[Çözüldü] Masaüstüne program kısayolu oluşturma problemi

Başlatan istiklal, 14 Aralık 2011 - 21:03:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istiklal

selam arkadaşlar,

Forumda kısayol oluşturma ile ilgili arama yaptım ama istediğim cevabı bulamadım gözden kaçırdıysam da özrümü sunarak soruma geçeyim :)

Ubuntunun eski sürümümü kullanıyordum ve masa üstünde sağ tıkladığımda bağ oluştur deyip istediğim programın kısa yolunu oluşturabiliyordum ve sağ tıkladığımda açılan menü daha kapsamlıydı.
Bir hafta kadar önce 11.10 sürümüne yükselttiğimde bu özelliklerin hepsi gitti şimdi masa üstüne metin belgesi ve klasörden başka bir şey oluşturamıyorum. Yeni belge oluştur dediğimde Hiçbir Şablom Yüklenmemiş diye * bir şey yazıyor... Acaba bir yerden şablon mu yüklemem gerekiyor ve bu kısayol oluşturma problemimi nasıl çözebilirim ?

alquirel

decent

Hoşgeldin @istiklal,

Alternatif öneri olarak;
/usr/share/applications/
klasörünü açın, istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın.
Şuraya kopyala>Masaüstü komutunu verin.

istiklal

Alıntı yapılan: decent - 14 Aralık 2011 - 21:56:20
Hoşgeldin @istiklal,

Alternatif öneri olarak;
/usr/share/applications/
klasörünü açın, istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın.
Şuraya kopyala>Masaüstü komutunu verin.

Hoşbuldum :)
Teşekkür ederim dediğiniz şekilde hallettim :)

alquirel

@istiklal, sorununuz çözüme ulaştığı zaman ilk iletimizin başlığına [Çözüldü] ifadesi ekleyelim.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2917.0

Sorun çözüldüğüne göre ben etiketi ekleyip kilitliyorum ;)

Empat

[mention=371753]@istiklal[/mention]
Konu sahibinin isteği üzerine konunun kilidini kaldırdım. Lütfen sorununuzu burada belirtiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

pcuserxx

Merhabalar kısayolu masa ustune attıyorum ve ac dedigimde  birlikte ac geliyor programram secmem gerekiyor ve uygulama acılmıyor .

speakerXXL

Empat

@pcuserxx adlı üyenin isteği üzerine konunun kilidi kaldırıldı.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ampirist

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=ubuntu-tr
Type=Link
URL=https://forum.ubuntu-tr.net/
Icon=opera

varsayılan metin düzenleyici  ile yukarıdaki kodu yazıp kayıt edin.opera kullandığım için ikonu opera yaptım.

diğer yol ise
gene metin düzenleyici açıp
#!/bin/bash
firefox https://forum.ubuntu-tr.net/index.php

yukarıdaki kodu yapıştırıp ubuntu-tr.sh uzantılı kayıt edin.
oluştruduğunuz dosyaya sağ tıklayıp özeliklerden izinlerin hepsini herkes yapın.
tıklayınca sayfa açılıyor.
firefox yerine kullandığıınız tarayıcı programın adını yazabilirsiniz.

Konuyu yanlış anlamışım.
program kısayolu imiş. :)
xfcede menu düzenliyci vardı.lubuntu kullandığım için yüklü değil.onu kullanabilirsiniz.

pcuserxx

Cozemedim malesef resim ekte verilen hata .birlikte ac geliyor  aslinda ubuntuda yeniyim genelde hep windows kullandım :)

[eklenti yönetici tarafından silindi]