Photoshop`daki blending options

Başlatan osmancık, 28 Aralık 2011 - 20:08:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancık

Merhaba.
Ben photoshop`u web tasarım amaçlı kullanıyorum. Kullandıklarım genelde kenarları yuvarlatılımış dikdörtgen ve fırça. En çok kullandığım ise bir katmana sağ tıklayıp blendig options penceresi. Bu pencerenin gimp`de karşılığı var mı? Gimp`e geçmek istiyorum artık.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

alquirel

Gimp'te PhotoShop'taki gibi Blending Options ismiyle derlenmiş toparlanmış bir pencere yok. Ama o pencerede yapılacakların hepsi menüye dağılmış bir durumda. İhtiyacınıza göre Katman ve Filtreler menülerinde gezinebilirsiniz.

Kenarları yuvarlatılmış dikdörtgen için seçim aracını
kullanabilirsiniz. Seçime başlamadan önce Araç Kutusu
penceresinde seçim işlemine ait ayarlar var, o ayarların
içerisinden Yuvarlatılmış Köşeler isimli ayarın kutusunu
işaretledikten sonra yuvarlatma yarıçapı miktarını
ayarlarsınız, sonra seçim yaparsınız. Doldur aracıyla da
içini doldurursunuz.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: osmancık - 28 Aralık 2011 - 20:08:20
Merhaba.
Ben photoshop`u web tasarım amaçlı kullanıyorum. Kullandıklarım genelde kenarları yuvarlatılımış dikdörtgen ve fırça. En çok kullandığım ise bir katmana sağ tıklayıp blendig options penceresi. Bu pencerenin gimp`de karşılığı var mı? Gimp`e geçmek istiyorum artık.

bu tür işlerini rahatlıkla yaparsın.youtube dan eğitim videolarını araştırmanda fayda var.

osmancık

Teşekkür ederim açıklamalarınız için bir de şunu sormak istiyorum. Photoshop'ta "shapes" var bazen kullanıyorum hazır şekiller .csh uzantılı. Bunların Gimp de karşılığı var mı? Aynı amaçla kullanabileceğim bir şeyler?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

alquirel

Alıntı yapılan: osmancık - 29 Aralık 2011 - 00:07:36
Teşekkür ederim açıklamalarınız için bir de şunu sormak istiyorum. Photoshop da shapes var bazen kullanıyorum hazır şekiller .csh uzantılı. Bunların Gimp de karşılığı var mı? Aynı amaçla kullanabileceğim bişeyler?

Shapes konusunda bir fikrim yok, yani hazır yapılmışları var mıdır bilmiyorum.
Ama Gimp'de şekil oluşturmak kolaydır. Bunları kaydedip daha sonraki çalışmalarda Katman Olarak Aç menüsünü kullanarak çalışmanıza rahatlıkla dahil edebilirsiniz. Gimp konusunda ileri düzeyde bilgim olmadığını da hesaba katarsak belki sizin istediğinizin daha kolay bir yolu da vardır...

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: osmancık - 29 Aralık 2011 - 00:07:36
Teşekkür ederim açıklamalarınız için bir de şunu sormak istiyorum. Photoshop da shapes var bazen kullanıyorum hazır şekiller .csh uzantılı. Bunların Gimp de karşılığı var mı? Aynı amaçla kullanabileceğim bişeyler?

.csh leri gimp e atıp çalıştırabilirmiyim diye mi soruyorsun?%90 çalıştıramazsın.yine de nette bir araştır.türkçe kaynaklarda hiç * bir şey yok onu söyleyeyim gimp türkiyenin sitesi var terkedilmiş.bende bir ara .8bf uzantılı plug-inleri çalıştırmak istedim ama hiç bir kaynak bulamadım.forumda gimp i profesyonel reklam şirketinde kullandığını söyleyen bir arkadaş vardı.o kadar profesyonel olduklarına göre biliyorlardır da .araştırıp sor .

biraz araştırdım kullanıcı adı :umutubuntu

osmancık

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 31 Aralık 2011 - 16:56:31
.csh leri gimp e atıp çalıştırabilirmiyim diye mi soruyorsun?%90 çalıştıramazsın.yine de nette bir araştır.türkçe kaynaklarda hiç * bir şey yok onu söyleyeyim gimp türkiyenin sitesi var terkedilmiş.bende bir ara .8bf uzantılı plug-inleri çalıştırmak istedim ama hiç bir kaynak bulamadım.forumda gimp i profesyonel reklam şirketinde kullandığını söyleyen bir arkadaş vardı.o kadar profesyonel olduklarına göre biliyorlardır da .araştırıp sor .

biraz araştırdım kullanıcı adı :umutubuntu
yok photoshop dosyalarını kullanmak istemiyorum. Bunların gimp de muadili var mı demek istedim.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

eribol

Acaba işe yarar mı?
http://registry.gimp.org/node/59
http://emptyeasel.com/2008/08/22/how-to-draw-simple-shapes-in-gimp-using-the-pen-tool/

Shapes tool tam olarak nasıl bir şey bilmiyorum o yüzden araştırmaları detaylandıramıyorum.

osmancık

Alıntı yapılan: eribol - 06 Ocak 2012 - 21:22:14
Acaba işe yarar mı?
http://registry.gimp.org/node/59
http://emptyeasel.com/2008/08/22/how-to-draw-simple-shapes-in-gimp-using-the-pen-tool/

Shapes tool tam olarak nasıl bir şey bilmiyorum o yüzden araştırmaları detaylandıramıyorum.
Photoshop daki shape ler hazır şekiller, bunlar siyah renkli, istediğiniz boyutta çalışmanıza ekleyebiliyorsunuz. Ondan sonra blending options bölümünden renk, degrede, gölge vs. ekleyerek güzelleştirebiliyorsunuz.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`