harici diski çıkarınca(safely remove) panic occurred hatası

Başlatan hasanaa, 05 Aralık 2011 - 00:40:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanaa

arkadaşlar 500 gb 2.5inç hdd mi safely remove deyince "genellikle" tam sayfa yazı akıyor siyah ekranda en son satırda bu yazıyor :
panic occurred, switching back to text console
ctrl+alt+f1,f7 yapıyorum işe yaramıyor, nedir bunun sebebi, çözümü acaba?..
teşekkürler
Dropbox referansım

heartsmagic

Bir disk için bunu yapması garip. Marka ve modeli nedir? Bir de doğrudan oradan değil de Unity ile açacağın Disk Aracı uygulamasından "Birim bağını kaldır" diyerek dener misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasanaa

wd my passport. birim bağını kaldır unmount mu acaba? eğer böyle olursa hep bunu mu yapmam gerekiyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Aralık 2011 - 01:14:31

oradan unmount yapıp gene oradan safely remove deyince sorun çıkmıyor ama unity sol menüden veya nautilus üzerinden safely remove deyince hata veriyor
Dropbox referansım

zeusmaster

aynen hocam, bende de aynısı oluyor. Güvenle kaldır deyince ekran simsiyah oluyor, kodlar yazıyor ve kernel panic yazısı geliyor.
Bütün hard disklerimde oluyor bu. Wd,casper ve extrasmart
Up and Running...

heartsmagic

Ortada iki farklı durum var o zaman, daha doğrusu ihtimal.

Eğer @bahdem gibi senin de tüm disklerinde aynı şey oluyorsa sistemle ilgili bir sorun olabilir. Fakat hepimizde bu sorun olmadığı için sizin özelleştirmelerinizle alakalı da olabilir, gerçi bu seviyede bir sorun sıradan özelleştirmelerle olmaz. Çekirdek sürümü vs. gibi meselelere bakmak gerekiyor.

Ancak, eğer senin sorunun sadece bu diskleyse o zaman işin rengi değişecektir.

hasanaa

benim sadece wd my passport da oluyor 2.5 luk diye olabilir mi?
diğer 3.5 adaptörlü var onda bi sorun yok.
Dropbox referansım

Gluskap

Alakalı olmayabilir ama sorun yaşadığın disk için (yardımcı) elektrik girişi var mı? Yani veri aktarımının yapılmadığı bir giriş daha...

İki kabloyla birden bağlantı yapıp deneyebilir misin?

burk

zeusmaster

evet hocam, yoksa Windows da görmüyor
Up and Running...

burk

Alıntı yapılan: bahdem - 05 Aralık 2011 - 22:24:48
evet hocam yoksa windowsta görmüyor
NTFS olan iki harici disketimi Ubuntu 10.04 sürümünde çekirdek güncellemesinden sonra güvenli kaldır seçeneğiyle kaldırdığım anda sistemim donuyordu ve FAT ya da ext4/3 olan biçimlerde bu sorun yaşanmıyordu. @heartsmagic ile konuyu irdelemiştik, sorunun çekirdek sürümünden kaynaklandığını düşünmüştük ancak şu an açmış olduğum o konuyu bulamadım. Benim tavsiyem gelecek çekirdeklerden birini indirip denemenizdir.

hasanaa

benimki de ntfs ve ayrıca bir güç girişi yok. sorun yaşamadığım diskim ext4 ve adaptörlü.
yeni çekirdekle düzelir mi diyorsunuz?
Dropbox referansım

burk

Alıntı yapılan: hasanaa - 06 Aralık 2011 - 00:04:44
benimki de ntfs ve ayrıca bi güç girişi yok. sorun yaşamadığım diskim ext4 ve adaptörlü.
yeni çekirdekle düzelir mi diyosunuz?
Denemekte fayda var.
Edit:Sonunda konumu bulabildim;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28386.0

heartsmagic

Çekirdek düşürerek sorun çözülür mü bilmiyorum ama bence artık denemeyin o yolu :) O kadar geri bir çekirdeğe gitmektense bence disk uygulamasından bağı kaldırın ikiniz de. Şunu da belirteyim sorun NTFS veya 2.5inçlik disk sorunu değil, zira ikisini de aynı anda sağlayan bir diskim var ve sorun yok kendisinde. Markaya bağlı bir şey olabilir, @burk'un da diski WD imiş.

hasanaa

evet galiba markadan kaynaklı bir sorun. artık dediğin gibi idare edeceğiz. belki yeni çıkacak çekirdeklerle düzelir.
Dropbox referansım

burk

@heartsmagic
Ben yöntem olarak yeni çekirdek sürümlerini denemekte fayda var demiştim ve o konudaki yöntem bir noktadan sonra yeni çekirdek sürümünün indirilip kurulmasıydı, ben de arkadaşlara bunu tavsiye etmiştim. Ayrıca @hasanaa da benim vaktinde yaşadığım gibi bir sorunun yaşıyor, sadece NTFS biçiminde olan disk ile sorun yaşıyor, ext4 formatındaki diski sorunsuz çalışıyor ki ben de o zamanlar NTFS dışındaki diğer disk formatlarıyla hiçbir sorun yaşamıyordum, o yüzden o konuyu arkadaşlara önermiştim. :)

heartsmagic

Farkındayım neden önerildiğinin aslında :) Sorun değil önerilmesi, ancak çekirdek geride kalınca denememek daha makul geldi bana.