[Çözüldü]Intel N10 Ekran Karı Masaüstü Efektleri Etkinleştirilemedi Sorunu

Başlatan Aequitas, 31 Ekim 2011 - 23:21:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

aynı sorunla karşı karşıyayım..
aslında güncelleme öncesi sorun yoktu.. ama güncelleme sonrası yeniden başlattığımda bu sorun ortaya çıktı..
aequitas@Aequitas:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation N10 Family DMI Bridge (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation N10 Family Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation N10 Family Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 4 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation NM10 Family LPC Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation N10/ICH7 Family SATA AHCI Controller (rev 02)
01:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8132 Fast Ethernet (rev c0)
02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g LP-PHY (rev 01)
aequitas@Aequitas:~$

aequitas@Aequitas:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) IGD GEM 20100330 DEVELOPMENT
aequitas@Aequitas:~$

niye böyle oldu şimdi bu?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

@Aequitas, sürüm 11.10 sanırım? Güncellemelerde neler geldi?
Ayrıca Compiz çalışmıyorsa Unity 3B'nin de çalışmaması lazım, 2B ile mi sistemde çalışıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aequitas

@heartsmagic
Sürüm 11.10'du fakat dün root nautilus ile tema yüklerken yanlışlıkla "usr" klasörünü siliverdim :) o da şöyle oldu, klasör içinde aradığını kolay bulmak için aradığın klasörün ismini yazıyorsun da aşağıda küçük bir kutuda yazdığın şey beliriyor, o şekilde usr içinde shared yazıyordum, yanlış yazdım, backspace'e bastım silmedi, tabi bu arada backspace'e basınca usr klasöründen kök dizinine geçmiş, bende o kutucuktaki yanlış yazdığım kısmı seçtim mouse ile -ve hazin son- "del" tuşuna bastım.. Aha, o da ne.. Birden ekrandaki şekiller filan kayboldu, klasör ikonları temaya dair şeyler, dock, aklına ne gelirse, birden uçuverdi.. N'oluyo ya derken bir de baktım ki usr klasörünün yerinde yeller esiyor :) Sonra Usb çubuktan açıp onun usr klasörünü benim kök dizinine attım, biraz düzelir gibi oldu fakat tabi sistem sapıtık bi vaziyetteydi, ben de mecburen elimdeki tek sağlam kurulum çubuğu olan 10.10'u kurmak zorunda kaldım..
Kusura bakma çok uzun ve sanırım gereksiz bir giriş oldu. Şu anda 10.10 kurulu, aslında tekrar 11.10 kurarım önümüzdeki günlerde, hızlı bir interneti olan birini bulursam şayet, zira vodafone'un 8 liralık internetiyle güncellemeler günlerimi alır :) Bu süreçte bu problemi çözebilirsek fena olmaz. Ekran kartı sürücüsü var görünüyor ama problem nerede anlayamadım.
Güncellemelerde yüzlerce paket yüklendi tam olarak bilemiyorum, ama şüphelendiğim şey compizin deposunu ekleyip oradan compiz-plugins-extra paketini kurmuştum, sonra böyle oldu, bi o paketi kaldırıp tekrar kontrol edeyim değişme olacak mı diye..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Compiz için depo eklemeye gerek yok ki, istediğin paket zaten depoda mevcut. Yeniden kurulumdan sonra takrar dönmeye çalışırız konuya.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aequitas

Evet, sanırım depo ekleme işlemi hatalıymış. Yabancı forumlarda şöyle bir paylaşım buldum, uyguladığımda sorun çözüldü.
Please go to "Package Cleaner"->"Purge PPAs", purge the "Compiz PPA", it will fix this problem.
Yine de teşekkürler. Artık sorun çıkarmak istemiyorum, n'olur :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)