Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

Orhan

engin1975

Genelde Gnome hem güzel hemde KDE den daha seri gibi

MeBuNtU

Yeni bilgisayarları bilmemde,bizim makinalarda KDE hiç çekilmiyor.

xXx

KDE microsoft işletim sistemlerinden çalınmış gibi gnome nin ayrı bi havası var

eren

Alıntı yapılan: xXx - 11 Nisan 2008 - 21:10:56
KDE microsoft işletim sistemlerinden çalınmış gibi gnome nin ayrı bi havası var

KDE Windows dan eski :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

matafleur

heyecanla beni gıcık etmeyecek kararlı KDE4 sürümünü bekliyorum.Bi 3 sene içinde piyasaya çıkar heralde (:

maxsimus07

Bence Gnome daha güzel,daha hızlı,windowsdan da ayrı

Sypro

gnome ya da KDE yi windows (explorer) ile kıyaslamak gayet anlamsız.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

maxsimus07

Alıntı yapılan: Sypro - 12 Nisan 2008 - 12:15:59
gnome ya da KDE yi windows (explorer) ile kıyaslamak gayet anlamsız.

Dostum senin bu benim mesajlarıma ikinci itici cevabın,belki bana öyle geldi yada aşırı alınganlık gösterdim gibi düşünerek seni incitecek cevap yazmak istemem,ama cevapların benim gibi linux'u sevmeye vede en önemlisi öğrenmeye çalışanlara çok kırıcı ve itici geliyor, sen anlamlı yorumlar,yazılar yazabilirsin eğitim düzeyin yüksek çok akıllı olabilirsin ama burada bir yönetim sorumlusu olarak lütfen insanların (kırıcı,aşağılayıcı,küfür ve onurunu incitici) yazılar olmadıkca böyle sudan sebeplerle cevap yazmamanı dilerim. yazılarının senin bilgilerinden yararlınan yazılar olmasını tavsiye ederim.Amacımda burada anlamsız bir tartışma da yaratmak değil.Saygılarımla  :(

MURATSPLAT

Ben bu gnome yi sevemedim bir türlü. Makinem iyi olsa hiç düşünmeden kde kullanırım. Ama şuan mecburen Xfce4 kullanıyorum. En azından hızlı ve stabil..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Linux

ubuntuSchnell

Kde yi daha önce çok beğeniyordum ama Ubuntu ile birlikte gnome kullanmaya başladım. Bana daha stabil geliyor. Daha hızlı gibi. Bana daha fazla hitap ediyor.

fadike

Gnome'u tek geçerim Hızlı ve işlevsel. KDE gibi kendi içindeki uygulamalar yüzünden çöktüğü nadir.

Aynı zamanda Compiz ile çok uyumlu çalışması da artısı.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

sedefsiz_masrapa

3 senelik laptopta gnome kullanoyordum,bi sorunum yoktu aslında ama az önce xubuntu ya geçtim. uçuyo şimdi makine
yeni bir bilg. alana kadar xubuntu duracak sanırım

is5561

arkadaslar bize cdleri geldi  ve yukleyebilirmiyz acaba diyom nsl bisey ççook merak ediyom gerçekten  youtubeden izledim hepsi super....

heartsmagic

Pek doğru yerde sorulmamış bir soru fakat cevapsız kalmasın, daha sonra silinebilir.

Sen hele bir kurmayı dene, sonra konuşalım bunları. Yoksa sen denemeden bizim bir şey söylememiz pek doğru olmuyor. Az biraz araştır nasıl kurulur, neler dikkat edilir, sonra kolları sıva, dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erenali

Gnome kullanıyorum.
en güzeli ve orjinali bu çünki.
kullanımı da rahat.

Kutadgu

Ben linux öğrenmeye çalışırken hangisini kullanayım diye biraz netten bakmıştım. Linus Torvalds Kde demiş. Ozamanlar hiç bir şey bilmediğim için kde kurayım dedim. Ancak pek hoşuma gitmedi . Kullanışlı ve sade değil gibiydi. Linux yüzünden zannedip pek kullanmadım . Sonra bide gnome u deneyim dedim. Ubuntu yu kurunca ta en başından hata ettiğimi anladım. Gnome varken kde kullanmak! . İlk başta Linus Torvalds ın sözlerine bakıp ya bu adam bunu ortaya çıkaran kişi , bir bildiği vardır heralde demiştim. Olayın iç yüzü farklıymış . Biraz daha araştırınca farkettim ki Linus Kde yi kullanışlılık için değil kişisel görüşleri yüzünden tercih etmiş bana kalırsa . Bir daha sanmıyorum gnome dan vazgeçip kde kullanacağımı..

komikimben

an itibariyle her on kişiden sadece bir kişi anketimize katılmış  :(

ufuk_k

Bu keyif işidir ama, tabii ki KDE :D Ubuntu ve gnome başta basitliğiyle cebzediyor ama bence KDE kullandıktan sonra bir süre içinde gnome'un ne kadar basit olduğunu anlıyorsunuz :) Kde'nin hemen hemen bütün programları masaüstünden bağımsız çok iyi zaten (amarok, kaffeine, k3b, kontact) ve masaüstü görsel düzenleme olayı gnomeda neredeyse sıfır.

linsis

arkadaşlar yorumlara baktım da benim gibi yeni linux kullanıcıları işin içinde nasıl çıkacak diye düşünmeden edemedim.

mutlaka yorum yapan arkadaşlar bilinçli bir şekilde yaptılar.zaten iki masaüstünden başkada kullanan yok galiba.

gnome ve KDE.

şimdi ben ne yapayım siz söyleyin.ubuntu kullanıyorum gnome masaüstü.

kubuntunun yeni sürümü galiba yarın çıkacak onu bekliyordum KDE için.

benim gibi düz düşünmeye alışan windows kullanıcıları için sizlerde bir isteğim var.

KDE ile gnome arasındaki fark nedir.yani nedir bunları birbirinden ayıran özellik.

birinde yapılan bir işlem diğerinde yapılmıyor mu? vs...

:) :)
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

umutubuntu

Alıntı yapılan: linsis - 23 Nisan 2008 - 20:26:19
KDE ile gnome arasındaki fark nedir.yani nedir bunları birbirinden ayıran özellik.
birinde yapılan bir işlem diğerinde yapılmıyor mu? vs...

Bir üst mesajda Ufuk_k arkadaşımız sizin sorduklarınıza zaten cevap vermiş.

Alıntı yapılan: ufuk_k - 19 Nisan 2008 - 23:56:49
Bu keyif işidir ama, tabii ki KDE :D Ubuntu ve gnome başta basitliğiyle cebzediyor ama bence KDE kullandıktan sonra bir süre içinde gnome'un ne kadar basit olduğunu anlıyorsunuz :) Kde'nin hemen hemen bütün programları masaüstünden bağımsız çok iyi zaten (amarok, kaffeine, k3b, kontact) ve masaüstü görsel düzenleme olayı gnomeda neredeyse sıfır.

Bir çok KDE programı Gnome masaüstünde rahatlıkla kullanılmakta (Kontact,K3B,Kaffeine,Kooka vb.)
Yeni kullanıcıysanız ve sadelik düşünürseniz Gnome ideal olur sanırım.
Sadece Kubuntu değil Ubuntu 8.04'te 24/04/2008 tarihinde sürülüyor

xxx3

valla şu an gnome kullanıyorum gnome'u seviyorum ama kde hiç kullanmadım genede linux oratamına gnome ile başladım o yüzden gnome ilk gözağrım  ;D

tonyukuk

Arkadaşlar Gnome projesi KDE den eskidir Unix için düşünülen ilk masaüstüdür.Mac lerin MacOsX işletim sistemleri linux tabanlıdır ve gnome a benzetilerek yapılmıştır.Not: fareyi Mac bulmuş ve ilk kullanmıştır Maclerde sağ klik diye bişey yoltur.Gelelim KDE ile Gnome un en önemli farkına.Hızdır arkadaşlar gnome basit yapısı sayesinde kde den çok daha hızlıdır kde ise gnome a göre birçok fonksiyon ve program içerisinde barındırır,bu programların çoğunu gnome ada kurabilirsiniz.O yüzden bilgisayarının ram i ve işlemcisi kuvvetli olan kde yi tercih eder.
bu arada kde windows kullanıcılarına yapısı itibari ile daha yakın geldiğinden çok tercih edilir.
Unix ciler ve Mac ciler gnome i tatminkar ve farklı bulurlar.
Sonuçta özgür olabildiğiniz ölçüde linux dasınız masaüstünüzü kendinize benzetin kendi tercihinizi ve kararınızı deneyerek yapın birçok distro yükleyip denemiş bir arkadaşınız olarak önce debian sonra ubuntu sonra gnome derim...hepinize selamlar linuxla kalın..

heartsmagic

KDE Gnome'dan daha eskidir.
MacOSX Linux tabanlı değildir, Mach kernelini kullanır.
Düzelteyim istedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.