Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

heartsmagic

@biryolcu, ne ilksin ne de son sanırım:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28832.0

Kısacası evet beğenmek zorunda değilsin, sana göresi, bana göresi. Bu başlığa gelen ve Gnome/KDE karşılaştırması yapacak yeni bir kullanıcı "iyi bir masaüstü değil" sözünden ne anlayacak? Sebep göstermeden yazalım gitsin o halde. Ubuntu iyi değil bana göre, Mint iyi değil bana göre. Beğenmek zorunda mıyım?...

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

libre-x

Benim anlamadığım unity kötü bence gnome masaüstü kullansın ubuntu diyene o masaüstü değil sadece gnome kabuğu diyorsunuz ankette ayrı bir masaüstü olarak seçeneklere konmuş bu nasıl iştir??

odyssey

Cinnamon da masaüstü yöneticisi değil openbox ve fluxbox da
Bu ankette sorulmak istenen masaüstü yöneticisimi yoksa kullanılan arayüz mü ?
İnsanların kafası bu noktada karışıyor biraz

libre-x

Alıntı yapılan: odyssey - 25 Ekim 2012 - 20:23:08
Cinnamon da masaüstü yöneticisi değil openbox ve fluxbox da
Bu ankette sorulmak istenen masaüstü yöneticisimi yoksa kullanılan arayüz mü ?
İnsanların kafası bu noktada karışıyor biraz
yanlışınız var Cinnamon Gnome Shell çatallaması olan ayrı bir masaüstü openbox ve flubox'ta ayrı bir masaüstü diye biliyorum.

heartsmagic

@libre-x, bu durumda bence kavramları güzelce öğrenip ondan sonra yorum yapmalı ya da soru sormalısın.
Kaldı ki insanlara Gnome masaüstü ortamıdır dememiz neden yanlış olsun?

Masaüstü ortamı kavramını biraz araştırmalısın.

Bu anket bayağı eskiye gidiyor. O zamanlar Gnome için farklı kabuklar yoktu, ankette mesela şu an Gnome Shell yok, fakat Gnome artık ona işaret ediyor. Gnome Shell olarak değiştirmek isterdik fakat bu doğru olmaz. Zira oradaki oyların büyük çoğunluğu Gnome Shell ayrımı yokken verilmiş oylar.

libre-x

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ekim 2012 - 20:37:35
@libre-x, bu durumda bence kavramları güzelce öğrenip ondan sonra yorum yapmalı ya da soru sormalısın.
Kaldı ki insanlara Gnome masaüstü ortamıdır dememiz neden yanlış olsun?

Masaüstü ortamı kavramını biraz araştırmalısın.

Bu anket bayağı eskiye gidiyor. O zamanlar Gnome için farklı kabuklar yoktu, ankette mesela şu an Gnome Shell yok, fakat Gnome artık ona işaret ediyor. Gnome Shell olarak değiştirmek isterdik fakat bu doğru olmaz. Zira oradaki oyların büyük çoğunluğu Gnome Shell ayrımı yokken verilmiş oylar.
Çok şükür kavramları gayet iyi biliyorum merak etmeyin sizden(yani ubuntu tr tayfası) başkaları da bilgi sahibi olabiliyor sizler önce insanları anlamaya çalışın ondan sonra insaları küçümseyici tavırlardan arınıp daha sonrasında yorum yapın. Gnome masaüstü ortamıdır demeniz yanlış değil zaten unity masaüstü ortamı demeniz yanlış yazdıklarımı yeniden okumanızı öneriyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: libre-x - 25 Ekim 2012 - 20:28:04
... openbox ve flubox'ta ayrı bir masaüstü diye biliyorum.

Eğer çok şükür kavramları iyi biliyorum dediğin şu yukarıdaki kavramlar gibiyse bence yanlış yoldasın. Her şeyin en iyisini, en doğrusunu bilen bizler değiliz elbette. Fakat bizler bir yorum yaparken, bir şey anlatırken kılı kırk yarıyor, geçmiş tecrübelerimize bile güvenmiyor ne söylediğimizi doğruluyoruz. Şu günlerde ise üç günlük Linux kullanıcıları rahatlıkla başka dağıtımları, masaüstlerini karalayabiliyorlar. Tabi sözüm meclisten dışarı!

Biz nerede Unity masaüstü demişiz? Forumda yazdıklarımızdan (kendi adıma) bir örnek bulursan önünde eğilirim. Bu anketten bahsediyorsan eğer @odyssey sana açıklamaya çalıştı işte ama sen bizi "çok bilmiş" ilan edip yazdıklarını gözden geçirmedin bile. Geçtim gözden geçirmeyi, insan bir Google'ı açar "Acaba bu adamlar doğru mu diyor" diye bakar. Bakar da, son cümlelerinden önce zor duruma girmez, rezil olma yoluna doğru ilerlemez.

biryolcu

Bana göre bu anket kilitlenmeli başka bir konuda yenisi açılmalı.
Eskiden adını unuttuğum bir hesabım vardı mesela onda gnome shell yoktu ben o zamanlar gnome ve xfceyi seçmiştim

heartsmagic

Makul bir öneri, zira bu anket şu an mevcut durumu da yansıtmıyor. Bir süre sonra yenisini açar, bu anketimizi de nihayete erdiririz.

libre-x

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ekim 2012 - 21:42:53

Eğer çok şükür kavramları iyi biliyorum dediğin şu yukarıdaki kavramlar gibiyse bence yanlış yoldasın. Her şeyin en iyisini, en doğrusunu bilen bizler değiliz elbette. Fakat bizler bir yorum yaparken, bir şey anlatırken kılı kırk yarıyor, geçmiş tecrübelerimize bile güvenmiyor ne söylediğimizi doğruluyoruz. Şu günlerde ise üç günlük Linux kullanıcıları rahatlıkla başka dağıtımları, masaüstlerini karalayabiliyorlar. Tabi sözüm meclisten dışarı!

Biz nerede Unity masaüstü demişiz? Forumda yazdıklarımızdan (kendi adıma) bir örnek bulursan önünde eğilirim. Bu anketten bahsediyorsan eğer @odyssey sana açıklamaya çalıştı işte ama sen bizi "çok bilmiş" ilan edip yazdıklarını gözden geçirmedin bile. Geçtim gözden geçirmeyi, insan bir Google'ı açar "Acaba bu adamlar doğru mu diyor" diye bakar. Bakar da, son cümlelerinden önce zor duruma girmez, rezil olma yoluna doğru ilerlemez.
Rezil ilan etme makamı siz misiniz? neden kendinizi bu kadar önemsiyor ve büyük görüyorsunuz kendinizi neden hiç gözden geçirmiyorsunuz acaba??

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ekim 2012 - 23:37:29

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ekim 2012 - 21:42:53

Eğer çok şükür kavramları iyi biliyorum dediğin şu yukarıdaki kavramlar gibiyse bence yanlış yoldasın.
Kılı kırk yararak bulduğunuz yukarıdaki kısım ve cevap kendinize de bakmanızı gerektiriyor madem ki onlar masaüstü ortamı değil (ki yaptığım araştırmadan sonra pencere yöneticisi olduğunu öğrendim) ne işi var o zaman hangi masaüstünü tercih ediyorsunuz anketinde?? Hadi ben ''üç günlük linux kullanıcısı'' olarak yanlış yazdım peki siz ''büyük tecrübe'' olarak neden pencere yöneticisi ve masaüstü ortamını birbirine katıyorsunuz?

odyssey

Arkadaşlar
Tuxdaşlar
Neden şu mübarek bayram günü birbirinizi kırıyorsunuz
Belki bana düşmez ama bence hadi öpüşün barışın  ::)

heartsmagic

@libre-x, sen bizi "burnu büyük" olarak etiketleme makamı olabiliyorsan, ben de senin bal gibi rezil olma kararını verecek olan makam olabilirim değil mi? Bana veya buraya bir şeyler söylemeden önce şu başlığa yazdığın ilk iletiye bir bak bakalım, ne kadar da dengeliymiş.

Araştırmanı yapmışsın, bravo. Naçizane tavsiyem, birilerine ayar vermeye çalışmadan önce bu ödevi tamamlamandır. Aksi takdirde beni ister makam olarak görürsün, istersen görmezsin rezil olursun.

Son sorduğun soruya da cevap vereyim. Anketi açan arkadaş:

a. Ayrımı bilmiyordur.
b. Ayrımı biliyordur, fakat masaüstü ve pencere yöneticisi tercihini ayırmamıştır. İnsanlar Fluxbox, Enlightenment der geçerler demiştir.

Kendisi burada olmadığı için istese de cevap veremez sanırım. Fakat görülebileceği üzere anket yolunu bulmuş, isteyen istediği seçeneği seçmiş.

Başkaları değil de, bence sen beni anlıyorsun @libre-x. Senin maksadın üzüm yemek değil, güzel güzel görünüyor bu. Maksadın üzüm yemek olduğunda forumda diğer insanlara yapılan muamele sana da yapılır. Yok, sen bu daha önceki muamelelerini, mantıksız yorumlarını sürdürdükçe bu tepki aynen böyle devam eder. Kısacası burada senin istediğin şekilde ekmek yok sana.

Daha önce de bu ithamları yaptın fakat zahmet edip geri dönmedin cevap olarak. Örnekleyelim de insanlar "bu @heartsmagic manyak mı acaba" demesinler. Bir nevi ifşa yani, zira senin paşa gönlün böyle "trollükler" yapıp geri dönmeyi pek istemiyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=18588.msg425838#msg425838
ve sonrası.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36242.msg435784#msg435784
ve sonrası.

Sanırım olay basit. Çamur at, bir şekilde ses çıkar, izi de kalır. Cevap vermemek mi, verememek mi senin durumun bilmiyorum ancak ödevini iyi yapmıyorsun. Madem burnumuz çok büyük, madem her şeyi biz en iyi şekilde biliyoruz, madem biz haksızız forumda ne işin var? Ha, bunları yüzümüze vurmak mı istiyorsun, kendini haklı mı çıkartacaksın, neden o halde sorulara cevap veremiyorsun? Akıllı insan bunlardan birini yapar. Eğer bunlardan birini yapmıyorsan niyetinden şüphe edilmesi gerekiyor.

agritux

bu anket şu anki durumları yansıtmadığı için ve konudan aşırı şekilde saptığı için, bende kapatılmasını öneriyorum

libre-x

Şuradaki ( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36242.msg435793#msg435793) seviyesiz cevaptan sonra o başlığa siz olsanız cevap verir misiniz @heartsmagic ? ordaki seviyesiz cevapta Ubuntu daima ücretsiz olacaktır deniyor evet onu bende biliyorum ama her söylenen doğru olacak diye kaide var mı? Size bir çok örnek veririm ama siyasete kaçacağından ve forum kurallarına aykırı olduğundan yazamıyorum ancak özet olarak şunu söyleyeyim her söylenen daima doğrudur diyemeyiz bugün doğru olan yarın yalan olabilir. Şunu da sorayım size (dikkat etti iseniz sizinle saygı çerçevesinde konuşuyorum sen demiyorum sizin gibi) madem ki ücretsiz olacak daima, neden sürekli olarak ücretli uygulamaya geçilecek imajı veriyor? Yardım veya bağış artık ne olarak adlandırırsanız talep edecekse bunu indir butonuna bastıktan sonra gözümüze sokarak değil ana sayfadan duyurarak veya sitenin bir kenarına bir buton koyarak v.s.  başka bir şekilde yapılabilir nihayetinde, sokaktan ubuntuyu duymamış herhangi bir kişiyi çevirip ubuntu 12.10 indimesini isteyelim ve soralım indir butonuna tıkladıktan sonra ücretli olduğunu düşündünüz mü düşünmediniz mi diye. İnanıyorum ki 16 dolara satın alabileceğini düşünecektir.

odyssey

Son yapılan tartışmaları gereksiz bulduğum gibi ayrıca Ubuntu sitesinde ki işler sahibinin tasarrufudur
Bu durumlarda sorumlu Mark Shuttleworth isimli şahsiyettir
Canonical firması ve sahibinin hiç kimsenin yardımına ihtiyacı yoktur zaten ürettikleri diğer ürünlerle kendilerini idare ediyorlar
Ayrıca Dell gibi firmalar zaten sponsor olarak destek veriyor
Ayrıca bir dağıtımın bağış istiyor olması o ürününü satıyor demek değldir keza bağış isteğe bağlı bir olaydır
Dağıtımı satmak demek şunun gibi birşeydir

bytan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ekim 2012 - 00:54:14
Daha önce de bu ithamları yaptın fakat zahmet edip geri dönmedin cevap olarak. Örnekleyelim de insanlar "bu @heartsmagic manyak mı acaba" demesinler. Bir nevi ifşa yani, zira senin paşa gönlün böyle "trollükler" yapıp geri dönmeyi pek istemiyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=18588.msg425838#msg425838
ve sonrası.

Havada kaldı sanki.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ekim 2012 - 00:54:14
b. Ayrımı biliyordur, fakat masaüstü ve pencere yöneticisi tercihini ayırmamıştır. İnsanlar Fluxbox, Enlightenment der geçerler demiştir.

Üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla yazıyorum, ankete pencere yöneticilerini ekleyen benim ve eklemem sebebim @heartsmagic'in alıntıladığım cümlesinde ifade edilen sebeble aynı çizgide. Pencere yöneticisini kullananlarında anket aracılığıyla kendilerini ifade edebilmelerini istedim.

odyssey

Masaüstü yöneticileri için ayrı pencere yöneticileri için ayrı özelleştirilmiş arayüzler için ayrı anketler açabilirdiniz bence
Çünkü Gnome tabanlı bir tane arayüz yok
Ankette gnome seçen aslında diğerlerinide seçmiş oluyor
Örneğin Ubuntu gnome tabanlı unity arayüz kullanıyor
Linux Mint yine gnome tabanlı cinnamon kullanıyor
Pear Linux kendi özelleştirilmiş arayüzünü kullanıyor
Elementary OS kendi özelleştirilmiş arayüzünü kullanıyor
Zorin OS da öyle

Demek istediğim anketler öğrenilmek istenen bilginin niteliğine göre açılmalı bence

if

Anketin açıldığı zaman Unity'yid Cinnamon'du ayrımların olmadığı söylendi @odyssey. Ben de tekrar etmiş olayım böylece.

Ayrı anket açabilirdim evet fakat gerek görmedim. Masaüstü yöneticileriyle pencere yöneticilerinin aynı konuda ifade edilmesinin bir zararı yok.

odyssey

Bana da bir zararı yok ama başkalarına varmış demekki  ::)

sezmen

Alıntı yapılan: odyssey - 26 Ekim 2012 - 22:59:47
Masaüstü yöneticileri için ayrı pencere yöneticileri için ayrı özelleştirilmiş arayüzler için ayrı anketler açabilirdiniz bence
Çünkü Gnome tabanlı bir tane arayüz yok
Ankette gnome seçen aslında diğerlerinide seçmiş oluyor
Örneğin Ubuntu gnome tabanlı unity arayüz kullanıyor
Linux Mint yine gnome tabanlı cinnamon kullanıyor
Pear Linux kendi özelleştirilmiş arayüzünü kullanıyor
Elementary OS kendi özelleştirilmiş arayüzünü kullanıyor
Zorin OS da öyle

Demek istediğim anketler öğrenilmek istenen bilginin niteliğine göre açılmalı bence

Gnome o kadar dağınık bir görüntü sergiliyor ki, sanki kendisi yok ortada, ondan türeyen bir sürü çatalı var gibi. aslında hepsi sadece kabuk ve tabanda yine gnome var. gnome cepesi bir arayış içindeyken KDE çok aşama kaydetti. kararlı ve kolay kullanım sunuyor. gnome'un tüm arayüzlerini denedim. hepsi de bazı güzellikler sunuyor lakin hiçbiri 1 günden fazla bilgisayarımda kalamıyor. Çünkü KDE nin sunduğu hız, kararlılık , kullanışlılık ve rahatlığı sunamıyor bana. öyle ki bir süre sonra KDE nin sorunsuz hali beni sıkıyor ve gnome kurup deniyorum ve sonuç olarak tekrar KDE ye dönüyorum.

Anket sonlandırılıp iki şekilde açılabilir aslında;
1- gnome'u hangi kabukla kullanıyorsunuz? (unity, shell, cinnamon, mate vs.)
2- Gnone mu? KDE mi?
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

odyssey

heartsmagic

@libre-x, senin seviyesiz dediğin cevapta ben bir seviyesizlik görmüyorum, hem de hiç.
@libre-x, saygının "siz" demeyle ifade edilmeyeceğini anlayacak kadar büyük yaştayım. Asıl saygısızlık, seviyesizlik "ücretli" olmayan bir şeyi ücretliymiş gibi göstermektir. Asıl saygısızlık ve seviyesizlik forumlarda "trollük" yapmaktır. Asıl seviyesizlik kullanılan dilin kurallarına uyulmayarak, onu ezmek, ayaklar altına almaktır. Asıl seviyesizlik daha önce sorulan sorulara cevap vermemezlik yapmaktır.

@libre-x, evet doğru hiçbir şeyin kesinliği yok, ancak sen tüm hayatını bu şekilde mi geçiriyorsun. Peki öyleyse şöyle söyleyelim, benim gözümde de meselâ senin hunharca cinayet işleme ihtimalin var. Hemenecik kalemini kıralım ve seni katil ilan edelim. Öyle değil mi, ne de olsa kesinliği yok hiçbir şeyin.

Ubuntu'nun veya Canonical'ın yaptıkları yüzünden eleştirildiğini görmemiz normal de, henüz yapmadığı, yapmayacağına da söz verdiği bir şeyi "yapabilme" ihtimali üzerinden eleştirildiğini ilk defa görüyorum.

@libre-x, bu başlık bir yana forumda bir kere daha "troll" denemesi yaparsan kendini başka forumlarda bu işi yaparken bulursun. Bizden sana açık "tehdit" çeki yani. Bizi ileride yapacağımız bu kötü şey nedeniyle istediğin kadar eleştirebilirsin. Fakat böyle saçma şeylerle forumda dünyanın hiçbir yerinde istenmeyen "troll"lükler yaparsan olacakları açık seçik yazmış olalım.

odyssey

Şu başlığı kilitleseniz diyorum  artık
Çünkü açılış konusundan oldukça dışarı çıktı

heartsmagic

Her şeyin zamanı var @odyssey. Ne zaman yeni anketi açarız o zaman kilitleriz bu başlığı.