Gnome 3.2 kitlenme sorunu

Başlatan fugue, 30 Aralık 2011 - 11:17:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fugue

bilgisayar ekseriyetle flash video izlerken kilitleniyor
chromium açık gezinirken de kitlendiği oluyor
caps lock ve num lock aktif oluyor bu kilitlenmeler esnasında, arka planda müzik çalıyorsa çalmaya devam da edebiliyor kesilebiliyor da

bunlara sebep olan şey nedir?
bu durumu nasıl engelleyebilirim?
böyle bir durumda hard reset dışında ne yapılabilir?
"The past is a foreign country: they do things differently there"

heartsmagic

Başlık Gnome Shell üzerine mi yoksa genel olarak Gnome diye düşündüğün için mi buraya açtın? Kısacası sebebini bilmediğin için mi böyle bir başlık tercih ettin?
Bunu şunun için soruyorum, sıkıntı sadece Gnome Shell üzerinde mi yoksa Unity mi, yoksa her ikisinde de var mı?

Neyin sebep olduğunu söylemek zor tabi. Flash olmadan da çakılma oluyorsa başka bir neden aranmalı sorunun altında. Bu olduğunda "hard reset" yerine önce SysRq tuşunu kullanarak "REISUB" şeklinde sistemi yeniden başlatmayı deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2011 - 13:21:59
Başlık Gnome Shell üzerine mi yoksa genel olarak Gnome diye düşündüğün için mi buraya açtın? Kısacası sebebini bilmediğin için mi böyle bir başlık tercih ettin?
Bunu şunun için soruyorum, sıkıntı sadece Gnome Shell üzerinde mi yoksa Unity mi, yoksa her ikisinde de var mı?

Neyin sebep olduğunu söylemek zor tabi. Flash olmadan da çakılma oluyorsa başka bir neden aranmalı sorunun altında. Bu olduğunda "hard reset" yerine önce SysRq tuşunu kullanarak "REISUB" şeklinde sistemi yeniden başlatmayı deneyebilirsin.

Gnome Shell'le alakalı olduğunu düşünüyorum
xfce kullanırken böyle bir kilitlenmeyle karşılaşmamıştım

şu an ubuntu üzerinde olmadığım için deneyemiyorum, sorayım; sysrq tuşu terminal'i mi çağırıyor böyle durumlarda?

heartsmagic

fugue

heartsmagic

Öyle bir şey yapmayacaksın zaten :) Kilitlenme olduğunda Sysrq tuşuyla beraber REISUB tuşlarına basacaksın sırasıyla.

Bu sorunu çözme adına bir şey değil, kilitlenirse "hard reset" yapmaman için. Asıl sorun hakkında şu an için bir fikrim yok, diğer masaüstlerinde sorun yoksa mesele Shell'e kadar indirgenebilir belki. Grafik kartı sürücüleri ile ilintili de olabilir.

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2011 - 22:05:07
Öyle bir şey yapmayacaksın zaten :) Kilitlenme olduğunda Sysrq tuşuyla beraber REISUB tuşlarına basacaksın sırasıyla.

Bu sorunu çözme adına bir şey değil, kilitlenirse "hard reset" yapmaman için. Asıl sorun hakkında şu an için bir fikrim yok, diğer masaüstlerinde sorun yoksa mesele Shell'e kadar indirgenebilir belki. Grafik kartı sürücüleri ile ilintili de olabilir.

Dün flash bir film izlerken yine takıldı ve sysrq tuşları da bir işe yaramadı nedense :\ Yine hard reset'e başvurdum

Ekran kartım ati radeon x1400. Sürücüsü işletim sistemini yüklerken kurulmuştu, araştırdığıma göre de bundan başka sürücü alternatifi yokmuş.

Sorun flashla ilgili sanıyorum, çok tuhaf. Log tutmuyor mu Ubuntu kilitlenmeyle ilgili?

if

@fugue, benim ekran kartı da x serisi ve tam ekran flash seyrederken bir kere bile takıldığı olmadı, videolar çok yüksek çözünürlüklü olmadıktan sonra. İzlediğin videolardan bir tane örnek verebilir misin?

fugue

Ben ubuntu'yla windows xp'yi yan yana kullanırken ikisini de silip sıfırdan bir ubuntu kurdum.

Önceki sistem açılışlarında olmayan şekilde şimdi sistemi başlatırken login ekranı gelmeden önce ekranın üstünde kalın-mavi bir şerit çıkıyor. Sonra karıncalı tv ekranının rengarenk hali geliyor şerit şerit (tüm ekranı kaplıyor) ve login ekranı düşüyor.

Bu belki bir işaret olabilir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 2011 - 14:23:45

Alıntı yapılan: if - 31 Aralık 2011 - 14:15:38
@fugue, benim ekran kartı da x sersi ve tma ekran flash seyrederken bir kere bile takıldığı olmadı, videolar çok yüksek çözünürlüklü olmadıktan sonra. İzlediğin videolardan bir tane örnek verebilir misin?

http://www.filmvedizilerim.com/kafa-avcilari-filmini-izle.html#more-13789

dün şu filmi izlerken takıldı @if

sorun doğrudan flashla ilgili olmayabilir de, 5-6 takılmanın 3-4 tanesi video izlerken gerçekleştiği için böyle düşündüm ben kaldı ki biraz evvel video izlemezken yine takıldı :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 2011 - 14:40:54

Ayrıca sysrq+b kombinasyonunu takılma olmadan tatbik etmek istediğimde sistem yenide başladı ancak bütün docky ayarlarım bozulmuş

bu normal mi?

heartsmagic

Ayarların bozulması normal değil, en azından yeniden başlatma ile ilgili değildir.
Sorunu daraltmak adına iki şey öneriyorum ne yazık ki.

1. Unity'ye geçip orada deneme yapmak.
2. Grafik kartı sürücülerini geçici olarak kaldırıp, açık kaynaklı olanları denemek.

.. derken kartın X serisi olduğu geldi aklıma. Bu durumda 2. madde doğrudan iptal oluyor.

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Aralık 2011 - 16:20:07
Ayarların bozulması normal değil, en azından yeniden başlatma ile ilgili değildir.
Sorunu daraltmak adına iki şey öneriyorum ne yazık ki.

1. Unity'ye geçip orada deneme yapmak.
2. Grafik kartı sürücülerini geçici olarak kaldırıp, açık kaynaklı olanları denemek.

.. derken kartın X serisi olduğu geldi aklıma. Bu durumda 2. madde doğrudan iptal oluyor.

deneme derken takılıp takılmadığını gözlemlemek için unity kullanmayı mı kastediyorsunuz?

if

Alıntı yapılan: fugue - 31 Aralık 2011 - 20:08:25
deneme derken takılıp takılmadığını gözlemlemek için unity kullanmayı mı kastediyorsunuz?

@fugue, büyük ihtimal:)

heartsmagic

Evet, en azından durumu görmüş oluruz.

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ocak 2012 - 15:02:04
Evet, en azından durumu görmüş oluruz.

dün sistemi sadece 3-4 saatliğine unity ile kullandım
yine takılma oldu. biraz bekledim, terminal'i açıtp htop komutu ile aşırı ram kullanan programları filan sonlandırınca sistem çözüldü. gnome'da terminali açmak mümkün olmuyordu...

dikkatimi çeken diğer bir şey, flash videolarını tam ekran izlerken periyodik olarak browser'ın (flash videonun bulunduğu tabın) çok kısa süreliğine görünüp kaybolması.

bu gerçekten can sıkıcı. ben bilgisayarımı sadece video, film vs. izlemek, internette dolaşmak ve müzik dinlemek için kullanırken bu takılmalar ve flash video sorunları devam ederse windowsa dönmekten başka çarem kalmıyor :(

burk

@fugue dönüş kararı  tabi ki de senin bileceğin iştir ancak şayet dönmediysen;
dpkg -l | grep java
dpkg -l | grep flash
glxinfo | grep render
lspci | grep VGA
/usr/lib/nux/unity_support_test -p
/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz

çıktılarını sırayla buraya geçer misin?

fugue

Alıntı yapılan: burk - 02 Ocak 2012 - 17:48:47
@fugue dönüş kararı  tabi ki de senin bileceğin iştir ancak şayet dönmediysen;
dpkg -l | grep java
dpkg -l | grep flash
glxinfo | grep render
lspci | grep VGA

çıktılarını sırayla buraya geçer misin?

inanın windows'a geçmek istemiyorum.
linux'u ve özellikle felsefesini çok sevdim. ancak ne bir şey izleyebiliyor ne dinleyebiliyorum, sorun tekrarladıkça konsantremi yitiriyorum.

bunları aynı zamanda işim gereği yapmak zorunda olduğumdan sebep, sorunu gideremezsem istemeye istemeye windows'a dönmek durumundayım.

çok teşekkürler iliginiz için.

dpkg -l | grep java
ii  ca-certificates-java                          20110912ubuntu3                         Common CA certificates (JKS keystore)
ii  gjs                                           1.30.0-0ubuntu1                         Mozilla-based javascript bindings for the GNOME platform
ii  java-common                                   0.42ubuntu2                             Base of all Java packages
ii  libaccess-bridge-java                         1.26.2-6                                Java Access Bridge for GNOME
ii  libaccess-bridge-java-jni                     1.26.2-6                                Java Access Bridge for GNOME (jni bindings)
ii  libgjs0c                                      1.30.0-0ubuntu1                         Mozilla-based javascript bindings for the GNOME platform
ii  libmozjs185-1.0                               1.8.5-1.0.0-0ubuntu5                    Spidermonkey javascript engine
ii  plasma-scriptengine-javascript                4:4.7.3-0ubuntu0.1                      JavaScript script engine for Plasma
ii  tzdata-java                                   2011n-0ubuntu0.11.10                    time zone and daylight-saving time data for use by java runtimes

dpkg -l | grep flash
ii  anki                                          1.2.8-1                                 extensible flashcard learning program
ii  flashplugin-downloader                        11.1.102.55ubuntu0.11.10.1              Adobe Flash Player plugin downloader
ii  flashplugin-installer                         11.1.102.55ubuntu0.11.10.1              Adobe Flash Player plugin installer

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on ATI RV515
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_draw_elements_base_vertex,

lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon Mobility X1400

OpenGL vendor string:   X.Org R300 Project
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.11

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

OpenGL vendor string:   X.Org R300 Project
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.11

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes

burk

Açık konuşmak gerekirse ben de kullanıcıların bu tip sorunlar nedeniyle öteki tarafa geçmesini pek istemem. :) Acaba flash ve javayı nasıl kurdun? Yazılım merkezinden mi? Javanın için sanki genel kurulum dışında Firefox'un kendi kullandığı java çalışıyor gibi duruyor.  Tarayıcı olarak ne kullanıyorsun ve son olarak @heartsmagic'in Unity önerisini denedin mi?

fugue

Alıntı yapılan: burk - 02 Ocak 2012 - 21:10:55
Açık konuşmak gerekirse ben de kullanıcıların bu tip sorunlar nedeniyle öteki tarafa geçmesini pek istemem. :) Acaba flash ve javayı nasıl kurdun? Yazılım merkezinden mi? Javanın için sanki genel kurulum dışında Firefox'un kendi kullandığı java çalışıyor gibi duruyor.  Tarayıcı olarak ne kullanıyorsun ve son olarak @heartsmagic'in Unity önerisini denedin mi?

javayı kurmadım dediğiniz gibi firefox'un kendi kullandığı javadır büyük ihtimalle.

http://www.java.com/tr/download/installed.jsp?detect=jre&try=1 burdan kontrol ettiğimde "Daha yeni bir Java sürümü kullanılabilir" uyarısıyla karşılaştım. hemen son sürümü indirip kuruyorum.

tarayıcı olarak chromium kullanıyorum.

evet @heartsmagic'in önerisiyle unity kullanmaya başladım ve yukarıda belirttiğim gibi son takılmayı unity üzerinde yaşadım maalesef.

umarım java güncellemesi sorunu çözer...

burk

fugue

Alıntı yapılan: burk - 02 Ocak 2012 - 22:29:05
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30013.0 başlığını incele bence. :)

OpenJDK Runtime Environment (IcedTea7 2.0) (7~b147-2.0-0ubuntu0.11.10.1)
OpenJDK Client VM (build 21.0-b17, mixed mode, sharing)

güncellemeyi yaptım inşallah takılma olmaz

burk

@fugue flash player için de yazılım merkezine uğra ve Firefox olanı kaldırdıktan sonra sistem için olanını yükle.

fugue

Alıntı yapılan: burk - 02 Ocak 2012 - 22:56:12
@fugue flash player için de yazılım merkezine uğra ve Firefox olanı kaldırdıktan sonra sistem için olanını yükle.

@burk çok teşekkür ederim
bu da tamam. içimden bir ses bu meselenin çözüldüğünü söylüyor  :D bakalım hayırlısı...

burk

Rica ederim. :) Şayet çözüldüğüne kanaat getirirsen başlığa [Çözüldü] ibaresi eklemeyi unutma, yok çözülmediyse yine bakarız. :)

heartsmagic

Eğer sorun çözülmezse bir de Unity'nin 2B olanını deneyelim. Grafik kartını daha az hoyratça kullanan bir ortam ne de olsa, sürücülerle ilgili bir şeyse yükünü hafifletmiş oluruz. Gerçi X serisi kart kullanan başkaları da var forumda, herkeste bu sorun olmadığına göre mesele sürücülerde olmayabilir.

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ocak 2012 - 02:18:04
Eğer sorun çözülmezse bir de Unity'nin 2B olanını deneyelim. Grafik kartını daha az hoyratça kullanan bir ortam ne de olsa, sürücülerle ilgili bir şeyse yükünü hafifletmiş oluruz. Gerçi X serisi kart kullanan başkaları da var forumda, herkeste bu sorun olmadığına göre mesele sürücülerde olmayabilir.

Birkaç gün de dediğiniz gibi 2B versiyonunda deneyeceğim.

Dün hiç kilitlenme olmadı. 3-4 kere sistem aşırı yavaşladı, tamam şimdi kilitleniyor herhalde derken yavaş yavaş kendiliğinden çözüldü.