Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

opusxx

Lxde-core yetiyor artıyorda bana. İlk başlarda sistem performansı için geçiş yapmıştım, sonradan görsellik ve ihtiyaçlar konusunda görüşlerim değişti. İhtiyacım olmayanları değil ihtiyacım olanları öğrenip öyle kuruyorum. Kendi sistemimi kurma konusunuda düşünmedim değil ama bir ev kullanıcısı için dediğim gibi, yetiyor. Artıyor dediğim kısım ise paket depoları, indirilmeyi bekleyen paketler ile dolup taşıyor :)
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

matraxx22

Hangi M.O(Masaüstü Ortamı)nı Hangi L.D(Linux Dağıtımı)na yakıştırırsınız
Bana Göre:
KDE          :  Madriva,Pardus
GNOME     :  Ubuntu
XFCE        :  Linux Mint,Arch,OpenSuse
LXDE        :  Fedora
E17          :  Bodhi,Sabayon,Elive Topaz
OpenBox  :  ArchBang,PCLinuxOS
FluxBox     :  Salix
BlackBox   :  OpenSuse
MeeGo      :  Meego,Moblin
JWM          :  Puppy

Çoğu Dağıtımı Denedim ve Deneyimlerimden Yararlanarak Bu Listeyi Oluşturdum Bana Göre Sıralama Budur Pekiya Sizin Sıralamanız Paylaşın Tartışalım

genage

Şimdiye kadar Ubuntu'da gnome dışında hiçbir şey kullanmadım. KDE'yi sadece Pardus'ta kullandım, zaten diğer arayüzleri neredeyse hiç bilmem  :)

hesin

Gnomeyi tek geçerim.Belki alışkanlıklardan,belki de ilk tanıştığım masaüstü olmasındandır.
Gnome3'ü pek beğenmedim,hatta hiç beğenmedim.Bana daha çok tabletler için kullanılabilir havası var gibi geliyor.Ben en çok klasik gnome2 deki gibi masaüstüne hayranım.Hatta başka bir konuda da bunu dile getirmiştim.
Sırf o klasik görünüm için gnome shell kurup gnome-klasik kullanıyorum zaten.Hatta sırf gnome2 deki masaüstü görünümü için geçen aya kadar ubuntu 10.04 kullanıyordum.Sonra 11.10'a geçmek farz olunca pek o klasik görünüme birebir benzemese de gnomeshell-klasik kullanıyorum.
Umut ediyoruz ki sonraki sürümlerde mesela opensuse gibi kurulum sırasında nasıl ki kde veya gnome seçimini bize bırakıyor, ubuntu da unity veya gnome seçimini bize bıraksın.Tamam unity i kaldırıp gnome kuran arkadaşlar var ama açıkçası bu beni psikolojik olarak rahatsız etmekle birlikte paket bağımlılıkları nedeniyle de pek sağlıklı değil.

alquirel

Gnome kullanmak için Unity'yi kaldırmaya gerek yok. Kaldı ki zaten hemen hemen aynı paketleri kullanıyorlar arayüz hariç. Mesela ben hiç Unity kullanmadım 11.10 kurduğumdan beri, ama bir zararı yok, duruyor kendi köşesinde.

Yani Ubuntu'nun bu seçimi bize bırakmadığı imasına gerek yok. Basit bir komutla hallolabiliyor görüldüğü üzere.

heartsmagic

Ayrıca Ubuntu dağıtım yöntemi olarak hâlâ CD kalıbı kullanmakta. OpenSUSE ise DVD kalıbı üzerinden işini görüyor yanlış bilmiyorsam. Neyin kurulup, neyin kurulmayacağının seçimini yaptırmak zor bir iş değil, buradaki asıl mesele dağıtım politikası. Canonical CD kalıbını tercih ediyor, öntanımlı olarak da haliyle kendi geliştirdiği masaüstünü dağıtıyor.

Unity'nin sistemden tamamen kaldırılması da paket bağımlılıkları nedeniyle sıkıntı yapmaz, yeter ki temel bileşenlere dokunulmasın. Sadece Unity paketlerinin kaldırılıp Gnome Shell'e geçiş yapmak sorun olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hesin

Alıntı YapGnome kullanmak için Unity'yi kaldırmaya gerek yok. Kaldı ki zaten hemen hemen aynı paketleri kullanıyorlar arayüz hariç. Mesela ben hiç Unity kullanmadım 11.10 kurduğumdan beri, ama bir zararı yok, duruyor kendi köşesinde.
Yani Ubuntu'nun bu seçimi bize bırakmadığı imasına gerek yok. Basit bir komutla hallolabiliyor görüldüğü üzere.
Ben de ön tanımlı olarak gelen ubuntu uygulamalarını kaldırmayı pek sevmiyorum, kalsın orda zararı dokunmaz zaten diye.Unity de aynı şekilde  kaldırmadım, gnome shell ile işim görülüyor zaten.Zaten özgür yazılım olması da bu yönden güzel, unity ile gelmiş olan bir ubuntuyu kullanmanı sana dayatmıyorlar, sen unity yi beğenmezsen kolayca gnome kurup kullanablirsin.

Alıntı YapAyrıca Ubuntu dağıtım yöntemi olarak hâlâ CD kalıbı kullanmakta. OpenSUSE ise DVD kalıbı üzerinden işini görüyor yanlış bilmiyorsam. Neyin kurulup, neyin kurulmayacağının seçimini yaptırmak zor bir iş değil, buradaki asıl mesele dağıtım politikası. Canonical CD kalıbını tercih ediyor, öntanımlı olarak da haliyle kendi geliştirdiği masaüstünü dağıtıyor.

Unity'nin sistemden tamamen kaldırılması da paket bağımlılıkları nedeniyle sıkıntı yapmaz, yeter ki temel bileşenlere dokunulmasın. Sadece Unity paketlerinin kaldırılıp Gnome Shell'e geçiş yapmak sorun olmaz.
Yanlış olabilirim ama ubuntu sonraki  sürümü(12.04) cd ye sığmayacak kadar büyüklükteymiş.Aslında bana sorarsan tam olarak cd veya dvd arasında onlar için nasıl bir fark var anlayamadım.Mesela ben ubuntu 11.10 nu 1.5 gb lik dvd formatıyla indirdim,benim kanaatimce  dvd le cd arasında bir fark yok.

heartsmagic

Son sürümlerde bu tartışmalar yaşandı, yine yaşanacaktır. Belki Canonical politika değiştirip CD kalıplarından DVD kalıplarına geçiş yapacaktır. Belki de iki CD'lik kalıplarla işi yürütecektir. Şu ana kadar yapılan işi ben beğeniyordum zira son kullanıcı olarak normal ISO kalıbından çıkartıp da kendimin eklediği çok fazla bir şey yoktu. O kadar değişiklik için de ellerimi kirletmem çok sorun teşkil etmiyordu. Kaldı ki isteyen KDE ile dağıtılan kalıbı, yine isteyen XFCE ve hatta LXDE ile dağıtılan kalıbı da indirebiliyordu.

Şu an ortada bir Unity-Gnome Shell ayrımı olduğu için kafalar biraz daha karışık olabilir. Belki ileride forumda konuşulduğu üzere bir Gubuntu dağıtımı çıkar resmi olarak. Belki söylendiği üzere DVD kalıplarına geçilir isteyen istediği şeyi kurar.

DVD ile CD arasındaki fark sadece paket sayısıdır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Benim dileğim şu an için dvd kalıplarında hem shell hem de unity kurma imkanının olması. Yani eğer shell kurmak isteyen var ise dvd kalıbından shell'i seçip sadece shell için gerekli olan dosyaları yükleyebilmeli. Hem Gubuntu gibi ek bir iş çıkmamış olur hem de insanlar isteklerine daha rahat ulaşmış olur.

baracuda81

Gnome tercihim ama bu aralar mate kullanıyorum. Gnome 3 ayarlar rayına oturuncaya kadar Mate kullanacağım gibi gözüküyor :)

Tomas

Enlightenment 'ı yaklaşık 2 gün önce kurdum. O alttaki menünün gitmesi yüzünden hep masaüstündeki kategorilerden herşeye girmek zorunda kalmam dışında hiçbir sorunum yok, memnunum :)

İsmail Caner NAZ

XRumer

Esasında Kde, Gnome, Unity iyidir ama ben BOINC yazılımı ile bilim projelerine destek sunuyorum. Dolayısıyla sistem kaynaklarımdan olabildiğince tasarruf edip bilime sunmak için hafif bir masaüstü ortamını tercih ediyorum. Yani Lxde.

BiRSAVASCI

GNOME! Elbette ki performans ve kolay kullanılabilir grafiksel arayüzü nedeniyle. Fakat iki gün önce bir imleç temasını kuramadım.
Kadeh olmadan şarap içilmez ama bil ki insanı sarhoş eden şaraptır, kadeh değil.
https://twitter.com/BiRSAVASCI

empax

Ekran kartımın(go7300) Gnome3 ve Unity ile tam performansla çalışmadığından dolayı XFCE'ye geçiş yaptım, hafifliği ve gnome2 gibi özelleştirilebildiğinden oyumu XFCE ile değiştirdim.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

freeman

GNOME ve UNITY dışında bir masaüstü ortamı kullanmadım zaten şimdiye kadar.  Ubuntu 'yu ilk yüklediğimde, ki Linux ile ilk tanışmam, araştırıp GNOMe kurmuştum. 11.04 'te Gnome kullandım. 12.04 ise bir ara yine Gnome kurdum ama Unity kullanıyorum. Aslında Gnome ile daha zevkli geliyor bana ama Unıty 'de epet bir kolaylık sağlıyor.

Bir de 12.04 ile gelen Unıty giriş ekranının çok süper bir görüntüsü var.İnsan mutlu oluyor. :D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

libre-x

unity ve xfce hariç hepsini de seviyorum ama ağırlıklı olarak KDE Gnome Mate ve Cinnamon kullanıyorum

liverya

Arkadaşlar daha "yüksek bir performans" için dizüstümde XFCE masaüstünü kullanmak istiyorum. Sizce Xubuntu mu kurmalıyım Linux Mint XFCE duyruldu Mint mı kurmalıyım?
İyiki Linux var! Keyifli Linuxlar...

odyssey

empax

Alıntı yapılan: liverya - 20 Ağustos 2012 - 21:17:20
Arkadaşlar daha "yüksek bir performans" için dizüstümde XFCE masaüstünü kullanmak istiyorum. Sizce Xubuntu mu kurmalıyım Linux Mint XFCE duyruldu Mint mı kurmalıyım?

Bu aralar forumda kullanicisi ve seveni cok. Benim de tavsiyem Voyager Linux. Bildigimiz Ubuntu ama ozellestirilmis guzel temalariyla ve conky'leri ile kullanima hazir.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

liverya

Alıntı yapılan: empax - 20 Ağustos 2012 - 21:54:55
Alıntı yapılan: liverya - 20 Ağustos 2012 - 21:17:20

Bu aralar forumda kullanicisi ve seveni cok. Benim de tavsiyem Voyager Linux. Bildigimiz Ubuntu ama ozellestirilmis guzel temalariyla ve conky'leri ile kullanima hazir.  :)
Lakin başkasını düşünmüyorum :) her ikisi arasında hangisini önerirsin?

TahaKaradeniz

Xfce candır. Lxde de öyle. Gayet hızlı ve yakıt tasarruflu.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

liverya

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 20 Ağustos 2012 - 21:58:48
Aynen öyle. Ben dizüstünde kullanacağım. XFCE ortamında hangi dağıtımı kursam diye düşünüyorum. Xubuntu mu Mint XFCE mi sizce :)

kalkan1973

GNOME Masaüstü kullanıyorum. En birinci tercigim GNOME...
Evde İşte her yerde Linux

TahaKaradeniz

Alıntı yapılan: liverya - 20 Ağustos 2012 - 22:01:59
Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 20 Ağustos 2012 - 21:58:48
Aynen öyle. Ben dizüstünde kullanacağım. XFCE ortamında hangi dağıtımı kursam diye düşünüyorum. Xubuntu mu Mint XFCE mi sizce :)

Voyager :)

Ama illa ikisi diyorsanız Mint XFCE. Yalnız debian tabanlı olan değil. Ubuntu tabanlı olanı.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !