Gönderen Konu: [Nasıl]KDE Masaüstü Özelleştirme Yöntemleri ve Kullanılabilen Öğeler  (Okunma sayısı 8077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Birçok dağıtımla beraber gelen öntanımlı KDE masaüstü görünümü Resim 1'deki gibidir. Masaüstü temel bileşenlerini panel, aktivite yöneticisi, dosya aktivitesi ve duvar kağıdından oluşmaktır. Bu "Nasıl" belgesi ile bu uygulamaları nasıl özelleştirilebileceğinizi kısaca anlatacağım.

Resim-1


1- Pencere Dekorasyonları

Açılan uygulama pencerelerinin açma-kapatma düğmelerinin şeklini ve pencere çubuğunun rengini ve şeklini değiştirmek için Sistem Ayarları>Çalışma Alanı Görünümü>Pencere Dekorasyonları bölümünü kullanacağız. Resim 2'de gördüğünüz üzere sol taraftaki panelden Pencere Dekorasyonlarını seçtiğinizde sağ tarafta kullanılabilir temalar sıralanacaktır.

Resim-2


Her dağıtımda öntanımlı olarak gelen temalar farklı olabilmekte ve genelde Oxygen teması kullanılmaktadır. Buradan istediğiniz temayı seçip "uygula" dediğiniz takdirde temayı değiştirmiş olacaksınız. Örnek olması açısından air-oxygen temasını seçtim ve aradaki farkı görmek için Resim 1'deki Dolphin ile Resim 3'teki Dolphin'i karşılaştırın.

Resim-3


2- Uygulama Görünümü

Sistem Ayarları>Uygulama Görünümü menüsü yoluyla pencerelerin renklerini ve şekillerini değiştirebilir; simge seti ve yazı tipi seçebilirsiniz.

2.1. Pencere Şeklini Değiştirme

Pencerelerin şeklini değiştirmek için "Biçim" menüsü kullanılır (Resim-4). Biçim menüsüne tıkladığınızda sağ panelde uygulamalar için kullanabileceğiniz parçacık biçimleri sıralanır. Orada sıralanan biçimlerin yanı sıra Bespin Biçimi de kurulabilir. Kurulumu forumumuzda bulunmaktadır1.

Resim-4


2.2- Pencere Renkleri

Renkler Menüsü (Resim-5) vasıtasıyla pencerelerin renklerini değiştirebilirsiniz. Öntanımlı olarak birkaç şema yüklü olarak gelecektir. Daha falza şema için 'Yeni Şema Yükle' tuşuna basıp, açılan yeni pencerede size sunulan şemalardan bir ya da birkaçını seçip yükleyebilirsiniz. Başka bir yerden edindiğiniz renk şemalarını kurmak için şema içeriğini uzantısı olmayan bir metin dosyası halinde bir yere kaydettikten sonra 'İçeriğe Renk Şemasını Kaydet' tuşuna basın ve şemanın bulunduğu dosyası gösterip yükleyin.

Resim-5


2.3- Simge Temasını Değiştirmek


Simgeler menüsünden (Resim-6) simge temasını değiştirebilirsiniz. Öntanımlı gelen temaların yanı sıra yeni tema yüklemek için 'Yeni tema al' tuşunu kullanıp açılacak olan pencereden seçtiğiniz temayı yükleyebileceğiniz gibi, 'Tema dosyası kur' tuşuna basıp indirdiğiniz herhangi bir temayı da kurabilirsiniz.

Resim-63- Masaüstü Temasını Değiştirme


Masaüstü teması Resim-1'de gördüğünüz panel, aktivite yöneticisi ve aktiviteleri kapsamaktadır. Masaüstü temasını değiştirmek için Sistem Ayarları>Çalışma Alanı Görüntüsü>Masaüstü Teması (Resim-7) yoluyla ulaşılacak menüyü kullanabilirsiniz. Yeni tema yüklemek için 'Yeni temalar al' tuşuna basınca açılacak pencereden yararlanabileceğiniz gibi, indirdiğiniz herhangi bir temayı ~/.kde/share/apps/desktoptheme dizini altına kopyalayarak kullanıcı için; /usr/share/kde4/apps/desktoptheme  dizinin altına kopyalarak da sistemdeki tüm kullanıcılar için yükleyebilirsiniz.

Resim-7


4- Açılış Ekranını Değiştirme


Kullanıcı adı ve parolasını girdikten sonra gerekli elemanlar yüklenene kadar sizi karşılayan ekranın adı açılış ekranıdır. Bu ekranı değiştirmek için Sistem Ayarları>Çalışma Alanı Görüntüsü>Açılış Ekranı (Resim-8) yolunu kullanabilirsiniz. Yine simge teması kurulumundaki yolları takip ederek yeni temalar kurabilirsiniz.

Resim-8


5- Giriş Ekranı Temasını Değiştirmek

Giriş ekranı kullanıcı adı ve parolasını girdiğiniz ekrandır. Sistem Ayarları>Giriş Ekranı>Tema (Resim-9) yoluyla temaları seçebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz kısma ulaşmış olursunuz. 'Yeni tema yükle' tuşu ile indirdiğiniz herhangi bir temayı yüklemek için kullanılırken, 'Yeni temalar al' tuşu açılacak yeni bir pencereden sağlanacak temaları seçip yüklemek için kullanılabilir.

Resim-9


Bundan sonraki özelleştirmeler kullanıcının seçimine kalmıştır. Araştırıldığı takdirde İnternet'te istenilen bilgilere ulaşılabilir.

Bu "Nasıl" belgesinin yanı sıra KDE kullananlar için yardımcı olabilecek bağlantılar:


1- Kubuntu İpuçları: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22962.0
2- Birçok görsel nasıl belgesinin yer aldığı bir site: http://userbase.kde.org/

1 http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=18509.0
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2011 - 15:50:58 Gönderen: cerencalici »

Ellerine sağlık @if. Umarım "Falanca masaüstü görünümünü nasıl yaparım?" sorusuna yanıt arayan Kde kullanıcıları için ilk durak burası olur.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Teşekkür ederim @zeitgeist. Aynı kaygılarla açtığımı söylemeden edemeyeceğim. Bununla beraber başlığı genişletmek isteyen olursa buyursun, makbule geçer:)