Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Anıl

Gnome masaüstünü  seviyorum , gnome ile başladım aynen devam :)
Ubuntu - SuSe

Semih

Gnome gayet şık.KDE'den Pardus kullanırken nefret ettim.O zamanlar yeni kullanmaya başladığım için pek şekil vermeyİ becerememiştim.Gnome ise sadelikle cezbetti beni cidden harika.
A.Semih Türk

izzetguntalaz

MURATSPLAT

Ubuntu üzerinde deneme fırsatım olmadı ama kde slackware üzrinde bende sorunuz çaşıoyordu. Ben 2 sene kullandım. Kde bu kadar olumsuz eleştiri alması,  çoğunlukla dağıtımların becerip sorunsuz kde derliyememesidir  kendi dağıtımlar için.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

matafleur

Konunun başından beri okudum KDE bayağı bir lanetlenmiş.  (:

Bende lanetlenmiş bir masaüstü kullanan birisi olarak bir kaç şey eklemek isterim.

Öncelikle KDE deki hız konusunda distroların ve kullanıcıların çoğunluğunun yaptığı hata kde 'ye gerekli gereksiz ne kadar şey varsa tamamını yüklemeleridir.Bunun sonucu olarak performans düşüşü olması gayet doğaldır.Nerede çokluk orada ...luk misali.En basit örnek şu anda slaxtan yazıyorum bunları ve KDE masaüstüm evdeki eski Gnome lu Ubuntumdan çok daha hızlı çalışıyor (:

Bunun haricinde KDE ona benziyor buna benziyor iyice alışınca anlayacaksınız ki KDE sadece KDE ye benziyor.  (:

Ve bir çok QT tabanlı KDE uygulamalarının iyi bir karşılığı gnome da yok ne yazıkki.Amarok Kaffeine vs.
Ha bunlar gnome da çalışıyor mu?Evet çalışıyor.Tıpkı KDE de synaptic kullandığım ve kalan bütün gnome uygulamalarını kullanabileceğim gibi. (:

diğer bir önemli nokta ise xine ve yakuake.Açıkçası KDE tabanlı distrolar ile default olarak gelen xine, gstream ile yaşadığım sorunların hiçbirisini yaşatmadı bana.(En son ubuntu da lanet edip gstreamer ı kaldırıp xine kurmuştum).

Ve yakuake.Konsol kullanmaktan bu kadar zevk aldığınız başka program varmı? (((:

Sonuç olarak zevkler tartışılmaz.Ama KDE ye sanki bir düşmanmış muamelesi yapılması garip geldi biraz.Onlar düşman değil kardeş çocukları (:

ufuk_k

Ubuntu depolarındaki KDE4, ubuntu Gnome'dan çok daha hızlı, tamamlanmamış, stable olmayan bir sürüm olmasına karşın. İsteyen deneyip görebilir, bildiğiniz daha hızlı. Bir de ben KDE'de öyle garip garip hatalar almıyorum Gnome'dan farklı olarak, alan varsa oturup çözebiliriz sorunu, eğer konu açılırsa.

eren

Ubuntu standart olarak stabil KDE4 ile gelmeyi planlıyorsa, Gnome'u yakın gelecekte geri plana atmayı düşünüyorsa KDE'yi kötülemenin yanlış olduğu bile buradan çıkarılabilir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

adolffwangel

bence gnome... bilmiyorum şu ana kadar tek bir sefer çökme bile görmedim.. artı compizde kullanıyorum ki.. sanırım birisi demişti.. gnome ile compiz çok uyumlu ve yakışıyor diye.. kde ile pardusta tanışmıştım.. fena değil güzel aslında hakkını yememek lazım.. ama ubuntu kurmadan önce bilgisayarıma kubuntu kurmuştum.. kde yemin ederim tam beş kere çöktü daha sistem açıldı çöktü raporu aldım :D belki yeni sürümle bi alakası vardır ya da bana öyle denk geldi belki de... ama gnome derim.. hem çok hafif.. hem de kırılmıyor gayet esnek... gnome ile ilk ubuntuyla tanıştım.. çok memnunum kde'den sorna gnome... asla vazgeçmem artık.. diğer masaüstlerini hiç denemdiğim için bi şey diyemeyeceğim..
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

Siser

Bence Gnu/Linux kullanmak sadece bir isletim sitemi tercih etmek degil. Hayatta pek cok seyde oldugu gibi bir "tarafi" secmek. Ve dogru taraftasin. Hoş geldin.

dubluwe

Bende Gnome kullaniyorum , bilmem OpenSuse, Kubuntu ve Pardus kullandim ama Gnome baska :)
Bu birazda ilk göz agrisi oldugu icin belki ama gnome sade ve gerekli seyler var, zaten bana en guzel gelen tarafi ise sadeligi.

Digerlerine hic bakmadim,

bir bilgisayarcinin dedigi gibi "isini görüyorsa en iyisi odur." ;)
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

Kutadgu

KDE hakkında bu kadar olumlu yazı yazılınca dayanamayıp Ubuntu üzerinde kde4 kurdum. KDE4 gerçekten insanı büyülüyor. Ben vistanın estetik olduğunu sanırdım Kde4 ü görünce bütün fikirlerim değişti :) . Yanlız Kde yine kde liğini yaptı ne compizi açtı nede hata vermeden durabildi hiç bir şey yapmadığım halde crash report alıp durdum .Desemki linux bilmediğim için , ondan da değil çünkü gnome da hiç karşılaşmadım.  Restart vs. ne denediysem olmadı. Gnome masastünü seçtiğimde herşey tamam , compiz gayet yerinde çalışıyor. Kde ye dönüyorum yok. Daha sonra ana menü gnome dan sonra okadar kullanışsız ve zor geldiki aradığımı bulmakta çok zorluk çektim. Yanlız Kde nin uygulama bakımından hakkını vermek lazım . Gnome daki uygulamaların Kde ninkiler yanında lafı bile olmaz bana kalırsa. mesela kaffeine, mesela amarok. Bu arada KDE4 yüklediğim için  bilgisayar açılıp kapanırken kubuntu demeye başladı ona çok moralim bozuldu. Sistemi toptan silip baştan yükledim . 15 dakika filan sürdü sanırım . Ve vindowsu silip kurmuş olsaydım bütün gün ek uygulamaları yüklemekle , cd aramakla geçecekti vaktim. böyle bir sorunum da yok içim rahat . Ohh be Linux diye birşey varmış dedim resmen :)

Ben sistemimi buldum sonunda :

'Gnome masaüstü-KDE uygulamaları' benim için en uygun sistemmiş . Bunun yanında "hangi masaüstünü kullanayım" gibi soruların anlamsız olduğunuda anladım iyice. Kendin deneyip bulman lazım . Hem çok da zor birşey değil nasılsa 400$ lisans parası ödemiyorsun :)

Tilki

Yeni bir kullanıcı olarak hem Gnome'u hem de KDE'yi beğeniyorum.Zaten bilgisayarımda ikisi de (Ubuntu 8.04 Gnome ve Pardus 2007.3 KDE olarak) kurulu.KDE her en kadar kullanıcıyı ayara boğan bir masaüstü yöneticisi gibi görünse de ben bundan hoşlanıyorum.

İki masaüstü yöneticisinin program açısından karşılaştırılması, programları iki platformda da kullanabildiğimiz için çok anlamlı olmayabilir ama illaki ön tanımlı gelen program setlerini karşılaştıralım dersek KDE'ninkiler daha zengin programlar gibi göründü çaylak gözüme.

Gnome'un bir avantajı ilk kurulduğu anda dahi sizi güzel ve sıcak bir görüntüyle karşılıyor olması.KDE ise biraz soğuk, biraz donuk bir yüzle geliyor (en azından Pardus'ta böyle).Diğer bir avantajı ise gerçekten de daha hızlı gibi.

Ben ikisini de kullanmaktan vazgeçemeceğimi sanıyorum ama KDE4 gerçekten de Gnome-KDE3.5 ikilisinden 10 adım ötede gibi görünüyor görsel açıdan.İşlev ve performans açısından şu aşamada yorum yapmam doğru olmaz.

eren

KDE4 şu an sorunsuz değil. Sorunsuz bir KDE4 2009 yılında karşımızda olacak, bu tarihe kadar Gnome iyi bir atak yapmazsa işi zor. Şu an KDE uygulamaları yeniden yazılıyor ve özellikle görselliğe oldukça fazla önem veriliyor. Ayrıca KDE programlarının sayısı da artacak. Örneğin Firefox ile rekabet edebilecek yeni bir Konqueror geliyor. Yeni programları ile de KDE4 baya fark yaratacak. Trolltech artık Windows kullanıcılarını da hedeflediği için görselliği daha da arttırıyor.

Kozmo

Ağırlıklı olarak Gnome, zaman zaman XFCE.

SuiCiDeR

amma çok seçene va linux ta aklım karıştı valla :o
We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

Kozmo

Karışacak bir şey yok. Yeni kullanıcıysanız KDE ya da Gnome ile başlamanız sizin yararınıza. KDE QT, Gnome ile GTK araçlarını kullanıyor, iki seçenek ile de yazılmış bir sürü araç var. XFCE de GTK kullanıyor ama genelde kendi araçlarını kullanmayı seçiyorlar. Bir süre kullandıktan sonra eğer hazır hissediyorsanız diğer masaüstü ortamlarını deneyebilirsiniz ama Gnome ya da KDE\'de bulduğunuz rahatlığı bulamayacaksınız.

Le0n

Alıntı yapılan: xXx - 11 Nisan 2008 - 21:10:56
KDE microsoft işletim sistemlerinden çalınmış gibi gnome nin ayrı bi havası var
evet, bende bu sebepten dolayı Gmone diyorum. bide burası ubuntu forum olduğuna göre çoğunluk gnome olması normal.
(kubuntu forumu kapandıktan sonra oranlarda değişiklik olabilir)
sudo apt-get purge windows

tempest

Ubuntu'nun su an kullandigi GNOME hangi surum?

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapUbuntu'nun su an kullandigi GNOME hangi surum?

sistem-gnome hakkında..
2.22.2 imiş

Contempt

valla her nekadar kde  kasıyor deselerde kde buldugum program kullanıs ve rahatlıgı gnome de veya dıgerlerınde bulamıyorum..
Kurdugum her distroda kde yı arıom yanı kısaca KDE.
Herşeye Rağmen...

ufuk_k

Her zaman KDE bulundurur, diğerlerini de hoşuma giderse kullanırım, Enlightenment ve Fluxbox gibi. Özel olarak E17'nin bana sağladığı kolaylığı başka yerde bulamadım. Uygulama zenginliği açısından tartışmasız KDE.

jawes

gnome daima tek geçilir bence  kde bana windowsu hatırlatıyor  ondan bıktım kde kullandım ama çok kısa bi sure belkı guzeldır ama
benım kanım gnomeye çook kaynadı  linuk kullanacağım sure içinde  tek yaverim gnome olacaktır
LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

ynt

pardus kurduğumda ön tanımlı olarak kde gelmişti, ne kadar çabalasamda ne kde ye nede getirdiği programlara  hiç ısınamadım. pardusta  xfce kurdum ama sorunları bitmedi. xubuntu kurdum rahata kavuştum.   

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: ynt - 17 Haziran 2008 - 20:24:26
pardus kurduğumda ön tanımlı olarak kde gelmişti, ne kadar çabalasamda ne kde ye nede getirdiği programlara  hiç ısınamadım. pardusta  xfce kurdum ama sorunları bitmedi. xubuntu kurdum rahata kavuştum.   

Bildiğim kadarıyla Pardus GTK masaüstü ortamlarına destek vermemekte.
Gönüllülerden bazıları Gnome mu çalıştırmış ama çok sorunlu diyordu.
Yani her dağıtım her masüstü ortamını destekleyecek diye bir kural yok.