[Nasıl] Kaldırılmış paketlerin geride kalan ayar dosyalarını silme.

Başlatan Aequitas, 13 Ocak 2012 - 16:38:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sohicak

Çok yararlı bilgi ellerin dert görmesin :) sene 2018 hala çalışıyor arkadaşlar

robertokim

Alıntı yapılan: Aequitas - 13 Ocak 2012 - 16:38:27
Kurduğumuz paket dosyalarını artık kullanmıyoruz ve "sudo apt-get purge paketadı.deb" ile değil de "sudo apt-get remove paketadı.deb" ile kaldırdık diyelim. Bu şekilde kaldırdığımız paketlerin yapılandırma dosyaları sistemimizin içinde kalmaya devam ediyor. Olurda ileride tekrar kurarsak önceki ayarları saklı olarak kurmuş oluyoruz.
Ama neticede sistemimizde zaman içinde onlarca gereksiz yapılandırma dosyası birikmiş oluyor.

Sistemimizde kullanılmayan yapılandırma dosyalarını bulmak için aşağıdaki kodu işletmemiz yeterli:
dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}'

Bu yapılandırma dosyalarını kaldırmak için ise şu kodu çalıştırıyoruz:
sudo su
dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}' | xargs dpkg --purge

Veya root ile giriş yapmadan:
dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}' | sudo xargs dpkg --purge

Bu şekilde zamanla program kurup kaldırdıkça sistemimizde gereksiz yer kaplayan artıkları temizlemiş oluyoruz.
Herkes önce kendi bilgisayarını temiz tutmalı, sonra kaldırımımızı, sonra çevremizi, sonra.. :)

Çok yararlı oldu. Teşekkürler

LinuxMaster

Bende bir tane dosya çıktı.

linuxmaster@notebookpc:~/Masaüstü$ su
Parola:
root@notebookpc:/home/linuxmaster/Masaüstü# dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}'
libgstreamer0.10-0:i386
root@notebookpc:/home/linuxmaster/Masaüstü#

Ayrıca ben temiz tutma işini Ubuntu Optimizer v1.0.0.3 x32bit adlı Türk Yazılımına bıraktım.Terminal komutlarının görsel uygulaması olup sistemimde tek bir dosyanın çıkması kadar doğal bir sonuç olamaz.

impencon

Alıntı yapılan: LinuxMaster - 25 Haziran 2018 - 18:32:14
Bende bir tane dosya çıktı.

linuxmaster@notebookpc:~/Masaüstü$ su
Parola:
root@notebookpc:/home/linuxmaster/Masaüstü# dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}'
libgstreamer0.10-0:i386
root@notebookpc:/home/linuxmaster/Masaüstü#

Ayrıca ben temiz tutma işini Ubuntu Optimizer v1.0.0.3 x32bit adlı Türk Yazılımına bıraktım.Terminal komutlarının görsel uygulaması olup sistemimde tek bir dosyanın çıkması kadar doğal bir sonuç olamaz.

Uygulamayı paylaşabilir misiniz?

muzafferkarakan

Alıntı yapılan: Aequitas - 13 Ocak 2012 - 16:38:27
Kurduğumuz paket dosyalarını artık kullanmıyoruz ve "sudo apt-get purge paketadı.deb" ile değil de "sudo apt-get remove paketadı.deb" ile kaldırdık diyelim. Bu şekilde kaldırdığımız paketlerin yapılandırma dosyaları sistemimizin içinde kalmaya devam ediyor. Olurda ileride tekrar kurarsak önceki ayarları saklı olarak kurmuş oluyoruz.
Ama neticede sistemimizde zaman içinde onlarca gereksiz yapılandırma dosyası birikmiş oluyor.

Sistemimizde kullanılmayan yapılandırma dosyalarını bulmak için aşağıdaki kodu işletmemiz yeterli:

Bu yapılandırma dosyalarını kaldırmak için ise şu kodu çalıştırıyoruz:
sudo su
dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}' | xargs dpkg --purge

Veya root ile giriş yapmadan:
dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}' | sudo xargs dpkg --purge

Bu şekilde zamanla program kurup kaldırdıkça sistemimizde gereksiz yer kaplayan artıkları temizlemiş oluyoruz.
Herkes önce kendi bilgisayarını temiz tutmalı, sonra kaldırımımızı, sonra çevremizi, sonra.. :)

dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}' | xargs dpkg --purge[/code] bu kodu çalıştırdıktan sonra yazılım merkezi ve ona bağlı proğramlar kayboldu. Ubuntu 21.10 kullanıyorum.

mahferer

Bende baya varmış ;
fuse
gnome-software
linux-image-5.15.0-76-generic
linux-modules-5.15.0-76-generic
linux-modules-extra-5.15.0-76-generic
mozillavpn
sgt-launcher
thunderbird
wireguard-tools

Fakat ?
Yapılandırma dosyaları kaldırılıyor: thunderbird (1:102.13.0+build1-0ubuntu0.22.04.1) ...
dpkg: uyarı: thunderbird kaldırılırken '/etc/apport/native-origins.d' dizini boş olmadığı için kaldırılmadı

if

@mahferer, söz konusu dizin içinde başka paketlere ait dosyalar olabilir, bu yüzden o dizin silinmemiştir. Başka dosya olmasa dahi o dizin kaldırılan pakete değil başka bir pakete ait olduğu için de silinmez.

yakusha

Ben, bu tip paket artıklarını temizlemek için Synaptic kullanıyorum.

Kurulu Olmayan (Yarım Kalmış Yapılandırma) kısmından, sistemdeki bu yapılandırmalar kaldırılabiliyor.
Artık bu forumu kullanmıyor.

parduspanteri

Alıntı yapılan: yakusha - 11 Ağustos 2023 - 23:59:06Ben, bu tip paket artıklarını temizlemek için Synaptic kullanıyorum.

Kurulu Olmayan (Yarım Kalmış Yapılandırma) kısmından, sistemdeki bu yapılandırmalar kaldırılabiliyor.

En pratiği bu imiş. Teşekkürler...

mahferer

Dün ilginç bir şey oldu anlamadım

Benim kernel 6.2

Bu temizlik ile 5.15.76 kernel temizlendi

Dün apt update yaptım terminal ile

5.15.78 indirdi kurdu ama uname bilgisine göre kernel hâlâ 6.2

Bir önceki kernelin sistemde yer alması mı gerekiyor da indirdi?

yakusha

Başka bir yerden o pakete bağımlı paket kalmış olabilir. Bağımlılık olunca da yeniden indirebilir. Aslında 2 tane çekirdek kalması çok kötü bir şey de değil. Normalde Linux dağıtımları eski çekirdekleri kendileri temizliyorlar. Bir çekirdekte sorun yaşarsanız öncekine dönmeniz de mümkün oluyor.

Mesela bende 6.2.0-27-generic çekirdeği aktif, aynı anda Linux yakusha 6.2.0-26-generic çekirdeği de kurulu.
Artık bu forumu kullanmıyor.