Ubuntu kurulu casper nirvana nb 15.6 notebook'a win 7 yi kuramıyorum

Başlatan legalize, 30 Kasım 2011 - 14:50:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

legalize

Arkadaşlar sorunum; dizüstümde ubuntu kurulu fakat başta cd yi seçmeme rağmen pc direkt açılıyor, yani direkt boottan da denedim, seçmeli boottan da denedim olmadı. Cdyi pc açılınca okuyor cd sağlam masaüstüme kurulum da yaptım. Acaba cd rom da sorun vardır diye unetboot la flashtan da denedim, orada da boot hatası aldım bazen J yazıyo sadece bazen Boot error veriyor.Sorunun ne olduğunu hala çözemedim.Forumda araştırma yaptım benzer sorunları yaşayanların çözümlerini denedim bir işe yaramadı gene aynı.Ubuntu üzerinden pc açıldığında cd okuduğu için kurulum yapma şansım var mı (wine ile denedim olmamıştı) veya format atmak için başka yöntem uygulayan ya da bu sorunu yaşamış çözüm bulmuş arkadaşımız var mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

decent

Kullandığın CD/DVD ile Ubuntu/Virtualbox üzerinde deneme yapabilirsin.
Orada kuruluma başlayan her CD/DVD sistem açılışında da başlayacaktır.

https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads

legalize

Sonuç Kodu:
VBOX_E_FILE_ERROR (0x80BB0004)
Bileşen:
Machine
Arayüz:
IMachine {5eaa9319-62fc-4b0a-843c-0cb1940f8a91}
Çağrılan:
IVirtualBox {c28be65f-1a8f-43b4-81f1-eb60cb516e66}

Bu hatayı aldım daha önceden denediğimde ise cd romu bir türlü aktif edemedim. onda da aldığım hata FATAL: Could not read from the boot medium! System halted buydu. cd-rom yerine kalıp dosyasını aktif ettim ve birkaç yeri de kurcaladım genişletilmiş seçenekleri aktif ettim; fakat onda da sonuç alamadım boş ekran geliyor sonra yukarıda cdromun olduğu yerler null 5 sn sayıyor öyle komut satırında kalıyor.

if

@legalize, Windows işletim sistemi kurulumu mu yapmaya çalışıyorsunuz?

legalize

Ubuntu kurulu bir notebookum var ve win 7 kurmak istiyorum, şu an için ulaşabileceğim bir masaüstü pc yok, yoksa takar biçimlendirir formatı oradan atardım. notebookta yaptıysam ne cdden ne de flash bellekten boot edemedim fakat cd de flash da daha önce sayısız denediğim kurulumlar ve sağlam pc açılınca cd romdan görebiliyorum.virtual box denedim onda da cdromu aktif edemedim belki dedim bu sefer boot olur o da olmadı. Şu an ubuntu bana ben ubuntuya bakıp duruyorum ve işlerim duraklama noktasına gelmek üzere acil çözüm bulmam lazım.Kısacası durumum bu.

if

@legalize, cd/dvd yazıcınız hangi tür cd ve dvd'leri destekliyor? Elinizdeki cd/dvd ne tür? sudo lshw -c cdrom

legalize

kodu yazdım cdrom yerinde oynadı o kadar.bilgi göremedm fakat cdrom modelini yazayım TSScorp CDDVDW SN-S083F

yardımcı olur mu bılmem ama bu da notebook bilgisi
version: 1.0
width: 32 bits
capabilities:
SMBIOS version 2.6,
DMI version 2.6,
SMP specification v1.4,
Symmetric Multi-Processing
configuration:
boot: normal
chassis: notebook
cpus: 2
family: PEGA Family
sku: To be filled by O.E.M.

if

@legalize, bu dvd'yi hangi uygulama ile, kaç hızda, nasıl yazdırdınız? DVD'nin türü nedir? DVD-R mi DVD+R mi? sudo lshw çıktısından cd/dvd sürücü bölümünü bulup buraya kopyalayın.

legalize

*-cdrom
                description: DVD-RAM writer
                product: CDDVDW SN-S083F
                vendor: TSSTcorp
                physical id: 1
                bus info: scsi@1:0.0.0
                logical name: /dev/cdrom
                logical name: /dev/cdrw
                logical name: /dev/dvd
                logical name: /dev/dvdrw
                logical name: /dev/scd0
                logical name: /dev/sr0
                logical name: /media/win7x64sp1TR
                version: SB01
                capabilities: removable audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ram
                configuration: ansiversion=5 mount.fstype=udf mount.options=ro,nosuid,nodev,relatime,uid=1000,gid=1000,umask=77,dmode=500,iocharset=utf8 state=mounted status=ready
              *-medium
                   physical id: 0
                   logical name: /dev/cdrom
                   logical name: /media/win7x64sp1TR
                   configuration: mount.fstype=udf mount.options=ro,nosuid,nodev,relatime,uid=1000,gid=1000,umask=77,dmode=500,iocharset=utf8 state=mounted
        *-serial UNCLAIMED
             description: SMBus
             product: 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller
             vendor: Intel Corporation
             physical id: 1f.3
             bus info: pci@0000:00:1f.3
             version: 06
             width: 64 bits
             clock: 33MHz
             configuration: latency=0
             resources: memory:f1a05000-f1a050ff ioport:e000(size=32)
        *-generic UNCLAIMED
             description: Signal processing controller
             product: 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem
             vendor: Intel Corporation
             physical id: 1f.6
             bus info: pci@0000:00:1f.6
             version: 06
             width: 64 bits
             clock: 33MHz
             capabilities: pm msi bus_master cap_list
             configuration: latency=0
             resources: memory:f1a04000-f1a04fff

hangi hızla hangi sürücüde yazdığımı hatırlamıyorum ama notebookta yazmadım ve dwd rw dir combo değil

if

@legalize, sorularımın kimi yine havada kalmış. BU dvd'nin türü nedir? Hangi uygulama ile yazdınız? Ubuntu altında mı yazdınız? Kaç hızda yazdınız?

Gördüğünüz gibi cd/dvd yazıcı cd-r, cd-rw, dvd, dvd-r, dvd-ram türlerini destekliyor. Dvd+R üzerine yazdıysanız başlangıçta okumayabilir.

legalize

Kusura bakmayın dwd-r princo slim  nero ile yazılmıştır windows tabanında fakat kaç hızla yazıldı hatırlamıyorum + dwd-r 24x hızında

if

@legalize, geriye dvd ya da .iso'nun arızalı olduğu yorumu kalıyor. Başka da bir şey gelmiyor aklıma şu an.

legalize

Uğraşlarınız için teşekkür ederim dvd ve iso sağlam fakat sanırım bu casper gibi markaların kullandığı çipset yapısı gelişmemiş dar bir yapı. Geçmiş olsun olan oldu artık ben denemelere devam edeyim iyi forumlar.

burk

legalize

Denedim fakat onda da başarılı olamadım şimdi ubuntunun başlangıç programlarını deniyorum inşallah çalıştırabildiğim bir başlangıç diski yaratabilirim.