[Çözüldü] Html Programlama ile ilgili soru?

Başlatan Ozgurluk, 02 Aralık 2011 - 18:08:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozgurluk

Html programlama ile bir kişisel web sayfası oluşturmak istiyorum. Fakat editör filan olmadan. Sadece kodlar ile... Burada öğrenmek istediğim şu, Kişisel web sayfasının anasayfasında(index.htm) dosyası tarayıca çalışırken ana sayfanın üstünde, belirli kategoriler mesela  köprü şeklinde Özgeçmiş(ozgecmis.htm) olacak. Bunun üzeirne tıkladığınızda ozgecmis.htm açılıcak.

Şimdi ben <a href=C:\...\...ozgecmis.htm>Ozgeçmiş</a> bunu sayfa dışı bağlantılar şeklinde bağladığımda, bir şekil tamam fakat; dosyalarımın bulunduğu klasörü başka yere atınca doğal olarak çalışmıyor. Eski adreste arıyor ozgecmis.htm'i. Yani dosyların bulunduğu dizini nereye kopylarsam kopyalıyım çalışacak şekilde ana sayfada nasıl kategoriler oluşturabilirim.

Saygılarımla...

alquirel

Öncelikle şunu söyleyeyim.
HTML bir programlama dili değil işaretleme dilidir. Yani HTML ile yapılan ürünler program olmaz, derlenmez.

Sorunun cevabı şu.

Eğer bağlantılarınız mutlak yol olarak değil de göreceli yol olarak girerseniz dizini taşıdığınızda sorun yaşamazsınız.
Yani

<a href="ozgecmis.html">Özgeçmiş</a>

şeklinde, başında C:\ benzeri şeyler olmadan yazmanız lazım.
Eğer bulunduğunuz dizinin içerisindeki başka bir dizinin içinden bir dosyaya bağlantı verecekseniz de şöyle yaparsınız.
Mesela yazilar isminde bir dizin olsun.

<a href="yazilar/yazi-1.html">Yazı 1</a>

Bu şekilde dizin taşımalarınızda sorun olmaz.

Ozgurluk

@Teşşekkürler alquirel, bazen saçmalıyorum dostum orada sen devreye giriyorsun. Akıl akıldan üstünmüş. Yardımların için çok teşşekkürler. Adı üzerinde hyper text markup language bazen benim dalgınlığıma geliyor. Kod için çok teşşekkürler. Kal sağlıcakla.

alquirel

Yardımım olduysa ne mutlu. ;)

Kilitliyorum...