Unity Lensleri

Başlatan amon-ra, 09 Ocak 2012 - 01:32:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

amon-ra

Not: Bu anlatımdaki PPA'nın 13.10 desteği yoktur.

Öncelikle lens nedir ona değinelim kısaca.
Menüye bastığımızda en altta çıkan Uygulamalar, Dosyalar, Müzik gibi kısa yolların her biri birer lenstir ve gittikçe sayıları artmaktadır bunların.

Gerekli depoları ekleyerek istediğimizi rahatça kurabiliriz.

YouTube Lensi

Bu lensi ekleyerek menüden youtube videolarını kategorilere göre ayarlayabilir ve VLC sisteminizde kuruluysa videoyu direkt tarayıcı olmadan VLC üzerinden izleyebilirsiniz.

Kurmak için uçbirimden sırasıyla aşağıdaki komutları girin.
sudo add-apt-repository ppa:atareao/lenses
sudo apt-get update
sudo apt-get install lens-video scope-youtube

Şehir Bilgileri Lensi

Menüdeki arama kısmına dünyadaki herhangi bir şehrin ismini yazdığınızda size o şehir hakkında detaylı bilgiler verir. Şimdilik bu bilgiler arasında şehrin konumu, yerel saati, sıcaklığı ve rüzgar hızı bulunuyor.

Kurmak için uçbirimden aşağıdaki komutları sırasıyla girin.

sudo add-apt-repository ppa:scopes-packagers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install unity-lens-utilities unity-scope-cities

Hesap Makinesi Lensi
Bu lens, menüdeki arama kısmına herhangi bir matematiksel işlem yazdığınızda size o işlemin sonucunu veriyor.

sudo apt-get update
sudo apt-get install unity-lens-utilities unity-scope-calculator

Torrent Lensi

Bu lens sayesinde menüden piratebay torrent sitesinden arama yapabiliyoruz.

sudo apt-get update
sudo apt-get install unity-lens-torrents unity-scope-piratebay

Gwibber (Sosyal Ağlar) Lensi (Ubuntu 12.04)

Gwibber ile tanımladığımız Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarımızın güncellemelerini menüden takip edebilmemize yarayan bir lenstir.

Kurmak için uçbirimden aşağıdaki komutu girin.

sudo apt-get install unity-lens-gwibber

Flickr/Shotwell Fotoğraf Lensi

Çevrim içi Flickr'dan ya da çevrim dışı olarak Shotwell kütüphanenize eklediğiniz fotoğraflarda kolayca arama yapmanızı sağlar.

Kurmak için uçbirimden aşağıdaki komutları sırasıyla giriniz.

sudo apt-get update
sudo apt-get install unity-lens-photo

ÖNEMLİ NOT: Lenslerin aktif olabilmesi için, kurduktan sonra oturumu kapatıp açmanız gerekmektedir.

Kaynak: http://iloveubuntu.net/tags/lens?page=1

Konu katkılarınıza açıktır. Vakit buldukça yenilerini eklemeye çalışacağım.

Ayrıca lens kelimesini tam karşılayacak bir Türkçe karşılık bulsak iyi olur. Bu konuda da önerilerinizi bekliyorum.

decent

@amon-ra, Unity ortamındaki kullanışlı özelliklerden birini çok güzel özetlemişsin.
Teşekkür ederim.

zeitgeist

Teşekkürler @amon-ra  :)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

alquirel

Ben de teşekkür ederim @amon-ra.

Hazır konusu açılmışken buradan Unity'cilere bir sorum olacak. Shell'de de bu "lens" olayına muadil sayılabilecek eklemeler yapılabiliyor, mesela arama sonuçlarına Gnote'daki notları dahil etme, hesap makinesi, Gnome Online Accounts'taki kişileri dahil etme, hatta müzik oynatıcının kontrollerini (çal, duraklat gibi) dahil etme bile var. Ama arama sonuçlarına dahil edilecek ne kadar çok şey ayarlarsanız, ki buna kurulu uygulamaların çokluğu da dahil, arama sonucunun görünmesi o kadar hantallaşıyor ister istemez.

Bunları Unity'deki gibi, üstteki "Windows, Applications" kısmına yeni bir sekme ekleyerek aratıp göstermek de Shell için aslında mümkün ama tıklama sayısını arttıracağından olsa gerek kimse o şekilde yapmıyor, ana arama sonuçlarına dahil ederek yapılıyor tüm eklentiler.

Unity'de aranacak şeyler çoğaldıkça bir hantallaşma oluyor mu? Lens kullanıyor olmak hız açısından önemli miktarda avantaj sağlıyor mu?
Kendin deneyip de görsene demeyin, uzun bir gözlem gerektiren bir şey sorduğumu düşünüyorum, o kadar uzun bir süre Unity'ye tahammül edebilmişliğim yok henüz :D

amon-ra

Hepinize teşekkür ederim.
@alquirel şimdilik lens sayısı çok fazla olmadığı için herhangi bir yavaşlık söz konusu değil. Lens kullanmak müzik, Youtube gibi konularda çok pratiklik sağlıyor. Flash player işin içine girmediği için daha da hızlanıyor işler.

Sistem geneli için de daha lenslerden dolayı bir yavaşlık görmedim :) Aslında sadece ihtiyacımız olan şeyleri kurarsak hiçbir sorun olmaz hız konusunda :)

cemale

@amon-ra güzel ve pratik bir uygulama, teşekkürler..
2-3 tanesini kurdum.biri dışında sorunsuz çalıştılar.
youtube lens'i kuruldu arama yapıyor fakat video'yu çalıştıramadım.vlc kurulu..?
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

amon-ra

@cemale vlc yi kendi deposundan güncelleyerek dener misin bir de? Bende depodan kurduğum son sürümü var sorunsuz çalışıyor.

sudo add-apt-repository ppa:videolan/master-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

syagdiran

Eklediğimiz lensi silmek isternek ne yapacağız?

if

@syagdiran, yüklediğiniz şekilde geri kaldırırsınız yada Ubuntu yazılım merkezi veya Sinaptik kullanarak kaldırırsınız.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Apt-get bağlantısını okumanız faydanıza.

lnx

Teşekkürler :) YouTube videolarını nasıl izleyeceğiz? VLC son sürüme güncellemeden videolar çıkmıyor fakat; arama yapıp videolar çıktığında nasıl izleyeceğiz? Çift tıklıyorum izlenmiyor. Tek tıklıyorum olmuyor. ENTER'a basıyorum olmuyor.  :o

ubuntrust

Alıntı yapılan: amon-ra - 09 Ocak 2012 - 18:06:32
@cemale vlc yi kendi deposundan güncelleyerek dener misin bir de? Bende depodan kurduğum son sürümü var sorunsuz çalışıyor.

sudo add-apt-repository ppa:videolan/master-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Güncellemeyi yaptım fakat ben de videoları izleyemiyorum. ararken buluyor fakat açmıyor maalesef.

amon-ra

Alıntı yapılan: ubuntrust - 10 Şubat 2012 - 22:29:18
Güncellemeyi yaptım fakat ben de videoları izleyemiyorum. ararken buluyor fakat açmıyor maalesef.

Şuan ubuntu kurulu olmadığı için kontrol edemiyorum ama video indirildikten sonra açılıyordu. Yani indirme işleminin süresine bağlı olarak biraz geç açılabilir.

ubuntrust

Yeterice bekledim ama olmuyor video seçili kalıyor ama ne indirme ne izleme var. @lnx ile bire bir aynı sorun bulunuyor.

Ozmo

lens göz şeklinde düşünülebilir lenslere tıkladığımız zaman programlar açılmıyor mu bir nevi çekmece gözü şeklinde düşündüm

amon-ra

Alıntı yapılan: ubuntrust - 10 Şubat 2012 - 23:03:52
Yeterice bekledim ama olmuyor video seçili kalıyor ama ne indirme ne izleme var. @lnx ile bire bir aynı sorun bulunuyor.

http://www.omgubuntu.co.uk/2012/01/10-unity-lenses-scopes/
Buradaki kurulumu da dener misiniz?

ubuntrust

Sistemden lensi kaldırıp verdiğiniz linkten kurmayı deniyorum fakat Ubuntu yazılım merkezine yönlendirip hiçbir işlem yapmıyor.

Video lensini kurmayı başardım ama yanındaki youtube lensini kurmuyor. oturum kapatıp açınca lens geldi ama videoları yine oynatmıyor.

decent

Introducing Ubuntu Music Search Scopes for Unity

sudo add-apt-repository ppa:markjtully/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install clementine-scope guayadeque-scope rhythmbox-scope

gufabe

@ ubuntrust, unity arama kutusundan  ''scope-youtube-configurator'' yazarak ulaşabileceğin pencerede  VLC'yi seçtikten sonra tamam diyerek deneyebilir misin?

ubuntrust

Alıntı yapılan: gufabe - 12 Şubat 2012 - 00:03:14
@ ubuntrust, unity arama kutusundan  ''scope-youtube-configurator'' yazarak ulaşabileceğin pencerede  VLC'yi seçtikten sonra tamam diyerek deneyebilir misin?

Söylediğiniz seçenek vlc olarak seçili görünüyordu. Yine de tekrar seçerek denediğimde vlc açılmaya başladı. Yalnız bu sefer de şöyle bir hata mesajı aldım:

VLC, girişin biçimini tanıyamıyor:
'http://www.youtube.com/v/ysSxxIqKNN0' biçimi algılanamadı. Ayrıntılar için günlük dosyasına bakın.

Düzeltme:

Güncelleştirme yöneticisinden kısmi yükseltme adı altında vlc ile ilgili birkaç güncelleme geldi. Güncellemeleri yaptıktan sonra sorunum ortadan kalktı. Şu an kullanmaktayım, sorunsuz çalışmakta. Yardımlar için teşekkür ediyorum.

gazisaltuk

Alıntı yapılan: ubuntrust - 12 Şubat 2012 - 00:16:51
Söylediğiniz seçenek vlc olarak seçili görünüyordu. Yine de tekrar seçerek denediğimde vlc açılmaya başladı. Yalnız bu sefer de şöyle bir hata mesajı aldım:

VLC, girişin biçimini tanıyamıyor:
'http://www.youtube.com/v/ysSxxIqKNN0' biçimi algılanamadı. Ayrıntılar için günlük dosyasına bakın.

Düzeltme:

Güncelleştirme yöneticisinden kısmi yükseltme adı altında vlc ile ilgili birkaç güncelleme geldi. Güncellemeleri yaptıktan sonra sorunum ortadan kalktı. Şu an kullanmaktayım, sorunsuz çalışmakta. Yardımlar için teşekkür ediyorum.

Aynı hatayı ben de alıyorum fakat güncelleme yöneticisinde hiçbir şey görünmüyor.Ne yapmam lazım?

ubuntrust

amon-ra'nın söylediği güncellemeyi yaptıktan sonra scope-youtube-configurator ayarından vlc'yi seçtim. önce Olmadı fakat biraz sonra güncelleştirme yöneticisine söylediğim güncellemeler geldi ve kurduktan sonra çalışmaya başladı. Fazladan bir şey yapmadım. Güncelleştirme yöneticisinde görünmüyorsa bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyebilirsin.

gazisaltuk

Alıntı yapılan: ubuntrust - 15 Şubat 2012 - 00:41:13
amon-ra'nın söylediği güncellemeyi yaptıktan sonra scope-youtube-configurator ayarından vlc'yi seçtim. önce Olmadı fakat biraz sonra güncelleştirme yöneticisine söylediğim güncellemeler geldi ve kurduktan sonra çalışmaya başladı. Fazladan bir şey yapmadım. Güncelleştirme yöneticisinde görünmüyorsa bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyebilirsin.

Şimdi yeniden başlattım.Maalesef değişen bir şey yok.  :(

ubuntrust

Yazılım merkezinden lens-video olarak aratıp bulduğun paket kuruluysa kaldırıp tekrar kurmayı dener misin. Sonra tekrar aynı işlemleri yapıp deneyebilirsin. Elimden başka bir şey gelmiyor maalesef. Ben de bunları yaptım çünkü.

gazisaltuk

Peki şimdi deniyorum.Bir de biraz alakasız olacak ama bilgisayarda tıkladığım her uygulama geç açılıyor.Sistemim de iyi halbuki.Bu neden olabilir?

Düzeltme : Düzeldi,şu anda kullanıyorum.Teşekkürler :)

decent

Bu lens aşçıları ilgilendiriyor:

(PRECISE)

sudo add-apt-repository sudo ppa:gotwig/lens-cooking
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y unity-lens-cooking

http://news.softpedia.com/news/Introducing-Ubuntu-Cooking-Lens-for-Unity-254457.shtml