Netbook için JoliOs ve wireless problemi

Başlatan yvz, 16 Aralık 2011 - 04:01:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yvz

Yeni bir netbook aldım yakın zamanda, Packard Bell Dot s. Bir güzel hazırlayıp bir arkadaşıma hediye etmek istediğim için, Windows Starter ucubesini olduğu gibi bırakamazdım. Haliyle netbook için en uygun Linux sistem ne olur diye bayağı bir araştırdım. Eleye eleye elimde kısa bir liste kaldı:

-EasyPeasy
-Peppermint
-Ubuntu
-Debian
-JoliOs

Ubuntu'yu ilk etapta sigorta olarak kalması şartıyla eledim. EasyPeasy denedim bir süre ama onu da gözüm tutmadı. Yani onu kuracağım kadar yine kalkar Ubuntu kurardım. Debian belki de bir arkadaşa verilecek en güzel armağan ama şöyle biraz da afili olmasını istiyordum. Haliyle Peppermint de elendi. Geriye JoliOs kaldı. Çok hafif, çok şık, enfes bir OS. Ubuntu üzerine bir kabuk olarak yazılmış. HTML5 ile yazılmış çok güzel bir arayüzü var. Cloud teknolojisini de mümkün olduğunca kullanıyor, kullanmaya da teşvik ediyor kullanıcıyı. Lakin sitelerindeki desteğin çok zayıf olması, bir forumunun olmaması ve çözüm bulamazsanız Ubuntu forumlarına gidin, biz zaten onun üzerine yazdık demeleri biraz soğuttu. Sonra bir de baktım ki, uyumlu cihazlar listesi uzadıkça uzamış. Hemen her netbook orada var gibi. Benim cihazımın modeli de orada var. Bütün olarak cihazı uyumlu diye listeye aldıklarına göre sorun çıkmaz dedim, başladım JoliOS 1.2'yi kurmaya.

Kurulumu zaten Ubuntu'nun kurulumu. Ancak ilk açılışta Network bağlantısı istiyor bu güzide dağıtım. Yani netiniz yoksa sisteme giriş yapamıyorsunuz. Bunda sorun yok. Bilgileri ve ayarları her yerden erişilebilir kılma amacını benimsemiş ve hedef kitlesi özellikle sosyal ağları yoğun kullanan kişiler olan bir dağıtımın ağ bağlantısına ihtiyaç duyması gayet tabii. Ama desteklediğini iddia ettiği modeldeki wireless çalışmayınca, kısaca JoliOS yüklü bilgisayar ağa bağlanamayınca hiçbir şey yapamadan öyle bakıyorsunuz yeni sisteminize  :)

JoliOS enfes bir dağıtım olmasına karşın, küçük problemlerin büyüyüp dağ olup önünüze çıkması muhtemel. Ubuntu Lucid kullandıkları için yeni driverler, cihazlar sürücüsüz, yetim kalabilir, çalışmayabilir. Sizi yarı yolda bırakabilir. Uzun sözün kısası, benim sadık yarim Ubuntudur.

ek: wireless marka ve modeli : Atheros ar5b125

Aequitas

@yvz, öyle bir ballandırmışsın ki, çok merak ettim. Keşke sabit diskimde yer olsa da deneyebilsem. Tabi denemek için 96k hızıyla JoliOs iso'sunu kaç günde indirebilirim o da meçhul :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

yvz

Alıntı yapılan: if - 16 Aralık 2011 - 12:30:21
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28764.0

Bu bir yardım çağrısından çok durum böyleyken böyle siz de dikkat edin kuracaksanız başlığı idi esasında ancak ilginiz için teşekkürler. Zaten istesem dahi şu an size istediğiniz çıktıları vermem pek olası değil nitekim cihazı vermiş bulunuyorum :)

Lâkin, buraya bu konuyla ilgili benzer sıkıntılarla gelen arkadaşlar için;

Atheros ar5b125 için Linux sürücüleri şurada ve şurada belirtilmiş. Ben pek üzerinde duramadım, keza JoliOS 1.2'yi yüklerken esas amacım, netbooku vereceğim kişiye sürücü peşinde, google başında vakit harcatmayacak bir dağıtım olduğunu düşünmemdi. Böyle olmadığını ve hatta özellikle sorun çıkarma potansiyeli olduğunu görünce bıraktım direkt uğraşmayı zaten.

if