[Nasıl] [Oneiric] ATI sürücülerini yükleme - yapılandırma - kaldırma

Başlatan decent, 03 Aralık 2011 - 01:53:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

@spider909,
Eğer ATI sürücüsünü yükleyememekten bahsediyorsan;
32/64 bit ayrımı gözeterek ATI sürücü yükleme işlemi yaparken nerede hata alıyorsun ?

zeusmaster

bahdem@bahdem:/usr/share/ati/amdcccle$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5400 Series
OpenGL version string: 4.2.11318 Compatibility Profile Context

olamsına rağmen,
sh: Can't open /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh

hatasını neden alıyorum.Açık kaynak sürücülere geri dönmek istiyorum.
Up and Running...

if

@bahdem, komutun başında sudo kullanıyorsun değil mi? sudo find / -name fglrx-uninstall.sh ne döndürüyor?

zeusmaster

@if o konumda kaldırılacak dosya yoktu bende synaptic kullanarak kaldırdım ati driver ını.Teşekkür ederim
Up and Running...

decent

Yanlış anlaşılmasın; o konuda kaldırılacak dosya değil, kaldırma işlemini yapan dosya (varsa) bulunuyor.

zeusmaster

Alıntı yapılan: decent - 13 Ocak 2012 - 00:46:52
Yanlış anlaşılmasın; o konuda kaldırılacak dosya değil, kaldırma işlemini yapan dosya (varsa) bulunuyor.
evet @decent kaldırma yapacak olan shell dosyası yok hocam. /usr/share/amd 'nin içinde sadece amdcccle klasörü vardı.
Up and Running...

decent

Peki şu komut ile kaldırabiliyor musun ?

sudo aticonfig --uninstall

Düzeltme: Bir önceki iletide "o konuda" ifadesini, "o konumda" olarak düzeltiyorum.

zeusmaster

@decent hata için kusura bakmayın.
Synaptic kullanarak kaldırma işlemini tamamladım.
Up and Running...

decent

Sağlık olsun; olur da bir gün fan sesinden, sıcaklardan sonra tekrar sahipli sürücü yüklemek istersen elimizden geleni yine yaparız.
Şimdilerde Precise üzerinde ATI dosyası ile sahipli sürücü yüklemeye çalışıyorum.

if

Arch Wiki'ye göre1 fglrx ile Gnome-Shell sorunu Catalyst 11.9 sürümüyle çözülecekmiş.

1 https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME

zeusmaster

Alıntı yapılan: decent - 13 Ocak 2012 - 01:18:53
Sağlık olsun; olur da bir gün fan sesinden, sıcaklardan sonra tekrar sahipli sürücü yüklemek istersen elimizden geleni yine yaparız.
Yarın ilk iş zaten sahipli sürücüyü yükleyeceğim @decent :) Isınma problemim olmasın :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ocak 2012 - 01:29:58

Alıntı yapılan: if - 13 Ocak 2012 - 01:23:43
Arch Wiki'ye göre1 fglrx ile Gnome-Shell sorunu Catalyst 11.9 sürümüyle çözülecekmiş.

1 https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME
Ama şuan zaten biz 11.12 kullanmiyormuyuz?
Up and Running...

decent

ackage Maintainer(s): Alberto Milone <alberto.milone@canonical.com>
Status: *UNVERIFIED*
Ubuntu Packages:
Ubuntu/gutsy
Ubuntu/hardy
Ubuntu/intrepid
Ubuntu/jaunty
Ubuntu/karmic
Ubuntu/lucid
Ubuntu/maverick
Ubuntu/natty
Ubuntu/oneiric
Ubuntu/source
Ubuntu/precise

AMD sürücsünün son sürümüne Precise dahil edilmiş.

decent@precise:~$ fglrxinfo
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string: 4.2.11399 Compatibility Profile Context

decent@precise:~$

Not:

Precise ile yüklendiği halde kararlı çalışmıyor, video dosyası oynatmak istediğimde oturum açma ekranına dönüyor.

zeusmaster

@decent
Hocam komutlarda şöyle bir hata ile karşılaştım.Herhangi bir sıkıntı yaratırmı acaba?
Generating package: Ubuntu/oneiric
Resolving build dependencies...
sudo: sh -c '/usr/sbin/synaptic --set-selections --non-interactive --hide-main-window < /tmp/file8AG1I5': command not found
Unable to resolve  can't parse dependency libobasis35-en_us
can't parse dependency libobasis35-en_us-calc
can't parse dependency libobasis35-en_us-res
can't parse dependency libobasis35-en_us-writer
can't parse dependency libobasis35-en_us-math
can't parse dependency libobasis35-en_us-base.  Please manually install and try again.
Package /home/bahdem/Desktop/ati/fglrx_8.930-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
Package /home/bahdem/Desktop/ati/fglrx-dev_8.930-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
Package /home/bahdem/Desktop/ati/fglrx-amdcccle_8.930-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
Removing temporary directory: fglrx-install.jPrEjq

Please manually install and try again ve can't kısımları kafamı kurcaladı.Bir fikrin varmı acaba?
Up and Running...

decent

Sorun yok demektir:
Package /home/bahdem/Desktop/ati/fglrx_8.930-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
Package /home/bahdem/Desktop/ati/fglrx-dev_8.930-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
Package /home/bahdem/Desktop/ati/fglrx-amdcccle_8.930-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
Removing temporary directory: fglrx-install.jPrEjq

Aynen devam edince sonuç nedir ?
sudo dpkg -i fglrx*.deb

zeusmaster

Yüklemeyi yaptı o konuda sıkıntım yok :) Sadece can't yazdı diye bir sıkıntı oluşabilir mi diye sormak istedim.Teşekkür ederim.
Up and Running...

if

Alıntı yapılan: bahdem - 13 Ocak 2012 - 01:28:17
Ama şuan zaten biz 11.12 kullanmiyormuyuz?

Hangi sürümün kullanıldığını bilmiyorum, bakmadım da:) Açık kaynak sürücülerle kullanabildiğimi biliyorum.

janparey

arkadaşlar ikinci seferdir şu hatayı alıyorum ve herşeyi adım adım ve düzgün yaptığıma da eminim ;

digilion

sistemim ubuntu 11.10 x86-64: ne yaptıysam bir türlü kuramadım mobility hd 5470 notebook, hem resmi hem de ati sürücülerini denedim yazılanların hepsini uygulamadım yine de olmuyor ve şu hatayı alıyorum en son:

alp@hpg62:~$ sudo aticonfig --initial -f
Found fglrx primary device section
PowerXpress error: Cannot stat '/usr/lib64/fglrx': No such file or directory
Failed to initialize libglx for discrete GPU
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-4
Çok işte çırak değil bir işte usta ol...

if

@can_66, uyarı penceresinde gösterilen dosyanın içeriğini buraya geçer misiniz?

@digillion, lspci
uname -a
jockey-text --list
dpkg --get-selections | grep fglrx
çıktılarını görebilir miyim?

s1bernet1k

Yaklaşık olarak 2 senedir Ubuntu ve linux aleminden uzak kalmıştım  ama bugün ubuntu 11.10 sürümünü yükledim ve herşey değişmiş eskiden ne güzeldi uç birimde envy i çalıştırırdık ekran kartı 1 dk da yüklenirdi şimdi ise kurmak bayağı karışık bir hal almış yok kara liste yok resmi siteden indiridiğiniz driverların derlenerek çalıştırılması heryerde bir açıklama var herkes ekran kartından şikayetçi galiba özetlersek ati x1650 ekran kartımı nasıl tanıtacağımı halen bulamadım .
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

decent

Alıntı yapılan: s1bernet1k - 15 Şubat 2012 - 17:11:32
Yaklaşık olarak 2 senedir Ubuntu ve linux aleminden uzak kalmıştım  ama bugün ubuntu 11.10 sürümünü yükledim ve * her şey değişmiş eskiden ne güzeldi uç birimde envy i çalıştırırdık ekran kartı 1 dk da yüklenirdi şimdi ise kurmak bayağı karışık bir hal almış yok kara liste yok resmi siteden indiridiğiniz driverların derlenerek çalıştırılması heryerde bir açıklama var herkes ekran kartından şikayetçi galiba özetlersek ati x1650 ekran kartımı nasıl tanıtacağımı halen bulamadım .

Bu konunun ilk iletisinde kırmızı olarak verilen bağlantıya zahmet edip baksaydın, bu kadar sitemin boşa olduğunu görebilirdin.
http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware

İki senedir kullanmadım diyorsun ve iki sene öncesinde rahat kullandığın kart ile yeni sürüm Ubuntu kullanmak istiyorsun...

Çözüm:
Yine bu konunun ilk iletisinde yer alan açık kaynak sürücü anlatımını uygulayıp kartı kullanmaya devam edebilirsin.

hopelephant

Merhabalar.
64 bit Ubuntu 11.10 sistemim için "Ek Sürücüler" kısmından yüklediğim açık kaynak sürücüsü ile problem yaşamıştım.
Anlatımınızdaki adımlar ile kapalı kaynak sürücüsünü yükledim ve şimdilik bir problem görünmüyor.
Umarım bu yükleme fazla ısınma problemini de giderir.
Anlatım için teşekkürler.

decent

Merhaba @hopelephant, hoşgeldiniz.

Ben ısınma sorunu yaşamıyorum, sahipli sürücüyü yüklemezsem fan sesi fazla çıkıyor ve rahatsız ediyor..
Sürücüyü yükleyip aşağıdaki çıktıları görmüşsem fan sesi de an az seviyelere iniyor.

decent@oneiric:~$ fglrxinfo
OpenGL version string: 4.2.11399 Compatibility Profile Context

decent@oneiric:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL version string:  4.2.11399 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
decent@oneiric:~$

hopelephant

Merhaba @decent hoşbulduk.
Bu çıktıları ATI den indirilen sürücü yüklediğim için mi göremiyorum?
Yani bu sürücünün adı fglrx değil mi ki çıktı aşağıdaki gibi?

uu@ubuntu:~$ fglrxinfo
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  139 (ATIFGLEXTENSION)
  Minor opcode of failed request:  66 ()
  Serial number of failed request:  13
  Current serial number in output stream:  13

Teşekkürler.