mutter kullanımı

Başlatan casiraghi, 18 Aralık 2011 - 19:52:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

casiraghi

gnome 3 de pencere yönetimi için compiz değil de mutter kullanıldığını öğrenince terminalden mutter kurmaya çalıştım. sanırım kurdum da. ama nerdedir bu mutter nasıl girerim bir türlü bulamadım.

alquirel

Eğer Gnome Shell kurduysanız Mutter zaten kurulmuştur ve kullanıyorsunuzdur.
Farklı bir masaüstü yöneticisinde mi Mutter kurdunuz?

casiraghi

gnome shell kurulu evet. peki nerden yönetebilirim pencereleri? mesela kullandığım temadaki pencere kenarı gölgeleri fazla gibi. bunun ayarını nerden yapabilirim?

alquirel

Ben Mutter için henüz öyle bir ayar penceresine rastlamadım.
Varsa da bilmiyorum malesef :(

Ayar penceresi olsa bile Compiz gibi geniş özelleştirme imkanı şimdilik yok ne yazık ki.

casiraghi

peki ayar penceresi yoksa nasıl kullanıyoruz mutteri? adı var kendi yok gibi şuan benim için.

alquirel

Ayar penceresi dendiğinde nasıl bir şey hayal ediyorsunuz bilmiyorum ama bir şeyi kullanabiliyor olmak için illa da bir ayar penceresi olması gerekmez. Ayar penceresi, kullanılan şeyde "ayar"a dayalı değişkenler varsa gündeme gelir. Mutter şuan için o değişkenlere sahip midir değil midir tam bilmiyorum yapısını. Muhtemelen de "ayar değişkenleri"ne sahiptir ama bu değişkenleri yönetebileceğimiz bir penceremiz yok henüz.

Kısaca şunu söyleyeyim, eğer Gnome Shell ile bilgisayarınızı açıp, Firefox veya Chrome ile bu iletileri okuyabiliyorsanız Mutter kullanıyorsunuz demektir.
Yani Mutter sizin önünüze pencere sunmakla görevlidir.

casiraghi

evet anladım. olay benim mutteri compiz gibi bir takım ayar parametleri içeriyor olduğunu sanmamdan ibaret.yani benim hayal dünyamla ilgili. çok teşekkür ediyorum.

alquirel

Bir açıklama daha yapma ihtiyacı hissettim.

Şuan bazı eklentilerle pencereler üzerinde oynama yapabilme imkanına sahibiz. Mesela saydamlığını değiştirme, döndürme gibi.

Ama dediğiniz gibi bir Compiz kadar özelleştirme barındırmıyor henüz Mutter. Hem de yukarıdaki etkilerin dediğiniz gibi eklentiyle değil ayar penceresiyle yapılıyor olması lazım. Bu gibi konularda Mutter dünyası olarak henüz yolun başında sayılırız.

Mutter geliştikçe ve üzerine ciddi manada eğildikçe Compiz kadar ayara sahip olabileceğinin garantisini verebilirim. ;)