[Nasıl]Hibrid Ekran Kartları İçin Vgaswitcheroo Methodu

Başlatan if, 18 Aralık 2011 - 21:08:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blizzard

Alıntı yapılan: burk - 29 Mart 2012 - 00:07:23
@blizzard wubi kurulumu elbette farkeder, açıkçası donanımla ilgili bir sorun üzerinde de konuşacaksak Windows'un yanına bir kurulum daha mantıklı olur. Bu arada iki gün pek az bir süre, sabır lütfen. :)

iki gün de 6-7 defa format atınca bıkkınlık geldi açıkçası :)

çünkü ilkin ATİ ana konuda ilerlemeye çalıştım fakat hibrid ekran kartı faslını sonradan gördüm.

ana konuda her hatadan sonra format attım, hatta 12.04 beta 1'i kurdum belki yeni sürümde tanıması kolay olur diye :)

yarın hdd'yi bölüp yeniden deneyeceğim

peki win7 üzerine kurarsam başlangıçta seçim ekranı gelir mi, yoksa doğrudan ubuntu üzerinden mi açılır.

hdd'den 25 GB alan ayırsam yetermi sizce ubuntu için ?

burk

@blizzard aslında bence şimdi 12.04 kullanmayın zira daha beta aşamasında, asıl sorunu çözmeden bir de çıkabilecek muhtemel sorunlarla uğraşmayalım. Kurulum için tavsiye edilen bellek miktarı 40 GB'dır, ayrıca;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=179.0

blizzard

Alıntı yapılan: burk - 28 Mart 2012 - 23:25:07
@blizzard aşağıdaki çıktıları bir de biz görelim;
glxinfo | grep render
lspci | grep VGA

bugün hdd'de yeni bölüm açarak yeniden ubuntu 11.10.amd.x64 kurdum.

burda anlatılanları tekrar yaptım fakat yine bir değişiklik olmadı.

dün istediğiniz çıktıları bugün alıp buraya ekliyorum.

glxinfo | grep render

'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils

------------------------------------------------------------------------------------------------------
EK: Compiz kurulum sonrası

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile
    GL_EXT_vertex_array_bgra, GL_NV_conditional_render,

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

lspci | grep VGA

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Madison [AMD Radeon HD 5000M Series] (rev ff)

çıktılar bu şekilde.

şimdi kurulumda kafama takılan bir nokta ( yani yanlış yapma ihtimalimin yüksek olduğu nokta )

anlatım 5.5'de

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash modeset=1

satırından sonra

"hybridopts=ON,IGD,OFF"

veya

"hybridopts=ON,DIS,OFF"

parametrelerinden birini eklememiz gerektiği söylenmiş.

benim buradaki anlatımdan anladığım

modeset=1'den sonra tırnak işareti (")'ni kapatmadan yukarıdaki kodlardan birini eklemem gerektiği.

yani olay sonrası kodlarım şu şekilde oluyor.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash modeset=1 hybridopts=ON,DIS,OFF"

burada tam nereye yazacağımı bilemediğimden dolayı hata yapma ihtimalim yüksek.

bir diğer husus ise ;

bölüm 2' de anlatılan

sudo nano /etc/rc.local

sonra açılan içerikte

chown kullanıcı_adı /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

şekilde kullanıcı adı yazan yere kendi oturum bilgimizi yazacağımız.

benim oturum ismim : blizzard

bendeki çıktı ise bu şekilde, bir hata varmıdır ?
chown blizzard /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

fakat bu eklediğim kodların üstündeki satırları kontrol ettiğimde

# etiketiyle başlamışlar.

normal olanı bu şekildemidir ?

yardımlarını bekliyorum.

şimdiden teşekkür ederim.

if

Alıntı yapılan: Freenux - 28 Mart 2012 - 06:29:57
@ghostyy bende de aynı hatayı vermişti, ekran sürücüleri bölümünden sürücü etkinleştirmeyi geri aldım sorun çözüldü.

Beyler, kodlar %100 doğru, ben denedim, çalışıyor. da....

Demek oluyor ki bu yöntem açık kaynak ekran kartı sürücüleriyle çalışıyor. Açık kaynak kullanmak istemeyenler bir önceki sayfada bulunan acpi_call bağlantısından fadalanarak ATI'yi kapatıp Intel'le devam edebilirler.

Üreticinin sağladığı sürüclerle neden çalışmadığını öğrenmek için Xorg.0.log, jockey.log x-0-greeter.log dosyalarına bakmak gerek.

blizzard

Güncel haliyle eski mesajımı editliyorum.
ve
son halini yeni mesajda bildirmenin faydalı olacağını düşünerek affınıza sığınıyorum.

burada anlatılan bütün kodları uygulamama rağmen sistem yine ekran kartını tanımamıştı.

az önce tesadüf eseri bilgisyarım intel ekran kartını tanımıştır. ( compiz kurulumu sonrası, sistemi yeniden başlattığımda )

glxinfo | grep render

OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile
    GL_EXT_vertex_array_bgra, GL_NV_conditional_render,

compiz kurduktan sonra sistemi yeniden başlattığımda sistem bilgisi bu şekilde oldu.

intel ekran kartını tanıdıktan sonra başta anlatılan işlemleri yeniden denedim,

sistemi yeniden başlattım. fakat durum halen aynı.

daha sonra

#echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

komutunu kullandım ve sistemi tekrar başlattım.

sonuç yine aynı değişen hiç bir şey yok.

burk

@blizzard Intel sürücünün çalışıyor olmasının ne sıkıntısı var?

blizzard

Alıntı yapılan: burk - 30 Mart 2012 - 00:25:20
@blizzard Intel sürücünün çalışıyor olmasının ne sıkıntısı var?

compiz'i tam çalıştırmıyor.

öğleden sonra bu yüzden yeniden format atmak zorunda kaldım.

sallanan pencereyi etkinleştiriyorum.

ilk başta sıkıntı olmuyor, daha sonra pencere kenarları kayboluyor ( çıkış, alt'a alma yerlerinin olduğu alan )

daha sonra sistem kitleniyor.

en sonunda soldaki dock paneli ve unity kayboluyor.

tek ulaşabildiğim yer başlangıç klasörüydü.

bende compiz araması yaptırarak ayar paneline ulaştım ve ayarları kurcaladım biraz

ama eski haline getir dediğimde ayarlar sıfırlanmadı.

mecburen format atmak zorunda kaldım bende :)

Aequitas

@blizzard, GNU/Linux ile ayarlar yüzünden format atmana hiç gerek yok. Ayarların tutulduğu dosyaları (yanlış hatırlamıyorsam "~/.config/compiz/" dizini içerisinde yer alıyor, yanlışsa düzeltin lütfen) silmen her şeyi eski haline getirmene yeterdi. Bir dahaki sefere aklında olsun. Bu arada bahsettiğin sorun compiz'den kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Eğer 12.04 beta sürümünü kullanıyorsan tavsiyem en son kararlı sürüme geçmen olacak.
Ayrıca ileride tekrar compiz'in ayarlarını sıfırlamak istersen şu komutu gir:

compiz --reset

Ya da unity'yi sıfırlamak istersen şunu:

unity --reset

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Freenux

OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile GEM 20100330 DEVELOPMENT

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Robson CE [AMD Radeon HD 6300 Series] (rev ff)

Bana da yardımcı olur musunuz. AMD Radeon ekran kartımı kurmam lazım galiba. Ama en son kurduğumda ekran tamamen uçmuştu. Yardımcı olabilecek bir yer-irc kanalı falan var mı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mart 2012 - 15:35:02

Alıntı Yap
...

daha sonra

#echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

komutunu kullandım ve sistemi tekrar başlattım.

sonuç yine aynı değişen hiç bir şey yok.

"echo"nun başındaki diyez işaretini (#) sil. Öyle dene...

if

Komut başlarındaki "#" işareti komutun yetkili kullanıcıyla yani "sudo" ile verilmesi gerektiğini söyleyen genel bir gösterimdir:)

frkntlgyc

çok teşekkürler bende hp g62 dizüstü bilgisayar var bir türlü kuramamıştım Ati yi.Bu şekilde en azından az tüketen ve sürücülerini kurabildiğim dahili gpu yu aktifleştirdim çok teşekkür ederim.

aniceman

sudo cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
Alıntı Yap
0:IGD:+:Pwr:0000:00:02.0
1:DIS: :Pwr:0000:01:00.0
0 ve 1 nolu ekran kartları çalışmakta (Pwr)

sudo gedit /etc/rc.local
"exit 0″ dan öncesine aşağıdaki kodları ekle
Alıntı Yap##
modprobe radeon
echo 6 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
##
sudo cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
Alıntı Yap0:IGD:+:Pwr:0000:00:02.0
1:DIS: :Off:0000:01:00.0
0 nolu ekran kartı çalışmakta (Pwr), 1 nolu ekran kartı çalışmamakta (Off)

vgaswitcheroo daha çekirdeklerde ekli gelmeden önce tanışmış ama bir türlü hp tm2 tablette işlerliğini sağlayamamıştım, hala da sağlayamadım (henuz burdakileri denemedim). bu esnada yukarda verdiğim işlemleri öğrendim ve ati yi pasife alıp pil ömrünün uzamasını sağladım sanırım. lakin benim ubuntu ve linux tecrubem hala bunları anlamaya yetmiyor. teyitini almadım yani verdiğim bilgilerin. anlayan varsa beri gelsin.
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

if

@frkntlgyc, rica ederim. Bir de lspci | grep VGA çıktısını ile bilgisayar marka ve modelini geçer misiniz?

@aniceman, 0:IGD:+:Pwr:0000:00:02.0
1:DIS: :Off:0000:01:00.0
çıktısında harici ekran kartı (DIS) için "off" diyor, yani kapalı. Yaptığınız işlemler doğru.

aniceman

peki @if ben bu işlemi sadece rc.local dosyasına aşağıdaki kodu yazmakla halletmiş oluyorum.
Alıntı Yap##
    modprobe radeon
    echo 6 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
    ##
iki sorum olcak izninle?
- yukarıdaki eklemeyi harici çalışacak, dahili pasif durumda olacak şekilde yapma imkanım da var mı?
- önceden bildiğim kadarı ile linux camiasında ekran kartı geçişleri senin bahsettiğin de dahil olmak üzere sistem yeniden başlatınca geçerli oluyordu. eğer hala öyle ise kullandığım yöntem yerine o betikli olan yöntemleri denemeye/araştırmaya devam etmeli miyim? ne farkı vardır?

if

@aniceman, aslında iki sorunuzun yanıtı da anlatımda var:)

1- /etc/rc.local belgesine bir girdi yazmadan hariciyi açıp, dahiliyi kapatabilirsiniz. İllâ /etc/rc.local'a yazmak isterseniz, önce sudo su
echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
sonra /etc/rc.local'a echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

2- Aslında sistem yeniden başlatılınca değil de X sunucusu yeniden başlatılınca, bu yüzden ctrl+alt+f1 ile tty1'e düşüp,  sudo service lightdm stop
sudo service lightdm start
komutları sonrası yeni ayarların teorik olarak çalışması gerek. Eğer betik çalışıyorsa, kartlar arası geçiş için X sunucusunu yeniden başlatmaya gerek kalmaz. Bir iki kısa yolla istenilen yapılır ki bilgisayar kullanımını kolaylaştırır. Bununla beraber ADM/ATI'nin son sunduğu sürücü ile birlikte kartlar arası geçiş sağlanabiliniyormuş, o da denenebilir.

aniceman

ilk denememde mağlesef sistemi yine kaybettim. tüm çabalarıma rağmen de bi türlü geri getiremedim yine ve sonuç format oldu... şimdi taze ubuntuda ilk işim bu denilenleri yapmak oldu. betiği çalıştırdığımda şöyle bir hata vermekte.
Alıntı Yap
/usr/bin/switch_between_cards.sh: line 37: gxmessage: command not found

yalnız kafama bir şey takılmakta. bu işlemlerden önce sisteme varsayılanın haricinde driver kurulumu yapmak gerekiyor mu?

if

@aniceman, eğer bu yöntemi kullanacaksanız açık kaynak sürücüsünü(radeon) kullanmak zorundasınız, yani sistemle gelen sürücüyü. Ek bir sürücü yüklemenize gerek yok. Catalyst kullanarak geçiş yapmak istiyorsanız elle sürücü kurmanız gerekmekte.

dpkg -l | grep gxmessage ne diyor?

Ben size ATI sürücüsünü kurup öyle denemenizi öneririm. Elle kurulum konusunun son sayfasından kartlar arası geçişin nasıl yapıldığı da yazmakta.

Yeniden kuruluma gitmeden düzeltebilirdik. Neyse, sağlık olsun.

frkntlgyc

@if şimdi gördüm mesajınızı istediğiniz bilgiler şöyle
tolga@tolga:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series] (rev ff)

if

aniceman

@if sırf bu konuya meraktan deniyorum. yoksa dahili ekran kartı ile de tüm efektleri kullanıyorum aslında =)
sisteme gelince kurtaramazdık, önce kerneldeki vgaawitcheroo klasoru kayboldu, onu kendimce eklim derken tum sys klasorlerini uçurmayı başarmıştım.
konuya dönersek, dpkg -l | grep gxmessage kod boş dönüyor.
ondan önce de hiç bir kurulum yapmadan denedim kodları bi sonuç alamadım, sonra ek sürücülerdeki atilerle deneyim dedim, onları kurdum siyah ekran aldım. bi şekilde kurtardım sistemi son catalyst ile kurayım dedim o da uygun driver bulamadı hatası verdi.

if

@aniceman, tek bir yöntem üzerinden gidelim. Şimdi siz catalyst'i radeon'u işin içine sokarsanız ne yanıt vereceğimi bilmem zorlaşır.

Gerekli paketi kurmamışınız, kurun:
sudo apt-get install gxmessage

Aşağıdaki komutların çıktısını da alayım: ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
jockey-text --list

blizzard

Dün akşam saatlerinde 12.04 sürümünü kurarak ekran kartını yeniden tanıtma çabasına girdim.
doğrudan ATİ sürücüsünü kurduğumda sistem başlatılamadı ve güvenli kipte ekran kartını eski halinde döndür dedim fakat şimdi
unity panelde "Catalyst control center" görünüyor fakat uygulamaya girmiyor.

buradaki başlıktan devam etmek istediğimde ise ;

adım 3.2 'de takıldım.

ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

koduna verilen cevap

blizzard@blizzard-pc:~$ ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
ls: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch'e erişilemedi: Erişim engellendi
  şeklinde.

diğer sabit başlıkta istenebilecek çıktıları denedim ve buraya ekliyorum.

blizzard@blizzard-pc:~$ glxinfo | grep render

'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils

blizzard@blizzard-pc:~$ xrandr

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

blizzard@blizzard-pc:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p

X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  154 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  22
  Current serial number in output stream:  22

blizzard@blizzard-pc:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz

X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  154 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  22
  Current serial number in output stream:  22

blizzard@blizzard-pc:~$ jockey-text --list

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

if

@blizzard, ATI'nin sağladığı (catalyst) ya da Ubuntu'nun sağladığı (radeon) sürücülerle vgaswitcheroo yöntemini kullanamazsınız. Ancak açık kaynak sürücüyle çalışır. Catalyst kurulumunda bir yanlışlık olmuş olabilir.

lspci | grep VGA ne diyor?

blizzard

@if sonradan yabancı forumlarda başka eklemeler yaptığımdan değişiklikler olmuş olabilir.

blizzard@blizzard-pc:~$ lspci | grep VGA

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Madison [Radeon HD 5000M Series]

if