Gnome Shell + Ubuntu = Gubuntu Geliyor

Başlatan yakusha, 15 Aralık 2011 - 21:21:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Ubuntu, Unity tercihi sebebiyle kıyasıya eleştirilip duruluyordu... Hatta son ayı bir Mint <> Ubuntu yarışı, Distrowatch çekiştirmesi ile geçirdik gibi...

Ubuntu ekibi yoğun talebi görmezden gelemedi ve Gnome Shell ile gelecek olan bir Ubuntu sürümü Gubuntu üstüne çalışmaya başladı...

Konuyla ilgili Sebastien Bache şu epostayı atmış: https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-desktop/2011-December/003527.html

Gubuntu, Xubuntu, Kubuntu gibi bir spin/türev olacak gibi görünüyor...

Kişisel olarak beklentilerim

- LightDM yerine GDM
- Unity paket bağımlılıklarının sıfırlanması
- Tam destekli bir Gnome

diye sıralayabilirim...

Kaynak: http://www.muktware.com/articles/3105/gnome-shell-ubuntu-aka-gubuntu-coming
Artık bu forumu kullanmıyor.

alorak

Çok mantıklı bir karar olmuş kesinlikle.. ayrı yollardan devam edilir ama tercih boyutu ne olur hangisi tercih edilir, kayrılır mı bilemiyorum..
özgürlük için

hesin

12.04 ile beraber olacak bir uygulama mı yoksa sonraki sürümlerde mi geçerli olacak?

canosayan

herkesin sistemine kurabileceği şeyler için ayrı iso çıkartmak. Neyse...
Chmod bizim işimiz.

Chantre

Yani Ubuntu'nun her türevine sevinirim ama bence çok da gerekli değil. Bir de ben şirketteki bir masaüstünde Gnome Shell, kendi dizüstümde Unity kullanan biri olarak, Unity'yi daha başarılı buluyorum. En azından daha çok oturmuş buluyorum.
When you play the game of thrones, you win or you die!

Aequitas

@Chantre'ye katılıyorum. Bence Unity'nin bu kadar acımasızca eleştirilmesinin arkasında yeniliklere ne kadar kapalı oluşumuz yatıyor. Çoğu zaman altına üstüne bakmadan atıveriyoruz yeni gelen bir şeyi. 11.04'ü bahsettiğim nedenden dolayı ben de atıvermiştim, hiç kurmadım bile. Sonra 11.10 ile ilk defa Unity'yi kullandım. Yaklaşık iki haftadır da Gnome Shell masaüstünü kullanıyorum. Ama bence de Unity çok oturmuş. Hatta Unity'ye o kadar alışmışım ki, Gnome Shell kullanırken Unity ortamının eksikliğini hissetmiyorum desem yalan olur.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

erdaltaskesen

Gnome-Shell daha işlevsel ve/veya Unity daha oturmuş, sorunsuz gibi yorumları gereksiz buluyorum. Bu kişiden kişiye değişebilecek bir durum. Açıkcası Gnome-Shell için ayrıca sürüm çıkarmalarına sevindim. Çünkü bundan dolayı Gnome-Shell'e verilecek önemin artacağını düşünüyorum. Fakat toplamda her bir masaüstü için ayrı bir alt-dağıtım oluşturmayı mantıklı bulmuyorum.

Keşke kullanıcı yorumlarının önemseneceği bir sistem geliştirilse Ubuntu için.

alorak

Alıntı yapılan: erdaltaskesen - 16 Aralık 2011 - 12:37:17
Gnome-Shell daha işlevsel ve/veya Unity daha oturmuş, sorunsuz gibi yorumları gereksiz buluyorum. Bu kişiden kişiye değişebilecek bir durum. Açıkcası Gnome-Shell için ayrıca sürüm çıkarmalarına sevindim. Çünkü bundan dolayı Gnome-Shell'e verilecek önemin artacağını düşünüyorum. Fakat toplamda her bir masaüstü için ayrı bir alt-dağıtım oluşturmayı mantıklı bulmuyorum.

Kesinlikle katılıyorum. Her ikisini de beğenecek insanlar olacaktır. Örneğin Unity'deki global menu, title bar ve gnome-panel diyeceğimiz üst kısmın tek bir satırda olması mükemmel ötesi bir şeydi. (ileride gnome-shell'de de olabileceğini düşünüyorum) Ama sistemimi gnome-shell'i daha rahat kullanabilmek için debian'a geçiren birisi olarak açıkçası tek sebebimin gnome kullanabilmek olduğunu söylemek isterim. ve empathy ile unity'de rahat rahat yapamadığım kişisel sohbet olayını yaşıyorum. gmail maillerimin anlık gösterimini ise gnome-shell'de hala yapamadım (unity'nin aksine). Yani isteyen istediğini kullanabilmeli elbette ki. Ubuntunun gubuntu'yu çıkartması ise gnome-shell'in de gelişebileceğini gösterir.
özgürlük için

Sherlock Holmes

Luna

Terminale 2 satır kodla kurulabilen bir arayüz için yeniden birşeyleri yapılandırmak... akıl kârı değil. Daha önemli işlere odaklansalar daha iyi olurdu.

Şu durumda Ubuntu içinde bölücülüğe gitmeye gerek yok, tercih meselesinden ibaret bir durum, kurarsınız gnome3 ü ya da unity den devam edersiniz. Daha ne arayüzü?
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

matrax_41

Bu mantıkla gidersek kubuntu,lubuntu vb... hiçbir ubuntu türevine gerek yok.

alorak

Alıntı yapılan: Luna - 17 Aralık 2011 - 02:01:14
Terminale 2 satır kodla kurulabilen bir arayüz için yeniden birşeyleri yapılandırmak... akıl kârı değil. Daha önemli işlere odaklansalar daha iyi olurdu.

Su durumda Ubuntu içinde bölücülüğe gitmeye gerek yok, tercih meselesinden ibaret bir durum, kurarsınız gnome3 ü ya da unity den devam edersiniz. Daha ne arayüzü?

Burada atlanan durum son kullanıcının hatta linuxla ilk defa tanışacak düzeyde bir kullanıcı için arayüz'ün oldukça önemli olması. Ubuntuya yeni başlayan arkadaşların çoğu tavsiye ya da meraktan gelmiştir. ve başlayan kişiler kde mi gnome mu tartışması ile linux'a başlamakta. Şimdi buna unity de girdi ve bu iş olması gerektiği gibi klasik bir masaüstü ortamı kurulumundan bilgisayarın görünümü olarak sunulmakta.. zaten belirli seviyeyi aşmış kullanıcılar için gubuntuymuş, lubuntuymuş farketmez.

Bu olayın bir extra katkısı da kesinlikle gnome ve unity'nin daha düzenli geliştirilmesine olanak verileceğidir.
özgürlük için

KemalALKIN

Kullandığınız sistemin varsayılan arayüzü ne ise ona göre uyumlu yazılımlar yazıldığından farklı arayüz kullandığınızda bazı şeyleri çalıştırma olanağınız çok düşük. Örneğin Ubuntu varsayılanı Gnome (unity etki yapmıyor fazla) ve XFCE arayüzlü Xubuntu kullanınca çoğu şey çalışmıyor kursanızda. KDE arayüzlü Kubuntu sistemde ise görünümleri değişik oluyor klasik oluyor gibi olaylar. Gubuntu da gelsin onunda bulunması güzel olur.
www.tckemal.ist

heartsmagic

Alıntı yapılan: erdaltaskesen - 16 Aralık 2011 - 12:37:17

Bu kısmı anlayamadım. Ancak şu güzel, bu kötü gibi yorumların tamamen kişisel olduğu konusuna katılıyorum.

@KemalALKIN, uygulama hangi ortam için yazılmışsa diğer ortamda çalıştırmak çok zordur ya da olanak çok düşüktür yorumu Linux dünyasında ciddi anlamda yanlış. Uygulama ortamdan çok kütüphane bağımlısıdır o da yeterli bağımlılıklar sağlandığında çalışmalıdır. Bunun aksi bir durum söz konusuysa eğer ortada bir sorun var demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Nano68

Çok iyi olmuş.Unity dışardan görünce sevmiyorlar :)

MURATSPLAT

O değilde Xorg'u artık bir kenara atmak lazım. Makine 2-3 gün açık kalınca Xorg'da ufak takılmalar oluyor.  Xorg'a alternatif gerek.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

heartsmagic

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 18 Aralık 2011 - 18:22:11
O değilde Xorg'u artık bir kenara atmak lazım. Makine 2-3 gün açık kalınca Xorg'da ufak takılmalar oluyor.  Xorg'a alternatif gerek.

"Wayland is on the way" diyor ecnebiler:)

travego0403

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Aralık 2011 - 18:47:43
"We are looking forward to Wayland" diyelim biz de. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

MURATSPLAT

Hayatımda Xorg'dan başka bir şey kullanmamış biri olarak büyük değişiklik olur. Umarım dünya gözü ile görürüz :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

aurora

Şu wayland da bir gelemedi gitti. :(

hüseyincicek

Gubuntu ile ilgili başlık açılacak mı acaba forumda  :)

if

Alıntı yapılan: hüseyincicek - 17 Eylül 2012 - 23:46:46
Gubuntu ile ilgili başlık açılacak mı acaba forumda  :)

Nasıl ve neyle ilgili bir başlık? Bölüm mü demek istediniz yoksa?

Aaron

Alıntı yapılan: canosayan - 16 Aralık 2011 - 08:57:43
herkesin sistemine kurabileceği şeyler için ayrı iso çıkartmak. Neyse...

Ayrı ISO çıkartmak yanlış bir tabir sanırım. Doğrusu dağıtım olmalı. Ayrıca inanıyorum ki Gubuntu farklı bir şeyler sunacak ki böyle bir girişimde bulunuyorlar. Zira sizin gibi düşünen sadece siz olamazsınız. Dağıtım yayınlandığında bunu tekrardan konuşalım bence :)

hüseyincicek

heartsmagic

Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu için ayrı bir bölümümüz olmadığı gibi Gnome Shell Remix için de olmayacak.
Ayrıca dağıtımın yeni ismi ve haberleri için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33470.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35578.0