HP deskjet 5940 usb yazıcı aygıt görünmüyor

Başlatan mareşall, 13 Aralık 2011 - 01:05:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mareşall

merhaba benim hp deskjet 5940 yazıcımı nasıl kurabilirim? yardımcı olursanız minnettar olurum.

if

@mareşall, o yazıcının direkt çalıştığı söyleniyor. Ne yapıyorsunuz da olmuyor?

mareşall

Efendim öncelikle merhaba. Benim sorunum yazıcı açıldığında usb bağlantısı olsun ya da olmasın, bilgisayar açık olsun ya da olmasın,  yazıcının güç düğmesine bastığımda güç düğmesinin hemen yanında iki adet su damlası şeklinde ışıklardan birisinin (soldan birinci olanın) sürekli yanıp sönmesi ve bilgisayarın usb girişine yazıcıyı bağladığımda hiçbir tepkinin olmaması, acaba diyorum mürekkep ile alakalı bir durum mudur? Eğer çalışmayacaksa boş yere de mürekkep parası vermek istemiyorum. Uygulamalar-Ubuntu Yazılım Merkezi'nden "Uygulama edin"den HP diye arattım.
1) hplip araç çubuğunu kurdum.
2) Yine aynı yolla inkblot'u kurdum; çünkü altında "Yazıcınızın mürekkep kartuş düzeyini denetler." yazıyordu. Ben de her ikisini kurdum. Uygulama-Sistem Araçları-Inkblot'u seçtiğim zaman masaüstünde sağ üst tarafa araç çubuklarının olduğu yere inkblot ile ilgili bir ikon gelmekte, üzerine tıklıyorum, bir şey olduğu yok. Ben de üzerine gelip sağ tıklıyorum. "rescan printer Devices " hemen altında ise "About" inkblot yazıyor yine altında "exit inkblot" yazmakta  en üsttekini seçip:"rescan printer Devices " i seçiyorum ve: Inkblot Error

No supported printers found.

Please check your printer and cables and scan for printers again.

yazıyor. Libre ofisten bir kelime işleme belgesi açıyorum Ctrl+A, Ctrl+P yapıyorum, yazdır panelinden generic printer diye bir şeyler görünüyor. Önceden orası boştu hplip'i ve inkblot'u kurmadan önce. Acaba sorun nerede? Yazıcıda mı mürekkep vs. yoksa sürücü mü yüklemem gerekiyor vs.vs ve yahut başka bir şeyler mi yapmalıyım? Ubuntu'dan başka işletim sistemi de kullanmak istemiyorum. Şimdi yazıcı yüzünden  başka dağıtım yüklemek istemiyorum,  rica ediyorum tane tane anlatın, zira ben acemiyim ve bir aceminin yapabileceği düzeyde anlatırsanız sevinirim acaba sorunum ne ve nasıl çözülebilir?

if

@mareşall, CTRL+ALT+T ile uçbirimi açın ve dpkg -l | grep hp komutunu girip onaylayın. Uçbirimde bir çıktı üretecektir. O çıktıyı buraya geçin.

mareşall

emrah@Emrah:~$ dpkg -l | grep hp
ii  flashplugin-installer                 11.1.102.55ubuntu0.11.04.1                 Adobe Flash Player plugin installer
ii  hpijs                                 3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging - gs IJS driver (hpijs)
ii  hplip                                 3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging System (HPLIP)
ii  hplip-cups                            3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging - CUPS Raster driver (hpcups)
ii  hplip-data                            3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging - data files
ii  hplip-gui                             3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging - GUI utilities (Qt-based)
ii  launchpad-integration                 0.1.51                                     launchpad integration
ii  libhpmud0                             3.11.1-2ubuntu2                            HP Multi-Point Transport Driver (hpmud) run-time libraries
ii  liblaunchpad-integration-common       0.1.51                                     library for launchpad integration common data
ii  liblaunchpad-integration1             0.1.51                                     library for launchpad integration
ii  liblaunchpad-integration1.0-cil       0.1.51                                     CLI bindings for liblaunchpad-integration
ii  libsane-hpaio                         3.11.1-2ubuntu2                            HP SANE backend for multi-function peripherals
ii  python-launchpad-integration          0.1.51                                     library for launchpad integration
ii  python-launchpadlib                   1.9.7-0ubuntu2                             Launchpad web services client library
emrah@Emrah:~$

yanıtlamakta biraz geciktim lutfen bağışlayın yazdığınız işlemleri birebir yaptım böyle * bir şey çıktı şimdi ne yapmalıyım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2011, 22:21:44

emrah@Emrah:~$  dpkg -l | grep hp
ii  flashplugin-installer                 11.1.102.55ubuntu0.11.04.1                 Adobe Flash Player plugin installer
ii  hpijs                                 3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging - gs IJS driver (hpijs)
ii  hplip                                 3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging System (HPLIP)
ii  hplip-cups                            3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging - CUPS Raster driver (hpcups)
ii  hplip-data                            3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging - data files
ii  hplip-gui                             3.11.1-2ubuntu2                            HP Linux Printing and Imaging - GUI utilities (Qt-based)
ii  launchpad-integration                 0.1.51                                     launchpad integration
ii  libhpmud0                             3.11.1-2ubuntu2                            HP Multi-Point Transport Driver (hpmud) run-time libraries
ii  liblaunchpad-integration-common       0.1.51                                     library for launchpad integration common data
ii  liblaunchpad-integration1             0.1.51                                     library for launchpad integration
ii  liblaunchpad-integration1.0-cil       0.1.51                                     CLI bindings for liblaunchpad-integration
ii  libsane-hpaio                         3.11.1-2ubuntu2                            HP SANE backend for multi-function peripherals
ii  python-launchpad-integration          0.1.51                                     library for launchpad integration
ii  python-launchpadlib                   1.9.7-0ubuntu2                             Launchpad web services client library

if

@maraşall, önemli değil. Ne yazacağımı unutmuşum:) sudo hp-setup komutunu verip yazıcıyı ayarlayabiliyor musunuz?

mareşall

ctrl+alt+t yaptım yazdıklarınızı ekledim parola istedi onu da ekledim çıkan notlar bunlar:emrah@Emrah:~$ sudo hp-setup
[sudo] password for emrah:

HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.11.1)
Printer/Fax Setup Utility ver. 9.0

Copyright (c) 2001-9 Hewlett-Packard Development Company, LP
This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
This is free software, and you are welcome to distribute it
under certain conditions. See COPYING file for more details.

ve ardından da  ekran açıldı şu başlık altında: hp device manager- setup  ve o ekrandan benden bir şeyler seçmemi istemekte yalnız birisi seçili next dersem ilerleyecek ama İngilizcem  zayıf sadece seçili olanı yazıyorum: universal serial bus (usb) ne yapmalıyım diğer seçenekleri de yazmamı ister misiniz? gerekliyse ya?

if

@mareşall, bu alet usb ile mi bağlanıyor? Seçim ekranının görüntüsünü alsam daha rahat olacak gibi.

mareşall

diğer seçenekler şunlar onları da yazdım: BAŞLIK: HP Device manager-setup

seçili olan ilk seçenek:universal serial bus (usb)
seçenek 2: Network/ethernet/wireles network(direct connection or jetDirect)
3 : wireles/802.11 (requires a temporary usb connection and is only available for select device)

4: parallel port (lpt)

tabi bunlardan hangisini seçmeliyim? önündeki daireye işaret koymalıyım ama hangisine ?...
a bir diğeri de "show advanced option" var ama bunun başında onay dairesi yok üzerine tıklayınca farklı bir ekran çıkmakta!.
Evet usb ile. 

if

@mareşall, ilk seçeneği seçip devam edin.

mareşall

yine bir ekran açıldı:alt başlığı select from Discovered Device

altı boş beya  bir sayfa gibi  gibi çünkü üzerine tıklıyorum yazı mı yazılır acaba diye  lakin yazı yazılmamakta olup sağ alt köşesinde  refresh yazmaktadır ve hemen altında sırası ile BECK Next (next yazısı sönük yani üzerine bassam dahi çalışmaz) CANCEL
ve bir uyarı yazısı sanırım:
no devices found (burası başlık olarak yazılmış)
Click  Back to change discovery options or refresh to search again (ve hemen altındaki satırda ise)
step 2 of 3 yazmakta ve şimdi ne yapmalıyım tabi affınıza mütakıben...

if

Yazıcı görünmemiş yine. Diğer seçeneklerle görünüyor mu?

mareşall

if

@mareşall, bu bir yazıcı mı fotoğraf basıcı mı?

mareşall

öntarafında bir adet usb girişi var ve o usb girişinin  hemen üzerinde: pictBridge yazıyor ve o usb girişinin hemen solunda ise bir fotoğraf makinesi  logosu var pek fazla anlamıyorum ama fotoğraf da basıyor zannedersem

if

@mareşall, evet fotoğraf da basıyor o makine:) lsmod ne basıyor?

mareşall

yazıcı takılı iken mi bu kodu (lsmod) uçbirime yazmalıyım  ??? ???

if

mareşall

şu an takılı değilde o nedenden dolayı sordum eğer  takmamı isterseniz  hemen takarım ::)

if

mareşall

Efendim  çıkan sonuç:

emrah@Emrah:~$ lsmod
Module                  Size  Used by
snd_hrtimer            12680  1
binfmt_misc            13213  1
vesafb                 13449  1
snd_intel8x0           33213  2
snd_ac97_codec        105614  1 snd_intel8x0
nvidia               7098106  24
ac97_bus               12642  1 snd_ac97_codec
snd_pcm                80042  2 snd_intel8x0,snd_ac97_codec
snd_seq_midi           13132  0
snd_rawmidi            25269  1 snd_seq_midi
snd_seq_midi_event     14475  1 snd_seq_midi
snd_seq                51291  3 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_timer              28659  3 snd_hrtimer,snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device         14110  3 snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
snd                    55295  12 snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_pcm,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
soundcore              12600  1 snd
shpchp                 32345  0
sis_agp                13127  1
snd_page_alloc         14073  2 snd_intel8x0,snd_pcm
ppdev                  12849  0
parport_pc             32111  1
lp                     13349  0
parport                36746  3 ppdev,parport_pc,lp
usbhid                 41704  0
sis900                 22568  0
sata_sis               12704  0
hid                    77084  1 usbhid
floppy                 60032  0

if

dmesg | grep lp
tail /var/log/messages.log
ne diyor?

mareşall

emrah@Emrah:~$ dmesg | grep lp
[    0.000000] On node 0 totalpages: 130943
[    0.004004] Calibrating delay loop (skipped), value calculated using timer frequency.. 4276.26 BogoMIPS (lpj=8552520)
[    9.715356] lp: driver loaded but no devices found
[    9.969715] lp0: using parport0 (interrupt-driven).

emrah@Emrah:~$  tail /var/log/messages.log

Şimdi ne yapmalıyım efendim :-X

Düzeltme Notu: Komut ve çıktılarını kod etiketi içerisinde veriniz.

if

@mareşall, bu bilgisayara başka yazıcı bağlı mı? dpkg -l | grep cups ne diyor?

mareşall

Hayır efendim bağlı değil  çıkan sonuç:

emrah@Emrah:~$ dpkg -l | grep cups
ii  bluez-cups                            4.91-0ubuntu1                              Bluetooth printer driver for CUPS
ii  cups                                  1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - server
ii  cups-bsd                              1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - BSD commands
ii  cups-client                           1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - client programs (SysV)
ii  cups-common                           1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - common files
ii  cups-driver-gutenprint                5.2.6-1ubuntu1                             printer drivers for CUPS
ii  cups-ppdc                             1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - PPD manipulation utilities
ii  ghostscript-cups                      9.01~dfsg-1ubuntu5                         interpreter for the PostScript language and for PDF - CUPS filters
ii  libcups2                              1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - Core library
ii  libcupscgi1                           1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - CGI library
ii  libcupsdriver1                        1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - Driver library
ii  libcupsimage2                         1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - Raster image library
ii  libcupsmime1                          1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - MIME library
ii  libcupsppdc1                          1.4.6-5ubuntu1.4                           Common UNIX Printing System(tm) - PPD manipulation library
ii  python-cups                           1.9.54-0ubuntu1                            Python bindings for CUPS
ii  python-cupshelpers                    1.3.1+20110222-0ubuntu16.5                 Python modules for printer configuration with CUPS

usb fare var