xubuntu ekran parlakligi degismiyor

Başlatan supernova, 10 Aralık 2011 - 15:58:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

supernova

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24399.0
Bu başlıktaki anlatımı denedim ama   
sudo gedit /etc/grub.d/10_linux   
yazınca dosya bulunamadı hatası veriyor. Nvidia son sürücü yükledikten sonra fn tuşları işe yaramamaya başladı. İlk kurulumda sorunsuzdu her şey. Şimdi tuşlar açıp kapıyor ama etki etmiyor. Ekran kartim nvidia go 7400.

Daha önce Mint ile de aynı sorun oldu, tuşlar işe yaramadı, bir çözüm bulamadım.

Fedora sürümünde bash diye bir şeyi silince düzeliyordu.

burk

Ben de GeForce 9200 kullanıyorum ve sürücü yükledikten sonra hem açılış-kapanış ekranlarım bozuluyor hem de fn tuşu çalışmıyordu, başka bir sorun için Noveu sürücülerini kurduğumda bu sürücülerin hem o sorunu çözdüğünü hem de parlaklık tuşunun işlevini çalıştırdığını fark ettim, bir göz atmakta fayda var;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30008.0

supernova

Sağ olasın dostum cevabın için. Ben de dediğin gibi nvidia sürücülerini kaldırarak çözdüm sorunu. Zaten kurmadan önce her şey düzgündü. Neyse böyle kullanırım, zaten bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. 

burk

Sorunu Noveu sürücüleri ile mi çözdün? Nasıl bir yöntem izledin?
Ve mümkünse
lsmod | grep nouveau
çıktı veriyor mu? Bunları sadece bu sorunu yaşayacak başka kullanıcılar için soruyorum. Bunların cevabını verdikten sonra da başlığa [Çözüldü] ibaresi eklersen konu kapanacak hâle gelebilir. :)

supernova

Herhangi birsey kurmadim sudo apt-get purge nvidia* yaparak kaldirdim nvidia sürücülerini.

nouveau               663211  3
ttm                    65224  1 nouveau
drm_kms_helper         32889  1 nouveau
drm                   192194  5 nouveau,ttm,drm_kms_helper
i2c_algo_bit           13199  1 nouveau
mxm_wmi                12859  1 nouveau
video                  18908  1 nouveau

Bu sekilde cikti aliyorum. Ekran parlakligi nvidia sürücüsü kuruluyken olmuyor ama  kaldirinca bir sorunum yok. Aslinda tam cözülmedi sorunum cevabini bulamadigim icin eski haline döndürdüm  :-\ .

burk

Nouveau sürücüleri çalışyor, bende bu şekilde sorun çözülmüştü, bunun dışında sana verdiğim sayfada current sürümlerin yüklenmesi anlatılmış durumda, onu da deneyebilirsin. :)

supernova

En son ben de current versiyonunu kurdum; ama işte o zaman parlaklık çalışmıyor.  Ama ilgilendiğin için çok teşekürler hocam sağ olasın. Bu şekilde kullanacağım mutlu mesut. Xubuntu çok güzelmiş, keşke Mint ve Fedora denemeden bunu kursaydım.

burk

Rica ederim, önemli değil de keşke tam olarak çözüm bulabilseydik, bulamadığımıza üzüldüm.

if

Sorun çözüldüğüne göre konuyu kilitliyorum.

alquirel

Gelen istek üzerine kilidi açıyorum.

Lütfen kilidinin açılmasını istediğiniz konuları şu başlık altında iletin.
Kilidinin Kaldırılmasını İstediğiniz Konular