Ubuntu 12.04 unity çok güzel olacak

Başlatan yavuz21, 12 Ocak 2012 - 23:00:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yavuz21

Daha önce çözüm bulamadığım bir konu vardı bunu düşünmüşler paneldeki menüyü hemen pencereye alabileceğiz  tabi daha çook yenilik de var bkz :
http://www.omgubuntu.co.uk/2012/01/unity-global-menu-to-become-optional/

ahmetturan

Alıntı yapılan: yavuz21 - 12 Ocak 2012 - 23:00:43
Daha önce çözüm bulamadığım bir konu vardı bunu düşünmüşler paneldeki menüyü hemen pencereye alabileceğiz

bunu keşke gnome shell'den önce yapsalardı.
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

yavuz21

ASlında daha yapılmıs sayılmaz bu ayın sonunda çıkcak diye biliyorum 12.04 çok iyi oldu bu olay hala menü üstte bnm indiremedim gitti

decent

Alıntı yapılan: ahmetturan - 12 Ocak 2012 - 23:15:48
bunu keşke gnome shell'den önce yapsalardı.

Öncesi sonrası konusunu tam anlayamamakla birlikte;

Bunun çözümü hep vardı, şu anda yine var.
Yenilikten benim anladığım; paket ekleyip kaldırmak yerine iki fare tıklaması ile yapılabilir hale gelmiş olmasıdır.

ahmetturan

ben ilk unity ile tanıştığımda bu mevzu çok zorlamıştı beni. ondan dolayı unity'e karşı bir soğukluk oluştu ve klasik oturum kullandım bir süre.
sonra ise gnome shell. yani öncesinden kastım benim gnome shell kullanmaya başlamamdan öncesidir. (11.10 öncesi de denebilir)
yanlış anlaşılmasın  ;)
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

xxx3

Arkadaşlar konuyla pek alakalı değil ama sormak istiyorum 12.04 de gnome shell hali hazırda gelecekmiydi ?

heartsmagic

Yanlış hatırlamıyorsam kurulu olarak gelmeyecek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mart 2012 - 01:00:58
Yanlış hatırlamıyorsam kurulu olarak gelmeyecek.
Bende öyle hatırlıyordum Heartsmagic lakin ben kurmadım fakat oturumlar kısmından gnome shell ile giriş yapabiliyorum sisteme cairo dock kurmuştum oturumu onla açayım derken fark ettim gnome oturumunu ilk başta unity zannettim fakat sonra anladım yazılım merkezinden filan mı kurdum tam hatırlayamıyorum açıkcası  :)

heartsmagic

Bu durumda kurulum yapan birilerinden yorum gerekiyor bize. Niyetlenmeme rağmen geçiş yapamadım henüz 12.04'e.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mart 2012 - 01:48:59
Bu durumda kurulum yapan birilerinden yorum gerekiyor bize. Niyetlenmeme rağmen geçiş yapamadım henüz 12.04'e.
Bekleyip görelim bakalım Heartsmagic  :) 12.04 şimdilik pek sorun çıkarmadı bana araba bir çökme uyarısı geliyor ama o kadarda olur.Sistem güncellemeler geldikçe toparlanıyor bunu görmek gerçekten güzel  :) Sen bildiğim kadarıyla pek kaçırmazdın genelde alfa sürümden final sürümüne doğru yol alırdın öyle hatırlıyorum bu sürüm sanırım arada kaynadı.  :D

buzmavisi

Xubuntu daily 12.04 i386 yeni kurdum. Basitçe 11.10 xubuntu ya  göre düşünüp  kıyaslayabilirim o bakımdan bu başlık içinde kullanılabilir. Reboot dememle sistemi yeniden başlatması neredeyse aynı zamanda oluyor. 10-15 sn de yeniden başlatma tamamlanıyor. Çok kısa bir süre xubuntu geçiş ekranı geliyor login ekranı gelir gelmez şifreyi giriyorum anında ekran geliyor açılış tamamlandı. Epeycede işlem yaptım halada bir ubuntu bugıyla karşılaşmış değilim.  Betası bu ise tam sürüm 12.04 gümbür gümbür geliyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: xxx3 - 30 Mart 2012 - 01:58:29
Sen bildiğim kadarıyla pek kaçırmazdın genelde alfa sürümden final sürümüne doğru yol alırdın öyle hatırlıyorum bu sürüm sanırım arada kaynadı.  :D

Şu zamanlarda foruma bile zor yetişiyorum :)

WhiteScars

Kavga çıkacak Gnome Shell ve Unity arasında  8)

Ben Gnome Shell üzerine gidilmesi taraftarıyım. Zira tecrüblerime göre unity'den daha kullanışlı ve daha fazla özellik barındırıyor. Fakat biraz alışkanlıkları değiştirmek lazım.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mart 2012 - 15:27:31
Alıntı yapılan: xxx3 - 30 Mart 2012 - 01:58:29
Sen bildiğim kadarıyla pek kaçırmazdın genelde alfa sürümden final sürümüne doğru yol alırdın öyle hatırlıyorum bu sürüm sanırım arada kaynadı.  :D

Şu zamanlarda foruma bile zor yetişiyorum :)
Hayat koşturmacası işte ben ubuntu kullanmayı unutmuşum onu anladım  :)

Alıntı yapılan: WhiteScars - 30 Mart 2012 - 16:45:50
Kavga çıkacak Gnome Shell ve Unity arasında  8)

Ben Gnome Shell üzerine gidilmesi taraftarıyım. Zira tecrüblerime göre unity'den daha kullanışlı ve daha fazla özellik barındırıyor. Fakat biraz alışkanlıkları değiştirmek lazım.

3d unity ekran kartımdan dolayı çalışmıyor 2d unity ise benim sistemimi biraz yoruyordu o yüzden fallback paketini kurmuştum gnome shell ise sistemi hiç kasmıyor bu açıdan çok hoşuma gitti alışkanlıklar konusunda haklısın ilk başlarda bilgisayarı kapatmak için önce oturumu kapatıyordum sonra bilgisayarı meğer kullanıcı adıma tıklayıp alt tuşuna basarsam direk kapatma tuşuna ulaşıyormuşum  :D

aurora

Alıntı yapılan: xxx3 - 30 Mart 2012 - 16:58:20
[meğer kullanıcı adıma tıklayıp alt tuşuna basarsam direk kapatma tuşuna ulaşıyormuşum  :D

İpucu için teşekkürler. :) Bir de bir süre sonra ekranın otomatik kapanmasını engelleyebilirsem süper olacak. Film izlerken çok sıkıntı oluyor. :)

buzmavisi

tabletlerde microsoftu ikinci plana atmak için şimdiden ona uygun unity - gnome 3 gibi olaylara girmek aslında çok güzel... zaten o alanda yakında epey bir yırtınacak microsoftta işi os2 warpı patlattığı zamanlardaki gibi hiçde kolay değil android ios çok yol aldı. ilk mobil windowslar hiç tutmadı kullanıcıları zarla zorla androide geçmeye uğraştı. inşallah yenilerindede günlerini görürler :D

ancak proje geliştirmede falan onlarla uğraşmak... tablete  göre düşünülmüş bir altyapıda proje hazırlamaktan öte klasik ( gnome 2, kde, xfce, lxde v.s. ) altyapıda çalışmak daha cezbedici geliyor...

xxx3

Alıntı yapılan: aurora - 30 Mart 2012 - 17:04:17
Alıntı yapılan: xxx3 - 30 Mart 2012 - 16:58:20
[meğer kullanıcı adıma tıklayıp alt tuşuna basarsam direk kapatma tuşuna ulaşıyormuşum  :D

İpucu için teşekkürler. :) Bir de bir süre sonra ekranın otomatik kapanmasını engelleyebilirsem süper olacak. Film izlerken çok sıkıntı oluyor. :)

Parlaklık ve kilit ayarlarından ekran kapatmayı asla yapmayı denermisin acaba çözüm olur mu ? Bir ipucu daha gelsin o zaman shift+ctrl+alt+r tuş kombinasyonuyla ekran görüntüsünü video olarak kaydediyorsunuz lakin videolar dizinine baktım oraya kaydetmemiş nereye kaydediyor bilmiyorum  :)

Alıntı yapılan: buzmavisi - 30 Mart 2012 - 17:12:00
tabletlerde microsoftu ikinci plana atmak için şimdiden ona uygun unity - gnome 3 gibi olaylara girmek aslında çok güzel... zaten o alanda yakında epey bir yırtınacak microsoftta işi os2 warpı patlattığı zamanlardaki gibi hiçde kolay değil android ios çok yol aldı. ilk mobil windowslar hiç tutmadı kullanıcıları zarla zorla androide geçmeye uğraştı. inşallah yenilerindede günlerini görürler :D

ancak proje geliştirmede falan onlarla uğraşmak... tablete  göre düşünülmüş bir altyapıda proje hazırlamaktan öte klasik ( gnome 2, kde, xfce, lxde v.s. ) altyapıda çalışmak daha cezbedici geliyor...

Söylediklerinize katılıyorum lakin microsoft'da windows 8 ile birlikte tablet piyasasına giriş yapmayı planlıyor.Pazar payı ne olur bilinmez lakin windows 8 ile birlikte bir takım şeylerin değişeceği aşikar windows 8'i deneme fırsatım olmadı ama yakından takip etmekteyim geliştirici ekip işi epey bir sıkı tutuyor.Şunu unutmayalım son söz gene biz son kullanıcıların  :D

canosayan

Eğer tarayıcıyı açıp 5 saat gezip bilgisayarı kapatıyorsabuz unity çok güzel bence.

Hani gün içerisinde açık pencere sayım bazen 20 oluyor. 3 farklı chrome penceresi, iki farklı editör, editörün dışa ayrıdığım katmanları, mysql query browser, bazen bir bazen iki konsol, banshee, pidgin genelde 2 farklı nautilus. Hani bunkarı iki ekrana 3 masaüstüne dağıtıp çalışırken aradğıma ulaşmanın en kolay yolu super tuşu. Alt tab falan fayda etmiyor.

Bu arada es kaza windows kullanırsam, insanlar neden sürekli başlat menüsünü açtığımı soramasa da merak ediyor.

Geleceğim nokta şu ki, gnome shell farklı bir alışkanlık edindiriyor. Ve sanki mobilite yanı çok daha yüksek. Ayrıca kurduğunuz eklentileri javascript ve css ile biçimlendirmek çok kolay. Yanlış hatırlamıyorsam 64 bitte unitybarı alt tarafa almak mümkün değildi hemüz.
Chmod bizim işimiz.

buzmavisi

Alıntı yapılan: canosayan - 30 Mart 2012 - 19:58:46
Eğer tarayıcıyı açıp 5 saat gezip bilgisayarı kapatıyorsabuz unity çok güzel bence.

Hani gün içerisinde açık pencere sayım bazen 20 oluyor. 3 farklı chrome penceresi, iki farklı editör, editörün dışa ayrıdığım katmanları, mysql query browser, bazen bir bazen iki konsol, banshee, pidgin genelde 2 farklı nautilus. Hani bunkarı iki ekrana 3 masaüstüne dağıtıp çalışırken aradğıma ulaşmanın en kolay yolu super tuşu. Alt tab falan fayda etmiyor.

Bu arada es kaza windows kullanırsam, insanlar neden sürekli başlat menüsünü açtığımı soramasa da merak ediyor.

Geleceğim nokta şu ki, gnome shell farklı bir alışkanlık edindiriyor. Ve sanki mobilite yanı çok daha yüksek. Ayrıca kurduğunuz eklentileri javascript ve css ile biçimlendirmek çok kolay. Yanlış hatırlamıyorsam 64 bitte unitybarı alt tarafa almak mümkün değildi hemüz.

unitynin ekrandaki genişliği en verimli şekilde programa sunması aslında eskiden aklıma gelen birşeydi. neden böyle birşey yapmıyorlar diyordum lakin kullanınca alışamadım. bu büyük ölçüde alışkanlık meselesi. ekranı verimli kullanmada ve proje çalışmalarında gnome 3 ten iyi bence. windows 3.1 bittiğinden beri belli masaüstü tipine alıştım bukadar eski alışkanlığı değiştirmek kolay değil. örnek mintte gnome 3 le eski tipi birleştirip çfit yönlü bir kullanım yaptılar o sayede mint distrowatchta patlama yaptı. unity ve gnome 3 geçişleri çok sert oldu. biraz eski sisteme açık kapı bırakarak bunu sağlasalardı çok daha iyi olurdu gibime geliyor mintin mate le ürettiği masaüstü kullanım çözümü buyüzden başarılı oldu.

heartsmagic

ozz10

ubuntu 11.10 kullanıyorum 12.04 ün daha hızlı olacağı söyleniyor gerçekliği nedir, kullanan varmı. şuanki genel sorunları nelerdir sanırım sürüm daha final değil sabırsızlanıyorum :D

heartsmagic

Hız konusu için her zaman söylediğimi söyleyeyim, aman aman hızlanma beklemesin kimse. Ayrıca hız derken neyi merak ediyoruz örneğin? Açılış,kapanış hızı mı, dosya yöneticisinin hızı mı, üzerindeki servislerin hızı mı vs.? :)

ozz10

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Nisan 2012 - 20:15:53
Hız konusu için her zaman söylediğimi söyleyeyim, aman aman hızlanma beklemesin kimse. Ayrıca hız derken neyi merak ediyoruz örneğin? Açılış,kapanış hızı mı, dosya yöneticisinin hızı mı, üzerindeki servislerin hızı mı vs.? :)
---------------
sistem çalışırken sıksık donma ve takılmalar oluyor 11.10 öncesinde böyle sorunlar yaşamamıştım hatta windows programlarını bile windowstan hızlı çalıştırıyordu 11.10 la pek mümkün olmadı win7 den  ağır işliyor .rahat çalışsın diye win7 yi bile sildim.  12.04 te iyileştirme olucakmı yoksa daha ağır bir sistemlemi karşılaşırız

heartsmagic

Anlatmak istediğim de o zaten, doğrudan bir kıyas yapılamaz ki. Bende 11.10 da sorunsuzdu, gayet de hızlıydı mesela. Sana şimdi ben hızlanma olmaz derim de, senin gibi 11.10 ile sorun yaşayan biri olur der.

ozz10

@heartsmagic
kıyas yapmak doğru değil dediğin gibi merakla finali bekliyoruz deniyecez görücez