Gnome Shell'de Pencere Düğmelerini Üst Panele Alıp Pencere Başlığını Kaldırmak

Başlatan alquirel, 09 Aralık 2011 - 19:12:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Evet bu mümkün :)
Ekran görüntüsüyle giriş yapayım sonra anlatıma geçeyim.

Precise Uyumlu Paket Mevcuttur. Bu Anlatımı Precise Üzerinde de Uygulayabilirsiniz.

Öncelikle yapacaklarımız iki adımdan oluşuyor. İkinci adımımız için de iki alternatifimiz var.

• Gnome Shell Window Buttons eklentisini kurmak
  • Pencere başlıklarını iptal etmek

• Gnome Shell Maximus eklentisini kurmak
    • Maximus paketini kurmak
    • Tema ayarlarıyla oynamak

1- Gnome Shell Window Buttons Eklentisi

Biraz eklentiden bahsedelim. Bu eklenti üst panele pencere kontrol düğmeleri (küçült / ekranı kapla / kapat) eklemeye yarıyor. Bunun yanı sıra pencere düğmelerini istediğimiz sıraya göre dizme, istediğimizi göstermeme, panelin sağına veya soluna ekleme gibi ayarlamalarla birlikte 5 adet de tema seçeneğimiz var. Ayrıca kendi temanızı da yapabilirsiniz.

Kurulum
Hâlâ WebUpd8 Gnome3 deposunu eklemediyseniz bi ekleyelim. Sonra kuralım.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell-extension-window-buttons

Shell'i yeniden başlatıp (Alt+F2 > r) eklentimizi etkinleştirelim. Etkinleştirdiğinizde panelinize düğmeler yerleşmiş olacak.

Ayarlar
Ayarlamalarla oynayabilmek için dconf Editor isimli uygulamanın kurulu olması lazım. Bunun için komutu yürütüp uygulamayı açın.

sudo apt-get install dconf-tools

Uygulamayı açtıktan sonra org > gnome > shell > extensions > window-buttons yolunu takip ederek eklentimizin ayar sayfasına ulaşalım.
Ayarlarımız şöyle:

• dogtk : "Do GTK" demek oluyor kendisi. Yani düğmelerin temasını GTK temanıza uyumlu yapmaya çalışır. Eğer belirtilen temaları kullanmak istiyorsanız bu seçeneğin seçili olmaması lazım.
  • hideonnomax : Bu da ekranı kaplayan pencere olmadığı zaman paneldeki pencere düğmelerini gizlemeye yarayan ayardır. Sadece "onlymax" ayarı seçiliyken işe yarar.
  • onlymax : Eklenti ile sadece ekranı kaplayan pencereleri kontrol etmenizi sağlar. Yani ekranı kaplama durumunda olmayan bir pencereyi kontrol etmek için paneldeki düğmeleri kullanamazsınız bu ayarı seçili hale getirdiğinizde. Eğer seçili değilse paneldeki düğmeleriniz o anki aktif olan pencerenizi kontrol eder.
  • order : Düğmelerin sırasını ayarlamanıza yarar.
  • pinch : Düğmeleri panelin soluna veya sağına yerleştirmenize yarayan ayardır. Mutter olduğunda sağa, Metacity olduğunda ise sola yerleşir. İsterseniz "Custom" seçeneğini seçerek yerleşim ve dizilimi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Mesela "minimize,maximize:close" yaptığınız zaman, yani iki nokta üstüste işaretini "close"dan önceye aldığınız zaman "minimize" ve "maximize" düğmeleri sola, "close" düğmesi de sağa yerleşir. Yani iki nokta üstüste işareti burada bir nevi ayraç görevi görmüş oluyor.
  • theme : Düğmelerin temasını ayarlar. Temalar eklentiye ait dizinin içinde "themes" dizini altındadır. Buraya yazacağınız değer, temanın dizin ismiyle aynı olmalıdır. Varsayılan olarak gelen 5 tema şu şekilde: Ambiance, Radiance, Zukitwo, Zukitwo-Dark ve default.
Buradaki bazı ayarları değiştirdikten sonra Shell'i yeniden başlatmanız gerekebilir.

2- Pencere Başlıklarını İptal Etmek

Bu işi yapabilmemiz için açık kaynak dünyası bize iki seçenek sunuyor.

** Güncelleme **
Maximus isminde bir Gnome Shell eklentisi mevcut. Diğer kullanıcı hesaplarını da etkilememek için Maximus paketi yerine Gnome Shell Maximus eklentisini tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederim ;)
https://extensions.gnome.org/extension/354/maximus/

Seçenek 1- Maximus Uygulaması
Bu paketin asıl işlevi açılan tüm pencereleri "ekranı kapla" durumuna getirip başlığını kaldırmaktır. Ama biz tüm pencerelerin ekranı kaplamasını istemiyoruz tabii ki. Bunun için de uygulamanın ayarlarıyla biraz oynayacağız. Yalnız bu uygulamanın ayarlarıyla oynamak için "dconf Editor" uygulamasını değil "gconf Editor" uygulamasını kullanacağız. Gconf Editor uygulaması bildiğiniz üzere 11.10 sürümünde varsayılan olarak kurulu gelmiyor.

İsmi geçen uygulamaları kuralım.

sudo apt-get install maximus
sudo apt-get install gconf-editor

Gconf Editor uygulamasını açıp apps > maximus yolunu takip edin, "no_maximize" seçeneğini de seçili hale getirin. Böylece uygulama, açılan yeni pencereleri zorla ekranı kaplama durumuna getirmeyecek. Maximus uygulamasını hayata geçirmek için oturumu kapatıp tekrar açmanız gerekiyor.

Seçenek 2- Pencere Temasını Düzenlemek
Öncelikle söylemem gereken bir husus var. Ben ilk yolu tercih ettiğim için bu seçeneği kaynakta nasıl anlatıyorsa öyle geçeceğim. Yani bu noktada benden çıktınız, kendi başınızasınız =)
Birazdan vereceğim düzenlemeler Adwaita teması için geçerli. Ama tabii ki tüm temalarda bunun gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Yapacağımız şey, temamızın "ekranı kaplama" ile ilgili olan ayarlarında pencere başlığını sıfırlamak/kaldırmak/silmek vb. olacak.
Adwaita temasının Metacity ayar dosyasını açalım. Yani yönetici haklarıyla şu dosyayı açalım.
/usr/share/themes/Adwaita/metacity-1/metacity-theme-3.xml
Daha sonra frame_geometry name="max" ifadesinin geçtiği yeri bulup düzenlememizi yapalım.
Alıntı Yap
<frame_geometry name="max" has_title="false" title_scale="medium" parent="normal" rounded_top_left="false" rounded_top_right="false">
         <distance name="left_width" value="0" />
         <distance name="right_width" value="0" />
         <distance name="left_titlebar_edge" value="0"/>
         <distance name="right_titlebar_edge" value="0"/>
         <distance name="title_vertical_pad" value="0"/>
         <border name="title_border" left="0" right="0" top="0" bottom="0"/>
         <border name="button_border" left="0" right="0" top="0" bottom="0"/>
         <distance name="bottom_height" value="0" />
</frame_geometry>
Yani kısaca tüm değerleri sıfırlayıp "has_title=false" eklemesini yapıyoruz.
Dosyayı kaydedip kapattıktan sonra Shell'i yeniden başlatın.

Yapacaklarımız bu kadar. İsterseniz bir de Global Menu olayını da hayata geçirerek pencerenizden menü çubuğunu da kaldırabilirsiniz.
Global Menu için : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30592.0

Anlatım kaynakları
- Gnome Shell Window Buttons Eklentisi : http://www.webupd8.org/2011/12/get-unity-like-window-buttons-on-top.html
- Pencere Başlığını Kaldırmak : http://www.webupd8.org/2011/05/how-to-remove-maximized-windows.html

Son notum: Tüm bunlar Unity'ye benzeme çabası mı? Bence değil. Açıkçası ben tüm bunları Unity benzeri bir Shell'im olsun diye anlatmadım. Tek gayem Gnome Shell'de istendiğinde neler yapılabileceğini gösterebilmek. Yani Shell'in gücünü sizlere yansıtabilmek ;)

decent

eribol

Gnome ekibi(ya da gönüllüler) habire benim istediğim eklentileri geliştiriyor. Dağıtım seçerken bile bu kadar kararsız kalmamıştım :) Ellerine sağlık bu eklentiyi deneyeceğim.

Aequitas

Vay arkadaş, ne varsa shell için var. Niye kimse Unity için de böyle şeyler yapmıyor :P

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

decent

@alquirel, aynı PPA kaynağındaki eklentiler arasında Mint eklentileri de var:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/gnome3
sudo apt-get update

sudo apt-get install mgse-bottompanel mgse-menu mgse-windowlist gnome-shell-classic-systray

howtoforge.com

emrehit

Allah razı olsun.Güzel bir eklentiymiş. Ben bunları uyguladım ama sadece kapat işareti çıkıyor. Diğerlerini nasıl aktif ederim acaba? Birde bunda Unity gibi panelin ortadan fare ile çekince pencere taşıma olmuyor galiba?Bunu yapmak mümkün mü peki?

alquirel

Öncelikle şimdilik Unity gibi panelin ortasından çekerek taşıma yok malesef. Tabii ki şimdilik. Aslında bu da basit bir eklenti ile halledilebilir ama henüz öyle bir eklenti yok.

Düğmeler için de, eğer eklenti ile ilgili hiçbir ayarlama yapmamışsanız muhtemelen normalde de pencerelerinizde sadece kapat düğmesi vardı. Bunun için Gnome Tweak Tool uygulamasında şurayı değiştirin.

"Arrangement of buttons on the titlebar"

Eğer burası "All" olduğu halde sadece kapat düğmesi varsa dconf tool uygulamasından bunu ayarlayabilirsiniz.
İlk iletideki ayar yolunu takip ederek şu değerleri uygulayabilirsiniz.

"pinch = custom"
"order = :minimize,maximize,close"

emrehit

Alıntı yapılan: alquirel - 04 Ocak 2012 - 18:20:03
Öncelikle şimdilik Unity gibi panelin ortasından çekerek taşıma yok malesef. Tabii ki şimdilik. Aslında bu da basit bir eklenti ile halledilebilir ama henüz öyle bir eklenti yok.

Düğmeler için de, eğer eklenti ile ilgili hiçbir ayarlama yapmamışsanız muhtemelen normalde de pencerelerinizde sadece kapat düğmesi vardı. Bunun için Gnome Tweak Tool uygulamasında şurayı değiştirin.

"Arrangement of buttons on the titlebar"

Eğer burası "All" olduğu halde sadece kapat düğmesi varsa dconf tool uygulamasından bunu ayarlayabilirsiniz.
İlk iletideki ayar yolunu takip ederek şu değerleri uygulayabilirsiniz.

"pinch = custom"
"order = :minimize,maximize,close"

Tamamdır Kardeş. Oldu. Allah razı olsun.

alquirel

DarkDance

MacBook Air

alquirel

Bu eklentiyle panele yerleştirdiğiniz düğmelerden mi bahsediyorsunuz, normal pencere üzerindeki düğmelerden mi?

Tahminimce pencere üzerindekilerden bahsediyorsunuz.
Ubuntu Tweak uygulamasıyla bunu yapabilirsiniz.

DarkDance

Sorunu çözdüm arkadaşlar ( ubuntu Tweak ) süper bir uygulamaymış.
MacBook Air

mert1

dconf editörü açıyorum org sekmesine basıyorum hiç bir şey gelmiyor

if

mert1

bir de user themes extensions açıkken gnome tweak tool açılmıyor bu yüzden tema değiştiremiyorum bu sorunu nasıl çözerim acaba ya da biri teamviewerden bana yardımcı olabilir mi rica etsem

alquirel

Alıntı yapılan: mert1 - 12 Haziran 2012 - 20:19:43
dconf editörü açıyorum org sekmesine basıyorum hiç bir şey gelmiyor

org'un yanındaki küçük üçgene tıklamanız gerekiyor.

Tema sorununu diğer başlıkta dile getirmek üzereydim, oradan devam edelim.

Blockade

Eline sağlık. Güzel bir anlatım olmuş şimdi bir şeye benzedi gnome :)

KemalALKIN

www.tckemal.ist

heartsmagic

O konuda destek alıyorsun zaten @Entryca. Biraz sabır gösterip bekleyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Nevan

E: gnome-shell-extension-window-buttons paketi bulunamadı

Hatasını aldım.

mhmtkrktr

Gnome artık metacity yerleşimi kullanmıyor. Pencere başlığını kaldıramazsın. Gnome-extencions / windows-button eklentisi, panele pencere kontrol butonları yerleştirir. Kendi adıma çok kullanışlı olduğunu söyleyemem ama denemek istiyorum dersen, öncelikle Firefox 'un eklentiler bölümünde gnome entegrasyonunu etkinleştirerek yüklediğinden emin ol. Aksi durumda eski versiyonlarda listelenecektir.

ubuntupardus

Arkadaşlar bu başlık çubuğunu gizleme işini hala yapamıyor muyuz gnome ortamında. Çok aradım ama hala bir eklenti falan bulamadım bunun için. Özellikle libreoffice, gimp gibi diğer programları kullandığımda alan çok daralıyor. Hem başlık çubuğu hem de menü gereksiz yer kaplıyor.

Yok mu bir çaresi menüyü panele alıp başlık çubuğunu kaldırmanının?