Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

ynt

Alıntı Yap
Bildiğim kadarıyla Pardus GTK masaüstü ortamlarına destek vermemekte.
Gönüllülerden bağzıları Gnome mu çalıştırmış ama çok sorunlu diyordu.
Yani her dağatım her masüstü ortamını destekleyecek diye bir kural yok.

pardusta xfce masaüstü ortamı kuruluyor ama kde kadar desteklenmediği için sorunlarla karşılaşıyorsunuz.
http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Xfce4

fallenangel

Tüm güzel oyunlarımı bırakarak geldiğim bu linux dünyası son bir yılda aklımı başımdan aldı Pardus,Mandriva,RedHat,Kubuntu kullandım ve Kde'ye baya ısınmıştım Gnome nedense çok soğuk geliyordu eminim çok komik gelecek ama bu ayak logosu hiç hoşuma gitmemişti ama hepsi 2 hafta öncesine kadardı Ubuntu cd'im geldi ve gerçekten rahata kavuştum hem sade hem hızlı çok hoşuma gitti aslında biraz fazla sade gibi ama compiz falan idare ediyoruz tabi amorak gözümde tütüyo :'( herneyse Torvalds halt etmiş Gnome'un aptallar için olduğu falan yok.
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

FUBU

Alıntı YapTorvalds halt etmiş Gnome'un aptallar için olduğu falan yok.

linus amcanın tarihe geçen sözü şuydu:
"If you think your users are idiots, only idiots will use it."
tabi bunun türkçesini
"Gnome'un aptallar için yapıldığını düşünüyorsanız, sadece aptallar kullanır" şeklinde çevirebiliriz. böylesi daha güzel olur sanırım.
yoksa linus amca direk gnome aptallar içindir demedi.
:)

bu arada ben de gnomeciyim..

atomkarinca

Aslında cümlenin biraz daha doğru çevirisi "Eğer sizin kullanıcılarınızın aptal olduğunu düşünüyorsanız, sadece aptallar kullanacaktır zaten" olabilir.

erginemr

@firefox,

Gnome'da amarok'tan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Pek çok insan, Linux dünyasının en güzel müzik çalıcısı olan amarok'u Gnome'a yükleyerek kullanıyor:
sudo apt-get install amarok

WarGasm

dun gece kde yi kurdum ancak isim ciktigi icin sadece yeniden baslatip goruntusune baktim bana cok prof gibi gorunmedi (ozellikle gnome + compiz fusion yaninda) ama denemek istiyorum 1 hafta da kde ile gecirip arada bir secim yapmayi dusunuyorum sonucu buraya yazarim...

fallenangel

ya bu amarok konusunda bişi merak ediyorum.Aslında yeri tam olarak burası değil farkındayım ama gnome'da kde programları kullanırken sistem kaynakları çok daha fazla kullanıyormuş acaba bu rahatsız edecek kadar yüksek mi?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: firefox - 17 Temmuz 2008 - 12:27:58
ya bu amarok konusunda bişi merak ediyorum.Aslında yeri tam olarak burası değil farkındayım ama gnome'da kde programları kullanırken sistem kaynakları çok daha fazla kullanıyormuş acaba bu rahatsız edecek kadar yüksek mi?

Bunu kim söylüyor ?

Bir performans düşüklüğü olsa da bunu hisedebileceğinizi sanmıyorum.

En sağlamı amarok u bir kde ortamında bir de Gnome ortamında kullanın.

Onun bunun dediğiyle uğraşmayın.

heartsmagic

Sistem kaynaklarını daha fazla kullanıyor değil de belki KDE ile çalışacağından daha yavaş olarak çalışıyor demiş olabilirler. Bu da gözle görülebilir bir fark olmasa gerek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fallenangel

evet denedim ve kesinlikle bir fark göremedim kde kullanmamı gerektirecek hiç birşey yokmuş bunu da görmüş oldum hepinize çok teşekkür ederim

keretta

KDE'yi Pardus'da kullanıyorum ancak mozilla'da 4-5 tab açsam sistem çökecekmiş gibi geliyor felaket ağırlaşıyor, zaten arada bir kendiliğinden kapatıyor programları. KDE için sanırım donanımı dha yüksek bi pc lazım şuan gnome'la mutluyum.

erginemr

@keretta,

Sistem gereksinimleri açısından: KDE > Gnome > XFCE >{Fluxbox, IceWM, WindowMaker, vs.}

keretta

Alıntı yapılan: erginemr - 19 Temmuz 2008 - 16:56:33
@keretta,

Sistem gereksinimleri açısından: KDE > Gnome > XFCE >{Fluxbox, IceWM, WindowMaker, vs.}

Anlayamadım hocam sıralamayı. KDE daha iyi donanım mı istiyor sonucunu çıkartmalıyım?

fallenangel

Terbiyesizlik gibi anlaşılmasın ama ewwt kde daha fazla sistem gerektiriyor

fotomusa

arkadaşlar yeni ubuntu kullanıcısıyım ve ubuntuyla beraber gnome masa üstü kurulu geldigi için ubuntuda tek bildigim ve kullandıgım masa üstü haliyle gnome oldu lakin insan merak ediyor kde masa üstünü. kde masa üstünü kurmam için ne yapmam gerekiyor synapticte arattım kde ve kde 4 gibi bir sürü secenek geliyo birde malüm acemiyiz kde masa üstünü kullanmam için ne yapmam gerekiyor. yani gnome kalkacak kde mi kurulacak yoksa her gnomeyi kadırmadan kde yi kurup hangi masaüstünü kullanacagımızımı secmemiz gerekiyor.

munirekinci

En güncel KDE sürümü 4.1, kurmak için Serdar arkadaşımızın hazırladığı bir yazı var;
http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2647.msg28646#msg28646

fotomusa

Alıntı yapılan: munirekinci - 31 Temmuz 2008 - 20:07:46
En güncel KDE sürümü 4.1, kurmak için Serdar arkadaşımızın hazırladığı bir yazı var;
http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2647.msg28646#msg28646

Teşekkürler. işlemi gercekleştiriyorum şuan yanlız diyelimki kde masaüstünden hoşlanmadım ctrl+alt space tuşlarıyla tekrar gnomeyi secip gnome kullanmaya devam edebiliyormuyum

munirekinci

Elbette. Ama ctrl+alt+space değil ctrl+alt+backspace (geriye doğru silmeye yarayan tuş).  :)

fotomusa

Alıntı yapılan: munirekinci - 31 Temmuz 2008 - 20:57:28
Elbette. Ama ctrl+alt+space değil ctrl+alt+backspace (geriye doğru silmeye yarayan tuş).  :)

teşekkürler  :D

fotomusa

kde masaüstüne ısınamadım gnomeye dönüyorum (ctrl+alt+backspace yapıp başlangıçta gnomeyi seciyorum) fakat o zaman için gnomede açmış olsam bile bilgisayarı kapatırken yada acarken gende kubuntu olarak gösteriyo acaba gnomeye dönmem için acaba başka işlemlerdemi yapmam gerekiyor.
  Birde kde de masa üstü için görselleri çalıştıramadım örnegin gnomedeki gibi küp oluşturamadım yada kde ekran görüntülerinde olan diyer ekran görüntülerini yapmayaı başaramadım. Bu görselleri nasıl yapmam gerekiyor bu konudada beni aydınlatırsanız sevinirim.

aynshtein

fotomusa; konsolda "sudo dpkg-reconfigure gdm" yazıp ardından gdm'yi seçerek sorunu çözebilirsin... Ayrıca Compiz Fusion KDE ile biraz uyumsuzluk problemi yaşatıyor. Eğer iyi bir ekran kartın yoksa, gölgeler bariz bir şekilde kare kare çıkıyor ve zaman zaman sistemin kilitlenmesine neden oluyor...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

munirekinci

fotomusa

Yardımlar için herkese Teşekkürler

York

Genelde Gnome ama KDE4 de çok hoş olmuş :)

Mepis