[Nasıl]Hibrid Ekran Kartları İçin Vgaswitcheroo Methodu

Başlatan if, 18 Aralık 2011 - 21:08:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blizzard

@if  ubuntu 11.10 da driver yükledikten sonra ekran hiç açılmıyordu,
12.04 de ekran kartını yüklüyorum ve sistemi yeniden başlattığımda ekran kartıyla ilgili bir uyarı geliyor
ve sistemi kurtarma kipi'inde çalıştırarak grafik kartını düzenle diyerek sistemi açıyorum,
ama ekran kartını yukarıdaki resimde verdiğim gibi sistem ayarlarında göremedim.
Catalyst control center'a da ulaşamadım ve hata ekranı geldi daima.

if

@blizzard, catalyst'i çalıştırmayı beceremedik. Gerçi sebebi ATI. vgaswitcheroo'da desteklenmiyor sizin sistemde. Başka bir yola bakayım ben. En kötü ihtimal ATI kartı devre dışı bırakırız.

blizzard

@if aslında ati'yi kullanabilsem iyi olacaktı. kartım hd5650
Intel kartta kararlı değil, yükleme merkezinden yüklediğim oyunları çalıştırmayı deneyince sistem kilitleniyor.
Yabancı dil bilgim olmadığı için başka forumlarda kısıtlı bilgiyle bir şeyler yapmaya çalışıyorum.
Google çeviri ile siteyi çevirince kodlar dahil herşeyi çeviriyor, işler daha da karışıyor  :)
yardımlarınız ve çabanız için teşekkür ederim.

if

Rica ederim @blizzard. Bilgisayarın marka ve modeli nedir?

dmesg | grep -i MUX
cat /etc/var/log/Xorg.0.log

çıktılarını alayım.

http://askubuntu.com/questions/121947/installation-of-the-catalyst-drivers-in-a-ati-intel-hybrid-laptop

okanaybek

'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
okan@okan-ubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
OpenGL version string:  3.0 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
okan@okan-ubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL version string:  3.0 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes
okan@okan-ubuntu:~$ jockey-text --list
'jockey-text' uygulaması aşağıda geçen paketlerde bulunabilir:
* jockey-common
* jockey-common
Şunu deneyin: sudo apt-get install <seçili paket>
okan@okan-ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 5 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Thames [Radeon 7500M/7600M Series]
02:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Advanced-N 6230 (rev 34)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)
04:00.0 USB controller: ASMedia Technology Inc. ASM1042 SuperSpeed USB Host Controller

sorunum fanın sesli çalışması arkadaşlar. yönergeleri uygulasam da bir şey değişmedi maalesef.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okanaybek

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Şubat 2013 - 11:17:25
Sürücüler kurulu mu sistemde?

sürücüleri kurmaya çalıştım ama olmadı. uçbirim kodlarını denedim maalesef derleyemedim. tam olarak hakim değilim zaten. sürücünün adı

amd-driver-installer-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.run

nasıl yükleyeceğiz ki

heartsmagic

Forumun ATI bölümünde nasıl yükleneceğine dair yönergeleri görebilirsin. Onun haricinde elle değil de depolardan kurmayı denedin mi? Yazılım Kaynakları uygulamasında Ek Sürücüler bölümü vardır, oradan.

Eğer elle yüklemeye de karar vereceksen lütfen denediğin şeyleri, yani komutları ve çıktılarını buraya kod etiketi içinde aktar: kodetiketi

okanaybek

merhaba arkadaşlar, yukardaki kodları kendime göre seçtim. ve harici ekran kartını aktif ettim, tabi hangisinin aktif oldugunu göremiyorum ama sudo komutlarına göre öyle olması lazım. ama hala ısınma ve fazladan enerji tüketme sorunu mevcut..

burk

@okanaybek
glxinfo | grep render 
fglrxinfo
çıktıları nedir?

okanaybek

Alıntı yapılan: burk - 17 Haziran 2013 - 07:41:31
@okanaybek
glxinfo | grep render 
fglrxinfo
çıktıları nedir?

okan@okan:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_ES2_compatibility,

bu hocam. anladıgım kadarıyla hala intel hd3000 çalışıyor?

heartsmagic

amdcccle komutu ile bir şeyler açılıyor mu? ATI sürücülerini kurdun mu?

okanaybek

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2013 - 15:12:24

hocam ben aslında elementary os kullanıyorum, ama bu pantheon paketi dışında her şeyiyle bir ubuntu. sürücüler kısmında 4 tane sürücü çıktı, tek tek hepsini denedim hepsinde de sistemin aero özelliği bozuldu, dock kısmı özellikle. imleç kayboldu.

amdcccle yazınca terminale, bir şey çıkmadı. komut yok diyor.

burk

okanaybek

burk

Bu tür durumlarda aktarım için siz komutu ve sonucu kopyalayıp geçin lütfen.

okanaybek

Alıntı yapılan: burk - 19 Haziran 2013 - 17:25:57
Bu tür durumlarda aktarım için siz komutu ve sonucu kopyalayıp geçin lütfen.

Ne demek istediğinizi anlamadım, lakin komutları kopyalıyorum zaten?

burk

Hani uçbirime kopyalayıp yapıştırıyorsunuz ya komutları, orada ne çıkarsa buraya da kopyalayın.

okanaybek

Alıntı yapılan: burk - 20 Haziran 2013 - 01:47:29
Hani uçbirime kopyalayıp yapıştırıyorsunuz ya komutları, orada ne çıkarsa buraya da kopyalayın.

komut istemciye kopyalıyorum hocam, nereye yapıştıracağız başka :D

okan@okan:~$ fglrxinfo
fglrxinfo: command not found
okan@okan:~$

if

@okanaybek, kısıtlı sürücüleri kurduysanız vgaswitcheroo'yu kullanamazsınız. İkisinden birini seçmeniz gerek. dpkg -l | grep fglrx
sudo ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
mount | grep /sys/kernel/debug
çıktılarına bakayım.

dorukduruberk

Ubuntu 13.10 ile artık hibrid ekran kartı desteği geldi
https://wiki.ubuntu.com/X/Config/HybridGraphics adresinde sürücülerin nsıl kurulacağı yazıyor.

heartsmagic

Konu ATI konusu ancak olur da oraya bakanlar için şunu eklemiş olalım:

Alıntı YapNVIDIA systems:
You will experience screen tearing when moving windows around or watching videoclips.
Display hotplug won't work and you will have to set up any external screens manually in your xorg.conf.
Currently there is no supported way to switch off the discrete card. As a result, your system will probably consume more power and get warmer.

Geri bildirim için güzel olabilir elbette.

proxymccasey

hocam komutları harfiyen yaptım fakat maalesef işe yaramadı.  şimdi bu betikleri/komutları vsvs sistemden tamamen nasıl temizleyeceğiz? her başlangıçta gnome logosundan önce 10-15 saniye meşgul ediyor da açılışı.

iceboy

Alıntı yapılan: okanaybek - 19 Haziran 2013 - 16:41:26
Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2013 - 15:12:24

hocam ben aslında elementary os kullanıyorum, ama bu pantheon paketi dışında her şeyiyle bir ubuntu. sürücüler kısmında 4 tane sürücü çıktı, tek tek hepsini denedim hepsinde de sistemin aero özelliği bozuldu, dock kısmı özellikle. imleç kayboldu.

amdcccle yazınca terminale, bir şey çıkmadı. komut yok diyor.

Elementary de,özellikle 6000x serisi ve sonrası için ATI Kapalı Kaynak driveri daha iyi performans sunuyor + ısınma ve batarya sorunu çözülüyor.

Açık kaynak yerine kesinlikle kapalı kaynak sürücüyü kullanmanı öneriririm.

Benim kullandığımın sonunda (UPDATE) Yazıyordu fakat benim sistem ingilizceydi.

Benim kart 7670M Ve hiçbir sorun yok,şöyle anlatıyım uçuyor alet :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Kasım 2013 - 13:37:01

#echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

şimdi ben bu komutu yürüttüm,bundan sonra hep harici kartımlamı açılacak sistem ?
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

heartsmagic

@proxymccasey, yaptığın adımları geri alacaksın o kadar.
@iceboy, her açılışta tekrar yapman lazım onu, kalıcı değildir.

Bu arada ATI kartlar için güncel Ubuntu sürümünde sürücüler mevcut. fglrx ve fglrx-pxpress paketlerini kurmak yeterli.