Kemal Demirez Yeni Kitabı Linux 2012 Yayınlandı

Başlatan yakusha, 06 Ocak 2012 - 15:07:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krwlng

Güzel bir çalışma, fiyat olarakta gayet uygun, edinilmesi gereken bir kaynak. Fakat ben artık bu tip kitaplarda sürekli güncel sürümü çıkan dağıtımların bir sürümünün anlatılması olayına biraz karşıyım, mesela ubuntu 11.10 incelemesi bana biraz gereksiz geldi, öyle ki 11.10 hem ara bir sürüm hem bir sürüm sonra köklü değişiklikler olması söz konusu, ya beklenip 12.04 ile ilgili 5 sene geçerliliğini koruyacak bir inceleme yapılabilir ya da böyle özel bir sistem seçmek yerine genel hatları ile linux için kullanılan masaüstü sistemleri incelenebilir. Bana biraz gereksiz geldi, tabi beğenenler olabilir ona sözüm yok. Kitapta normalde ayrı ayrı 4-5 kitap yapacak konular tek kitapta toplanmış, bu açıdan güzel bir hızlı kaynak olabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

karboran

Bu kitabi ve kemal reisin BackTrack 5 ini biraz pazarlıkla ikisini 30 liraya almıştım.. Öyle duruyo bi kenarda ufacık tatlı tatlı .. Finaller bi bitsin çökecem ikisinede inşallah ..
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

ceydadeniz

Kulağıma gelen haberlere göre Kemal Demirez Linux sistem yönetimiyle ilgili bir kitap hazırlıyormuş ve yoğun bir çalışma içindeymiş. (Tamam haber kaynağımı açıklıyorum: Bizzat kendisi dedi  :) Network konusunun da bulunduğu doyurucu bir kitap hazırlamaya çalışıyormuş. Bekliyoruz....)

ginraj

çok güzel. keşke ayrıntılı bir şekilde bash programlamaya da girse. türkçe kaynak yok "belgeler" de var ama bana biraz karışık geldi

Heisenberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ocak 2012 - 02:42:46
Alıntı yapılan: ceydadeniz - 28 Ocak 2012 - 11:06:14
Ayrıca sistem ve güvenlik konularında da bence yeni kullanıcılar için tatminkar bilgiler mevcut.

Yeni kullanıcılar BT ile geçinemiyorlar ne yazık ki, aslında forum olarak destek vermememizin bir sebebi de bu. BT hevesinin genelde nereden geldiğini hepimiz iyi biliyoruz. Forumda BT için sorulan soruların hiçbiri uzman soruları değil, zaten öyle olsa biz de cevap veremeyiz belki zira bizim işimiz güvenlik değil temel seviyede Linux ve özelde Ubuntu desteği. Kaldı ki aslında temel seviyedeki ağ işlerini ve güvenlik denemelerini isteyen Ubuntu üzerinde de yapabilir. Şimdi biri çıkıp sorabilir sen hiç mi BT kurmadın, bakmadın diye. Baktım tabi. Ancak tutup da en temel soruları da sormadım hiçbir yere, zira biliyorum ne olduklarını. Bir insan eğer başka bir Linux dağıtımının yüzünü bile görmeden BT kurmuşsa, sudo'nun ne olduğunu bilmiyorsa orada ister kitap okusun ister başka bir şey amacı bellidir. Yine "Ben BT kurdum ama ağ kartımı monitor moda geçiremiyorum, şu bu hatayı veriyor" sorusunun da amacı bellidir. Aslında çözümleri de belli ama dediğim gibi meselenin asıl amacı öğrenmek olmadığı için çözüme istese de o yeni kullanıcı ulaşamaz ya da çok tırmalar.

Bunu tartışma oluşturmak için yazmıyorum fakat yeni kullanıcılar için geçtim BT kitabını, BT önermek bile garip geliyor bana.

Oysa ki ben sizin Türkiyede  güvenlik konusunda en iyi olanlardan biri olduğunuzu düşünmekteyim özellikle linux özelinde, laf olsun diye değil tüm samimiyetimle yazıyorum bu cümleyi.
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

Alıntı yapılan: Heisenberg - 02 Haziran 2012 - 01:12:39
Oysa ki ben sizin Türkiyede  güvenlik konusunda en iyi olanlardan biri olduğunuzu düşünmekteyim özellikle linux özelinde, laf olsun diye değil tüm samimiyetimle yazıyorum bu cümleyi.

Güvenlik apayrı bir konu. Sözlerin için teşekkürler fakat samimiyetle söylüyorum, durum böyle değil. Giriş seviyesinde bilgiye sahibim, bu da bana şimdilik yetiyor. İlgim vardır, belirli şeyleri takip ederim fakat en iyiyi geçtim, ortalama bilgiye sahipsem bile bu konuda kendimi iyi bir yerde görüyorum demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ceydadeniz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2012 - 02:44:03
Alıntı yapılan: Heisenberg - 02 Haziran 2012 - 01:12:39

Güvenlik apayrı bir konu. Sözlerin için teşekkürler fakat samimiyetle söylüyorum, durum böyle değil. Giriş seviyesinde bilgiye sahibim, bu da bana şimdilik yetiyor. İlgim vardır, belirli şeyleri takip ederim fakat en iyiyi geçtim, ortalama bilgiye sahipsem bile bu konuda kendimi iyi bir yerde görüyorum demektir.

Aslında Linux'un olduğu yerde güvenlik konusu da otomatik olarak olmaktadır. Linux sistemler güvenli ve kararlı yapısından dolayı tercih edilmektedir. Güvenlik denetimlerinin bir çoğu bile açık kaynak araçlarla yapılmaktadır ve en iyi Linux platformlarda çalışmaktadır. Yani Linux bilgisine sahip olmayan bir güvenlik uzmanından bahsedilemez.

heartsmagic

@ceydadeniz, büyük çoğunlukla katılıyorum ancak her Linux kullanıcısı, hatta her iyi Linux kullanıcısı aynı zamanda güvenlik işlerinden de iyi anlar diye bir kaide yok elbette :) Şöyle olabilir ama, el atarsa daha çabuk ilerleyebilir belki. Ancak güvenlik meseleleri tek ayaklı değil, işletim sistemlerinden bağımsız yanları da var, her işletim sistemine ayrı ayrı hitap eden yanları da. Kısacası ben güvenlikten iyi anlarım diyen birinin bu üç sac ayağına iyi hakim olması gerekmekte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aaron

Güzel bir kitaba benziyor. Güncel olması beni cezbetti ve hemen sipariş ettim. Umarım faydalı olur. Yazarın da ellerine sağlık.

Edit: Kitabım geldi; yazılar okunaklı ve tane tane olmuş, çok beğendim. Fakat görseller için aynı şeyi söyleyemiyorum daha şık olabilirdi.

Aaron

Øguz

Alıntı yapılan: Aaron - 11 Haziran 2012 - 15:37:19
Kitabı satın alan oldu mu başka?

Evet. 2 senelik Ubuntu kullanıcısı olarak kitabı beğendim.

ceydadeniz

Kitabı ben de almıştım güzel kitap. 

ceydadeniz

Kitaplar arasında öylece duruyordu :) BackTrack kitabı...

fugue

Uzun zamandır Linux hakkında bir kitap okumak isterken rastladığım bu başlıktaki arkadaşlar da kitabı beğendiklerini ifade edince hemen idefixteki alışveriş listeme ekledim.
Merak edenler için bağlantı şöyle: http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=CLHF0DIDH2027TFLUQOH
"The past is a foreign country: they do things differently there"

ceydadeniz

Hangi sitede kitapların fiyatı ne kadar, onu karşılaştıran site...belki faydası olur

http://kitapmetre.com/kemal-demirez/linux-2012/

fugue

Alıntı yapılan: ceydadeniz - 19 Haziran 2012 - 09:55:15
Hangi sitede kitapların fiyatı ne kadar, onu karşılaştıran site...belki faydası olur

http://kitapmetre.com/kemal-demirez/linux-2012/

Harika bir siteymiş, teşekkürler
"The past is a foreign country: they do things differently there"

ceydadeniz

darkblue

Yazarına teşekkür ederim...güzel bir kitap. Almıştım zaten, burada da görünce kitap hakında yanılmadığımı anladım.

ceydadeniz

BackTrack 5 kitabının son söz kısmında verilen iletişim adresi:

kemaldemirez@gmail.com   :)

darkblue

Alıntı yapılan: ceydadeniz - 28 Haziran 2012 - 10:08:51
BackTrack 5 kitabının son söz kısmında verilen iletişim adresi:

kemaldemirez@gmail.com   :)

Yazarlara soru sormak, iletişim iyidir de bazen nette basit bir araştırmayla öğrenilebilecek şeyleri bile yazara mail atıp soranlara
rastladım. Yani demem o ki adama tamam soru soralım ya da sohbet edelim ama nette araştırma yapmadan soru sormak pek
hoş bişey olmasa gerek. Yazarı da düşünmek gerek :)

Senior_Duke

Güzel kitaptı. İyi bir kaynak yeni başlayanlar adına.
"OS X Mountain Lion was my idea"- I guess Apple enjoys copyright infringement?

ceydadeniz

Kitap Özdilek mağazalarında da satılmaya başlanmış. D&R ların olmadığı yerlerde varsa Özdilek mağazalarından alınabilir. Ya da en kolayı net üzerinden almak.

karboran

BackTrack 5 de Linux kitabıda vardı hiç açmamıştım konuyu görünce baktım birazda linux pek beğenmedim BackTrack araçları anlatması felan fena değil, Javacı bi abimin dediği gibi " kitapları boşver sorunun neyse onu çözene kadar araştır, mühendis dediğin önce araştırmayı öğrenmeli.. " vesselam ;)

ceydadeniz

Elinde kitap olan arkadaşlar neden hiç açmazlar kitaplarını :) Bence kitap hala en değerli kaynak. İnternet de faydalı bir kaynak fakat kitap her zaman değerini koruyacaktır.

karboran

@ceydadeniz Konuştugumuz konu bilgisayar dünyası, internetteki döküman belge ve makalelerin yeterli seviyeye ulaşması , kitapların bu konuda ki değerini yitirmesi için yeterli bi bir sebep. Bir alıntı yapacağım

Bir üst sınıfımda okuyan Ahmet abimden, geçen hafta telefonda söyledikleri aynen aktarıyorum
" Bir olayın temelini öğrenmek için internetteki döküman ve wikileri kullanarak o konuda bir makale yaz. Geliştirmek içinse bi bir proje seç kendine ve hiçbir şey bilmeden başla adım adım öğrenerek , tıkandığın yerlerde işi bilen birine sorarak projeyi tamamla , sonra arkana bak ne kadar yol kat ettiğine. Tebrikler tırnaklarınla kazıyarak öğrendin evet beynine kazıyarak :) . Ve artıdan bu işi yaparken ne gibi yöntemlerin işe yaramadığını da öğrendin. Boşver kitapları. Ama tercih meselesi tabi benim kitap kurdu arkadaşlarımda var velakin staj yaptığımız yerlere dikkat et derim, onlar Elazığda zar zor buldular staj yapacak yeri, beni ise İstanbul IBM den tüm masraflarımı karşılayarak çağırdılar. Tabi bu tercih meselesi herkes istediği ve sevdiği şekilde öğrenir. Hala android kitabı almakda kararlımısın yoksa küçük bi proje vereyim sana beraber başlayacak mıyız ? "

Evet Ahmet abinin de dediği gibi tercih meselesi tamamen, bazıları kitapdan daha iyi öğrenebilir.