Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

furkankalkan

KDE yi windowsa benzetenlerin aksine ben gnome u windowsa daha çok benzetiyorum. Neredeyse bütün masaüstü ortamlarını denemiş biriyim.
2 bilgisayarımda da E17 kullanıyorum. Enlightenment ın en sevdiğim özelliği modüler ve hızlı olması. Bunun dışında Openbox u da severim.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Sherlock Holmes

empax

@9N0M3 ilk defa sizden duydum bu masaustunu ama videoya bakinca widgetlere agirlik vermis bir masaustune benziyor.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: empax - 26 Haziran 2011 - 15:04:38
widgetlere agirlik vermis bir masaustune benziyor.

Yüksek bir olasılık ile bu ağırlık üzerine ilerleyeceğine benziyor, gelecektede.

furkankalkan

Güzel bir alternatif ama Türkçe desteği ne durumdadır bilemeyeceğim :(
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

bytan

Alıntı yapılan: finix - 26 Haziran 2011 - 00:18:54
Fakat Gnome 3 resmen rezalet. Onu diyorsanız gider konsol arayüzünü kullanırım daha iyi.

Gayet iyi seviyelerde çalıştıran ve sistemlerine eklemiş dağıtımlar var.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

finix

Alıntı yapılan: bytan - 26 Haziran 2011 - 16:37:41
Fakat Gnome 3 resmen rezalet. Onu diyorsanız gider konsol arayüzünü kullanırım daha iyi.

Gayet iyi seviyelerde çalıştıran ve sistemlerine eklemiş dağıtımlar var.
Fedora 15 ile çalıştırmıştım. Sanırım dediğinize göre dağıtımdan. Fakat sorun şu ki daha tema bile uyarlayamadığım ve sinir bir düzende olan bir masaüstü (Git sağ-üstte gel falan filan.) beni resmen soğuttu.

sem

Evet alışılmışında dışında gerçekten... Oraya götür fareyi falan gibi şeyler...

Benim hoşuma gitmişti... Gnome3 sevdim... Ama uzun süre kullanma imkanım olmadı...

Debian ne zaman varsayılan olarak Gnome3 ile gelir  acaba =)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2011 - 18:04:13

EK: Ya da gelir mi=)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Gnome 2.32 kullanıyorsunuz değil mi? Öyle ise tamam. Yorumlarınız mantıklı. Fakat Gnome 3 resmen rezalet. Onu diyorsanız gider konsol arayüzünü kullanırım daha iyi.

Şöyle ki, Gnome 3 üzerine yorum yapanlar varsa şayet, yapmışlar ve onlarda güzel çalışıyor demektir. "Rezalet" tabiri bu durumda elbette oldukça kişiye özel olur. Kişilere özel de diyebiliriz. Anlatmak istediğim güzel güzel anlaşanlar olduğu gibi, hiç beğenmeyenler de olacaktır elbette. Hatta Gnome3'ün sistemlerinde sürekli sorunlu olarak çalışanları da göreceğiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ViolenTornado

Şimdi arkadaşlar ben ubuntu 11.04 kullanıyorum fakat ben hangi masaüstünü kulladığımı bilmiyorum. Buradaki yazılanları araştırdım fakat internette u araştırdıklarımdan hiç bir şey anlayamadım yani masa üstlerindeki farklar nedir ya da hangisi daha iyi ben bunları çözemedim tam olarak nereden öğrenebiliriz bunları. ilk defa linux'a geçtim fakat pek çok şeyi bilmiyorum sürekli yazı okuyorum ama yavaş yavaş olacak şeyler ama bunları çok merak ettim yardım ederseniz sevinirim  :) :D

finix

Alıntı yapılan: ViolenTornado - 28 Haziran 2011 - 18:31:04
Şimdi arkadaşlar ben ubuntu 11.04 kullanıyorum fakat ben hangi masaüstünü kulladığımı bilmiyorum. Buradaki yazılanları araştırdım fakat internette u araştırdıklarımdan hiç bir şey anlayamadım yani masa üstlerindeki farklar nedir ya da hangisi daha iyi ben bunları çözemedim tam olarak nereden öğrenebiliriz bunları. ilk defa linux'a geçtim fakat pek çok şeyi bilmiyorum sürekli yazı okuyorum ama yavaş yavaş olacak şeyler ama bunları çok merak ettim yardım ederseniz sevinirim  :) :D
Masaüstü sizi çalışma yaptığınız yerdir.  Bunların en başta görüntüsü, işleyişi, uygulamaları farklıdır. Örneğin ben KDE kullanırım. Bu masaüstü bana göre çok kullanışlı ve basittir. Fakat çoğu kişi kararsız olduğuna dair suçlar.

(Bu kadar anlatabildiğime şükür. :) )

speakerXXL

@ViolenTornado aşağıdaki pdf dökümanı işine yarayabilir.

Linux Masaüstü Dünyası

empax

Alıntı yapılan: ViolenTornado - 28 Haziran 2011 - 18:31:04

GNOME, KDE, XFCE, LXDE ve adini yazmadigim bir kac masa ustu ortami mevcut. Linux ile ilk tanistanlarin takildiklari yerlerden biridir "hangi masaustu daha iyi? Hangisini kullanayim ?"

Eger Ubuntu kullanacaksaniz tavsiyem on tanimli gelen Gnome masa ustunu kullanmaniz.

isterseniz biraz masa ustu videolarina bakin ve alttaki konuya goz atin. Az cok kafanizda bir fikir olusur en azindan isteklerinize gore cerceveyi daraltmis olursunuz. :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=313.25
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ViolenTornado

Alıntı YapGNOME, KDE, XFCE, LXDE ve adini yazmadigim bir kac masa ustu ortami mevcut. Linux ile ilk tanistanlarin takildiklari yerlerden biridir "hangi masaustu daha iyi? Hangisini kullanayim ?"

Eger Ubuntu kullanacaksaniz tavsiyem on tanimli gelen Gnome masa ustunu kullanmaniz.

isterseniz biraz masa ustu videolarina bakin ve alttaki konuya goz atin. Az cok kafanizda bir fikir olusur en azindan isteklerinize gore cerceveyi daraltmis olursunuz. :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=313.25
Ben iyiliğinden ziyade şu anda hangisini kullanıyorum benim şu anki kullandığım gayet hoşuma gitti ama netten biraz bu konuyu araştırayım dedimde pek bişey anlamadığımı demek doğru olur onun için sorayım demiştim ama yinede tekrar devam edeyim yani çok takılırsa artık bilgili olan arkadaşlarımızdan öğreniriz çünkü öğrenmek istiyorum windows kullanmak istemiyorum çok mecbur kalmadıkça onun için en güzeli araştırmaya devam :)

eribol

Şu an kullandığımız(11.04) sistem Unity çatısını kullanıyor. Gnome tabanlı kendisi.

ViolenTornado

Alıntı yapılan: eribol - 28 Haziran 2011 - 22:54:24
Şu an kullandığımız(11.04) sistem Unity çatısını kullanıyor. Gnome tabanlı kendisi.

Teşekkürler bu arada yukarıdaki verdiğiniz link yine anket sayfasınındır bu bölümün yorumlarını yaklaşık olarak 10 sayfadan 7 sayfasını okudum fakat pek bilgi edinemedim ama yinede diğer sayfaları göz atacağım

@speakerXXL teşekkürler verdğin dosyayı okuyacağım şu an forumdan bulduğum linux ile ilgili dosyayada göz atıyorum umuyorum işe yarayacak :)

emreseckin

decent

Ankete UNITY eklendi, işaretlenebilir seçenek sayısı ikiye çıkarıldı.

ferat_tes

Alıntı yapılan: Sherlock Holmes - 26 Haziran 2011 - 14:41:38
CREAM'i deneyen olmuşmuydu.?

http://www.cream-project.org/install/

http://www.youtube.com/watch?v=6zN2_YxHPg0

Bu masaüstü hakkında internette ingilizce kaynak dahi az bulunuyor. Bu masaüstü hakkında bilgisi olan varmı ? Güzel bir masaüstüne benziyor. Kullananlar varmı aranızda ?

microanaliz

ubuntu klasik kullanıyorum ve benim favorim...
MicroAnaliz

sem

Ben de nedense aynı şekilde Gnome 2 den vazgeçemiyorum bir türlü... Çok fazla özelleştirme de kullanan birisi değilim ama çok hoşuma gidiyor... Linux ve Gnome ile aynı anda tanıştım, ondan herhalde...

Gnome 2 ile Gnome Klasik aynı diye biliyorum... Değil mi?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

if

@sem0900, şu an için Gnome2 ile Ubuntu(Gnome) Klasik aynı. Ubuntu Klasik'te fark olarak arka planda fazladan çalışan süreçler var Unity'ye bağlı olan. En azından benim en son hatırladığım bu.

eribol

Gnome 2'ye özlem duyan kullanıcı çok olmalı ki çatallanmış.
http://matsusoft.com.ar/redmine/projects/mate

alquirel

Alıntı yapılan: eribol - 22 Ağustos 2011 - 03:18:00
Gnome 2'ye özlem duyan kullanıcı çok olmalı ki çatallanmış.
http://matsusoft.com.ar/redmine/projects/mate

Gnome 2 bizim tarafın xp'si gibi sanki, vista çıktığında da birçok xp kullanıcısı vista'ya geçiş yapmamıştı.

(Gerçi işletim sistemi ile masaüstü ortamını benzetmek abes oldu ama olsun :) )

Goofy

KDE bir türlü istediğim performansı sağlamadığı için Gnome tercih ediyorum.