vınn modemi gormuyor

Başlatan casid, 10 Aralık 2011 - 19:09:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

casid

Herkese merhabalar,

Elimde bir adet Turkcell Vınn modem var, daha once Pardus'ta taktığım zaman  direkt olarak tanıyordu, sadece ayarlarını yapıp İnternet'e girebiliyordum. Ubuntu'yu 11.10 netbook'a kurdum, USB'den. lsusb yazdıgımda  Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 13d3:5711 IMC Networks
Bus 002 Device 002: ID 046d:c52f Logitech, Inc. Wireless Mouse M305
Bus 005 Device 002: ID 13d3:3315 IMC Networks
Bus 001 Device 005: ID 12d1:14ba Huawei Technologies Co., Ltd.

cihazı görüyor, fakat network manager da aygıtı görmüyor, kuramıyorum,

yardımcı olursanız cok sevinirim

burk

casid

barış

İşe yaramadı derken, neresinde ne tür bir hata aldınız? Uyguladığınız adımları teker teker yazarsanız daha iyi yardımcı olunur.

casid

konuda bir çözüm yolu göstermemişler, sunulan link de sınırlı gösteriyor.

Şu an en son bıraktığım yerdeyim, netbook kullanıyorum, lsusb de aygıt görünüyor; fakat mobile broadband kurulum yapacağım zaman aygıt ismi çıkmıyor. 

burk

biodiscover

Mint 12'de VINN'ı denedim, cihaz 'lsusb' de görünmesine rağmen bağlanamıyorum, cihazı 'Mobile Broadband' altında tanımlayamadım; avea'ya mı geçeyim, vodafone'la mı uğraşayım -ki onu da denedim, olmadı- bilemedim.

burk

Alıntı yapılan: biodiscover - 11 Aralık 2011 - 22:28:47
Mint 12'de VINN'ı denedim, cihaz 'lsusb' de görünmesine rağmen bağlanamıyorum, cihazı 'Mobile Broadband' altında tanımlayamadım; avea'ya mı geçeyim, vodafone'la mı uğraşayım -ki onu da denedim, olmadı- bilemedim.
Sana denemen için temel adımlar vermiştim, onları denedin mi acaba?

if

Forumda vınnla ilgili bir çok konumuz mevcut. Araştırıp uygun bir konu bulunabilir.

casid

ben dogru anlatamadım galiba,
lsusb dedigim zaman cihaz gorunuyor fakat cihazı mobile broadband e eklemek istedigimde goremiyorum. checkbox aktif gorunmuyor.
yazdıgınız konularda hepsi aynı acıklmayı yapmıs, ben ubuntu 11.10 surumunu kullanıyorum. ag yoneticisini acıp, ekleme yapacagım zaman once aygıtı soruyor,aygıtın ismi gelmiyor.
turkcell in modem ayarlarını zaten biliyorum.
benim sorunum cihazı available yapmak. checkbox acıldıgında secebilmem gerek.

if

Vınn takılı değilken sudo /usr/sbin/update-usbids komutunu yürütün. Sonra takıp tekrar deneyin.

biodiscover

Alıntı yapılan: burk - 11 Aralık 2011 - 23:38:41
Alıntı yapılan: biodiscover - 11 Aralık 2011 - 22:28:47
Sana denemen için temel adımlar vermiştim, onları denedin mi acaba?
Alıntı yapılan: if - 11 Aralık 2011 - 23:40:44Forumda vınnla ilgili bir çok konumuz mevcut. Araştırıp uygun bir konu bulunabilir.

Forumun altını üstüne getirdim, anlatılan bütün yöntemleri okudum ve denedim ancak hiçbirinden olumlu sonuç elde edemedim. Bunun için derdimi aktarmaya ve çözüm aramaya çalışıyorum. Daha önce de dediğim gibi Vodafone ile Turkcell ile denedim. Ama hala bağlanamadım.

burk

@biodiscover gerçekten çok fazla işlenen bir konu, fikir vermesi açısından;
http://goo.gl/9I6Bm

confickerbelasi

windows ile kullanırken çalışan programda ayarda kapanırken aygıtı kapat seçeneğindeki tıkı kaldır öyle dene ve wammu kur o mobil modem pin code girmene imkan sağlar takınca modemi.

biodiscover

Alıntı yapılan: burk - 12 Aralık 2011 - 21:40:09
@biodiscover gerçekten çok fazla işlenen bir konu, fikir vermesi açısından;
http://goo.gl/9I6Bm

onlari da denedim en sonunda sunu yapacagim galiba:
modem olarak kullanabileegim bi telefona modemdeki simi takip oyle kullanacagim ama gel gelelim telefon bozuk

casid

@confickerbelasi soyledigin gibi bir ayar veya check yok.

diger link gonderen arkadaslarda lutfen sadece konu başlığı ile ilgili sorunu çözebilecek linkler gönderirseniz çok sevinirim. ben daha once pardus ta Vınn kullandım, ayarlarını, nasıl kullanıldıgını biliyorum. sorunumu tekrar tekrar yazdım. aynı konuda farklı link gondermenize gerek yok.

confickerbelasi

windows ile kullanıp ondan sonra ubuntu ile kullanabiliyormusun? wammu varmı?

casid

ben çift işletim sistemi kullanıyorum, win 7 ve ubuntu 11.10. daha once pardus kullanıyordum, ubuntuyu denemek icin kurdum, fakat soyledigim sorun ortaya cıktı.
wammu yuklu degil. kurup, kaldırdım. sadece telefon baglantısı yapılabiliyor.

confickerbelasi

wammu o modemin pin codunu girmeni sağlar böylece çalışır.

lnx

@casid bir sonuca ulaşırsan buradan paylşmanı rica ederim :) Aynı sorun bende de var. Windows ortamından içinde ki Linux dosyasını alarak yazılımını kurdum. Cihazı taktığımda pin istiyor giriyorum ama ağ bağlantılarımda gözükmüyor. Ağ bağlantılarımdan eklemek istediğimde de bir sonuca ulaşamadım. Cihazı görmede bir problem var. Yoksa install'i program gibi çalışmaya izin ver diyerek yazılımı kuruluyor rahatlıkla.

@if'in anlattığı yöntemi ben denedim, değişen bir şey olmadı :)

lawubuntu

Alıntı yapılan: casid - 10 Aralık 2011 - 19:09:02
lsusb yazdıgımda 
Bus 001 Device 005: ID 12d1:14ba Huawei Technologies Co., Ltd.

cihazı görüyor, fakat network manager da aygıtı görmüyor, kuramıyorum,

yardımcı olursanız cok sevinirim

Bu sorunun aynısı bende de var. Ubuntu'da vınn'ı takar takmaz algılamıştı, profili oluşturup internete bağlanabiliyordum ancak 2 gündür vınn'dan bağlanamıyorum.
Vendor ve product bende de aynı. sudo gedit /etc/modules dedikten sonra vendor ve product değerlerini yazıp, yani:
" ...
lp
usbserial vendor=0x12d1 product=14ba"
yazıp kaydettikten sonra bilgisayarı tekrar başlattım: sudo reboot

Ancak buna rağmen ağ bağlantıları ayarları kısmında "mobil geniş bantları aktifleştir" gibi bir seçenek yok. Bağlantı Düzenle deyip mobil geniş bant profili eklerken de "huawei" gözükmüyor. Hiçbir aygıt algılanamadı olarak gözüküyor.

Bir kaç kere bu işlemi tekrarladım ancak olmadı. Huawei'nin .exe programını wine aracılığıyla kurup denemek istedim, kurdum program çalıştı ancak yine modem algılanamadı.
Şuan bu mesajı windows7'den yazıyorum. Windows'ta hiçbir sorun çıkarmıyor ancak Ubuntu'da böyle bir sorun çıkardı. Ne yapmalıyım acaba? Teşekkürler..

Düzeltme: Anlayamadığım bir şekilde 5-6.kez ubuntuyu açısımda sorun ortadan kalktı, algıladı ve bağlandım. Umarım sorun tekrarlanmaz..
An it harm none, do what ye will.