[Çözüldü] Kaffeine/Me-tv ile tv izlerken donma/takılma

Başlatan sogukk, 07 Ocak 2012 - 23:06:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sogukk

Arkadaşlar merhaba,
Skystar HD2 tv kartım var ve herhangi bir video izlerken bir sorunla karşılaşmıyorum.
Ama hem kaffein hem de me-tv kullanırken yayında takılmalar oluyor.Nasıl bir takılma
derseniz çizik cd'den bir film izlerken nasıl görüntü/ses bozulur aynen o şekilde.Codeclerle
ilgili olabileceğini düşündüm ama internetten araştırabildiğim kadarıyla diğer forumlarda
yüklenmesi söylenen codecleri yükledim tabi atladığım da olabilir.Sorunla ilgili görüş ve önerilerinizi
bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

decent

Ubuntu Türkiye forumuna hoşgeldiniz..

kaffeine --version

ve

dpkg -l | grep xine

çıktılarını göebilir miyiz ?

sogukk

Öncelikle hoşbulduk.Çıktılar şu şekilde;

>kaffeine --version
Qt: 4.7.4
KDE Geliştirme Platformu: 4.7.3 (4.7.3)
Kaffeine: 1.2.2

>dpkg -l | grep xine

ii  gxine                                  0.5.905-4ubuntu6                        the xine video player, GTK+/Gnome user interface
ii  libxine1                               1.1.19-2ubuntu6                         the xine video/media player library, meta-package
ii  libxine1-all-plugins                   1.1.19-2ubuntu6                         the xine video/media player library, meta package
ii  libxine1-bin                           1.1.19-2ubuntu6                         the xine video/media player library, binary files
ii  libxine1-console                       1.1.19-2ubuntu6                         libaa/libcaca/framebuffer/directfb related plugins for libxine1
ii  libxine1-ffmpeg                        1.1.19-2ubuntu6                         MPEG-related plugins for libxine1
ii  libxine1-gnome                         1.1.19-2ubuntu6                         GNOME-related plugins for libxine1
ii  libxine1-misc-plugins                  1.1.19-2ubuntu6                         Input, audio output and post plugins for libxine1
ii  libxine1-plugins                       1.1.19-2ubuntu6                         the xine video/media player library, meta package
ii  libxine1-x                             1.1.19-2ubuntu6                         X desktop video output plugins for libxine1
ii  libxinerama1                           2:1.1.1-3                               X11 Xinerama extension library

decent

decent@oneiric:~$ kaffeine --version
Qt: 4.7.4
KDE Geliştirme Platformu: 4.7.3 (4.7.3)
Kaffeine: 1.2.2
decent@oneiric:~$

decent@oneiric:~$ dpkg -l | grep xine
ii  libxine1                               1.1.19-2ubuntu6                               the xine video/media player library, meta-package
ii  libxine1-all-plugins                   1.1.19-2ubuntu6                               the xine video/media player library, meta package
ii  libxine1-bin                           1.1.19-2ubuntu6                               the xine video/media player library, binary files
ii  libxine1-console                       1.1.19-2ubuntu6                               libaa/libcaca/framebuffer/directfb related plugins for libxine1
ii  libxine1-ffmpeg                        1.1.19-2ubuntu6                               MPEG-related plugins for libxine1
ii  libxine1-gnome                         1.1.19-2ubuntu6                               GNOME-related plugins for libxine1
ii  libxine1-misc-plugins                  1.1.19-2ubuntu6                               Input, audio output and post plugins for libxine1
ii  libxine1-plugins                       1.1.19-2ubuntu6                               the xine video/media player library, meta package
ii  libxine1-x                             1.1.19-2ubuntu6                               X desktop video output plugins for libxine1
ii  libxinerama1                           2:1.1.1-3                                     X11 Xinerama extension library

Çıktılarımız aynı; bu durumda ekran kartı ayarlarını sorgulayabiliriz.
Aşağıdaki çıktıları da alabilir miyiz ?

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

sudo jockey-text --list

Aşağıdaki gibi her şey normal mi?
OpenGL version string:  4.2.11318 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

decent@oneiric:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for decent:
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

sogukk

fatih@fatih-R690A-M2T:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 3600 Series     
OpenGL version string:  3.3.11318 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

fatih@fatih-R690A-M2T:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for fatih:
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

İkinci çıktı için şunu ekleyebilirim,sorunu çözmek için ubuntunun sağladığı ekran kartı driverlarını kaldırıp ati'nin sitesinden güncel
driver'ı indirip kurdum fakat değişen birşey olmadı.Bir de şöyle bir durum var ekran kartım ATI HD 3650 olmasına rağmen
Nexuiz oynarken (1950*1080 çözünürlükte)bayağı kasıyor yani normalde böyle olmaması lazım.Bilgisayarda da bir ağırlık var
mesela firefoxda scrolling yaparken yavaş yavaş geçiyor tam windowstaki verimi alamıyorum.

decent

Ekran kartı sürücüsünü hangi şekilde yükledin ?
Çünkü bir tarafta yüklü görünüyor, diğer tarafta (aşağıdaki çıktı) hiçbir sürücü yüklenmemiş görünüyor.

xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

Aşağıdaki bağlantıdan 32/64 bit durumuna göre kurulum yapabilir misin ?

[Nasıl] [Oneiric] ATI sürücülerini yükleme - yapılandırma - kaldırma

Ardından son iki çıktıya tekrar bakarız.

calmo

sogukk

Evet Tv kartı ile izliyorum.
@descent Ben de tam verdiğin linkteki adımları izleyerek ubuntunun sağladığı driverları
etkisizleştirip ati'nin sitesinden indirdiğim driveri(ati-driver-installer-11-12-x86.x86_64.run) yüklemiştim.

decent

Fakat çıktılar beni şaşırttı.
Kurulumu doğrudan dosyayı çalıştırarak mı, yoksa oradaki adımları takip ederek mi yaptın ?

sogukk

Adımları takip ederek yaptım,chmod 755 verdim,sh ile çalıştırdım,sonraki komutları da uyguladım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2012 - 23:29:56

Yüklemeyi yaparken kafama takılan sadece bir nokta vardı,
işlemcim "AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4400+ × 2"
Ubuntu kurulum yaparken bana 64 bit işletim sistemi isteyip istemediğimi sormadı,ben de
32 bit olduğunu farzederek hareket ediyorum.Çünkü o sayfada 64 bit işletim sistemi için
farklı adımlar var.Acaba sorun bununla alakalı olabilir m?

decent

uname -a çıktısına bakarak hemen sonuca gidebiliriz.

sogukk

32 bit gözüküyor.
fatih@fatih-R690A-M2T:~$ uname -a
Linux fatih-R690A-M2T 3.0.0-14-generic #23-Ubuntu SMP Mon Nov 21 20:34:47 UTC 2011 i686 athlon i386 GNU/Linux

decent

Evet 32 bit.
Peki biz diğer şekilde bakalım:

fglrx --version
sudo apt-get install fglrx

çıktılarında nasıl görünüyor ?

sogukk

fatih@fatih-R690A-M2T:~$ fglrx --version
fglrx: komut bulunamadı

fatih@fatih-R690A-M2T:~$ sudo apt-get install fglrx
(yükleniyor)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2012 - 00:26:27

Beklediğimden kısa sürdü bir problem var herhalde.

fatih@fatih-R690A-M2T:~$ sudo apt-get install fglrx
[sudo] password for fatih:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  fglrx-amdcccle
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  fglrx fglrx-amdcccle
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 2, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 0 B/28,5 MB
Bu işlemden sonra 82,0 MB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
Önceden seçilmeyen fglrx paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 191042 files and directories currently installed.)
Unpacking fglrx (from .../fglrx_2%3a8.881-0ubuntu4.1_i386.deb) ...
restore of system environment completed
Uninstall fglrx driver complete.
For detailed log of uninstall, please see /etc/ati/fglrx-uninstall.log
System must be rebooted to avoid system instability and potential data loss.
Önceden seçilmeyen fglrx-amdcccle paketi seçiliyor.
Unpacking fglrx-amdcccle (from .../fglrx-amdcccle_2%3a8.881-0ubuntu4.1_i386.deb) ...
Processing triggers for libc-bin ...
ldconfig deferred processing now taking place
Processing triggers for initramfs-tools ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.0.0-14-generic
Processing triggers for ureadahead ...
fglrx (2:8.881-0ubuntu4.1) kuruluyor...
update-alternatives: using /usr/lib/fglrx/ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/i386-linux-gnu_GL.conf (i386-linux-gnu_gl_conf) in Otomatik Mod.
update-alternatives: dikkat: /usr/lib32/libaticalcl.so oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib32/fglrx/libaticalcl.so (i386-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: /usr/lib32/libaticalrt.so oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib32/fglrx/libaticalrt.so (i386-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: forcing reinstallation of alternative /usr/lib/fglrx/ld.so.conf because link group i386-linux-gnu_gl_conf is broken.
update-alternatives: dikkat: /usr/lib32/libaticalcl.so oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib32/fglrx/libaticalcl.so (i386-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: /usr/lib32/libaticalrt.so oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib32/fglrx/libaticalrt.so (i386-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: using /usr/lib/fglrx/alt_ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GL.conf (x86_64-linux-gnu_gl_conf) in Otomatik Mod.
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Loading new fglrx-8.881 DKMS files...
First Installation: checking all kernels...
Building only for 3.0.0-14-generic
Building for architecture i686
Building initial module for 3.0.0-14-generic
Done.

fglrx:
Running module version sanity check.
- Original module
   - No original module exists within this kernel
- Installation
   - Installing to /lib/modules/3.0.0-14-generic/updates/dkms/

depmod....

DKMS: install Completed.
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Processing triggers for bamfdaemon ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf.index...
Processing triggers for gnome-menus ...
fglrx-amdcccle (2:8.881-0ubuntu4.1) kuruluyor...
Processing triggers for initramfs-tools ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.0.0-14-generic
Processing triggers for libc-bin ...
ldconfig deferred processing now taking place
N: Ignoring file 'medibuntu.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tualatrix-ppa-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'medibuntu.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tualatrix-ppa-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2012 - 00:29:41

Artık şöyle bir çıktı alıyorum.

fatih@fatih-R690A-M2T:~$ sudo jockey-text --list
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

decent

Kurlumdan sonra yeniden başlattığını varsayıyorum.
Depodaki fglrx paketini yüklemiş oldun; TV şimdi nasıl?

sogukk

nyavuz

@sogukk
Görüntü için takılma  derken ne kast ettiğnizi anlayamadım, fakat  skystar Hd2 kartlar için
lnb ayarlarının gerçekten iyi yapılmış olması gerekiyor. Görüntü sorununu sadece ubuntu altında mı yaşıyorsunuz?
Çift çıkışlı lnb mi kullanıyorsunuz? Eğer lnb den yana kuşkunuz yoksa;  kaffeine ile dvb-s  yayını izlerken
i
tuşuna bastığınızda  yani video > deinterlace aktif ve ya devre dışı bıraktığınızda  otrum kapanıyor mu?

sogukk

@nyavuz
Nasıl bir takılma
derseniz çizik cd'den bir film izlerken nasıl görüntü/ses bozulur aynen o şekilde.

Evet çift çıkışlı lnb kullanıyorum,açıkcası çok hassas bir lnb ayarı yapmadım ama d-smart
uydu alıcımda denedim aynı kabloyu ve gayet güzel bir şekilde seyredebildim.
Windows'da takılmadan(en azından bu kadar yoğun bir şekilde değildi)izleyebiliyordum
diye hatırlıyorum.

Deinterlace'i aktive etmeyi eve gidince deneyeceğim.

sogukk

Arkadaşlar sorunu buldum,bugün ekran kartımı çıkartıp onboard ekran kartıyla deneyeyim dedim.
On-board ekran kartımla(hiç bir ek yazılım yüklemeden) gayet güzel seyredebildim.Dışardan
bakınca bir problemi yok gibi gözüküyor ama,önce şu gpu ile fan'ın arasına sürülen pastadan alıp
sürmeyi denicem olmadı götürüp baktırcam.Yardımcı olmak isteyen arkadaşlara teşekkürler.

decent

Rica ederiz, sorunu zaten sen çözmüşsün.
Sorun kalmadı ise ilk ileti başlığına [Çözüldü] ekleyebilirsin.