Ubuntu 10.04 Kurulumu Hata (CD TAKILMASI)

Başlatan KAKASHI, 10 Aralık 2011 - 11:45:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KAKASHI

Ubuntu 11.04 kullanıyorum fakat 10.04 ' e dönmek istiyorum gidip ubuntu 10.04 indirdim md5 'ini kontrol ettim bir bozukluk yok k3b ile cd ' ye yazdım (4x hızında) sonra cd 'den başlattım bilgisayarımı uzun bir süre ubuntunun ilk açılış ekranı çıktı ve sonra takıldı klavyenin capslock tuşu yanıp sönmeye başladı ve öylece takılı kaldı :S Ne yapmalıyım sizce ? Bu durumu nasıl düzeltebilirim ?

zeusmaster

Yazdığınız cd'nin çizik olma durumu var mıdır acaba? İlk aklıma gelen bu oldu. Ben de aynı sorunla karşılaşmıştım hatayı şu şekilde düzelttim: İndirdiğim iso'yu Windows olan bir PC'de yazdırdım, sorun olmadı kurulumda.
Up and Running...

hesin

usb ile kurmanızı tavsiye ederim .Sorun çıkma ihtimali çok daha az, hem kurulum daha hızlı olur.

cerencalici

Şahsen ben de USB'den yükleyememiştim. Windows olan bir PC varsa elinizin altında bahdem'in önerisi gayet makul kanımca.
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

hesin

Genelde bu forumda sorunlar windows ile çözülmesi pek makul görülmez:)
Ben de galiba mint'i denemek amaçlı cd'ye yazdırdım baktım okumuyor usb ile unebootin(depolarda da mevcuttur) ile kolayca usb'ye yazdırıp temiz bir kurulum yapmıştı.Unebootin yardımıyla kurulumda yardımı dokunur diye şuralara da bakabilirsiniz:
http://unetbootin.sourceforge.net/
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=8659.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10818.0

alquirel

Alıntı yapılan: hesin - 10 Aralık 2011 - 16:34:53
Genelde bu forumda sorunlar windows ile çözülmesi pek makul görülmez:)

Şu kısmı hem biraz düzeltmek hem de biraz daha açıklamak adına bir şeyler yazmak istiyorum.

Eğer Linux tarafında başarılı bir çözüm yolu varsa Windows tarafındaki çözümden ziyade bu taraftakini tavsiye ederiz. Ancak o taraftaki çözüm tabii ki geçerliliğini korur. Kimin kolayına hangisi geliyorsa artık :)
Eğer bu tarafta alternatif bir çözüm yoksa, Windows tarafındaki çözüm gerçekten işe yarıyorsa rahatlıkla o çözümü tavsiye ederiz.
Asıl makul görmediğimiz durum Windows kaynaklı sorunların burada çözülmeye çalışılması ;)

cerencalici

Alıntı yapılan: hesin - 10 Aralık 2011 - 16:34:53
Genelde bu forumda sorunlar Windows ile çözülmesi pek makul görülmez:)

Sürekli olarak Lubuntu kurulu bilgisayarımı kullanıyorum ve bu bilgisayara Lubuntu'yu Windows'ta yazdığım bir CD ile kurabildim.
Amaca ulaşmak için alternatifler üretmek zorundasınız ve evet, bu bir alternatiftir. Amacım bir Linux dağıtımı kullanmaksa bunu Windows'ta yazdığım bir CD ile gerçekleştirmekten çekinmem.

@KAKASHI, konu biraz dağıldı ve sanırım bunda payım büyük, özür diliyorum.
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

KAKASHI

Bütün yanıtlar için teşekkür ederim :)  Dün akşamdan beri deniyorum kaç CD gitti belli değil, Windows fikri dün akşam bana da geldi, iki kere denedim olmadı maalesef sonra dedim md5 'i bozuktur, baktım gerçekten md5 bozuk, tekrar indirdim CD'ye yazdım. Bu sorun daha önce de olmuştu USB'den de aynısı olacak büyük ihtimalle çünkü daha önce de USB'de denediğimde böyle olmuştu; fakat söylediklerinizin hepsini dikkate alıp tekrar deneyeceğim, teşekkürler :)

hesin

Son olarak bir şey söylemek istiyorum.Hem @alquirel'e hem de @cerencalici'ya katılıyorum.Sadece yukarıdaki sorunun bir benzerinin benim de başıma geldiğini,sorunun çözümü için Windows'a gerek olmadığını, eğer usb ile kurulumu yapabiliyorsan kolay bir şekilde bunu windows olmadan unebootin yardımıyla yapabileceğini söyledim.
Yani sadece bizi Windows'a yöneltecek olan sorunları tam olarak Linux dahilinde çözülemeyeceğini anladığımızda Windows'a yönelmeliyiz (Bir de Wine ile denemeyi unutmamalıyız).
Bence Ubuntu'nun gelişmesi de biraz bu anlayışa bağlı.Yanlış anlaşıldıysam da özür dilerim hepinizden:)

KAKASHI

USB ile kurmak için unetbootin'i kullandım BIOS'dan usb ile başlatmayı seçtim reset attım Debian çıktı karşıma seçenekler vardı Linux kernel'i yazanı seçtim sonra normal kullandığım Ubuntu açıldı, ne tür bir hata yapmış olabilirim ?

hesin

Alıntı YapUSB ile kurmak için unetbootin'i kullandım BIOS'dan usb ile başlatmayı seçtim reset attım Debian çıktı karşıma
Debian mı kurmaya karar verdiniz?

alquirel

Alıntı yapılan: hesin - 10 Aralık 2011 - 17:24:06
Yani sadece bizi Windows'a yöneltecek olan sorunları tam olarak Linux dahilinde çözülemeyeceğini anladığımızda Windows'a yönelmeliyiz (Bir de Wine ile denemeyi unutmamalıyız).

Belli ki aynı şeyleri savunuyoruz ;)

KAKASHI

Alıntı yapılan: hesin - 10 Aralık 2011 - 17:37:10
Alıntı YapUSB ile kurmak için unetbootin'i kullandım BIOS'dan usb ile başlatmayı seçtim reset attım Debian çıktı karşıma
Debian mı kurmaya karar verdiniz?

Hayır arkaplan da debian yazıyor karşıma seçmem için seçenekler var Linux 2.x.x.x. bir şeyler ve bir kaç seçenek bulunuyor. Sanırım ubuntu debian tabanlı olduğu için böyle bir şey ile karşılaşmış olabilirm asıl sorunum bu değil zaten kuruluma geçmemesi

hesin

Alıntı YapHayır arkaplan da debian yazıyor karşıma seçmem için seçenekler var Linux 2.x.x.x. bir şeyler ve bir kaç seçenek bulunuyor. Sanırım ubuntu debian tabanlı olduğu için böyle bir şey ile karşılaşmış olabilirm asıl sorunum bu değil zaten kuruluma geçmemesi
Galiba bios ayarlarından öntanımlı olarak usb 'yi seçmelisiniz.Normalda Cd'den kurulum yapıldığından usb öntamlı değildir.Sizin onu değiştirmeniz lazım.

KAKASHI

Alıntı yapılan: hesin - 10 Aralık 2011 - 17:45:43
Alıntı YapHayır arkaplan da debian yazıyor karşıma seçmem için seçenekler var Linux 2.x.x.x. bir şeyler ve bir kaç seçenek bulunuyor. Sanırım ubuntu debian tabanlı olduğu için böyle bir şey ile karşılaşmış olabilirm asıl sorunum bu değil zaten kuruluma geçmemesi
Galiba bios ayarlarından öntanımlı olarak usb 'yi seçmelisiniz.Normalda Cd'den kurulum yapıldığından usb öntamlı değildir.Sizin onu değiştirmeniz lazım.

BIOS ' da ön tanımlı olarak USB ' yaptım fakat sonuç yukarıdaki oldu zaten yapmadığım zaman hiç bir şey olmuyor :S

KAKASHI

Alıntı yapılan: hesin - 10 Aralık 2011 - 17:57:37
yanlış değilsem şunlar gib bir görüntünün çıkması lazım:
http://www.webscopia.com/wp-content/uploads/2011/08/UnetBootIn_Default-Option.png
http://www.webscopia.com/wp-content/uploads/2011/08/UnetBootIn_Try-Ubuntu-Without-Installing.png

Hayır hocam böyle şeyler çıkmıyor keşke resmini çekebilsem ama yazanlara bakıp burada yazarım şimdi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Aralık 2011 - 18:02:55

reset attığımda artık debian vs. hiç bir şey çıkmıyor sadece her zaman gelen yazı geliyor

This is not a bootable disk. Please insert a bootable floopy and press any key to try again.

Bende Enter ' a basıyorum ve normal işletim sistemim açılıyor.

hesin

Alıntı YapThis is not a bootable disk. Please insert a bootable floopy and press any key to try again.
Bu yazıyı benim de görmüşlüğüm var.Şöyle ki ben usb yi ön tanımlı yapmak için ilk olarak remavable drivers denen yerden sonra da 1st boot drivers denen yerden usb'yi ön tanımlı yaptım.Ben bunu yaptıktan sonra da o yazı çıkmadı ve aşağıdaki görüntü gibi bir şey çıktı ve ordan kurulumu yaptım.

Bence bir kere daha bios ayarlarınızı dikkatlice kontrol edip sonra deneyin.

KAKASHI

Hocam ne kadar USB ' nin görüldüğü yer varsa denedim fakat hiçbirinde netice alamadım sanırım olmayacak

if

@KAKASHI, cd ile açıp ilk ekranda F6'ya basıp, oradaki parametrelerden "acpi=off' olanı deneyin.

KAKASHI

Alıntı yapılan: if - 11 Aralık 2011 - 12:53:48
@KAKASHI, cd ile açıp ilk ekranda F6'ya basıp, oradaki parametrelerden "acpi=off' olanı deneyin.

dediğinizi yaptım fakat yine de olmadı hocam :S

Bu arada CD ' yi test ettim hatalara karşı 1 hata bulundu diyor ama ne olduğunu yazmıyor .s Ne gibi bir hata olabilir ?

zeitgeist

@KAKASHI,

İlk indirdiğin kalıbın md5 kontrolünde hata verdiğini söylemişsin, sonraki indirdiğin kalıpta da cd hatası varmış. Bunlar kurulumda sorun çıkartan unsurlar. Sen Ubuntu kalıbını nereden indiriyorsun? Kalıbı imaj olarak yazdırıyorsun değil mi, veri cd si olmamalı. Ayrıca sisteminde kurulu bir Ubuntu var anladığım kadarıyla. Gerçi usb den sistemi başlatmada sorun yaşıyorsun gördüğüm kadarıyla ama hazır Ubuntu varken "başlangıç diski oluşturucu" uygulamasıyla da oluşturabilirsin usb diski. Hiç hata çıkarmadı bana şimdiye dek.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

KAKASHI

Alıntı yapılan: zeitgeist - 11 Aralık 2011 - 19:22:09
@KAKASHI,

İlk indirdiğin kalıbın md5 kontrolünde hata verdiğini söylemişsin, sonraki indirdiğin kalıpta da cd hatası varmış. Bunlar kurulumda sorun çıkartan unsurlar. Sen Ubuntu kalıbını nereden indiriyorsun? Kalıbı imaj olarak yazdırıyorsun değil mi, veri cd si olmamalı. Ayrıca sisteminde kurulu bir Ubuntu var anladığım kadarıyla. Gerçi usb den sistemi başlatmada sorun yaşıyorsun gördüğüm kadarıyla ama hazır Ubuntu varken "başlangıç diski oluşturucu" uygulamasıyla da oluşturabilirsin usb diski. Hiç hata çıkarmadı bana şimdiye dek.

ftp.linux.org.tr ' den indiriyorum.  İmaj şeklinde yazdırıyorum ama olmuyor :S "Başlangıç diski oluşturucu" uygulamasını görmedim nasıl erişebilirim ? OpenSUSE kurmayı düşünüyorum fakat hangi işletim sistemini kullanırsam kullanayım bu hatalar hep olacak daha önce de olmuştu :) Sanırım donanımsal bir sorun var ?

// Edit :  "Başlangıç Diski oluştur " uygulamasını buldum onu da deniyorum.

if

CD/DVD okuyucuda donanımsal bir hata varsa usb kullanılabilir.