Linux ve Antivirüs Programları

Başlatan Orhan, 28 Mart 2008 - 22:36:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

guestwho

Kendisini bir müddet gnome-look.org 'da zararsız bir ekran koruyucu olarak kamufle eden bir uzaktan komut yürütme girişiminin nasıl hüsrana uğradığını merak edenler resmi ubuntu forumlarındaki şu konu başlığını okuyabilirler. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1349678
    Linux ancak biz kullanıcıların sistem üzerindeki yetkinlik seviyesi kadar güvenlidir. Yetkinlik seviyemizi büyük ölçüde belirleyen de Linux topluluğu içerisinde ne kadar bilgi alışverişinde bulunduğumuzdur diye düşünüyorum.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

ırmak

@guestwho betiğin bulunduğu link kaldırılmış siteden.
Elbette güvenlik yetkinlik seviyesiyle artıyor ama bana kalırsa diğer acemi kullanıcıların da güvenliğini arttıran bir yapısı var GNU/Linux'un. Çünkü ben anlamasam da anlayan birileri çıkıyor, sadece kendini değil tüm kullanıcıları düşünüyor çoğunluk.

guestwho

Alıntı yapılan: ırmak - 11 Eylül 2010 - 13:07:48
Elbette güvenlik yetkinlik seviyesiyle artıyor ama bana kalırsa diğer acemi kullanıcıların da güvenliğini arttıran bir yapısı var GNU/Linux'un. Çünkü ben anlamasam da anlayan birileri çıkıyor, sadece kendini değil tüm kullanıcıları düşünüyor çoğunluk.
Site yöneticilerine bildirildikten sonra betiğin kaldırıldığının farkındayım , bu bağlantıyı verme amacım zaten "Linux'e yeni başlayanlar güvenlikle ilgili hata yapsalar da diğer deneyimli kullanıcılar hatayı ortadan kaldırır" inancını kuvvetlendirmekti.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

ırmak

Alıntı yapılan: guestwho - 11 Eylül 2010 - 15:20:16
Site yöneticilerine bildirildikten sonra betiğin kaldırıldığının farkındayım , bu bağlantıyı verme amacım zaten "Linux'e yeni başlayanlar güvenlikle ilgili hata yapsalar da diğer deneyimli kullanıcılar hatayı ortadan kaldırır" inancını kuvvetlendirmekti.

Ubuntu Forum'da betiğin içeriği yayınlanmış.
Oldukça acımasız görünüyor.
Gerçi her koşulda içeriği tam olarak bilinmeyen ya da kısaca güvenilirliğinden emin olunmayan betiklerin çalıştırılması hazin sonlara neden olabilir.
Dikkatli olmak lazım.

spxln

iyi de neyin kaldırıldıgını dahi göremedik ki :) en azından download dosyası olmasa da bi küçük resmini bırakır insan :)

spxln

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware
arkadslar bu listedeki linux virüslerinin hepsine karsi bir çözüm bulundu mu?

aslantekin

Linux Sistemlerde SYN Flood DDoS Saldırılarına Karşı Önlem Alma
Posted by bga | Posted in DOS/DDoS Attacks, Güvenlik İpuçları | Posted on 29-06-2010-05-2008
0

SynFlood DDoS Saldırıları siber dünyada en sık karşılaşılan DDoS saldırı türlerinden biridir.Amaç hedef sisteme onbinlerce karşılıksız SYNpaketi göndererek cevap veremeyecek hale gelmesini sağlamaktır. SynFlood DDoS saldırılarıyla ilgili detay bilgi için SynFlood DDOSSaldırıları ve Korunma Yolları makalesi incelenebilir.

Arkadaşlar konuya syslog'dan alıntı yaparak katılmak istiyorum. Bu sitede Linux'ta güvenlik konuları ve neler yapılması gerektiğini açıklayan satırlara geniş yer veriyor. Linux'  ta bu konu daha
ziyade sunucu bazlı oluyor. Attaklar sunuculara yapılıyor. Linux kullanıcı bazında Windowstan az olsada sunucuların çoğu Linux kullanıyor. Bunlar da yoğun saldırılara maruz kalabiliyor.
Backtrack işletim sistemi saldırı aracı değil güvenlik test aracıdır. BT4 debian tabanlı olup Ubuntu üzerinde çalışmaktadır. Ubuntu 8.10  Penetrasyon testleri denilen, güvenlik testleri
BT4 ile yapılır.Yani Linux'umuzu da biilinçli kullanıp kötü amaçlı yazılımlardan korunmak gerekir. Bu yazılımlar sadece virus değildir. Spamler, spaybotlar, truva atları vs. Bir çok
kötü amaçlı yazılım, Linuxlara da dadanabilir. Ben Clam Av nin Ubuntu da hazır kurulu geldiğini zannediyordum. Yoksa sonradan mı Kuruluyor?
Bence tedbir olarak, Root girişlerinden kaçınmak. DHCP'den otomatik IP almamak bunun yerine static IP yapılandırmak. RSA veDSA keylrini oluşturmak.  Bazı test programları ile arada
kendimizi kontrol etmek gerekir diye düşünüyorum.                 Herkse iyi günler          saygilarımla            aslantekin

ivedik13

peki ubuntu kulanıyorum birsürü virüslü ve trojenli site var internette dolaşırken video, resim ve mp3 indirirken virüs bulaşırmı istediğimiz kadar cirit atabilirmiyiz teşekkürler.

heartsmagic

Bahsettiğin zararlılar Windows içinse, atabilirsin sorun olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

barış

osmanboylu

Alıntı yapılan: Orhan - 28 Mart 2008 - 22:36:03
Eğer kaynağı şüpheli bir dosya ile karşılaşırsam komut satırından kontrol ediyorum. Bu Windows kullanan arkadaşlarım için çok güzel bir test yolu. Kendim bu virüslerden etkilenmediğim için, onlar indirmeden ben kontrol edebiliyorum.

Oh cok temiz . Zekice . Peki bunun tam olarak nasil yapildigini anlatabilir misiniziz....

heartsmagic

Alıntı yapılan: osmanboylu - 22 Mart 2011 - 18:12:45
Oh cok temiz . Zekice . Peki bunun tam olarak nasil yapildigini anlatabilir misiniziz....

Linux üzerine kurulabilen bir AV uygulaması ile.

emreseckin

opusxx

Geçenlerde başıma bir olay geldi, başından aşağı kaynar su dökülmesi ni uzun yıllardan bu yana ilk kez yaşadım.

Olay yiğenime bir hafta bakıcılık yapacağım günlerde geldi. Oyun diğe tuttutrdu kaldı ki oyun kurmayı çok denerim ama linux üzerinde crack bir defa denemiş ve olmayınca silmiştim(kendimede kızmıştım :) )..
   Arkadaşımdan eski oyunlardan birinin crack ini sormuş ve link göndermişti.Crack dosyasını download klasörüme indirdim ve sadece html belgesi olduğunu görüp yiğenime olmadı diyiverip geçiştirdim. Derken işte o anda bir şey farkettim, download klasörümdeki html belgeleri gittikçe artmaya başladı. Firefox download manager birkez daha baktım ama indirme bitmiş görünüyordu. Crack dosyasını managerden kaldırdım, geri döndüm html belge sayısı durmadan artmaya devam ediyordu, fakat hepsini silince bir daha geri gelmediler.

Eğer "olmadı" dedikten sonra dizinden çıkıp hiç bakmasaydım sanırım kısa bir süre önce yeni bir format yoluna gitmiş olabilirdim. :)  Yiğendir ağlar ağlar susar yoksa öğrenemez... Guilwars beğenmedi ben ne yapiim :D.    Saygılar.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

ferat_tes

NTFS FAT gibi bölümleri kontrol etmek amaçlı Ubuntu üzerinde sorunsuzca çalışan ücretsiz antivirüs önerirmisiniz ? Çoğu kullanıcı antivirüsleri kurduktan sonra sorun yaşadıklarını söylüyorlar...

heartsmagic

@ferat_tes, forumun sağ üst köşesindeki arama bölümüne "antivirüs" yazarsan daha önce açılmış olan başlıkları bulabilirsin.

MoShic

Clam Av'ı kuracağım, sitesine gittim Ubuntu kısmına da baktım fakat nasıl yapacağımı anlamadım, yardımcı olabilir misiniz? Ya da Ubuntu için en iyi av hangisidir, nasıl kurarım?
+
Benim bilgisayarıma birisi girebilir mi? Habersiz. Virüs sokma yöntemleri neler olabilir ve ben buna nasıl bir önlem almalıyım ki o şahıs için İMKANSIZ hale gelsin. Bir tehdit almıştım çünkü. Şüpheliyim halen.

Sabit IP mi kullanayım, yararı olur mu? [NO-IP'den], ben otomatik atanan IP kullanıyorum.
Eski ID: Mar yJuana

decent

@Mar yJuana,

Güvenlik, firewall, selinux, security gibi kelimelere hem forumumuzdan, hem de Ubuntu Yazılım Merkezinden baktınız mı  ?

MoShic

Bunları denememiştim. Hemen bakıyorum.
Eski ID: Mar yJuana

mavired

Merhaba, kız kardeşimin bilgisayarına Comodo antivirüs yüklerken farkettim. Comodo Linux dağıtımları içinde antivirüs yazılımı çıkarmış.
Kendi işletim sistemim 12.04 bir güvenlik yazılımı kurmayı düşünmüyorum! bilgilendirmek amaçlı yazmak istedim.

Felâsife

Alıntı Yap.. Comodo Linux dağıtımları içinde antivirüs yazılımı çıkarmış.

Neredeyse bütün firmaların Linux antivirüs sürümü var ama bu sürümler Windows'u taramaya yarar anca, Linux'a bir faydası olmaz.

Kurmayı düşünmemekte haklısınız. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ahmetx90

güzel bir açıklama olmuş makalede verdiğiniz örnek'teki gibi mesela ufak tefek bankacılık işleri ile uğraşan birkimse için de kullanmasında fayda var sonucunu çıkarabilirmiyiz. ?

heartsmagic

Yazı buraya geçileli 5 sene olmuş, şu an durum hâlâ çok farklı değil. Ancak ara ara farklı haberler duyuyoruz. Piyasada tam anlamıyla yeterli kullanıcı yüzdesini görmeden büyük bir hedef haline gelmeyebiliriz ancak yeterli yüzde sağlandığında ne olacağı belli olmaz. Bkz: Android.

Kısacası şu an ben bir AV uygulaması kullanmıyorum, ileride ne görürüz bilemem. Fakat bankacılık gibi işlemleri de dikkatlice yapmaya çalışıyorum. Bizim bankaların geneli bu konuda sıkı çalışıyorlar zaten. Önce parola, sonra ardından bir akıllı anahtar/tefelon SMS şifresi vs. gerekiyor giriş için. Zor bazı şeyleri yapmak ancak yine de kullanıcının kendisinin uyanık olması en büyük savunma taktiğidir.

furkankalkan

Androiddeki virüs olayı biraz karışık zira adware olan bir program bile virüs kabul ediliyor. Google Play üyelik için  geliştiricilerden para aldıklarından ve emeklerinden dolayı ücretsiz uygulamalarına reklam koymaları kabul edilebilir bir durum.Bunun dışında reklamdan başka bişey olmayan çöp uygulamalar da mevcut ki bunları yorumları okuyarak anlayabilirsiniz. Atrıca bir uygulamayı yüklerken bazı işlevler için izinler istiyor. Basit bir oyun için arama yapma izni verir misiniz ? Verirseniz tabi telefonunuz/tabletiniz istem dışı çalışacaktır. Yine sık yapılan en ama en büyük tehlike de ne olduğu belirsiz root yetkisi isteyen programları çalıştırmaktır. Bu yetkiler çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Bütün işletim sistemlerinde olduğu gibi androidde de en temel konu kullanıcının bilgi güvenliği konusunda bilgilendirilmesidir. Unutmayın ! Bilgi güvenliğinin en zayıf halkası insandır.

Zaten Unix ve türevi sistemlerde en fazla kullanılan yöntem sosyal mühendislik ve phishing (oltalama)dır.  Bunun dışında çok bir yazılımsal mesele söz konusu değil. Şuan bizim tarafımızda en muhtemel tehlike rootkitlerdir. Fakat bunlar da exploit çerçevesi içerisinde sisteme bulaştıkları için birkaç hafta içerisinde çıkan bir yama ile daha rootkit sisteminize bulaşmadan korunabilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Android tarafında elbette işler farklı, bu konuda hemfikiriz. Benim göstermek istediğim nokta hedef olma durumu. Çoğunluğun olduğu yer her zaman ağız sulandırır.