11.10 + Win 7 Dual boot

Başlatan sebastian, 03 Ocak 2012 - 22:59:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sebastian

Arkadaşlar merhaba

Çok uzuuuun süredir MAC kullanıyorum anak artık 10.5.x üzerini laptopa kuramadığım için 10.5.x serisine artık flash player updatesi bile çıkmadığı için içim buruk olsada kopmak durumunda kaldım.

Ancak windows un masaüstünü açıncada midem bulanıyor Ubuntu kullanırım daha iyi dedim 11.10 indirdim
USB ye attım
zaten win 7 kurulu olan diskimi (ben daha önceden 15gb alan ayırmıştım kurarken) hiç bölümlenmemiş bütün 750gb disk gördü..
Salla gitsin dedim sildim tekrar böldüm biçimlendirdim ubuntu yu kurdum çalıştı.
Sonra win7 takıp onun kuruluma başlıyayım dedim windows için ayırdığım alana kurulum yapamıyor boot alanı oluşturamadığı için.
Allah Allah dedim ubuntu yu sildim bi daha kes böl biçimlendir at tut win7 kurdum ubuntuyu taktım yine 750gb biçimlendirilmemiş disk olarak gördü  ;D

Eskiden 8-9-10 lu versiyonları kullanmıştım
özellikle windows ile dual yapma konusunda en ufak sıkıntım yoktu, hatta triple yapıp fantezi bile yapmışlığım vardı ;D ;D

bu 11.10 un farklı bir yöntemi mi var?
nette bir kaç yöntem okudum hepsi bu easybcd isimli windows tabanlı programa dayanıyor  :o

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sebastian

Ilginc diskim dinamik olmamasi lazim. Laptop un orjinal diski degil bu 750gb 7200rpm lik bir disk.
windows da ilkkez kurdum hep MAC kuruluydu...
Sikintiyi soyle cozdum.
Ubuntuyu kurdum kurarken; 50gb bos biraktim sonra 15gb ubuntu 1,5gb swap kalan kisim ham.
Ubuntu kurulumu bitince win7 yi takip 50gb lik yere kurmaya calistim kurmadi, o kismi sildim yeniden olusturdum kurulumbasladi
Suan ubuntu boot etmiyor ama grub u aktif ederim herhalde bir sekilde. Evde internet yok, sagolsun ttnet 2 aydir surunduruyor beni.
Yarin is yerinde biraz bakinayim olmadi easybcd programini temin edeyim en kotu onla yaparim herhalde

brooqs

problem mac in disk bölümlemede gpt kullanmasından kaynaklanıyor. windows gpt üzerine kurulumunda sorun çıkartıyor. Eğer bidaha mac kullanmayacaksan yedeklerini aldıktan sonra pc ni ubuntu ile başlattıktan sonra diski formatla ve diskin tipini mbr olarak değiştir. Böyle olduktan sonra hem win hem ubuntuyu rahat rahat kurabilirsin.

Formatlarken Disk utility yi kullanırsan daha kolay olur.

Daha önce iatkos kurulumu yapmıştım o sırada gpt ye dönüştürmüşüm diskimi aynı sorunları bende yaşadım ama sonra araştırıp çözmüştüm.
Linux is an adventure!!!