.dat uzantılı dosyayı çalıştırmak

Başlatan erenali, 28 Mart 2008 - 23:27:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erenali

.dat uzantılı dosyayı çalıştırmak için ne yapmamız gerekiyor arkadaşlar ?
Yazılım kurmamız gerekiyorsa, hangi yazılımı kurmalıyım?
Kurulum komutları da varsa onları da öğrenmek istiyorum.

Teşekkürler.

erenali

Evet, video formatı.

heartsmagic

Eğer video diskteyse ismini .mpeg olarak değiştir açmayı dene. Eğer CD'de VCD şeklindeyse herhangi bir oynatıcı açıp dosya falan göstermeden VCD Aç menüsünü kullan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erenali

CD üzerindeki dosyayı masa üstüne atıp, .mpeg uzantısı verdim.
Film oynatıcı isimli yazılımla çalıştırdım fakat hiçbir şekilde yazılım yanıt vermedi.

erenali

mpeg uzantılı dosyaya tekrar tıkladığımda şu hatayı alıyorum

AVSEQ01.mpeg açılamıyor

"AVSEQ01.mpeg" dosya adı, dosya türünün "MPEG video" olduğunu belirtiyor. Dosyanın içeriği ise dosya türünün "plain text document" olduğunu belirtiyor. Eğer bu dosyayı açarsanız, sisteminiz için güvenlik riski oluşturabilir.

Dosyayı güvenli bir kaynaktan almadığınız veya dosyayı kendiniz oluşturmadığınız sürece dosyayı açmayın. Dosyayı açmak için, "plain text document" öğesine uygun bir uzantı ile yeniden adlandırın ve normal bir şekilde açın. Ek olarak, "Birlikte Aç" menüsünden dosyayı açabileceğiniz bir uygulama belirleyerek açabilirsiniz.

Sypro

Hangi program deniyorsun?

Kaffeine üzerine kurulu gstreamer codecleri ile (hepsine add/remove'dan ulaşılabilir) açamadığım bir video kalmadı desem yeridir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

mozakca

Bütün video dosyalarını izleyebiliyorum. Bütün kodekleri de kurdum. Benim sorunum da kopyalayamama. Başka bir ortamda veri dvdsi olarak yaptığım bir film arşivini (.dat uzantılı) bilgisayarımda çok rahat izleyebiliyorum. Fakat orjinal bir vcd içindeki avseq01.dat uzantılı bir videoyu izleyemiyorum. konsoldan açmaya çalıştığımda veya kopyalamak istediğimde  Input/output error hatasını alıyorum.

Bir diğer sorunum da şu: Benim iki tane sürücüm var ( DVDRw ve CDRW) Konsoldan mplayer vcd://2 komutunu verdiğimde ekrana hiçbir hata çıktısı vermezken mplayerdan vcd aç dediğimde ise ioctl: Input/output error hatasını alıyorum. Aynı cd yi CDRW sürücüsüne taktığımda ve konsoldan mplayer vcd://1 komutunu verdiğimde ise Seek Failed hatasını alıyorum.

Bu garip durum hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Şimdi, kopyalama için bir başka başlıkta verdiğim üzere: http://forum.linux-sevenler.org/index.php/topic,226.msg20164.html#msg20164

Ancak çalıştırmak için aygıt belirtebilirsin, örneğin:

mplayer -cdrom-device /dev/sr1 vcd://2

gibi. sr1 yerine kendi aygıtlarından birini yazabilirsin.

mozakca

Cevabınız için teşekkür ederim. Mplayer>Preferenses>Misc sürücüleri belirleme penceresinde dvd olarak dev/dvd cd içinse: dev/sr1 yazdım. Şimdi cdleri açma konusunda sorunum kalmadı ama vcd açılırken  ioctl: Input/output error hatasını tekrar alıyorum.

Sorun çözümlendi aslında böyle bir hata vermesi o kadar da sorun yaratmıyor. Ama yine ben merak ettim bu hata mesajının anlamı nedir? Sağlıcakla
sevgi, emek ister.

heartsmagic

O hatayı mplayer'ın GUI'si veriyor, eskiden de öyleydi demek hala öyle :D
Seneler önce GUI'yi terk edip elle kendi ayarlamalarıyla kullandığım için pek sorun yaşamıyorum. Eğer GUI kullanacaksan yine mplayer alt yapısını kullanan Smplayer'ı öneririm. Kullananlar memnun olduklarını belirtiyorlar.

egray

Teşekkürler, betayı kurdum problem yok.

yogarock

bir de şöyle çözebilirsiniz arkadaşlar ben de yaradı...vcd cdroomda takılıyken mplayer veya smplayerı açıp sağ tıklayıp vcd diyip sonra open disc dedikten sonra ben de açıldı siz de deneyin...smplayer da bu olay "aç" menusunun içinde...

hikmet Murat

Ubuntuyu ilk kullanmaya başladığımda ben de dat uzantılı dosyaları açamamıştım.Fakat smplayerla bunu hallettim.Denemekte fayda var kaybedilecek bir şey yok.Depoda mevcut.