[Nasıl] FreeBSD 9.0 Kurulumu - Resimli

Başlatan Felâsife, 14 Aralık 2011 - 19:41:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

FreeBSD 9.0 sürümü önceki sürümlerde bulunan Sysinstall yerine, artık yeni bir ara yüz olan Bsdinstall kullanıyor.
Bu rehber VirtualBox üzerinde hazırlandığı için Bsdinstall'in tüm özelliklerini ve kurulum aşmalarını vermeyebilir, daha fazla detay için FreeBSD orjinal belgesine göz atmanız gerekir.
FreeBSD kurulumu ve kullanımı zor bir dağıtımdır, Türkçe kaynak ve destek bakımından da kısıtlıdır.
Arama yapmayı sevmiyorsanız ve en az orta düzey kullanıcı değilseniz, FreeBSD size göre değildir.
BSD dünyasına yabancıysanız öncelikle PCBSD 'yi denemeniz şiddetle tavsiye edilir.
Kuruluma başlamadan önce Bilgisayarınızda ki tüm önemli verilerinizi yedekleyiniz.
Kuracağınız FreeBSD bölümünü daha önceden ayarlayınız.

FreeBSD 9.0 indirme adresi ; http://www.freebsd.org/where.html

USB bellek ile kurulum için memstick.img olan ISO indirilir, diğer ISO 'lar CD/DVD içindir.
İndirdiğiniz ISO 'un md5 kontrolünü yapın ve kaliteli bir CD/DVD 'ye yakın.

Kurulum başlasın ;

İnstall 'i seçin ve ENTER

Klavye seçim bölümü ;

Turkish ISO 8859-9 seçin ;

Bir isim yazınız ;

Ports, Src ve Lib32 'yi seçin, diğerlerini için tercih sizindir ;

Disk bölümleme alanı ;

Ana diski ada0 'ı silmeyin ama altında bulunan alt bölümleri silin, (sda1 ve sda2 gibi) tabii sizin diskinizde yapılandırma daha değişik olacaktır.
İşte burada deneyimli kullanıcı olmak gerekiyor.

Yeni bölüm oluştur ;

Kök dizini ayarla ;

ENTER ;

Kök'ün tamamlanmış hali ;
Burada Grub GPT olduğu için boot dizinide oluşmuş, eğer siz ayarlanmış bölüme kurarsanız GPT yerine MBR yazabilir.
Daha fazla detay için ; 3.7 Allocating Disk Space

Swap ;

Kontrol edin ve tamamsa FINISH seçin ve ENTER

Base sistem, Kernel, vs.ler yükleniyor ;

root parolasını ayarlayın ;

Ağ yapılandırma bölümü ;

Dördünüde seçin ;

Kullanıcı ekleme bölümü ;

Kurulum bitti ;

Kurulumun ilk aşaması bittikten sonra sıra geldi 2. aşamaya.

Sistemi yeniden başlatıldıktan sonra gelen ilk ekran ;
Kullanıcı adımızı ve şifremizi yazıyoruz ve sonrada su ile root oluyoruz.

root olduktan sonra xorg 'u kuruyoruz
Tabii xorg minimal de kurulabilir.
Ayrıca pkg_add ilede kurulabilir ama ben ports'tan anlatacağım.

# cd /usr/ports/x11/xorg-minimal ; make install clean

Komutları verin, rc.conf 'a eklensinler ;

# echo 'dbus_enable="YES"' >> /etc/rc.conf
# echo 'hald_enable="YES"' >> /etc/rc.conf
# echo 'linux_enable="YES"' >> /etc/rc.conf

fstab 'a ekleyin ;
Alıntı Yaplinproc /compat/linux/proc linprocfs rw 0 0
# kldload linux

Ardından RESTART atın ;

Kartınız Nvidia ise kuralım ;
# cd /usr/ports/x11/nvidia-driver ; make install clean
# cd /usr/ports/x11/nvidia-xconfig ; make install clean
# echo 'nvidia_load="YES"' >> /boot/loader.conf
# Xorg –configure
# cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
# nvidia-xconfig

Ardından tekrar RESTART atın ;

2. aşamamızda bitti
Artık bundan sonrası istediğiniz masaüstü ortamını kurmaktır ki Kde, Gnome, Xfce vs. diğerlerinin seçimi size kalmıştır.
Ama tabii her masaüstünün kendine has ayar ve özellikleri olduğu için, hemen öyle pat diye hemen kuramazsınız.
Her neyse bakmanız gereken öncelikli yer burasıdır.

Özetle bu FreeBSD kurulum rehberi masaüstü olmadan öncesi bir kurulum rehberidir ki bu nasıl kurulum diyebilirsiniz. :D
örn. Kde4 'ün derleyerek kurulumu yaklaşık 1 gün sürebileceği içindir ki zaman denilen kavramın BSD de "dar" lığı düşünülemez.
Yani FreeBSD kurarken zaman "geniş" olmalıdır, "acelecilik" olayını hiç saymıyorum bile :D
Helede "okumak" "araştırmak" gibi şeyleri sevmiyorsanız, BSD baştada dediğim gibi size göre değildir.

EK 1: OpenBox kurulumu | FreeBSD 9.0

FreeBSD zor bir dağıtımdır.

Bu rehber http://www.bilisimplatformu.com ve http://opensource-tr.org 'un destekleriyle hazırlanmıştır..

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

alquirel

Böyle güzel bir konuyu bize sunduğunuz için forum adına teşekkür ediyorum ;)

Konuyu sabitliyorum.

Felâsife

Ubuntu-tr ve dostlarına verdikleri destek için ben de çok teşekkür ederim.

Sağ olun, var olun :)

cagriemer

FreeBSD disk bolumlerine slice demiyor muydu? Partition ve slice ile tabir ettigi bolumler arasinda fark vardi eger ben yanlis hatirlamiyorsam. 9.0 ile degismis mi bu?

Felâsife

Slice dediğiniz a, b, c gibi bölüm içinde alt bölüm oluşturmak ise çok fazla deneme imkanım olmadığı için tam bilemeyeceğim, zira bu sürümde 6 çeşit grub olayı filan da var, fazla işlevsel yani ve ben de sadece seçili bölümde işlem yaptım. :)

Table 3-1. Partitioning SchemesAbbreviation Description
APM Apple Partition Map, used by PowerPC® Macintosh®.
BSD BSD Labels without an MBR, sometimes called "dangerously dedicated mode". See bsdlabel(8).
GPT GUID Partition Table.
MBR Master Boot Record.
PC98 MBR variant, used by NEC PC-98 computers.
VTOC8 Volume Table Of Contents, used by Sun SPARC64 and UltraSPARC computers.

Sanalda denediğim de GPT 'yi seçmişti ve boot, kök ve swap diye 3 'e bölmüştü.
PCBSD de bu olay auto seçilince 4 veya 5 'e bölünüyor, ama ben elle sadece kök ve swap ayarlıyorum, öteki türlü bana karışık geliyor.

Aequitas

Aklıma bir soru geldi, merakımı mazur görürseniz. Piyasada onlarca dağıtım varken, hele ki hemen hepsinde birkaç tık ile tamamen kullanıma hazır işletim sistemimizi kurabiliyor iken, niçin bunca uğraş, bunca vakit harcayıp BSD'yi seçiyoruz? Bunca sıkıntıya katlanıyorsak sonunda bizi bekleyen bir sürpriz olmalı. Var mı böyle bir sürpriz?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Felâsife

Alıntı yapılan: Aequitas - 15 Aralık 2011 - 13:09:58
Aklıma bir soru geldi, merakımı mazur görürseniz. Piyasada onlarca dağıtım varken, hele ki hemen hepsinde birkaç tık ile tamamen kullanıma hazır işletim sistemimizi kurabiliyor iken, niçin bunca uğraş, bunca vakit harcayıp BSD'yi seçiyoruz?

Estağfurullah, merak hepimizin hassas noktası :)
İnsanların Gentoo veya emsali bir dağıtımı seçmesindeki amaç neyse FreeBSD 'i seçmesindeki amaç da ondan farklı değildir, sürpriz olayına gelince de, bu biraz da beklentilerle alakalı bir durum elbette ama en basitinden kaynak kullanımı diyebiliriz veya macera veya deneyim bunun sonu yok.

Benim olayıma gelince ben BSD 'i kullana kadar BSD nedir bilmiyordum ve bir gecede Linux 'u tamamen bırakıp, diski formatlayıp sıfır deneyimle PBSD 'ye geçtim.
Dolayısıyla onlarca/yüzlerce seçenek olmasının benim için çok anlamı yoktu, kaldı ki deneyimli Debian kullanıcısıydım, son masaüstüm böyleydi ve sorunsuz bir sistemdi, ta ki bu sözler ruhumu tırmalayana kadar

"Debian özgür değil !"

Bir Debian kullanıcısına söylenebilecek en ağır sözdü bu, kendime yediremedim, hazmedemedim ve noktayı koydum.

Benim BSD hikayem bu, başkasını bilmem.  :)

eribol

Meraktan konu uzamışken ben de merak ettim şimdi :) Debian özgür değil diyen Bsd'nin daha özgür olduğunu mu düşünüyor? Neden?

NightBlue

Herhangi birinin lafınla dağıtım değiştirmek ne kadar özgürce bu da tartışılır.Debian'ın özgür olup olmadığına kim karar veriyor ?

hsngrms

@eribol, http://www.gnu.org/distros/common-distros.html

Bu sözü söyleyen Richard M. Stallman'dır.
Bu konuda @Felasife'nin üzerine varmamanızı rica ediyorum, bu bir seçimdir ve isteyen istediğini kullanır. Zor ya da kolay olması tercih meselesidir, kolayı varken zoru kullanmak diye bir söz etmek olaylara sadece kendi pencerenizden bakmak demektir. Her şeyi hazır ev alıp oturmak var, bir de her santimi kendi zevkinize göre sıfırdan ev yaptırmak var. :)
Sözlerime kimse alınmasın. @Felasife'nin avukatı değilim ama kendisini severim, hassas olduğu bir konu bunu biliyorum bu nedenle uzamadan kapansın istiyorum.
Asıl konumuz olan FreeBSD kurulumu ve onunla ilgili sorular varsa daha iyi olur.

eribol

Yöneticilerden ricam konu uzarsa gereksiz kısımları bu güzel paylaşımdan ayırmalarıdır.

@hsngrms, Felasife'nin savunmaya ihtiyacı olduğunu hiç sanmıyorum. Bırakın iki kelime soru sorma hakkımız da bulunsun. Sorum gayet basit ve eminim ki Felasife de bu konuya cevap vermekten rahatsız olmaz. Belki vereceği cevap ile birkaç kullanıcı da onun gibi BSD'yi tercih edecektir. Felasife'yi tercihe yöneltenin beni yöneltmeyeceğini nereden bilebilirsiniz ki?

Ve ayrıca bunu bir saldırı imiş gibi algılandırmanızdan da hiç hazzetmedim. Öyle bir amacımın olup olmadığını eminim ki Felasife daha iyi yorumlayacaktır. Öte yandan
Alıntı YapSözlerime kimse alınmasın. @Felasife'nin avukatı değilim ama kendisini severim, hassas olduğu bir konu bunu biliyorum bu nedenle uzamadan kapansın istiyorum.
Asıl konumuz olan FreeBSD kurulumu ve onunla ilgili sorular varsa daha iyi olur.
Ben alınıyorum ve ayrıca da bırakın bu yaşa gelmiş bizler kendi kendimizi savunalım. Siz seviyorsunuz da biz nefret mi ediyoruz? Asıl konumuz olan FreeBSD hakkında soru sorduğumu düşünüyorum ve bu yorumun FreeBSD ile ne alakası var onu anlayamıyorum.

hsngrms

@eribol öncelikle sana cevaben yazdığım kısımın sadece ilk satır olduğunu belirteyim. Orada BSD'nin kim tarafından neden özgür kabul edilmediği açıklanmıştı.

Bir saldırı gibi algılamadım, size nasıl öyle algılattım onu da anlayamadım.

Madem benim söylediklerim @Felasife'nin savunmaya ihtiyacı varmış gibi bir görüntü çizdi o halde @Felasife'den özür diliyorum. Bundan sonrasına da karışmıyorum.
Kendisi benim iyi niyetimi bildiği için özürümü kabul edeceğini umuyorum.

Sherlock Holmes

Kurulum esnasında codecler ile ilgili bir kısım göremedim,(gözümden kaçtı ise affola)
media destek derecesi nedir.?
A - hepsi
B - kısıtlı
C - sadece özgür olanlar
D - Linux'ta ne ise BSD'de de o'dur
Yazı için tebrikler, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. . .

eribol

Verdiğiniz adreste zaten BSD'yi diğer dağıtımlardan ayıran pek elle tutulur açıklama barındırmıyor.

hsngrms

Alıntı YapDebian özgür değil diyen Bsd'nin daha özgür olduğunu mu düşünüyor?
Verdiğim link şunu anlatıyor, Debian da BSD'de de tam olarak özgür değil yani Debian özgür değil diyen BSD'nin ondan daha özgür olduğunu düşünmüyor. Bu da tam olarak sorunuzun cevabı. Ayrıntılı bilgi istiyorsanız alabileceğiniz kişi ben değilim, sadece hızlıca bir cevap vermiş oldum. :)

eribol

Madem bu kadar garip bir cevap verecektiniz bıraksaydınız o zaman sorunun muhatabı cevap verseydi. Kelime oyunu oynayarak soruma cevap verilebilineceğini tahmin etmemiştim ki zaten bu yüzden ikinci sorumda herhangi bir bağımlılık içermiyor.

if

Alıntı yapılan: eribol - 15 Aralık 2011 - 14:59:20
Yöneticilerden ricam konu uzarsa gereksiz kısımları bu güzel paylaşımdan ayırmalarıdır.

@Felâsife'nin cevap vermesini bekliyorum çünkü söz hakkı var. Bir süre daha cevap gelmezse konuyla alakasız iletileri sileceğim:)

hsngrms

@eribol ben konudan çekilmek istedim ama sen uzatıyorsun, illa ki cevap vermem gereken sözler ediyorsun.

Hem kelime oyunu verdiğim cevabın neresinde. Tam olarak sorunun cevabını verdiğimi düşünüyorum. İyi niyetle sana cevap vermek istedim sadece.

Konunun benimle ilgili kısmının daha fazla uzamamasını temenni ediyor ve bu konuda anlayış bekliyorum.

Felâsife

Alıntı yapılan: eribol - 15 Aralık 2011 - 13:56:19
Meraktan konu uzamışken ben de merak ettim şimdi :) Debian özgür değil diyen Bsd'nin daha özgür olduğunu mu düşünüyor? Neden?

Zaten bu merak değil midir başımızı ağrıtan :D
BSD 'ye geçmem daha özgür filan olmasında değil, sadece Linux 'u bırakmamdan dolayıdır.
Örn. ortada BSD Linux 'tur diye bir iddia yok, hatta BSD 'ciler BSD bir Unix değildir de diyorlar.
Yani BSD 'yi seçmem Linux olmadığı içindir, bu seçim belki solaris filan da olabilirdi ama onlara detaylı bakmadım.

Neyse yukarıda da dediğim gibi ben BSD kullanana kadar BSD nedir bilmiyordum (ciddiyim) BSD daha özgür diye de geçmedim, zaten gördüğüm kadarıyla BSD tarafında böyle söylemler de yok, hatta MacOS gibi bir sistem çıkmış olmasına rağmen bu tarafta sukünet var, fırtına yok; Bu saatten sonra da benim aradığım budur.

Bir gün Linux 'ta fırtına dinerse beni Linux 'ta görürsünüz ama o zamana dinmezse ben bu taraftayım. :)

Alıntı yapılan: Sherlock Holmes - 15 Aralık 2011 - 15:31:31
Kurulum esnasında codecler ile ilgili bir kısım göremedim,(gözümden kaçtı ise affola)
media destek derecesi nedir.?

Bu kurulum zaten "Taban sistem" kurulumudur, (xorg'u ben sonradan ilave ettim) masaüstü ortamları sonradan ilave ediliyor.
Aşağı yukarı Linux 'ta neyse BSD 'de de o var.
Merak ettiklerinizi buradan porttan arayabilirsiniz.
Ama tabii bu tarafta sıkıntılarda yok değil; örneğin BSD için direkt adobe flashplugin, sun-java vs. desteği yok, fakat BSD'ciler bunu çözmüşler, hiç problem de yaşamadım şimdiye kadar.

Not:
Tartışma kısımları için üzgünüm ama her denileni takmayın derim, kendinizi üzmeye değmez. :)

Aequitas

Bu kadar karmaşanın içinden çıkabileceğimi sanmıyorum doğrusu.. Keşke şuralarda bir yerde BSD kurulu bir bilgisayar olsaydı da deneyebilseydim nasıl bir şey olduğunu.. Uçbirim komutları filan aynı mı linux ile, ya da ne bileyim onda da yazılım merkezi ya da synaptik gibi şeyler var mı? (Çok abuk oldu sorularım ama BSD nin linux olmadığını, Unix olduğunu bile az önce öğrendim:p)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Rbbt

PcBSD de Appcafe var, Ubuntu yazılım merkezi gibi bir şey, ama FreeBsd için de var mı aynısı ben de bilmiyorum doğrusu (:   
Başlangıç için PcBsd kurmanız daha iyi olur bence, Felasife'nin de tavsiye o yönde olur.
What happens when I become main source of a pain!!!

cagriemer

FreeBSD'de de ports var. 25000'e yakin paket iceriyor.

Felâsife

Rehberde ki resim sorunu giderilmiştir.

kalkan1973

Bismillah deyip kuruluma başlıyorum... 1 gün sürer yazmışsın @Felasife. Ama benim 3 günü bulabilir :) Yarın iş, Cumartesi toplantı var. Nasipse Pazar günü biter herhalde. Yani başında beklemek lazım değilmi ama...?
Evde İşte her yerde Linux

Felâsife

Derlersen 1 gün veya daha fazla sürerde sen şimdi en güzeli pkg_add ile yoluna devam et.

Kısaca yukarıda ki rehberden sonra ilk lazım olan bunlar.

# pkg_add -r kde4

# echo 'kdm4_enable="YES"' >> /etc/rc.conf

ve restart.

Kolay gelsin :)