11.10 üzerinde Smplayer avi dosyaları oynatma hatasına çözüm

Başlatan zeitgeist, 24 Aralık 2011 - 10:32:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeitgeist

Smplayer uygulamasıyla avi dosyaları açmaya çalıştığımda oynatımdan bir sorun olmamasına karşın arayüz kontrollerinin çalışmadığını gördüm. Uçbirimde de herhangi bir hata çıktısı vermemekte bu hata. Smplayer, UMplayer gibi Mplayer tabanlı uygulamalarda aynı hatayı yaşarken Vlc gibi farklı oynatıcılarda olmadığını görünce meselenin Mplayer kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Ancak ne bizim forumumuzda ne de yabancı forumlarda bu soruna dair herhangi bir konu göremeyince düşündüm ki ya benim sistemimde bir sorun var ya da Smplayer tahmin ettiğim kadar kullanıcıya sahip değil. Uzun lafın kısası bu bir böcek ve çözümü de Mplayer sürümünü yükseltmek. Böcek raporu ve çözüm yolu:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/smplayer/+bug/889558

Yazılım merkezi arama kutusuna "mplayer2 2.0-134-g84d8671-2build1" yazarak ulaştığımız paketi kuruyoruz. Öncelikle Mplayer'ı kaldırmanız gerektiğini belirten bir uyarı alacaksınız; dolayısıyla öncelikle sisteminizdeki Mplayer sürümünü ve mplayer tabanlı oynatıcıları kaldırmanız gerekmekte.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

decent

Hata sırasında kullandığın Mplayer ve SMPlayer sürümü nedir ?

Ben UMPlayer (1) konusundaki PPA kaynağını kullanıyorum ve çoklu ortam konusunda bir hata ile karşılaşmadım.
Neredeyse her güncelleme sırasında mplayer paketi de yükseltiliyor.

(1) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26377.msg317708#msg317708

Alıntı YapYazılım güncel Mplayer kurulumuna gereksinim duymaktadır.
Güncel Mplayer sürümlerini yüklemek için:

sudo add-apt-repository ppa:motumedia/mplayer-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

zeitgeist

Daha önce kullandığım sorunlu Mplayer sürümü "2:1.0~rc4" Smplayer sürümünü bakmamıştım kaldırıp yeniden kurduğum için güncel son sürüm olmalı şu an.
Şu an ki Mplayer sürümü "2.0-134"

Ppa kaynağından sürekli güncellemeleri aldığın için benim yaşadığım sorunu yaşamadın büyük ihtimal. Aslında doğrusu da güncellemeyi takip etmek ancak benim gibi ihmal etmiş olanların aklında bulunsun.  ;)

Güncel Mplayer sürümü sayesinde Umplayer da sorunsuz şu an.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles