[Nasıl] FreeBSD 9.0 Kurulumu - Resimli

Başlatan Felâsife, 14 Aralık 2011 - 19:41:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalkan1973

Bende ARŞİV olarak ayırdığım kısım var 417 GB. Onu silmemek için Debian'ın kurulu olduğu kısma yüklemiştim. Tabi GRUB kurmamış.İnşaallah akşam evde GRUB kurmayı deneyecem. Ya da ARŞİVİ komple başka diske nakledip HDD nin tamamını BSD ye ayıracam. Bir de derlemeden pkg_add ile kısa yoldan yapsam senin yaptığın gibi estetik olur mu? Yani AYNISI OLUR MU? Yoksa derlemek daha mı zevkli ve avantajlı. Bir ara E17 masaüstü derlemesi yapmıştım. Saatler sürdü ama her satırında kendi emeğin olunca çok zevkli oluyor. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mart 2012 - 11:05:20

grub-install hd0

komutu GRUB kurmak için yeterlimidir?
Evde İşte her yerde Linux

Felâsife

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 16 Mart 2012 - 09:10:35
Bir de derlemeden pkg_add ile kısa yoldan yapsam senin yaptığın gibi estetik olur mu? Yani AYNISI OLUR MU?

Bu olay derlemeden değil ki "her dağıtımla" yaparsın o fark etmez.
Derlemenin zevkle alakasıda yok yani zevkli bir şey değildir, konsoldan milyonlarca yazı geçmesinin ne zevki olabilir :D ama tabii yeni bir şeyler yapıyor olmanın verdiği heyecanı buna katmıyorum, onun yeri ayrı.  :)
Aslında derlemenin daha iyi optimize edilmeyle alakası var ki onda da tıpkı kernel derlemede ki gibi yanlış bir şeyler yaparsan daha berbat bir sisteme kavuşursun onuda hatırlatıyım.
İşler yolunda gidersede canavar gibi oluyor tabii, helede make.conf 'a ayar çekersen tamamen sisteme özel kurulum olur.

Ama ben ısrarla yeni kurulum için pkg ile kurulumu tavsiye ederim, derlemeyi deneyim kazandıkça yapmalısın.

Grub olayını bilmiyorum ama *BSD lere de kuruluyormuş görmüştüm, araştırmalısın.
grub > http://www.freshports.org/sysutils/grub/
grub2 > http://www.freshports.org/sysutils/grub2/
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

kalkan1973

Çok teşekkür ederim. O zaman ben pkg_add ile deniyorum. İnşaallah akşama bişeyler çıkarırım. Hayırlı Cuma'lar.

Felâsife

NightBlue

Herşeyi anladım ama bu fstab a nasıl ekleniyor kod biraz açıklarmısınız.
Birde disk bölümlendirme de hata veriyor ordaki lerin aynısını uyguladığım halde acaba disk bölümlendirmede boot ufs ve swap ayarlamak tam olarak nasıl oluyor ?

kalkan1973

Yeni aldığım laptopda deneyelim bakalım. İNTEL HD ekran kartında masaüstü gelecek mi bakalım.

Felâsife

Alıntı yapılan: NightBlue - 21 Nisan 2012 - 15:32:57
Herşeyi anladım ama bu fstab a nasıl ekleniyor kod biraz açıklarmısınız.

Fstab Linux'takinden pek farklı değil, isimler değişik biraz.

Disk bölümleme orada Vbox'ta kurulum olduğu için diskin tamamı (ada0) görünüyor, dikkat edin.

Örn. sda diskiniz var ve bunda da 4 bölüm var.

Aygıt adı:

sda --> ada0

Birincil Bölümler:

-sda1 --> ada0s1
    -sda2 --> ada0s2
    -sda3 --> ada0s3
    -sda4 --> ada0s4

ve sizde ada0s4 bölümüne kuracaksınız diyelim, (yani sda4)

ada0s4 'ü oradaki gibi seçip "delete" ile silin.

Sonrada "Create" diye kök'ü oluşturun, yani - freebsd-ufs - boyutunu ayarlayın.
(Diyelim ki 20GB alan var 18GB kök'e verin kalanda swapın olsun.)
Sonrada  swapı oluşturun yani - freebsd-swap -

Sonrası resimden devam..
Daha takılırsanız sanalda deneyiniz veya br kaç anlatıma daha bakınız, yanlış işlem yapmanın geri dönüşü olmayacaktır.
Ayrıca önemli bilgileriniz varsa başka yere yedekleyiniz.

Son olarak *BSD yi birincil bölümlere kurabilirsiniz, alt bölümler olmaz.

Alıntı YapYeni aldığım laptopda deneyelim bakalım. İNTEL HD ekran kartında masaüstü gelecek mi bakalım.

Geldi mi?  :)

kalkan1973

Saatler sonra masaüstü geldi. Fakat laptopun klavye ve touchpad faresi çalışmadı. Hayalkırıklığı...

NightBlue

Bende masaüstü yine gelmedi :( xorg kurulumunu yanlışmı yaptım bilmiyorum ama pcbsd kurdum ondada ekran kartım onboard olduğu için efekler vs çalışmıyor linux otomatik efektleri açıyor ve hiçbir sorun yok ama pcbsd de vesa ile girebiliyorum başka bir yolu yokmu ?

Felâsife

Benim ekran kartıda onboard o sorun olmazda, sizin kart Nvidia değil herhalde.
PCBSD de malum Nvidia kurarken seçilebiliyor.
İlk kurduktan sonra PCBSD size bu ekranı getirdi mi? orada sizin sürücü yoksa veya daha güncel sürücüler için masaüstüne ulaşınca ayrıdan kurmanız gerekir.
Restart attıktan sonrada boot ekranında "Run display wizard" gibi bir seçenek var sanırım 6 nolu seçenekti, onu seçip ileride gelen "Display Settings" ekranında sürücü ve çözünürlüğü seçip onaylamalısınız.
Ama tabii Nvidia harici ekran kartları konusunda hiç bir bilgim yok, onu araştırın çözemezseniz link verin beraber bakarız.

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 22 Nisan 2012 - 13:16:43
Saatler sonra masaüstü geldi. Fakat laptopun klavye ve touchpad faresi çalışmadı. Hayalkırıklığı...
Çözümü yok muymuş :)

kalkan1973

Üstad çözümü nasıl bulamadım. Kullanıcı adı ve şifre ekranında takılı kaldım hiç giremedim. Yalnız kurarken ekranda PS/2 MOUSE VE KLAVYE seçeneklerini işaretlemiştim. Acaba bu seçenek masaüstü bilgisayarlara has harici mouse ve klavye için olmasın. Bundan yapabilir mi?

Kullanıcı adı ve şifre ekranında fare kımıldamıyor. Klavyenin harf ve rakamları çalışmıyor. CAPS LOOK NUM LOOK çalışıyor.

Felâsife

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 22 Nisan 2012 - 17:45:24
Üstad çözümü nasıl bulamadım.

Bulalım, hald ve dbus 'u eklememiş olabilir misin mesela?

Sen şimdi bunuda kontrol edemezsin klavye fare çalışmayınca  ;D

Boot ekranında "single user mod" gibi bir seçenek var, bir nevi kurtarma modu oradan girelim.
Hatırlamıyorum ama 2 nolu seçenek filandır, ya da hangisiyse klavyede 2 de ve enter.

Sistem açılacak bin.sh diye bir yerde duracak o zaman enter'e bas ve bunları sırayla yap.
fsck -y
mount -u /
mount -a -t ufs
swapon -a

Sonrada bunları kontrol et.
Alıntı Yap/etc/rc.conf
/etc/X11/xorg.conf
/etc/fstab
/boot/loader.conf

Konsolda ee editör var (nano gibi) onu kullanabilirsin.

Yani
# ee /etc/rc.conf

İşlemi kaydetmek için
ctrl + c
exit

Kaydetmemek için
ctrl + c
quit

Yazıp enter'lersin.

Şimdi bu dosyaları kontrol et, rc.conf'ta hald, dbus var mı? yoksa ekle
Eğer anlamazsan bu dosyaları bir şekilde foruma ekle, resim, txt vs.

kalkan1973

Üstad dediklerini yaptım. Hal ve dbus tekrardan kurdum. rc.conf dosyasına ekledim. tty konsol ekranında çalışan fare ve klavye masaüstü nü açınca login ekranında kımıldamıyor bile. Ne harfler ne rakamlar yazmıyor. Fare de kımıldamıyor.Hevesim kursağımda kaldı.

LAPTOP: ASUS X54C

Felâsife

Güzel Laptop  :D

Özelden anladığım masaüstüne geldin "kurulum" aşamalarını atladın, yani şimdi "kullanım" aşamasına geldin, artık bundan sonra sistemi tanımaya çalış, gez dolaş bak bakalım neler var   ;)
pkg_add - r xxxx ile programlarını kur, ara sıra ports'a dal, yanlış bir şeyler yap, sistemi tekrar kur filan derken, sisteme iyice tanı, tabii "okuma" olayınıda unutma.

Şimdilik hoşçakal, iyi eğlenceler :)

kalkan1973

Fareyle klavye çalışsa kullanabilecem ama inat ediyorlar çalışmamakta... :)

Felâsife

Ne diyeyim bilemiyorum ki yukarıda çıktılar istemiştimya ekleme onları belki çözerdik. :)

Ama sanırım anladım, kendin çözmek istiyorsun!   ::)

kalkan1973

Yok estağfirullah. Çıktıları verme imkanım olmadı. Elimde canlı vcd olsaydı yapabilirdim. :)

rc. conf dosyasında hal enable yes
dbus enable yes
kde4 enable yes

yani herşey yolunda ama sanırım donanımsal bir durumdu. Şu an DEbian üzerindeyim  Diski bir de GPT yapmışım MBR ye dönüştürene kadar baya uğraştım :) Acemilik zor. İleriki günlerde tekrar gözüm kararabilir. Freebsd ye tekrar merhaba demek isterim. Bu defa laptopa seyyar fare ve klavye takarım. :)

günberi

Alıntı YapPorts, Src ve Lib32 'yi seçin, diğerlerini için tercih sizindir ;
lib32 görünmüyor. Yeniden iso indirdim ama sonuç aynı.
Yinede kuruluma devam ettim ancak ilerde sorun çıkıyor. Şimdi nerede takıldığımı hatırlamıyorum ama lib32 olmadan olabiliyorsa yeniden kuruluma başlayıp hatayı buraya yapıştırabilirim.
Not: virtualbox üzerinde kurulum yapıyorum.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

Felâsife

32-bit kuruyorsanız sanırım çıkmaz, ama 64-bitse iso nun MD5 kontrolünü yaparsanız iyi olur.

günberi

İlginiz için teşekkür ederim.
32 bit kuruyorum. O nedenle yeniden kurulum yapmaya başladım.
Hatayı, kurulum bitip yeniden başlattığımda kullanıcı girişi yapınca alıyorum.
hostname dosyasına bakmak istedim.
Alıntı Yap% vi /etc/hostname
boş gözüküyor. Belkide BSD de durum farklı bilemiyorum. Aydınlatacağınıza güveniyorum.
Hata kaydı:
Alıntı YapEdit /etc/motd to change this login announcement.

To save disk space in your home directory, compress files yourarely use with "gzip filename".
-- Dru <genesis@istar.ca>
%
Alıntı Yapjan 2 2020:02:14 gunberi ntpd_initres[929]: host name not found: 0.freebsd.pool.ntp.org
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

Aequitas

Müsadenizle araya girip bir şey sormak isterim. FreeBSD'yi netbook bilgisayarlara kursak nasıl olur? Zorlanır mı çalışırken?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Felâsife

@günberi

Hostname dosyası değilde bizde hosts var sanırım aradığın o
% ls -l /etc/host*
-rw-r--r--  1 root  wheel    46 30 Kas 18:02 /etc/host.conf
-rw-r--r--  1 root  wheel    37 30 Kas 18:01 /etc/hostid
-rw-r--r--  1 root  wheel  1149 30 Kas 17:35 /etc/hosts
-rw-r--r--  1 root  wheel  1089  5 Kas 23:00 /etc/hosts-e
-rw-r--r--  1 root  wheel  3433  5 Kas 19:41 /etc/hosts.allow
-rw-r--r--  1 root  wheel     0  5 Kas 19:41 /etc/hosts.deniedssh
-rw-r--r--  1 root  wheel   115  5 Kas 23:00 /etc/hosts.equiv
-rw-r--r--  1 root  wheel   103  5 Kas 23:00 /etc/hosts.lpd

Kurulumda ntpd yi seçmesen de olur, o en son hata verdiği ntpl'i hata verirse CTRL - C yapar mısın?

Hosts dosyanda xxxx olan yerlere rc.conf'ta ki hostname ismini yaz.
::1 localhost localhost.xxxx xxxx
127.0.0.1 localhost localhost.xxxx xxxx

@Aequitas
Şuraya bir bakın isterseniz sizin cihaz var mı? cihaz özelliklerini bilmeden nasıl çalışır bir şey demek zor.