[Çözüldü] Gnome Shell Dock Konumunu Değiştirme

Başlatan yavuz21, 05 Aralık 2011 - 22:23:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yavuz21

Resimde Gördüğünüz gibi sağda çıkan menünün yerini ve temasını nasıl değiştreblrim şimdiden teşekkürler.

alquirel

Öncelikle bahsettiğiniz menü GnoMenu değil Gnome Shell'in Dock eklentisi.

Konumunu değiştirmek için de iki seçeneğiniz var, sol ve sağ.

Bunu ister "dconf tools" uygulamasının yardımıyla yaparsınız, isterseniz de uçbirimden şu komutlarla yaparsınız.

gsettings set org.gnome.shell.extensions.dock position 'left'
gsettings set org.gnome.shell.extensions.dock position 'right'

yavuz21

Çok teşekkür ederim birde kaldırmak mümkünmü ?

decent

Bahsedilen bu mudur ?

Alıntı YapDock: shows a dock-style task switcher to the right side of the screen and is visible all the time (unlike the Dash "dock" displayed on the left that's only displayed in the "Activities" view). Right now, the dock looks almost the same as the Dash dock except it's smaller.

Gnome Shell Dock Extension comes with very basic functionality: display a list of running applications and add/remove applications as favourites:

http://www.webupd8.org/2011/04/gnome-shell-extensions-additional.html

alquirel

Alıntı yapılan: yavuz21 - 05 Aralık 2011 - 22:31:48
Çok teşekkür ederim birde kaldırmak mümkünmü ?

O zaten bir eklenti. Yani siz sonradan kurmuşsunuzdur, kendiliğinden gelen bir şey değil.
Eklentileri açıp kapatabilirsiniz. Kaldırmaktan daha iyi bir seçenektir :)

Eklentileri açıp kapatmak için "gnome-tweak-tool" uygulamasından faydalanabilirsiniz.
Uygulamanın "Shell Extensions" kısmında eklentilerinizin listesini görebilir, açıp kapatabilirsiniz.

Sorununuzun çözüldüğünü onayladığınız zaman ilk iletinizin başlığına [Çözüldü] ifadesi eklerseniz seviniriz ;)

yavuz21

Evet descent @decent aynen  o

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Aralık 2011 - 22:37:35

Saol @alquirel

decent

@alquirel, konu açılmışken;

https://extensions.gnome.org/extension/17/dock/ bağlantısında @dxxvi tarafından sorulan soruyu da ekleyeyim:

Alıntı Yapis there anyway to put that dock in the top panel?

Acaba mümkün mü ?

alquirel

Efendim, bu konuda lütfedip fikrime başvurduğunuz için cân-ı gönülden teşekkür ediyorum öncelikle :P

Ben bu soruyu iki şekilde cevaplamak istiyorum.

1- Eğer sorulan şey ekranın üst tarafına taşımaksa bir şekilde mümkün olabilir evet.

2- Eğer panele yerleştirmekse bence bunun için dock eklentisinden medet ummaya gerek yok. Ben bu atağı DockbarX ekibinden bekliyorum. Malum kendilerini her şeyin üzerine ekleyebileceğimiz şekilde sunuyorlar bize, ama Gnome 2'den Gnome 3'e geçişte şimdilik bizi yalnız bırakıyorlar. Dediğim gibi ben üst panele yerleşecek olan Dock'u, bu eklenti olarak değil, DockbarX ekibinin geliştireceği ayrı bir eklenti olarak bekliyorum.

Bu eklentiyi bu yapısıyla panele yerleştirmenin mümkün olduğunu zannetmiyorum, panele yerleşen bir dock haline getirmek de kanaatimce çok zordur. Yani hani kodda küçük oynamalar değil, adeta kodu baştan yazmak gibi bir çaba gerektirir diye düşünüyorum.

decent

Yanıt için teşekkür ederim.
Panele yerleşmesi neden zor?
Bir çok eklenti (hava durumu, yerler/yer imleri vb.) üst panel ile bütünleşmiyor mu ?

alquirel

Hayır ben panele bir dock yerleştirmek zor demiyorum, yanlış anlaşılmasın.
Elimizdeki Dock eklentisini bu şekliyle panele yerleştirmek zor diyorum :D
Yani ekrana bir Dock çizen bu kodlara yok sen ekranı boşver panele gel diyebilmek için kellesini kolunu kesmek lazım. Otur baştan yaz hesabı yani ;)

Ayrıca bir ara DockbarX ekibine Shell için bir eklenti düşünüp düşünmediklerini sormayı planlıyorum.

@decent, soruna ışık tutabildiysem kilitleyeyim başlığı :P

decent

Sorusu sorulduğuna göre kendisinin üst panele gelmesi de yakındır diyerek kilitleyelim.

alquirel

Alıntı yapılan: decent - 06 Aralık 2011 - 00:13:17
Sorusu sorulduğuna göre kendisinin üst panele gelmesi de yakındır diyerek kilitleyelim.

DockbarX'i diyorsan ben henüz sormadım, ama alıntıladığın soruyu diyorsan en yakın bir zamanda bekliyorum ;)