Low level format hdd'yi fabrika ayarına getirme...

Başlatan Ozmo, 26 Aralık 2011 - 02:30:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

brkltprmk

Alıntı yapılan: Ozmo - 26 Aralık 2011 - 02:30:51
Low level format: Fabrika formatı olarak da bilinen bu yöntem ile hard diskinizdeki tüm mrb ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Böylece diskiniz ilk günkü gibi tertemiz olacak. Windows altında yazılmış bir sürü program var ama o da her hdd uygun değil linux'da /dev/zero aygıtı sağ olsun...

dd if=/dev/zero of=/dev/xxx bs=1M

xxx yerine hdd sata scsi usb bellek ise sdx peki bu sdx nedir eğer sistemde birden fazla sata hdd varsa birinci disk sda ikinci disk sdb olur ve bu şekilde gider...

xxx yerine hdd ide ise hdx peki bu hdx nedir eğer sitemde birden fazla ide hdd varsa birinci disk hda ikinci disk hdb olur ve bu şekilde gider...

Bu işlem çok uzun sürmektedir hdd bir zarar gelmesini istemiyorsak işlemin bitmesini bekleyin...
Yalnız bu işlem sonra veriler geri dönüşümsüz silinecektir. Herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum risk tamamen size aittir...

http://www.linuxquestions.org/linux/answers/Hardware/Clean_Hard_Drive_zero_fill
http://www.bidb.itu.edu.tr/?d=619
Hoca elinize saglik guzel yazmisniz benm gar disk bolumlebdirilmedi ve format atip yada bicimlendiremiyorum bu yontemi deneyim dediigmde de hata veriyor. Ne yapmam gerek acaba.

Acmus oldugum 1 adet konu var inda resimli olarak anlattım ama telefonda  girdigum icin sadece lunk te atamiyorum. Sorunuma yardimci olabilirmsiniz

heartsmagic

@brkltprmk, açtığın konuda mümkün mertebe yardımcı olmaya çalışılıyor sana. Başka bir başlığa yazsan da yazmasan da bu değişmeyecek. Önerilerin çatallanmaması için kendi başlığından devam edelim lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unpredict

bende 1tb lık toshiba harddisk var düzgün çalışıyordur bir ara saçmaladı ve tüm belgelerim silindi biçimlendirdim şimdi içine herhangi bir şey atmaya çalıştığım zaman giriş çıkış hatası veriyor bende burada verilen komutu denedim yaklaşık 1 gün oldu ve hala hdd nin ışığı yanıp sönüyor boş bir 1 tb lık hdd bu kadar uzun sürermi  veya daha ne kadar sürecek tahminen

heartsmagic

Sürer, boş/dolu olması da fark eder mi emin değilim. Ancak 1TB hiç de azımsanamayacak bir boyut.

meda

Alıntı yapılan: unpredict - 01 Ağustos 2014 - 01:15:58
bende 1tb lık toshiba harddisk var düzgün çalışıyordur bir ara saçmaladı ve tüm belgelerim silindi biçimlendirdim şimdi içine herhangi bir şey atmaya çalıştığım zaman giriş çıkış hatası veriyor bende burada verilen komutu denedim yaklaşık 1 gün oldu ve hala hdd nin ışığı yanıp sönüyor boş bir 1 tb lık hdd bu kadar uzun sürermi  veya daha ne kadar sürecek tahminen
HDD sector dğrulaması gibi işlemler göz önünde bulundurulunca sürenin uzun olması normal.Ayrıca bu işlem biraz işlemci gücü ister yani sadece HDD olarak düşünmemek gerek.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Quaoar

Windows kurulumun disk silme bölümünde  bilmediğim bir nedenden dolayı çökmesinden sonra ve bunun sonucunda 2 tane 500 gb diski bozduktan sonra(disk takılıyken bütün sistemler OUT OF MEMORY ya da kernel panic hatası veriyordu. Diski çıkarıp kontol edince sda200'e kadar olduğunu gördüm)
ikinci bozulan diski tamir etmeye(çalışmaya :D) karar verdim. yazdığınız komut bütün bozuk sektörleri düzellti. Fakat ilk diskimde fiziksel hasar oluştu sanırım. taktığım anda disk aşırı ısınıyor ve CPU kullanımı %50'ye fırlıyor.

diceman331

Selam arkadaşlar ben anlamadım şimdi bu
"sudo ıf=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M"
komutu low-level-format komutu mu yoksa yavaş bir format komutu mu?
Ozmo isimli arkadaşla Decrosh isimli arkadaşın söylediklerinde takıldım kaldım yani

diceman331

Selam Arkadaşlar ilk mesajdaki arkadaşın dediği gibi low level format attım, 7200rpmlik 320GB eski Harddisk'im içinde birçok bozuk sektör olmasına rağmen çalıştı ve şuan onu kullanıyorum bu bilgisayarımda. Bu bilgiyi veren arkadaşa ve linux'te dev/zero programcığının gelişmesine katkıda bulunan herkese teşekkürler :)
Ancak bir bilgilendirme de yapayım; Acronis 2014 programıyla hazır yeni sistemimi Windows7 üzerinde yedek alayım derken hata verdi. Harddiskte bi sıkıntı veriyor bu konuda bir bilgisi olan varmı?

heartsmagic

Bu yöntemle sorunlu bölümlerin kesinlikle düzeltileceği hatta düzeltileceği garantisi verilmez. Bozuk bölümler *bence* kolay kolay düzeltilemezler. Eğer ciddi anlamda bozuk sektör varsa sistem çalışmaya devam edebilir, fakat gün gelir başın tekrar ağrır. Sözün özü çok hayati işlemler yapma o disk üzerinde.

mmtrn

iyi çalışmalar bende deniyordumda low level formatı.. terminalin kabul ettğini nereden anladınız? terminale sizin yazdığınızı yazdığımda

Alıntı Yap
usage: sudo -h | -K | -k | -V
usage: sudo -v [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user]
usage: sudo -l [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-U user] [-u user]
            [command]
usage: sudo [-AbEHknPS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p
            prompt] [-u user] [VAR=value] [-i|-s] [<command>]
usage: sudo -e [-AknS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p
            prompt] [-u user] file ...
mehmet@mehmet-System-Product-Name:~$ sudo ıf=/dev/zero -u
sudo: option requires an argument -- 'u'
usage: sudo -h | -K | -k | -V
usage: sudo -v [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user]
usage: sudo -l [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-U user] [-u user]
            [command]
usage: sudo [-AbEHknPS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p
            prompt] [-u user] [VAR=value] [-i|-s] [<command>]
usage: sudo -e [-AknS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p
            prompt] [-u user] file ...
yazılar geldi yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

heartsmagic

Tam olarak uyguladığın komutu da buraya geçer misin? Alıntı içine alma ama kod etiketi kullan lütfen: kodetiketi

confickerbelasi

sudo su
dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=1M benim ki bu ide maxtor 91021U2 model adından belli 10gb işlem hızlı oluyor.

turkerataturk

Low format da tam silme ''Maxblast 5 iso'' programı ile yaparım önerim odur disk de ki okuma yazma hatalarını da düzeltir.

not: tüm diski siler bölüm seçme yok bildiğim kadarı ile
''Mustafa Kemal ATATÜRK''