yönüyle bir fark yarattı ve bu yönüylede bir fark yaratmayı başarırsa Ubuntunun kan kaybetmesini değil yükselişini izleriz.
Demek size göre ubuntu unity ortamına geçinceye kadar diğer dağıtımlardan farklı değildi. Size göre linux dağıtımlarının bu kadar çok olması bir kandırmaca mı? Ben unityi beğenmiyorum ve de saygı duyuyorum. Saygı duymadığımı nereden çıkarıyorsunuz? Ubuntunu kolay kullanım yönüyle fark oluşturduğuna ben de katılıyorum ; lakin untiy ile bir fark oluşturacağı konusu şuan için bence çok iç acıcı bir durum değil. Son temenninize bende katıldığımı belirtmek isterim.

alquirel

Alıntı yapılan: acer - 15 Ocak 2012 - 13:47:18

O kısım biraz latifeydi aslında. Ama tabii ki gerçeklik payı var bence. Yalnız şuranın altını tekrar çizmek zorundayım. Unity yüzünden Ubuntu'dan vazgeçenleri kastettim ben. Sizin kıstas kabul ettiğiniz site Ubuntu'yu Ubuntu Kubuntu Xubuntu olarak ayırmıyor. Sizin Ubuntu'nun düşüşü, birincilikten olması olarak değerlendirdiğiniz şey bunlardan da vazgeçilişi içeriyor hâliyle.

Yani Unity yüzünden Ubuntu'yu bırakıp da KDE'li XFCE'li Ubuntu'yu gündeme bile almadan diğer dağıtımlara geçtiyse bir kişi, (ki Distrowatch sitesine göre yapılan yorumlar nedense hep bu şekilde oluyor, bu şekilde yorum yapanların hiçbirisi de o sitenin sadece kendi sayfalarının tıklanmasını ölçtüğünü, kullanımı ölçmediğini düşünmüyor nedense) bence o kişi kaybetmiştir.

Alıntı yapılan: acer - 15 Ocak 2012 - 13:56:18
lakin untiy ile bir fark oluşturacağı konusu şuan için bence çok iç acıcı bir durum değil.

Eğer Unity'yi kullanmadan, derinlemesine incelemeden bu yorumu yapıyorsanız, biraz önyargılı olmuş.

acer

Alıntı yapılan: sdelican - 15 Ocak 2012 - 13:53:26
arkadaşlar  lüzumsuz yere bu tip tartışmalara girilmemesi gerekir. en nihayetinde bir işletim sistemidir. bu işi fanatikleştirmeye gerek yok. isteyen istediğini kullanır.
@sdelican size isteyen istediği dağıtımı kullanır sözünüze katıldığımı belirtmek isterim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2012 - 14:16:38

Alıntı yapılan: alquirel - 15 Ocak 2012 - 13:57:47
Sizin kıstas kabul ettiğiniz site Ubuntu'yu Ubuntu Kubuntu Xubuntu olarak ayırmıyor. Sizin Ubuntu'nun düşüşü, birincilikten olması olarak değerlendirdiğiniz şey bunlardan da vazgeçilişi içeriyor hâliyle.

Yani Unity yüzünden Ubuntu'yu bırakıp da KDE'li XFCE'li Ubuntu'yu gündeme bile almadan diğer dağıtımlara geçtiyse bir kişi, (ki Distrowatch sitesine göre yapılan yorumlar nedense hep bu şekilde oluyor, bu şekilde yorum yapanların hiçbirisi de o sitenin sadece kendi sayfalarının tıklanmasını ölçtüğünü, kullanımı ölçmediğini düşünmüyor nedense) bence o kişi kaybetmiştir.

Eğer Unity'yi kullanmadan, derinlemesine incelemeden bu yorumu yapıyorsanız, biraz önyargılı olmuş.
Distrowatch sitesinde ubuntu, kubuntu, xubuntu, lubuntu diye ayırım var. Bundan dolayı benim kastettiğim düşüş kubuntu, xubuntu, lubuntu dan vazgeçişi içermiyor. Benim kastettiğim ön tanımlı olarak unity ile gelen ubuntuydu.
Distrowatch'ın dağıtımları sayfalarının tıklanma oranıyla ölçtüğünü biliyorum. Aslında bu yöntemin de dağıtımların kullanım oranlarını belirlemek için ipuçlarından sadece bir ipucu olduğunu da biliyorum.
Eğer siz benim ubuntuyu unity ile kullanamadan bu yorumu yaptığımı düşünüyorsanız sizin bu görüşünüz ön yargılı olur. Ben hem kullanıp hem de distrowatchdaki sıralamayı göz önüne alıp söylemiştim..

alquirel

Alıntı yapılan: acer - 15 Ocak 2012 - 13:58:26
Distrowatch sitesinde ubuntu, kubuntu, xubuntu, lubuntu diye ayırım var. Bundan dolayı benim kastettiğim düşüş kubuntu, xubuntu, lubuntu dan vazgeçişi içermiyor. Benim kastettiğim ön tanımlı olarak unity ile gelen ubuntuydu.

Distrowatch sitesine sadece, orayı referans alan yorumlar gördüğümde girdiğim için farketmemişim onları ayırdığını. Özür dilerim.
Farketmeyişimin bir diğer sebebi de onların oldukça aşağılarda sıralanması olabilir. Çünkü girdiğim zaman baktığım tek yer ilk beş oluyor.
Yani Ubuntu düşerken onlar gerekli ve yeterli yükselişi göstermemişse, Ubuntu'nun düşüşü onlara yükseliş olarak yansımamışsa demek ki bu düşüş onlardan da vazgeçilişi önemli bir miktarda içeriyor.

Alıntı Yap
Eğer siz benim ubuntuyu unity ile kullanamadan bu yorumu yaptığımı düşünüyorsanız sizin bu görüşünüz ön yargılı olur. Ben hem kullanıp hem de distrowatchdaki sıralamayı göz önüne alıp söylemiştim..

Ben çok fazla Unity kullanmadım, ama biliyorum ki ilk çıktığından beri sürekli Unity kullanıp sizin o yaptığınız "iç açıcı değil" yorumunun tam tersini büyük bir gönül rahatlığıyla yapan kişiler var bu forumda. Ben onları kendime dayanak alıp sizin o fikrinizin önyargılı olabileceğini söyledim. Yani onların kullanmakta olduğunu biliyorum ama sizin kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorum, dolayısıyla iki zıt yorumdan biri hakkında önyargılı olabilir diye düşüneceksem bu mecburen sizinki oluyor. (Ayrıca kullanmadan bu yorumu yapıyorsunuz değil yapıyorsanız dedim, dolayısıyla bu cümlemin "önyargılı" ifadesiyle vasıflanması pek mantıklı değil.)

lnx

Konuyu değiştirmek gibi olmasında. :D

Distrowatch'ta ki sonuçları boşverin. Hangisinin ne kadar kullanıldığına bu şekilde bakmak yanıltıcı olur. Hangi dağıtımın ne kadar kullanılığını kesin olarak bilmek mümkün ve bunu gösteren yerler varsa oradan bakalım. Gerçi, ben hepsininde çok kullanılmasını isterim. Hepsine emek veren insanlar var.

Bana göre şu anda en iyisi Unity :) İlerisini bilemem ama, şu an sadece Unity kullanıyorum. Arada Gnome ve Gnome Klasiğede açıp bakıyorum, ne var ne yok diye. Bir süre kullansamda, Unity arıyo gözüm. İyi ki yapmışlar. Şu an belki yüzde yüz kişiselleştirilemiyor ama, yine de bazı ayarlar yapılabiliyor MyUnity ile ... Gnome Tweak Tool ile de tema özelleştirmeleri rahat bir şekilde yapılabiliyor. Şimdilik bunlarda yetiyo bana.

travego0403

Alıntı yapılan: acer - 15 Ocak 2012 - 13:56:18
Demek size göre ubuntu unity ortamına geçinceye kadar diğer dağıtımlardan farklı değildi. Size göre linux dağıtımlarının bu kadar çok olması bir kandırmaca mı? Ben unityi beğenmiyorum ve de saygı duyuyorum. Saygı duymadığımı nereden çıkarıyorsunuz? Ubuntunu kolay kullanım yönüyle fark oluşturduğuna ben de katılıyorum ; lakin untiy ile bir fark oluşturacağı konusu şuan için bence çok iç acıcı bir durum değil. Son temenninize bende katıldığımı belirtmek isterim.

Ubuntu benim için kolay kullanım yönü ile farklıydı diğer dağıtımlardan. Bu kadar linux dağıtımı konusuna gelince forumda yeteri kadar tartışıldı ve sürekli tartışılıyor inşallah konuda bu tartışmaya dönmez. Dağıtımlar konusunda fikrimi soracak oluyorsanız. Sırf dağıtım çıkarmak için dağıtım çıkarmak ve bundan büyük beklentiler içerisinde olmak yanlıştır. Kendi arkadaş çevrende dağıtmak için yap. Fakat kurumsal veya ortalığın tozunu attıracak bir dağıtım peşindeysen diğer dağıtımların sunduğundan daha üstün ve farklı şeyler sunmalısın ki senin dağıtımını tercih etsinler. Birde bunun Özgür Yazılım boyutu var. Ben çok koyu bir Özgür Yazılımcı değilim. Bir başkasının emek verdiği kodları alıp derledikten sonra sunmak bana çok etik gelmiyor.(Belki bizlerin değer yargılarına ters geldiğindendir.) Benim düşüncem daha çok Linus'un Linux kodlarını neden GPL ile lisanslayıp açması gibi olabilir. Ben kodların açılarak hem programın beraber geliştirilmesini hemde kodları inceleyerek kullanılan teknolojinin, algoritmanın öğrenilmesi düşüncesindeyim. Buradan da dağıtımlara geçersek, o kodlara ekleme yapmadan çıkarılan dağıtımı, dağıtım çıkartmaktan çok kod derlemek gibi görüyorum.

Unity belki çok büyük bir hayal kırıklığıda olabilir. Bunu zamanla göreceğiz. Şimdi onsuz yapamadığımız bir çok ürün için ilk zamanlarında neler söylenmişti. Bakınız Televizyon için neler söylenmiş, ilk kişisel bilgisayar için neler söylenmiş.

Bütün bunlar iyi veya kötü, doğru ya da yanlış benim şahsi görüşümdür. ;)

lnx

Başlangıçta kullanıcı adımızı ve şifremizi yazdığımız yerde. Diğer iki ortamı da seçip kullanabiliyoruz.  Gnome ve Gnome Klasik. Yani ne biliyim, sanki zorla kullanılıyomuş gibi Unity. Söylemek ihtiyacı hissettim o yüzden.

empax

بسم الله الرحمن الرحيم

heartsmagic

Unity konusunun yine "Unity çıktı Ubuntu bitiyor" tartışmalarına sahne olması garip geldi, zira o konuyu geride bırakmıştık sanıyordum ben.
@acer, biliyorum sen "bir kriter sadece"  babından söylemişsin Distrowatch'u fakat yine de ağızlara pelesenk olmuş bir kere. Eğer tekrar Distrowatch referansı vereceksen forumda biraz vakit ayırıp şu yazıları okumanı rica ediyorum senden:

http://www.omgubuntu.co.uk/2011/11/dare-to-be-different-ubuntus-popularity-is-not-declining/
http://thepcspy.com/read/death-of-ubuntu/

Bu konuda Distrowatch'u referans gösterip Ubuntu'nun düşüşünü iddia edenleri ne yazık ki ciddiye alamıyorum. Kaldı ki Ubuntu sadece Unity'den ibaret değil, Gnome Shell'i de gayet güzel bir şekilde sunuyor kullanıcılarına. Hani, sadece Unity olsa da zorla onu kullandırsa "terk edip gidiyorlar" söylemini anlarım da, Gnome Shell varken de terk ediyorlarsa demek ki bu kullanıcılar KDE'ye veya başka bir ortama geçiyorlar demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

decent

Alıntı yapılan: travego0403 - 15 Ocak 2012 - 11:57:46
@rutku
Malesef sadece bizim eklediğimiz simgelerin yeri değiştirilebiliyor. Unity paneline ait olan simgelerin(Çalışma alanı değiştirici, Çöp kutusu, Masaüstünü göster...) yeri değiştirilemiyor. Ben değiştiremedim.

Unitynin yeni sürümünü Oneric üzerinde denedim güzel çalışıyor fakat karşılaştığım tek sorun pencere başlıklarının(Programın isminin yazdığı yer) yarı saydam bir hal alması, tam ekran yapıldığında herhangi bir sorun yok. Compiz Opacity ayarlarıyla falanda uğraştım ama çözemedim. Bu sorunu yaşayan başka kullanıcılarda var mı?

"Masaüstünü göster", "Çalışma alanı değiştirici" gibi simgelerin yerinin değiştirilememesi belki eksiklik gibi görülebilir.
Diğer açıdan bakarsak; biz unity panele simge ekledikçe simgeler alta doğru kayacaktır.

zeusmaster

Alıntı yapılan: decent - 14 Ocak 2012 - 13:29:54
İsteyenler aşağıdaki komutlarla Oneiric üzerinde Unity 5 yükseltmesi yapabilirler:

sudo add-apt-repository ppa:unity-team/staging
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install --reinstall unity

https://launchpad.net/~unity-team/+archive/staging

Bunu denedim ama herhangi bir sürüm yükseltmesi olmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2012 - 12:59:05

bahdem@bahdem:~$ unity --version
unity 4.28.0
Up and Running...