Sadece Kubuntu

Başlatan özgürubuntu, 30 Aralık 2011 - 14:10:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

İşyerindeki bilgisayara temiz Kubuntu kurmuştum ve KDE'den çok memnunum, evdeki bilgisayarıma da sonradan kubuntu-desktop paketlerini kurdum. Temiz kurulum yapmadan GNOME ve Unity bağlantılarını kaldırabilir miyim? Sorun yaşar mıyım?

agritux

Kaldırırsınız. Ama gerek var mıdır? gnome desktop ve unity unity2d paketlerini kaldırıp autoremove çekersiniz. kde için gerekli paket kaldırılırsa zaten onlar kde kurulumu sırasında geri gelir. Temiz kurulummuş gibi yapmak istiyorsanız, gnome uygulamalarını da kaldırmalısınız. Ama tahminimce onlar da gnome desktop ve unity kaldırıldıktan sonra autoremove ardından kalkar. Yani ubuntu'da sanırım :) Ana dağıtımlarda kalkmaz. Bir de uğraşmaktansa home dizininizi yedekleyip yeni kurulum yapmanız daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Ya da kaldırmaya hiç uğraşmadan kde ile çalıştırıp kullanmak...

heartsmagic

Gnome'a ait tüm paketler meta paket ile beraber kalkmıyordu, autoremove da iş görmüyor sanırım. Kaldı ki ben apt-get'in autoremove'undan da bir şey anlamıyorum, kafasına göre davranıyor ara ara. Bazen kaldırıyor bağımlılıkları, bazen kaldırmıyor. aptitude kaldırıldığı için ISO'dan elim daha fazla alışsın, forumda da apt-get üzerinden gideyim diye aptitude'du terk etmiştim ama yine dönecek gibiyim.

@özgürubuntu, forumda bir iki başlığımız olacaktı Gnome'u tamamen kaldırmak için, onu kullanabilirsin. KDE'ye geçiş yaptıysan pek sıkıntı yaşamazsın. Unity'ye ait paketleri de kaldırabilirsin haliyle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Bulabildiğim en temel paket gconf2-common. Bu paket kaldırıldığında gnome, shell ve unity'e ait temel paketler büyük oranda kaldırılıyor. Arada kaynayan veya kaçan birkaç paket olabilir ama yine de iyi bir temizlik yapar.

heartsmagic

özgürubuntu

@heartsmagic, o "malum" bağlantıyı gündüz keşfetmiş kendime not almıştım az önce de denedim. Bilgisayarım açılmadı, siyah ekran :) CTRL+ALT+F1 ile konsola düşüp Xubuntu kurarak açabildim..

sabian

Gnome3 yazıp çıkan paketleri tek tek silmeniz gerekecek, ben her defasında öyle yaptım. Autoremove komutu tüm paketleri kaldırmıyor maalesef, Unity ayrı Gnome ayrı.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

eribol

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 30 Aralık 2011 - 17:42:03
@heartsmagic, o "malum" bağlantıyı gündüz keşfetmiş kendime not almıştım az önce de denedim. Bilgisayarım açılmadı, siyah ekran :) CTRL+ALT+F1 ile konsola düşüp Xubuntu kurarak açabildim..
Bu sorun için paketleri kaldırdıktan sonra bilgisayarı kapatmadan(hatta oturumu bile) direk kubuntu-desktop paketini kurmak gerekir. Olur da arada kritik paket gitmişse bu komutla birlikte kurulacaktır. Sürekli kullandığım yöntemdir.

özgürubuntu

@eribol, purekde sayfasındaki komutun sonunda sudo apt-get install kubuntu-desktop komutu mevcut. Sorun NVIDIA paketlerininde kalkmasından kaynaklandı. Xubuntu paketlerini kaldırdım, kapatmadan evvel NVIDIA paketlerini kurdum, Oturum ekranını KDM ayarladım, şimdi herhangi bir sorun yok

heartsmagic

Çözüldü mü yani sorun :)

O bağlantı güncelleniyor sürüm atladıkça, muhtemelen Nvidia'nın mızmızlanacağını tahmin edememişlerdir.

özgürubuntu

Maalesef temiz Kubuntu kurmak zorunda kaldım :) En son 4.8 RC1 sürümüne yükselttiğimde sanırım yine NVIDIA paketinden kaynaklı, sistem donuyordu.. İlk iletideki sorun çözüldü mü emin olamıyorum

decent

@özgürubuntu,
Precise günlük derleme üzerinde aynı komutla yüklediğim ve KDE 4.8 RC1 sürümünden devam eden sistem sorunsuz çalışıyor.
Güncel kernel kullanılıyor, ATI kart ile depodan fglrx paketini kullanıyorum.
Unity ve KDE ortamlarını -şimdilik- sorunsuz kullanıyorum.

İlk iletideki soruya cevap için ;
http://askubuntu.com/questions/6302/how-can-you-remove-unity
http://askubuntu.com/questions/62004/how-to-remove-unity-and-unity-2d
http://askubuntu.com/questions/36277/how-to-remove-gnome-classic-session-and-associated-packages
http://superuser.com/questions/28781/how-to-remove-the-ubuntu-gnome-desktop-after-making-the-switch-to-kde

bağlantılarını inceleyebilirsiniz.

agritux

Neden RC sürüm tercih ettiniz? yoksa güncelleme aldığınızda kendi mi yükseliyor? cahilliğimi bağışlayın.

if

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 30 Aralık 2011 - 14:10:37
İşyerindeki bilgisayara temiz Kubuntu kurmuştum ve KDE'den çok memnunum, evdeki bilgisayarıma da sonradan kubuntu-desktop paketlerini kurdum. Temiz kurulum yapmadan GNOME ve Unity bağlantılarını kaldırabilir miyim? Sorun yaşar mıyım?

Ortak kullanılan kütüphaneler ve uygulamaları haliyle kaldıramazsın ama diğer çoğu paketi kaldırabilirsin. Bunun yanı sıra purge kullanılmazsa sistemin sağında solunda betikler kalabilir, onları da temizlemek gerekecek.

özgürubuntu

Ubuntu üzerine Kubuntu kurup sonra GNOME ve Unity bağlantılarını kaldırmayı -kendi deneyimlerime dayanarak- önermiyorum arkadaşlar. En güzeli temiz Kubuntu kurmak, ben çok uğraştım çünkü :)