Gnome-Shell temalarını seçemiyorum

Başlatan karboran, 09 Aralık 2011 - 10:38:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karboran

Selamun aleyküm arkadaşlar.
Konuyla ilgili önceden açılmış başlıklar vardı inceledim oradaki çözümleri denedim fakat yine olmadı.
Sorunum Tweak da Shell theme seçemiyorum..

yardımlarınızı bekliyorum.
Not: Önceden çalışıyordu format attım geçen gün bu sefer olmadı.Bunu neden söyledim sorun ekran kartımla alakalı değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2011, 10:42:35

Acil yardım cumadan önce halledeyim şunu namazda aklımdan çıkmaz yoksa :)
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

Rbbt

Temaları yüklediniz diye varsayıyorum (:
Advanced settings (tweak) > shell extensions > user theme extensions > on   / olmalı, bu kısım açık ise gözükmesi lazım
What happens when I become main source of a pain!!!

amon-ra

karboran

Gördüğün gibi bomboş :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2011 - 11:21:05

amon-ra kardeşim verdiğin linki inceledim orada yazdıgı gibi /usr/share/themes/ dizinin altında bir sürü tema diğer dedikleride yüklü fakat görünmüyor...

amon-ra

Önce uçbirimden aşağıdaki komutlarla  depoyu ekle

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/gnome3
sudo apt-get update

Sonra eklentiyi kur
sudo apt-get install gnome-shell-extensions-common

sudo apt-get install gnome-shell-extensions-user-theme

Eklentiyi kurduktan sonra oturumu kapatıp aç. Gnome Tweak Tool'dan Extension kısmından user-theme eklentisini etkinleştir.

karboran

eklentiyi kurarken yazdıgım ilk koddan şu hatayı aldım
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 32.
N: Ignoring file 'ferramroberto-gnome3-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'satyajit-happy-themes-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ferramroberto-gnome3-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'satyajit-happy-themes-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2011 - 11:34:09

hatalara ragmen
sudo apt-get install gnome-shell-extensions-user-theme
ile devam ettim. dediğiniz gibi oturumu açıp kapattım sorun hala devam etmekte :(

amon-ra

@karboran sanırım gnome shell'i başka depo ekleyerek kurmuşsunuz. Yani ubuntunun kendi depolarından değil. Bu yüzden büyük ihtimalle kurulu olan gnome shell sürümüyle kurmaya çalıştığınız eklenti uyuşmuyor. Aklıma gelenler bunlar şimdilik. Bir de burdan kurmaya çalışın

https://extensions.gnome.org/?page=5

karboran

dediğin gibi başka depoya kurmuş olabilirim .. onu nasıl düzeltiriz ? .. bir de verdiğin siteden bir şey anlamadım :(

amon-ra

Alıntı yapılan: karboran - 09 Aralık 2011 - 11:47:23
dediğin gibi başka depoya kurmuş olabilirim .. onu nasıl düzeltiriz ? .. bide verdiğin siteden bişey anlamdım :(

Verdiğim site daha alfa aşamasında olan eklenti sitesi. Eklenti adına tıklayarak o eklentiyi kurmaya yarıyor. Aynı şekilde kaldırılıyor da.
Yanlış birşey kaldırtmamk adına o soruna daha tecrübeli arkadaşların cevap vermesini beklemek daha iyi olur. Çok fazla bilgim yok yanlış birşey yaptırmak istemem. Ama yinede gnome bölümüne bir göz atabilirsiniz.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=298.0

karboran

Neyse ben cumaya gideceğim, sonra da dersim var akşam uğraşmaya devam inşallah.. :)

özgürubuntu

@karboran Gnome Klasik arayüzünü kullanıyor gördüğüm kadarıyla Shell Temalarını görememesinin nedeni bu olabilir mi?

amon-ra

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 09 Aralık 2011 - 13:12:22
@karboran Gnome Klasik arayüzünü kullanıyor gördüğüm kadarıyla Shell Temalarını görememesinin nedeni bu olabilir mi?
Evet haklısın ben de şimdi fark ettim. Gözden kaçmış :)

alquirel

@karboran, denildiği gibi ekran görüntünden anlaşılan Shell değil Classic kullanıyor olduğun.
Daha önce de söylediğim gibi Shell'den başka "kurulmuş eklenti var mı acaba" diye bakan bir masaüstü ortamı olmadığı için Tweak Tool'da orayı boş görmen çok doğal.

Önceden çalışıyordu demişsin, acaba ikinci kurulumda farklı bir komut mu kullandın kurarken?

Ayrıca "Ignoring file" hatalarının çözümü için : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23296.0

Bu arada konuyu Gnome masaüstü bölümüne taşıyorum...

karboran

@alquirel şimdi olay şöyle önceden dediğim bundan önceki formatta ubuntu yazılım merkezinden ubuntu shell paketini kurdum sonra tweak + temaları yükledim tertemiz kullanıyodum bu sefer bi şeyi eksik mi yaptım artık olmadı bunda. Onu yazmamım sebebide bununla ilgili konuları araştırırken ekran kartıyla ilgili bi sorun oldugu zamanda görünmüyor sheller diye bi yazı görmüştüm yani önceden yaptım ekran kartıyla alakalı değil size kolaylık olsun diye yazdım onu ..

Ne yapmam gerekiyor şuan ? ha unutmadan gnome clasic de değil sisteme giriş yaparken oradan gnomeyi seçiyorum böyle geliyo..
not: giriş deki menüde (gnome, gnome clasic, ubuntu, ubuntu 2d ) bu 4 ü var sadece.

alquirel

Şunu sorayım öncelikle, önceki kurulumunuzda ekran kartıyla ilgili yapıp da şimdi yapmadığınız bir işlem var mı?
Çünkü her ne kadar Gnome ile giriş yapıyor olsanız da bariz bir şekilde görülüyor ki Gnome Classic açılmış.

Bir de emin olmak için şu komutun çıktısına bakalım.

gnome-shell --version

karboran

abi yaptıgım bi işlem var öncesinde ekran kartımla ilgili hiç bişey yapmamıştım sanırsam yaptıysamda shell i kurduktan sonra yapmışımdır .. bu formatta ise ekran kartıyla ilgili sadece şunları yaptım.
sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current

Gnome version çıktısı
GNOME Shell 3.2.1

alquirel

Açıkçası hangi ekran kartı destekliyor hangisi desteklemiyor bilmiyorum.
Ama kartın Nvidia olması, önceki kurulumda işlem yapmayıp bunda yapmış olman aklıma Optimus teknolojisini getiriyor.
Var mı böyle bir durum?

karboran

sanmam ya.. söylediğim gibi ekran kartı ile ilgili sadece söyledğim 3 komutu yazdım o kadar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Aralık 2011 - 13:11:33

arkadaşlar tekrar format attım.. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29694.0 linkteki her şeyi sırayla yaptım ..  ve düzeldi

yardımlarınız için sağ olun. selametle kalın.

alquirel

Bu kurulumda ekran kartıyla ilgili o komutları çalıştırdınız mı?

Eğer çalıştırıp da çözdüyseniz nasıl çözüldü merak ettim :)
Çalıştırmadıysanız o komutları bu kurulumda, demek ki sorun ekran kartıyla ilgili.

karboran

şöle yaptım kurulum bitti pc açıldı güncelleştirme yöneticisinden 262 tane güncelleştirme varmış onları yükledim sonra ek sürücüler bölümünden Nvidia yi aktif ettim onda bişeyler indirdi yükledi felan sonra çalışması için yeniden başlat dedi başlattım. Sonrada verdiğim linkteki arkadaşımızın verdiği kodları sırayla yaptım ve oldu :P  :)

alquirel