Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

liverya

Xubuntu kurdum gayet stabil :) Mint mi dersin ısrarla?
İyiki Linux var! Keyifli Linuxlar...

TahaKaradeniz

Kurduysanız artık uğraşmaya gerek yok bence. Mint araçları da yükleniyordu sanırım ubuntu üzerine.

XFCE güzel seçim. Güle güle kullanın.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

liverya

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 20 Ağustos 2012 - 23:31:03
Kurduysanız artık uğraşmaya gerek yok bence. Mint araçları da yükleniyordu sanırım ubuntu üzerine.

XFCE güzel seçim. Güle güle kullanın.
Teşekkür ederim. Mint xfce de iniyor bir taraftan. Eğer bana artısı olursa mint kurayım. Ne dersiniz? Bir de Mint 13 XFCE'nin ram kullanımı xubuntu'ya göre daha fazla benim kafamı karıştıran o oldu.

TahaKaradeniz

@liverya

RAM'iniz 1 gb üstündeyse boşverin RAM kullanımı. Mint'in artıları var * tabi ki. Ha RAM kullanımı çok önemli diyorsanız LXDE kullanan Ubuntu ve Mint tabanlı Peppermint 3'ü deneyin. Çok şık ve performanslı bir dağıtım. Fedora'nın XFCE'lisi de kullanılabilir. Baya bir yüklenmeme rağmen 230 mb RAM kullanımı ile açılıyordu bende.

Özgürlük için LİNUX !

liverya

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 20 Ağustos 2012 - 23:47:02
@liverya

RAM'iniz 1 gb üstündeyse boşverin RAM kullanımı. Mint'in artıları var * tabi ki. Ha RAM kullanımı çok önemli diyorsanız LXDE kullanan Ubuntu ve Mint tabanlı Peppermint 3'ü deneyin. Çok şık ve performanslı bir dağıtım. Fedora'nın XFCE'lisi de kullanılabilir. Baya bir yüklenmeme rağmen 230 mb RAM kullanımı ile açılıyordu bende.
Tavsiyenle mint XFCE kuracağım ;)

TahaKaradeniz

Özgürlük için LİNUX !

Barış Can

Bu ara ben de masaüstü dağıtımı tercihimi değiştirmekten yanayım, 4GB Ram belleğim var arkadaşlar, tasarım ve performans, özellikle tasarım çeşidi bol olarak ne önerebilirsiniz, düşüncelerinizi alabilir miyim?
Şahsen, göze hitap eden masaüstü tasarımları yapmayı ve bir masaüstü üzerinde saatlerce vakit harcayan biri olmayı seviyorum. Fakat, Unity (Ubuntu 12.10 varsayılan) bir süre sonra kısıtlanıyor ya da ben kendimi kısıtlıyorum, bilemiyorum.

Sonuç olarak önerileriniz var ise seve seve alabilirim.

Sevgilerle.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

TahaKaradeniz

Söylediğiniz tanıma KDE uyuyor. Aslında bütün masaüstlerinde özelleştirmeye bağlı olarak mükemmel masaüstleri elde edilebiliyor. KDE, Gnome, XFCE, LXDE ve hatta Openbox. Ama en iyi masaüstü yarışmlarına bir göz atarsak KDE'yle ne muhteşem özelleştirmeler yapıldığını görebiliriz. :)

Özgürlük için LİNUX !

heartsmagic

Masaüstü tercih anketimiz dağıtım tavsiyesi başlığına mı dönüşüyor :) Mevcut ve sabit bir başlığımız var hani bu konuda, oradan devam edilmesi karışıklığı azaltır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

TahaKaradeniz

Haklısınız. Ne diyorduk, öhöm... Evet XFCE iyidir iyi. :)

Özgürlük için LİNUX !

ignis

Cinnamon masaüstünü kullanıyorum. ... Neden?

odyssey

@heartsmagic
Rica etsem acaba hangi dağıtımı ve arayüzü kullandığınızı paylaşabilirmisiniz ?
Merak ettimde :D

heartsmagic

odyssey

Peki ekran kartı ne kullanıyorsunuz ?
Eğer ati ise compiz sizde kasmıyormu ? (kapalı kaynak sürücü ile)

heartsmagic

Grafik kartım Nvidia. ATI ile de Compiz'in kasması durumu herkeste yoktur sanırım, eğer öyle olsa kullanıcıların çoğunluğu Unity kullanamaz, zira kendisi Compiz kullanmakta.

odyssey

Aslında forumda böyle bir anket yapsak çok iyi olur bence
Önemli bir mesele
Ben bu sorun yüzünden Ubuntu Unity kullanamıyorum hele Compiz hiç kullanamıyorum

karboran

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35367.0 Mükemmel performans aldım , biraz ince ayarla karalı hale getirirsek fovarim ;)
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

microanaliz

Oyumu değiştirdim.Şimdiki daha güzel geldi nedense.Başlarda karşı çıkmıştım ama şimdi daha orjinal geldi bana.Üzerinde biraz daha çalışılsa daha da şık olacak.Eksik tarıfını söylemek gerekirse istediğimiz kadar özelleştiremiyoruz gibi geldi bana...
MicroAnaliz

ignis

Arkadaşlar, masaüstünü bir çalışma alanı olarak görenler için hangi masaüstünü önerirsiniz? Ben cinnamon masaüstünü kullanıyorum ancak, yine de daha kararlı bir ortam varsa öğrenmek isterim.

heartsmagic

@ignis, daha kararlı Unity var derim meselâ ben, sonrası? "Daha kararlı", "daha iyi" ifadeleri görecelidir. Herkesin masaüstü seçimi kendisine göre nedenlere bağlıdır. Ancak kendi nedenlerini sıralayabilirler sana.

Just4KiLL

ignis

@heartsmagic, bir yandan haklısınız tabii ama, "kararlılık" nasıl görecelidir ki? Bir makinenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalıştığı zaman dilimi onun bir diğerine göre olan kararlılığıdır, ben bunda göreceli bir yan göremiyorum ki zaten soruyu sormamın amacı da bu konuda tecrübeli insanların öneride bulunmalarını sağlamaktı. Zaten kafa yapısını da önden vermiştim; "masaüstünü bir çalışma ortamı olarak gören biri için". Sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarsak; misal Unity masaüstü(Ubuntu ile varsayılan olarak gelen masaüstü sanırım, ondan bahsediyorum) benim bahsettiğim kategoriye girmiyor. Avantajları da var ancak,  benim bakış açımdan yorumlarsak; masaüstündeki boş alan üzerine hareket serbestliğinden ziyade paneller üzerinden işi halletme yönü daha baskın gibi. Dolayısıyla, iyi veya kötü olarak yorum yapmıyorum, sadece yukarıda bahsettiğim ihtiyacı karşılamadığını söylüyorum. O bakımdan, göreceli bir cevap da verilecekse, bakış açısının belirttiğim gibi olmasını istediğim için böyle bir soru sordum.

heartsmagic

@ignis, kararlılık bizim bu tarafta en göreceli kavramlardan biri. Göreceliliği de sistemlerin aynı olmamasından kaynaklanıyor. Kısacası aslında göreceli olan şey kullanıcının bakış açısından ziyade elinin altındaki donanım ve sistem. Mesela bazılarımız Unity ile verim alamazken bazılarımız hiç sıkıntı yaşamıyor. Bu örneği her türlü masaüstü ortamı veya uygulama veya dağıtım için hayata geçirmemiz mümkün.

İstediğin şeyi de anlıyorum, fakat benim söylemek istediğim senin istediğin şeyin kararlılık olmaması. Unity tarzını değil de daha eski bir tarzı seviyorsun sen, bunu da anlayabilirim, saygıyla da karşılarım. Sormak da en doğal hakkın. Ben sadece sorudaki kararlılık ifadesini gördüğüm için yorum yapma ihtiyacı hissettim.

ignis

@heartsmagic; anladım diyebilirim, ilginiz için teşekkürler. Belki de en iyisi farklı masaüstü ortamlarını kendim deneyip, kendim sonuca varmaktır.

heartsmagic

Kesinlikle en iyisi son söylediğin şey. Zira dağıtım, masaüstü, düzenleyici gibi konularda soru sorduğun zaman güzel cevap almak yerine kişisel cevaplar alırsın, kafan daha fazla karışır.