Low level format hdd'yi fabrika ayarına getirme...

Başlatan Ozmo, 26 Aralık 2011 - 02:30:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozmo

Low level format: Fabrika formatı olarak da bilinen bu yöntem ile hard diskinizdeki tüm mrb ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Böylece diskiniz ilk günkü gibi tertemiz olacak. Windows altında yazılmış bir sürü program var ama o da her hdd uygun değil linux'da /dev/zero aygıtı sağ olsun...

dd if=/dev/zero of=/dev/xxx bs=1M

xxx yerine hdd sata scsi usb bellek ise sdx peki bu sdx nedir eğer sistemde birden fazla sata hdd varsa birinci disk sda ikinci disk sdb olur ve bu şekilde gider...

xxx yerine hdd ide ise hdx peki bu hdx nedir eğer sitemde birden fazla ide hdd varsa birinci disk hda ikinci disk hdb olur ve bu şekilde gider...

Bu işlem çok uzun sürmektedir hdd bir zarar gelmesini istemiyorsak işlemin bitmesini bekleyin...
Yalnız bu işlem sonra veriler geri dönüşümsüz silinecektir. Herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum risk tamamen size aittir...

http://www.linuxquestions.org/linux/answers/Hardware/Clean_Hard_Drive_zero_fill
http://www.bidb.itu.edu.tr/?d=619

Ozgurluk

Bende low level format atmak istiyorum harddiskimde bad sektör var ve format atmadıkça çoğalıyor bad sektörler low level format kesinlikle atılmalı diyor; internette teknik servis sitesinde okudum. Afyon Kocatepe'de Bilgisayar Programcılığı ögrencisiyim, orada da ders notlarında gördüm low level format atılmalıdır diyor harddsiklere, şimdi sorum şu Vestel notebook'um var ve harddiski Samsung 160 GB live CD üzerinden elimde ki tek live cd de şuan linux mint, low level format atabilir miyim? İşletim sistemine file system check ile bed sektörleri bir daha kullanmaması için işaretliyebiliyormuş ama tavsiye edilen low level format... Birde bu low leveli attık diyelim tekrar linux mint kurarsam harddiskin tamamını sil kullan gibi tablolama ve biçimlendirme ayarlarını işaretliyorum kurulum ekranında o da high level format diyemi geçiyor. Saygılarımla...

heartsmagic

Diskte eğer fiziksel anlamda bozuk sektör varsa ne şekilde biçimlendirme yaparsan yap işe yaramaz. Dosya sisteminde olan bir sorunsa uğraşabilirsin belki. Son sorunun cevabı ise hayır, orada yapacağın biçimleme normal biçimlemedir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ozgurluk

Genede Low Level format çekeyim, ne olur ne olmaz. Live CD ile çekebilir miyim bunu?

heartsmagic

Ozgurluk

Teşşekkürler @heartsmagic!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2012 - 14:55:51

Live CD ile Linux Mint'i boot ettiğim zaman; Komutu yazdığım da format için şu mesajı alıyorum. permission denied izin verilemedi diye mesaj alıyorum. Bu low level format atamadığım disk benim ubuntu linux mint 12 kurulu diskim.  sda diye geçiyor... Vaktiniz varsa acil bakabilirseniz sevinirim. Saygılarımla...

krwlng

Zerofill olarakta geçen low level format bazı durumlarda hatalı sektörleri okunamayacak duruma getirip sabit diskin hata vermesini önler. Mesela norton diskedit uygulaması ile zerofill yapılmış bir sabitdisk üzerinde bad sector varsa bile büyük ihtimalle o bölümler işaretlenip kullanılamayan bölüm olarak atanır, kurulum ve kullanım esnasında sabit disk o hatalı bölümleri görmezden gelir, bir nevi 320Gb sabit diskiniz zerofill sonrası bozuk sektör sayısına göre 300 veya altı kapasitede görünebilir, görünmeyen kısım zerofill ile işaretlenip kullanılamaz yapılan bölümdür, bu şekilde bir çok sabit diski kullanılabilir hale getirdim, hatta şuan kullandığım harici disk, bir arkadaşımın dizüstü bilgisayarından alınmıştır ve düşme sonucu hatalı sektörler oluşmuştur üzerinde. Çok bariz bir fiziksel sorun olmadığı veya devrelerde çatlak patlak olmadığı sürece çözüm bulma şansı yüksektir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Ozgurluk

ben arkadaşın verdiği komutu çektim low level olarak, bakalım ne oldu bilmiyorum

sudo ıf=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M dedim...
Terminal komutu kabul etti ama ekranda bir şey yok sadece karakter yazdığımız körsır yanıp sönüyor, HDD'nin ışığı sürekli yanıyor...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2012 - 15:24:50

komutu kabul ettiğine göre atıyordur herhalde... beklyicem ama ekranda yanıp sönen bir şey yok! Low level evet bir kaç yerde okudum bad sektörlerle ilgili low level tavsiye ediliyor, disk çek edilip işlerim sistemleri tarafından bir daha o sektör kullanılmamak üzerede işaretlenebilirmiş ama en sağlıklısı low formatting dediler komutu verdim beklemedeyim, düzelir inşallah diskim. Yeni disk alacak para yok zaten 320 kadar bad sektör var...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2012, 16:33:34

Çok uzun işlemden sonra bitti galiba terminal başta sadece kursor gözüktü metin ekranda, sonra şu yazıları verdi

dd: writing `/dev/sda': No space left on device
152628+0 records in
152627+0 records out
160041885696 bytes (160 GB) copied, 3688.43 s, 43.4 MB/s
mint@mint ~ $

Herhalde tamam low format işlemi... Arkadaşlarında bilgisi olsun diye format sonrası çıkan mesajı buraya ekledim.

Teşşekkürlerimle ve Saygılarımla!

Düzeltme Notu: Komut ve çıktıları için kod etiketini kullanınız.

DechroS

ubuntuda acemi olabilirim fakat bu anlattığın konularda az çok bilgiliyim.
sevigli dostlarım bu low level format değildir. size konuyu şöyle izah ediyim izninizle,

temel olarak format çeşitleri şunlardır.

1-quick format (hızlı format): en hızlı format çeşididir. yaklaşık 1 dakikada 500gb lık diski formatlayabilirsiniz. 30 saniyede 160gb lık bir diski formatlayabilirsiniz. flash belleklerinizi ise saniyeler içinde formatlayabilirsiniz.
asıl amacı, dosyaları silmek değil, dosya yollarını silmektir. böylece kullanıcıya dosyalar silinmiş izlenimini verir.
faydası çok hızlı format atabilmesidir. zararı ise, performans artışına hiçbir etkisi yoktur.

2-hi-level format (hard format, yavaş format): hızlı olmayan bir format çeşididir. yaklaşık 3-4 saatte 500gb lık diski formatlayabilirsiniz. 30-45 dakikada 160gb lık bir diski formatlayabilirsiniz. flashbelleklerinizi ise 5-15 dakikada formatlayabilirsiniz.
asıl amacı tüm harddiskiteki sektörleri rastgele sayılarla ve ya sıfırlarla doldurmaktır.

tamamen sıfırlarla doldurulursa ne olur? tüm veriler kesinlikle silinir. harddisk tam anlamıyla bomboş olur. harddiskte "1" kalmadığı için kurtarma yazılımları dosyaları kurtaramaz. bunun dezavantajı ise çok vakit almasıdır. mesela 500gb lık harddiskinizi tamamen sıfır ile dolduracaksanız, içine 500gb lık "sıfır " kopyalamanız lazım. (rastgele sayı doldurma işleminde 500gb lık harddisk için 250 gb lık "bit verisi" yeterlidir)
sudo ıf=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M

rastgele sayılarla doldurursa ne olur? tamamen sıfırlarla doldurmaktan daha hızlı bir çözüm olur.(yakşalık %50) fakat bilgisayarın aklı yoktur. rastgele sayıları o yüzden rastgele seçmez. belirli bir algoritma kullanır. [çok basit bir örnek: f(x)=2x-1] algoritma kullandığı için yapılan silinme işlemi kurtarma programlarıyla geri çevrilebilir.
shred -n 25 /dev/sda

3-low level format: kesinlikle en çok zaman alan ve en tehlikeli format budur. eskiden format zararlı derlerdi. neden? çünkü çoğunlukla bu format tipi kullanılırdı. bu da makineye ciddi zararlar verir. oysa günümüzde daha hızlı ve daha az tehlikesiz olan hızlı veya yavaş format kullanılıyor.

peki low level format nedir? harddiskin yüzeyi sektör denen kutularla doludur. bu kutularda 1 veya 0 denen bitler yazılıdır. normal bir format esnasında ya tüm bitler 0 a dönüştürülür ya da rastgele değiştirilir. ama low level formatta tüm sektör denen kutucuklar imha edilir ve yeniden oluşturulur. yeniden sektör oluşurken hasarlı bölgeleri atlar ve harddiski yeniden kullanılabilir hale getirir.

bunu kodlarla yapmaktansa, bootable cdlerden yapmalıyız. neden? her kod her harddiske uymaz. çünkü low level format gerçekten zordur tehlikelidir. ince ayarlar gerektirir. bu low level formatı sadece harddiskinize uyumlu programlarla yapabilirsiniz.

zaman: 500gb lık bir harddisk için 24-48 saat, 160gb lık için 12-24 saat gereklidir.

bu yukarıdaki bilgiler tamamen kendi deneyimlerimin ve araştırmalarımın bir sonucudur. bu anlattıklarıma dayanarak @ozmo arkadaşın açtığı bu başlık ve anlattıkları low level format değildir. sadece yavaş formatın bir çeşididir. kendi gösterdiği kaynakta da belirtilmiştir bu.

modların gerekli düzenlemeleri yapmasını rica ediyorum.

zembela

@DechroS detaylı bir açıklama olmuş paylaşım için teşekkürler :) Fakat birkaç noktada takıldım: bilgisayarın rastgele 1 veya 0 yazması ile, bilgisayarın sadece sıfır veya sadece 1 yazması arasındaki hız farkı neredeyse %50 demişsiniz. Oysa tam tersi olması gerekmezmi? HDD ye yazılacak 1 veya 0'ı rastgele üreten uygulama, rasgele sayısı üğretmekle az veya çok zaman kaybederken, diğer sabit bir veriyi yazacak bir uygulama HDD ye sürekli sabit veri basacak. Sizce sabit veriyi basan daha hızlı işlem yapmayacakmı?

Birde başka bir nokta dikkatimi çekti?

Alıntı yapılan: DechroS - 30 Haziran 2012 - 15:47:59

rastgele sayılarla doldurursa ne olur? tamamen sıfırlarla doldurmaktan daha hızlı bir çözüm olur.(yakşalık %50) fakat bilgisayarın aklı yoktur. rastgele sayıları o yüzden rastgele seçmez. belirli bir algoritma kullanır. [çok basit bir örnek: f(x)=2x-1] algoritma kullandığı için yapılan silinme işlemi kurtarma programlarıyla geri çevrilebilir.
shred -n 25 /dev/sda

Burada geri dönüşümden bahsetmişsiniz. Eğer HDD nin tümü belirli bir algoritma ile doldurulursa (algoritma bilinse dahi) yazılımsal olarak getirilemez. Sebebini şöyle biliyorum: Bir bitlik X noktası olsun HDD nin içinde. Bu noktanın üzerine ben "1" verisini yazıyorum. Daha sonra size HDD mi getirip, ben X HDD nin içindeki noktasının üzerine "1" yazdım diyorum. Siz bana eski veriyi getirebilirmisiniz (yazılımsal olanaklarla)? Yani bir noktanın üzerinden geçmeniz artık orayı geri getirilemez hale getirecektir. İster bir algoritma kullanarak rastgele, ister belirli bir rakam olsun hiç farketmez diye biliyorum.

Tüm yazılanları okudum, bu konu hakkında bende çok araştırma yaptım-yapmıştım. Burada eminim herkes için geçerli olan çok önemli birkaç soru sormak istiyorum:

Hepimizin HDD lerinde ister istemez bad sektörler oluşuyor. Bu bad sektörler ile ilgili merak ettiğim birkaç şey var:

1) HDD mde X noktasında bad sektör var varsayalım. Ben hdd ye bir dosya kopyalarken (eğer o anda X noktasına yazması denk gelirse) hata mesajı alırmıyım? Bu hatayı işletim sistemi bana kesin olarak verirmi? Yoksa işletim sisteminin insiatifine kalmış bir şeymidir? Soruyorum çünkü (belki) donanımın kendisi yazma işlemini yaparken, işletim sistemine hata döndürmüyor, kendi başına zarar görmemiş sektör bulup yazana kadar deniyor da olabilir... Eğer hayır cevabını alırsam HDD mde bad sektör taraması yapmam gerekecek.

3) HDD üzerindeki bad sektörleri tarayan bir uygulama varmıdır? Bu kısımlar bulunduğu zaman, bu bad sektörlerin koordinatlarını kim kaydediyor hafızasına? HDDnin kendisi donanımsal olarak mı? İşletim sistemi mi? Yoksa dosya sistemimi? Yani sormak istediğim şu: Bad sektör algıladığı anda, o bad sektörün koordinatları hafızada tutuluyorsa, işletim sistemi veya hdd orayı bir daha kullanmaz. Ama işletim sistemine aniden format atarsanız o zaman bu bilgi unutulabilir...

Felâsife

Geçen seneydi Parted Magic'in içerisinde bu işler için, lov level format atan bir kaç seçenek sunan arayüzü olan küçük bir uygulama vardı,  hâlâ var mı bilmiyorum ama sanırım vardır, bir diskime akşam üzeri başladım sabah kalktığımda anca bitmişti, gerçi bilenler bilir MaxBlast4 vardır eski bir yazılımdır sanırım Seagate'nindi ama hâlâ işlevseldir onunla az disk kurtarmadım değil, onunla ilgili bir rehberde hazırlamıştım çok kişi disklerini kurtarmıştı, neyse şimdi o tarafla ilgilenmiyorum artık.
Bozuk sektor ne kadar çoksa format bir o kadar daha uzun sürüyor, normalde zaten uzun sürüyorda ama bozukluk varsa bir üyenin 4,5 gün süren işlemini hatırlıyorum ben.  ;D
Özetle bu işleme, yani lov level formata bir şekilde herhangi bir yöntemle başladıysanız, yöntem fark etmiyor "HDD ışığı yandığı sürece" işlemi kesmeyin, gerçi garantisi yoktur ama sorun fiziksel olmadığı sürece disk hayata geri dönecektir, sabırlı olmalısınız.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

DechroS

Alıntı YapFakat birkaç noktada takıldım: bilgisayarın rastgele 1 veya 0 yazması ile, bilgisayarın sadece sıfır veya sadece 1 yazması arasındaki hız farkı neredeyse %50 demişsiniz. Oysa tam tersi olması gerekmezmi? HDD ye yazılacak 1 veya 0'ı rastgele üreten uygulama, rasgele sayısı üğretmekle az veya çok zaman kaybederken, diğer sabit bir veriyi yazacak bir uygulama HDD ye sürekli sabit veri basacak. Sizce sabit veriyi basan daha hızlı işlem yapmayacakmı?

-sürekli sabir veri basmakla, rastgele veri basmak format zamanında çok az değişiklik yapar. asıl performans farkını belirleyen, yazılmadan atlanan sektörlerdir.
rastgele yazma işleminde, yazılacak sayı ile sektördeki sayı aynı olursa, yazma işlemi olmadan sektör atlanır.
bu sektördeki rakamla, sektöre yazılacak rakamın aynı olma ihtimali 1/2 dir. yani %50.
dolayısıyla bu da bize yaklaşık %40-50 lik bir fark sağlıyor.

Alıntı YapBurada geri dönüşümden bahsetmişsiniz. Eğer HDD nin tümü belirli bir algoritma ile doldurulursa (algoritma bilinse dahi) yazılımsal olarak getirilemez. Sebebini şöyle biliyorum: Bir bitlik X noktası olsun HDD nin içinde. Bu noktanın üzerine ben "1" verisini yazıyorum. Daha sonra size HDD mi getirip, ben X HDD nin içindeki noktasının üzerine "1" yazdım diyorum. Siz bana eski veriyi getirebilirmisiniz (yazılımsal olanaklarla)? Yani bir noktanın üzerinden geçmeniz artık orayı geri getirilemez hale getirecektir. İster bir algoritma kullanarak rastgele, ister belirli bir rakam olsun hiç farketmez diye biliyorum.

size şöyle anlatıyım.
-algoritma kullanılıp, rastgele yazılarak format atılan harddiskler, aynı algoritmayla tersine çevrilerek düzeltilebilir. kurtarma programları bu şekilde çalışıyor. ve bilgileri geri getirme işlemini tamamen yazılımsal olarak yapıyorlar.
-"amerika birleşik devletleri hava kuvvetleri", rastgele yazma işlemini üst üste 5 defa yapıyor. daha güvenli olması için. yoksa 1 defa rastgele yazma işleminde dosyalar %40 kurtarılabilir.

umarım bu yeterli bir açıklama olmuştur. kafa karıştırmamak için sade bir dille anlatmak istedim.

Alıntı YapHDD mde X noktasında bad sektör var varsayalım. Ben hdd ye bir dosya kopyalarken (eğer o anda X noktasına yazması denk gelirse) hata mesajı alırmıyım? Bu hatayı işletim sistemi bana kesin olarak verirmi? Yoksa işletim sisteminin insiatifine kalmış bir şeymidir? Soruyorum çünkü (belki) donanımın kendisi yazma işlemini yaparken, işletim sistemine hata döndürmüyor, kendi başına zarar görmemiş sektör bulup yazana kadar deniyor da olabilir... Eğer hayır cevabını alırsam HDD mde bad sektör taraması yapmam gerekecek.

kopyalama işlemi yapıyorken bad sector varsa hata alırsınız. çünkü sistem ısrarla o bozuk sektöre yazmaya çalışır ama bir türlü yazamaz. tekrar tekrar dener. kopyalama takılı kalır ve en sonunda sistem kendini korumak için hata verir kopyalama işlemini iptal eder.

bazen kopyalama yaparken bad sector e yazdığını zanneder. hata vermeden geçer gider. düzgünce kopyalamadığını ancak ileride anlarsınız.

bu 2 durum sistemin keyfine kalmıştır. ister hata verir, ister vermeden geçer gider. o yüzden şüpheleniyorsanız mutlaka tarama yapın.

Alıntı YapHDD üzerindeki bad sektörleri tarayan bir uygulama varmıdır? Bu kısımlar bulunduğu zaman, bu bad sektörlerin koordinatlarını kim kaydediyor hafızasına? HDDnin kendisi donanımsal olarak mı? İşletim sistemi mi? Yoksa dosya sistemimi? Yani sormak istediğim şu: Bad sektör algıladığı anda, o bad sektörün koordinatları hafızada tutuluyorsa, işletim sistemi veya hdd orayı bir daha kullanmaz. Ama işletim sistemine aniden format atarsanız o zaman bu bilgi unutulabilir...

elbette tarayan bir uygulama vardır. hiren's boot cd 15.1 i indirirseniz içinde gerekli olan tüm programaları bulabilirsiniz. bu uygulamalar bad sectorleri format atmadan düzeltirler. düzelmezse son çare format atılır.

bad sectorleri kimse hafızasında tutmuyor.
low level format atarken tüm kutucuklar(sector) siliniyor ve yeniden inşa ediliyor. inşa edilirken fiziksel olarak bozuk bölgeleri harddisk otomatik olarak atlıyor. dolayısıyla bad sectorlu yerlere kutucuk yapılmıyor.

bilgisayarı kullanırken hdd, otomatik olarak orayı biçimlenmemiş alan olarak görüp atlıyor. kullanırken sorun çıkartmıyor. hemde kimsenin bad sectorlu yerleri hafızasında tutmasına gerek kalmıyor.

yardım edebildiysem ne mutlu. dilim döndüğünce anlattım.
bilmek kadar anlatabilmek de önemlidir :)

zembela

@DechroS alıntı yapmayarak yazacağım, baya uzun olacak alıntılar :D

--Şimdi rastgele yazma meselesinde yazılan veri aynı ise, o verinin yazılmadan geçildiğini bilmiyordum. Fakat durum öyle de olsa, X noktasına rastgele bir sayı değilde, sabit "1" verisini bastığımı varsayalım. X noktasındaki verinin, yazacağım "1" verisine eşit olma ihtimali 1/2 olmuyormu? Bu durumda teorik olarak hız farkı olmuyor. Yanılıyormuyum?

--Verinin geri getirilmesi meselesinde ise, dediğiniz doğru. Fakat ben sadece yazılımsal çabalarla getirilip getirilmeyeceğinden bahsetmiştim. Bir verinin üstüne yazarsanız, eski veri yazılımsal olarak geri getirilemez. Verinin üstüste yazılmasının sebebi; eski veririnin donanımsal yollarla geri getirilmemesini sağlamak (tabi %100 bir çaresi yok bunun). Fakat yazılımsal yöntemlerle, bir verinin %100 olarak geri getirilememesini istiyorsak, o verinin üstüne bir kere yazmamız yeterli. Çünkü HDD gibi donanımların eski veriyi döndürme gibi bir özellikleri mevcut değil.

--Bu kısımdan eminmisiniz:
Alıntı Yap
bazen kopyalama yaparken bad sector e yazdığını zanneder. hata vermeden geçer gider. düzgünce kopyalamadığını ancak ileride anlarsınız.

bu 2 durum sistemin keyfine kalmıştır. ister hata verir, ister vermeden geçer gider.
Burada rastgele diye bir şey olması tuhaf değilmi? Yani bilgisyar sistemi rastgele bir şey yapamaz.

--Son soruma çok iyi cevap vermişsiniz:
Alıntı Yaplow level format atarken tüm kutucuklar(sector) siliniyor ve yeniden inşa ediliyor. inşa edilirken fiziksel olarak bozuk bölgeleri harddisk otomatik olarak atlıyor.

Bu noktada bir şey daha sormak istiyorum: Acaba ben ben bu işlemi HDD m deki veri kaybetmeden (komple format atmadan) yapabilirmiyim (uzun da sürse windows veya Linux uygulaması ile).

canosayan

açıkçası yazmadan atlama işlemini ilk defa duydum. doğru olabilir. Fakat bu durumda nedense harddiskin çok daha hızlı olmasını beklerim ben. mesela bu mantıkla. bir harddiski kendi üzerine tekrar kopyalarsam hiç zaman alamaması gerekmez mi?
Chmod bizim işimiz.

plazma

Scsi LLF daha farklı sanırım : http://manpages.ubuntu.com/manpages/trusty/en/man8/scsiformat.8.html, benim başak bir sorum var  gerçi araştırırken denk geldim scsi konusuna, 320 gb sata 2.5"sabit disk  dizüstü bilgisayarında mbr de problem var sanırsam bir türlü açılış yapmıyor LLF ile düzeltilebilr mi bu durum? Harici yada ikincil olarak bağlandığında normal yada usb ile açılış yapıyor sistem kurulumu ilk adım tamam sonra kalıyor.

meda

Bu MBR onarım işini Gparted ile deneyebilirsin.Bir de MBR bölümlerini düzeltebilen üretici firmaların yazılımları oluyor.

http://askubuntu.com/questions/253096/low-level-format-of-hard-drive bakmış mıydın ?

Yakın zamanda LLF işini baya araştırmıştım.Bilgim dahilinde yardımcı olabilirim.

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

plazma

Alıntı yapılan: shadow. - 22 Nisan 2014 - 22:39:59
Bu MBR onarım işini Gparted ile deneyebilirsin.Bir de MBR bölümlerini düzeltebilen üretici firmaların yazılımları oluyor.

http://askubuntu.com/questions/253096/low-level-format-of-hard-drive bakmış mıydın ?

Yakın zamanda LLF işini baya araştırmıştım.Bilgim dahilinde yardımcı olabilirim.

killdisk tarzındaki yazılımlar mı hocam?

meda

Programların özellikleri değişkenlik gösteriyor.Killdisk programının özelliklerini tam bilmiyorum.Ama sadece MBR kısmının onarımını yapabilen programlar var.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

unpredict

Bende 1 tb harddiskime verdim aynı komutu @Ozgurluk arkadaşında dediği gibi oldu harddiskin ışığı yanıp sönemye başladı komut satırının imleci yanıp sönmeye başladı 10 saattir yanıp sönüyordu son 1 saattir ışık sadece yanık şekilde duruyor terminalde @Ozgurluk gibi çıktı vermedi hala imleç yanıp sönüyor işlemi sonlandırmalımıyım bitmişmidir yada bir sorun mu çıktı

heartsmagic

Ekranda bir şey yazmaması normal. İşlem zaten uzun süren bir işlem, 1TB'lık disk için çok daha fazla zaman alacaktır.

unpredict

Peki ellemiyorum o zaman devam etsin bakalım nasıl sonuçlanacak ll'tı atmamın sebebi herhangi bir dosya müzik film ve benzeri şeyleri  hdd ye kopyalarken giriş çıkış I/O hatası veriyordu sanırım bad sectorden çünkü biçimlendirdim yine düzelmedi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Haziran 2014 - 20:10:46

@hearsmagic 16 saat oldu hdd nin içi boştu bu kadar sürermi bence hata oluştu hdd ışığı yanıyor uçbirimdeki imleçte yanıp sönüyor hala

plazma

Saat olarak değerlendirmekten çok gün yada günlerde sürebilir.

unpredict

iptal edip aynı komutun hızlı versiyonunu attım yani şu komutu sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdc @Ozgurlukte olan çıktıyı verdi gparted'a girip tenibölümoluşturdiyip msdos seçtim sonra yeni yeniye tıklayıp ntfs seçtim onayladım harddisk açıldı belge atarken yine girişçıkış hatası veriyor hiç bir yöntemi yokmu ya

plazma

unpredict